Blyxa japonica

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Blyxa japonica

Postprzez Wojtas » N 25 kwi, 2004

Nie wydaje mi się, by to była specjalnie trudna roślina. U mnie rośnie jak sałata, choć nie ma nadzwyczajnych warunków. Rataj pisze, że lubi żyzne podłoże. Zgodnie z tym posadziłem ją na glinie z torfem pokrytym warstwą piasku, choć okazuje się, że jej korzenie są raczej wątłe, a nawet starsze rośliny odrywają się samoistnie od podłoża - dolna częśćłodygi obumiera, a roślina rośnie dalej, w końcu zupełnie tracąc kontakt z podłożem. Woda u mnie jest miękka (ok. 4 st. twardości węglanowej), lekko zasadowa (pH ok. 7,5), oświetlenie takie sobie (w zbiorniku o wymiarach 40 cm dł. x 28 cm wys. x 26 cm szer. jedna żarówka halogenowa o mocy 15 W, przy tym żarówka jest w centralnym pynkcie akwarium, a Blyxa jest posadzona przy krótszym boku, a więc już w lekkim półcieniu. CO2 nie podaję, nawożę PMDD.
Wojtas
 

Re: Blyxa japonica

Postprzez Grzegorz Zbieć » Pn 26 kwi, 2004

Wojtas napisał(a):Nie wydaje mi się, by to była specjalnie trudna roślina. U mnie rośnie jak sałata, choć nie ma nadzwyczajnych warunków. .

Z tym się zgadzam. Rodzi sobie całkiem dobrze nawet, kiedy inne rośliny już padają.

Wojtas napisał(a):Rataj pisze, że lubi żyzne podłoże. Zgodnie z tym posadziłem ją na glinie z torfem pokrytym warstwą piasku, choć okazuje się, że jej korzenie są raczej wątłe, a nawet starsze rośliny odrywają się samoistnie od podłoża - dolna część łodygi obumiera, a roślina rośnie dalej, w końcu zupełnie tracąc kontakt z podłożem. Woda u mnie jest miękka (ok. 4 st. twardości węglanowej), lekko zasadowa (pH ok. 7,5), oświetlenie takie sobie (w zbiorniku o wymiarach 40 cm dł. x 28 cm wys. x 26 cm szer. jedna żarówka halogenowa o mocy 15 W, przy tym żarówka jest w centralnym punkcie akwarium, a Blyxa jest posadzona przy krótszym boku, a więc już w lekkim półcieniu. CO2 nie podaję, nawożę PMDD.

Tu mam zupełnie inne doświadczenia. Mojej pędy wyrastały do 30cm i trzymały się świetnie. Korzenie miały też odpowiednie do rozmiarów.
Może to brak C w Twoim zbiorniku (ph7.5 przy KH 4 to niewiele CO2).
Blyxa daje się hodować jako trawnik 10cm wysokości, wymaga to jednak częstego wyjmowania sadzonek i ponownego posadzenia części (znosi to bez uszczerbku dla kondycji). Przyczyną tego jest fakt, że wypuszcza ona nowe pędy, które pną się chętnie do góry. W ten sposób (bez cięcia) można uzyskać trawnik o wysokości 30cm (tylko czy można nazwać to trawnikiem).
Avatar użytkownika
Grzegorz Zbieć
Poznaje temat
 
Posty: 139
Dołączył(a): Pt 27 cze, 2003
Lokalizacja: Warszwa (Radość)
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez AJ » Cz 16 gru, 2004

Witam
A takie ma kwiatki i nasionka.
Pozwoliłem sobie umieścić fotki zrobione przez :
Grzegorza Zbiecia i Tymana.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
AJ
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 971
Dołączył(a): So 28 cze, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jasminum » Cz 11 cze, 2009

o ja. spoko kwiatki. I z tych nasionek coś wyrośnie? Wiem że na pewno lepiej dzielić sadzonki, ale ciekawa jestem czy coś może wyrosnąć i czy komuś się udało wyhodować z nasionek
Jasminum
Poznaje temat
 
Posty: 139
Dołączył(a): Pt 05 cze, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez malutki1939 » N 28 lut, 2010

Mam problem z blyxą i liczę na pomoc.
Akwarium 160l dwa miesiące od startu,temp: 27 stopni. oświetlenie 3x30w. Sylvania aquastar, grolux i philips 840. podłoże aquasubstrate II. Nawożę co2 z butli 24h oraz serią Planta Gainer: classic do podmian wg. zaleceń, codziennie ferro i macro codziennie 50% dawki. Woda: ph od 6,5-7,0 kh TWO 11, TWW 5, NO3 - 10, NO2- 0. FE - 0,5-1.
Z pozostałymi roślinami nie ma problemu oprócz blyxy - jest jasno zielona, widać na niej nalot i wygląda jakby gniła.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
malutki1939
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 09 gru, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Adam Wojdat

Postprzez adax5 » N 07 mar, 2010

Witajcie
Wiele osób wypowiadających się w kwestii blyxy twierdzi, że wysokie natężenie światła wywołuje u tej roślinki bordowy kolor liści...otóż u mnie było to samo - dodam jednocześnie, że posiadam prawie 1w/l, ale do czego zmierzam...po dodaniu pod korzenie tabletek nawozowych tetra cryptoplant - roślinka w ciągu dwóch dni zmieniła kolor na intensywnie zielony. Także śmiało można stwierdzić, że czynnikiem limitującym wygląd tego ziela jest zdecydowanie zapewnienie odpowiednio żyznego podłoża.
Życzę sukcesów
Obrazek
adax5
Początkujący
 
Posty: 27
Dołączył(a): Pt 26 lut, 2010
Lokalizacja: Sosnowiec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez malutki1939 » N 07 mar, 2010

No tak ale u mnie podłoże powinno być żyzne a mimo to jak widać na zdjęciach jest mizernie, może ktoś podpowie co zrobić żeby to zmienić ?
malutki1939
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 09 gru, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » N 07 mar, 2010

malutki1939 napisał(a):Nawożę co2 z butli 24h oraz serią Planta Gainer: classic do podmian wg. zaleceń, codziennie ferro i macro codziennie 50%

Malutki odstaw ferro a dodaj macro , roślin masz mało a żelaza lejesz wg mnie za dużo.
Ferro jest przeznaczone do gęsto zarośniętych zbiorników roślinnych celem uzupełnienia Fe:!: W twoim przypadku ważne też będzie dbanie o czystość w akwarium bo rybki masz raczej brudzące trochę. Skąd ta blyxa , może dotarła przemarznięta ?
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez malutki1939 » N 07 mar, 2010

Spróbuje z macro i odstawieniem fero. Rybki mam rzeczywiście brudzące ale nad czystością panuje. Blyxa na pewno nie dotarła przemarznięta ponieważ sam ją przywiozłem z nadwyżki z innego akwarium.
malutki1939
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr 09 gru, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » N 07 mar, 2010

W takim razie zwróć uwagę poziom K , podajesz go tylko w Planta Gainer macro w dawkach 50% .
Twoje rybki produkują dużo macro ale nie potasu, więc powinieneś go uzupełniać.
Niski poziom K w stosunku do Mg to zieloniutka Blyxa.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukas87 » Śr 26 sty, 2011

mam problem z blyxa co może być tego powodem??
Obrazek
Obrazek
lukas87
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 20 sty, 2011
Lokalizacja: Kalisz/Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kaze » Cz 27 sty, 2011

Miałem podobnie jak miałem za wysoko potas :)
Kaze
Poznaje temat
 
Posty: 109
Dołączył(a): So 27 maja, 2006
Lokalizacja: Rzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukas87 » Cz 27 sty, 2011

faktycznie miałem wysoki potas około 30ppm , obniżyłem go do 20ppm. a kiedy tobie zaczęły rosnąć??
lukas87
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 20 sty, 2011
Lokalizacja: Kalisz/Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukas87 » Pt 28 sty, 2011

ale teraz od różowienia zaczynają się rozpuszczać...
lukas87
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 20 sty, 2011
Lokalizacja: Kalisz/Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dead4Me » Cz 22 mar, 2012

czy blyxa jest bardzo wymagającą rośliną?? czy może być również w zacienionych miejscach?

czy np ja posiadam ziemniaka ( ziemia + JBL) czy takie podłoże powinno jej wystarczyć?
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez plutonow » Cz 22 mar, 2012

Dead4Me napisał(a):czy blyxa jest bardzo wymagającą rośliną?? czy może być również w zacienionych miejscach?

czy np ja posiadam ziemniaka ( ziemia + JBL) czy takie podłoże powinno jej wystarczyć?


Witam,
Ad1. Wg. mnie wymagająca nie jest od miesiąca trzymam w baniaku 54l z 15W i sobie bardzo powoli rośnie, podłoże bazalt bez nawożenia - dolewam wody z innego baniaczka.

Ad2. Mam na ziemi i rośnie jak chwast.

lukas87 napisał(a):mam problem z blyxa co może być tego powodem??

Wg. mnie mało fosforu.
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dead4Me » Cz 22 mar, 2012

plutonow napisał(a):Ad2. Mam na ziemi i rośnie jak chwast.


w sensie ze bardzo dobrze rośnie? czy aż tak bardzo źle???
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez plutonow » Cz 22 mar, 2012

Dead4Me napisał(a):w sensie ze bardzo dobrze rośnie? czy aż tak bardzo źle???


https://picasaweb.google.com/1179623180 ... MichaPluta
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dead4Me » Cz 22 mar, 2012

dlaczego wcześniej rosła Ci tak pięknie, a później kolor zmieniła i tak łyso jakoś? ;p
Avatar użytkownika
Dead4Me
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 17 maja, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez plutonow » Cz 22 mar, 2012

Dead4Me napisał(a):dlaczego wcześniej rosła Ci tak pięknie, a później kolor zmieniła i tak łyso jakoś? ;p

Łyso bo była solidna przycinka i z tego powodu również kolor zmieniła (mniejsza konkurencja na Fe i reszte pierwiastków) lub tak jak czytałem na forum za mało Mg nie sprawdzałem bo mi ten stan rzeczy bardzo odpowiadał, podobnie jest tutaj (dla mnie coś niesamowitego)i:
http://www.aquascapingworld.com/magazin ... Style.html
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron