Cryptocoryne - warunki uprawy

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Cryptocoryne - warunki uprawy

Postprzez Zbyszek17 » Pn 06 sty, 2014

    Witam. Z racji tego że często padają pytania na temat uprawy roślin z rodzaju Cryptocoryne, chciałbym podzielić się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem odnośnie warunków w jakich te rośliny żyją w naszych akwariach.
    Zwartki / kryptokoryny / to rośliny wodne i błotne zasiedlające strumienie, rzeki, zbiorniki wodne w klimacie tropikalnym. Rosną w pełnym zanurzeniu / submers/ jak i okresowo zalewane / emers /. W warunkach akwariowych rosną z powodzeniem w obu przypadkach / emers, submers / Ja chcę zwrócić uwagę na hodowlę w pełnym zanurzeniu / submers / i tu kilka wskazówek, które myślę że dadzą ogólny pogląd i pomoc w uprawie tych przepięknych roślin
    Zacznę może od podłoża - Kryptokoryny generalnie lubią podłoża tzw. "luźne" czyli piasek, żwir z domieszką gliny, torfu. Można stosować jako podkład wysuszone liście bukowe lub podłoże bogate w próchnicę, ziemię ogrodową i substraty.
      Temperatura
    - Wszystkie kryptokoryny są roślinami ciepłolubnymi i przedział temperatury dla nich to 24-30*C. Są roślinami tzw."ciepłych stóp" czyli lubią ciepłe podloże i najlepiej jak grzałka jest zamontowana w podłożu w okolicach tych roslin.
      Parametry wody
    - Tu wachlarz całego zagadnienia jest bardzo rozległy i można powiedzieć że kryptokoryny rosną z powodzeniem na każdych warunkach wodnych, oczywiście nie bierzmy pod uwage ekstremy :wink: Preferowana woda to woda miękka, lekko kwaśna lecz tak jak powiedziałem nie jest to zasadą. Jak jesteśmy już przy temacie wody to najczęstszym błędem akwarystów jest złe stosowanie podmian, bo trzeba wiedzieć że duże podmiany wody szczególnie przy rzadko robionych podmianach bardzo szkodzą roślinom ze względu na skoki parametrów. To samo ma się do nawożenia - każdy nagły skok w podaży, zmiana nawozów odbija sie nagle na wyglądzie a nawet obumieraniu rośliny / szkliste liście i odpadanie / Kryptokoryna może stracić wszystkie liście w ciągu 1-2 dni. Po takim przypadku należy zostawić system korzeniowy w spokoju i dać roślinie czasu na zaadoptowanie się do nowych warunków. Często roślina przybiera innej formy niż pierwotna. Jak jesteśmy przy nawożeniu to powiem że kryptokoryny nie lubią nadmiaru azotu i potasu. Mikro owszem ale z umiarem i trzeba zwracać uwagę na nadmierne żelazo które utrudnia wchłanianie manganu i innych składników mikro. Zwartki generalnie kochają stare podłoże i to często im wystarcza do życia. Ja pamiętam z lat dziecinnych, bo powiem że od małego dzieciaka fascynowała mnie akwarystyka, a szczególnie rośliny i zawsze obcowało u mnie w domu akwarium z pięknymi roślinami, a musiały to być przede wszystkim kryptokoryny. Takim numer jeden to była C. affinis. Podłoże żwirowe z gliną lub torfem, dużo ryb żyworodnych, jako oświetlenie zwykłe żarówki / krypcie lubią ciepłe światło / ewentualnie mieszane z jakąś pospolitą świetlówką i tyle było potrzebne do szczęścia. Trochę mnie poniosło na wspomnienia i czas wrócić do tematu.
      Oświetlenie
    - Tu temat jest również rozległy bo od światla, jego mocy, barwy, widma zależy wygląd i pokrój całej rośliny. Zwartki preferują światło ciepłe / dużo widma czerwonego /, wtedy liście są długie. Przy przewadze widma niebieskiego liście są krótsze. Dla kryptokoryn bardzo złym widmem jest żółty i zielony gdzie roślina karłowacieje. Teraz w zasadzie nie grozi nam takie zjawisko gdyż świetlówki są tak dobrane wszystkimi parametrami że to jest odpowiednie dla roślin.
      To tak w skrócie najważniejsze porady i zalecenia i proszę mi wierzyć że kryptokoryny to jedne z najłatwiejszych roślin w naszych akwariach, trzeba im tylko dać szansę rozwoju. Zdrowa roślina to roślna która rośnie w pionie / płożenie się świadczy o niedomaganiach /, pięknie połyskujące liście, dobry przyrost.
        Życzę powodzenia w uprawie tych wspaniałych roślin
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Cryptocoryne - warunki uprawy

Postprzez rasmik » Pn 06 sty, 2014

Krótko zwięźle i na temat :) Kilka informacji z pewnością mi się przyda. Dzięki za poradnik :)
rasmik
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Wt 12 lis, 2013
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Cryptocoryne - warunki uprawy

Postprzez emil82 » Pn 06 sty, 2014

Dzięki Zbyszku :D
Avatar użytkownika
emil82
Zainteresowany tematem
 
Posty: 185
Dołączył(a): So 29 gru, 2012
Lokalizacja: Piaseczno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Cryptocoryne - warunki uprawy

Postprzez haraldsson » Wt 07 sty, 2014

Też bardzo lubię te rośliny.:) Co ciekawe u mnie cryptocoryne wendti brown rosła bardzo słabo w zbiorniku, w którym nawozów leję dość porządnie. Po przesadzeniu do drugiego, nienawożonego, rośnie całkiem dobrze. Na wiosnę mam zamiar wystartować z nowym zbiornikiem i wypróbować jakąś inną odmianę. :)
Avatar użytkownika
haraldsson
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr 02 lis, 2011
Lokalizacja: Ruda Śląska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron