MINI PELIA - riccardia chamedryfolia HODOWLA i OPIS GATUNKU

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

MINI PELIA - riccardia chamedryfolia HODOWLA i OPIS GATUNKU

Postprzez Robert Szostak » Śr 15 sty, 2014

Szukałem na forum wątku zawierającego jednolite informacje na temat mini pelii i nie znalazłem więc pozwoliłem sobie spłodzić krótki artykuł na jej temat, gdyż zawsze fascynowała mnie ta roślina, którą z sukcesami lub porażkami starałem się utrzymać w akwarium

Wstęp
Nie jeden akwarysta zachwycił się jej urodą i tak samo nie jeden rwał włosy z głowy gdy marniała w oczach. Mowa o riccardii chamedryfolii, zwanej potocznie mini pelią.
Jako, że jest to roślina wolno rosnąca jej dostępność na rynku akwarystycznym jest słaba. W przyrodzie objęta jest ochroną dlatego też nie należy pozyskiwać jej na własną rękę ze środowisk, w których występuje, a nawiasem mówiąc występuje przeważnie w rezerwatach przyrody. Jak wskazuje Sz. Jusik - "(...) gatunek występuje również w Polsce ale niezbyt często, na rozproszonych stanowiskach, głównie na niżu i wyżynach, rzadko w górach. Najczęściej spotykany na Pomorzu, Warmii i Mazurach" (Sz. Jusik, Klucz do oznaczania mchów i Wątrobowców wodnych dla potrzeb oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych powierzchniowych w Polsce, Biblioteka Monitoringu Środowiska, Warszawa) . Ponadto: "(...) wodne gatunki z rodzaju lśniątka stwierdzono na 4 stanowiskach zlokalizowanych w obrębie 4 kwadratów siatki ATPOL. Występowały one na wysokościach 319-851 (średnio 712) m n.p.m., wyłącznie na południu kraju, w Tatrach, Beskidach, Masywie Śnieżnika i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej" (Tamże).
Różne odmiany riccardii
W przyrodzie (ale także w akwarystyce, zapewne na skutek pozyskiwania roślin ze środowiska naturalnego) występują różne odmiany riccardii. I tak można wyróżnić np. Riccardię palmatę (fot. 1), której wypustki plechy kształtem przypominają nieco liście palmy lub wg. niektórych botaników dłonie (Szerzej na ten temat: Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde. Encyclopedia of Life). Do innych ciekawych gatunków należy Riccardia multifida (fot. 2 i 3), która wyróżnia się wielokrotnością rozgałęzień i wypustek(Riccardia multifida (L.) S.Gray, Nat. Arr. Brit. Pl. 1: 684. 1821.). Występuje ona w Brazylii Południowej Ameryce (Forzza, R. C. & et al. 2010. 2010 Lista de espécies Flora do Brasil. http://floradobrasil.jbrj.gov.br/2010/.   http://www.tropicos.org/Reference/100002289 ) ale jej plechy zidentyfikowano również w Europie oraz Południowych Indiach (Kerala; Tamil Nadu: Madura, Kodaikanal, Palni hills), Płn. Indiach (Eastern Himalayas, Darjeeling), Sri Lanka, Chiny, Płn. America, na Alasce I Hawajach (Crandall-Stotler, Barbara, Raymond E. Stotler, and D. G. Long / Goffinet, B., and A. J. Shaw, eds. 2008. Morphology and classification of the Marchantiophyta. Bryophyte Biology, Second Edition. 1-54). Ponadto w przyrodzie zidentyfikowano Riccardię angustata, Riccardię barbiflora, Riccardię chamedryfolia, Riccardię changbaishanensis, Riccardię chinensis, Riccardię crenulata, Riccardię di minuta, Riccardię flagellifrons, Riccardię formosensis, Riccardię Jacki i wiele innych. Piekna odmianą, niestety niezaadoptowaną do warnków akwarystycznych jest Riccardia incurvata (fot. 4). W naturze występuje ona na żwirowym podłożu, na terenach bagiennych z podłożem torfowo-gliniastym (David T. Holyoak, The bryophytes of cornwall and the isles of Scilly, Riccardia incurvata Lindb. NS 12.). Według D.T.Holoyaka można ją łatwo pomylić z popularną r.chamedryfolią, gdyż w zależności od warunków (wodne, wodno-ladowe, słoneczne, cieniste) zmienia ona nieco kształty wypustek ale plecha jest bardziej wklęsła (R.Sz. plechy nawet po zmianie wypustków tworzą swoisty kielich) i różni się od swojej kuzynki budową komórek.
Raj dla mini pelii
Jeśli weźmiemy pod lupę warunki w jakich rośnie w naturze najpopularniejsza odmiana – riccia chamedryfolia to zobaczymy, że kocha ona:
    gliniaste, piaszczyste (wyłącznie stale wilgotne), torfowe gleby humusowe, o odczynie kwaśnym jednak z dodatkiem łatwo dostępnych minerałów, na co wskazuje obrastanie przez mini pelię zarówno głazów, skałek („ On slaty rocks and stones at water-level in streams and edge of a river, mainly well shaded e.g. in deciduous woodland ” ) - (fot.5), jak i murków betonowych i korzeni;
    W strumieniach obrasta kaskady wodne i nieco wynurza się by zaczerpnąć powietrza :D;
    Uwielbia rosnąć w pionowych kaskadach/plechach;
    Występuje również na rozkładających się zaprawach cementowych, w narażonych na zalewanie murach i ogrodzeniach betonowych;
    Wilgotne gleby bogate w żelazo, stare kopalnie, na często zalewanych serpentynitach - częściowo w cieniu drzew;

Wskazówki w hodowli ofiarowane przez przyrodę, naukę i doświadczenie akwarystów
Wątrobowce, w tym mini pelia częściej niż w innych przypadkach występuje w potokach alpejskich (PA), w rzekach nizinnych ich występowanie jest rzadsze ale jak już występują to na podłożach kamienisto-żwirowych: „Mchy i wątrobowce wodne, pod względem udziału w pokryciu, były dominującymi grupami w czterech spośród pięciu typów górskich oraz wyżynnych. Nie dominowały natomiast w żadnym z typów nizinnych, choć w ciekach kamienisto-żwirowych ich udział był znaczący (około 20%)” (Tamże). Może to oznaczać, że również w akwarium najlepszym (lepszym niż drewno, korzenie) podłożem dla mini pelii i mchów będą skały.
Potwierdza to również eksperyment jednego z akwarystów, który zmielił plechy mchu fissidens i wtarł w skały wulkaniczne uzyskując ciekawy efekt przy zastosowaniu metody DSM (fot.8,9,10,11)
Mchy i wątrobowce widocznie preferują RK – rzeki krzemianowe, i PA – potoki o charakterze alpejskim (fot. 13).
Jak wskazuje Sz.Jusik: „W rzekach krzemianowych, węglanowych i potokach o charakterze alpejskim mszaki dominowały zdecydowanie, stanowiąc średnio około 80% udziału makrofitów. Przy czym w rzekach krzemianowych i potokach o charakterze alpejskim udział mchów i wątrobowców był zbliżony (odpowiednio 45% i 35%), natomiast w rzekach węglanowych udział mchów był znacznie większy niż wątrobowców (odpowiednio 70% i 10%) Potoki wyżynne o charakterze nizinnym, były zbliżone do rzek nizinnych kamienisto-żwirowych, tzn. dominowały rośliny naczyniowe, stanowiąc 70%, podczas gdy udział mchów i wątrobowców wynosił odpowiednio 10% i 5%. W dużych rzekach wyżynnych zwraca uwagę znaczny udział glonów makroskopowych (około 35%). Także mchy stanowiły w nich znaczny udział (około 55%).

Riccardia zmienną jest...
Jak zauważyło wielu akwarystów, mini pelia zmienia się w zależności od warunków, w których się znajdzie. Przy słabszym oświetleniu plecha i wypustki zmniejszają swoją powierzchnię (fot. 6), natomiast gdy oświetlenie jest intensywniejsze (nie można z nim przesadzić gdyż w środowisku naturalnym riccardia rośnie w miejscach maksymalnie średnio-nasłonecznioncyh), mini pelia odwdzięcza się soczystą zielenią i pełnymi wypustkami. Dla miłośników low techów dobra nowina - mini pelia bedzie rosła spokojnie w akwarium ze słabszym oświetleniem (nawet 0,4W/l) bez nawożenia CO2 jedynie dużo wolniej i będzie mniejsza. Umieszczenie mini pelii w akwarium typu Low tech można nawet wykorzystywać w sytuacji gdy mini pelia zarośnie glonami, wówczas przełożenie jej do ustabilizowanego akwarium LT z dużą ilością krewetek, które pomogą oczyścić m.p. z glonów uratuje rosliny, które chcieliśmy wyrzucić z uwagi na ich stan.
Zakończenie
Podsumowując mini pelię powinniśmy sadzić na humusie pokrywającym skały i kamienie, gdyż tak właśnie rośnie ona w korytach cieków, nad brzegami rzek płynących przez torfowiska, bagna i podmokłe łąki oraz nad brzegami jezior o niskiej trofii wody. Ponadto jak wskazują naukowcy porasta ona źródliska, olsy i zarośla łęgowe. Preferuje podłoże organiczne o odczynie kwaśnym, zawierające dużo humusu lub zasiedla murszejące drewno. Często występuje również wśród torfowców.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Robert Szostak
Poznaje temat
 
Posty: 117
Dołączył(a): Pt 11 paź, 2013
Lokalizacja: Olsztyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: MINI PELIA - riccardia chamedryfolia HODOWLA i OPIS GATU

Postprzez Przemek Leśniak » Śr 15 sty, 2014

Bardzo fajny artykuł, dziękuje :)
Przemek Leśniak
Zainteresowany tematem
 
Posty: 261
Dołączył(a): Wt 20 kwi, 2010
Lokalizacja: GS
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: MINI PELIA - riccardia chamedryfolia HODOWLA i OPIS GATU

Postprzez Artur1987 » Śr 15 sty, 2014

Faktycznie ciekawy artykuł.
Ciekawy - ale do hodowli w akwa daje tylko kilka informacji - których samemu można było się domyśleć.
Ja mam tą roślinę - i wciąż się z nią szarpię... nie potrafię dojść czego właściwie jej trzeba. Kwestie ośiwetlenia zdają się grać mniejszą rolę - w kącie akwa wegetuje, pod lampami ładnie się zieleni ale ma tendencję do łatwego porastania glonami.
Bardzo mnie interesuje kwestia nawożenia - na jakie konretnie parametry wody lub skład chemiczny należy zwrócić uwagę chcąc otrzymać pelię o dobrej kondycji?
Artur1987
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył(a): Cz 05 wrz, 2013
Lokalizacja: Cegłów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: MINI PELIA - riccardia chamedryfolia HODOWLA i OPIS GATU

Postprzez Robert Szostak » Śr 15 sty, 2014

Nie chciałem pisać książki na temat mini pelii ;) Miałem nadzieję, że każdy dopisze tutaj swoje spostrzeżenia i dojdziemy razem do konsensusu. W drugim magazynie Liquid (2/2013), można przeczytać artykuł na temat riccardii ch. Tam autor wskazuje, że m.p. na pewno lubi wysoki poziom azotu, a z kolei nie ma dostępnych wiadomości jak jest z potasem i fosforem. Autor utrzymuje również poziom CO2 - 35ppm, co daje pewną wskazówkę dla miłośników tej rośliny. U mnie zauważalnie rośnie szybciej przy EI, ale przy całkowitym braku nawożenia w LT również rośnie z tym, że dużo wolniej i ma mniejsze (cieńsze) wypustki.
Avatar użytkownika
Robert Szostak
Poznaje temat
 
Posty: 117
Dołączył(a): Pt 11 paź, 2013
Lokalizacja: Olsztyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron