Blyxa japonica

Baza tworzona przez użytkowników forum.
Komentarze do prezentowanych gatunków roślin.

Postprzez Miklas » Śr 11 lip, 2012

Trochę odkurzę wątek. Powiedzcie Mi jak to zielsko przycinać??. Jak przytnę od góry, to strasznie długo wraca do zdrowia. Jak mi ładnie rośnie, to robi się jej bardzo dużo, wyrasta wysoko aż w końcu tworzy się bujna zielona kopuła, a pod spodem jak się zajrzy, to gołe łodygi.
Miklas
Zainteresowany tematem
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn 09 maja, 2011
Lokalizacja: Radom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez plutonow » Śr 11 lip, 2012

Miklas napisał(a):Powiedzcie Mi jak to zielsko przycinać??

Nie przycina się tylko wyciąga dzieli sadzonki i sadzi na nowo.
Ja tnę przy samym żwirku korzonki (ziemia ogrodowa) i po wypłynięciu na powierzchnię sadzę kilka mniejszych sztuk (około 10%) i tak w kółko.

Po zaaplikowaniu kapsułek Ferka ładnie zmienia kolor z brązowo-oliwkowej w zielony.
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Miklas » Śr 11 lip, 2012

Generalnie, nie licząc potknięcia z kumulacją potasu, rośnie mi bardzo ładnie, obecnie pod korzeniami ma koreczki osmocote. Dzięki za podpowiedź.
Miklas
Zainteresowany tematem
 
Posty: 218
Dołączył(a): Pn 09 maja, 2011
Lokalizacja: Radom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zulix » Cz 12 lip, 2012

Jak się zrobi ładna kopuła to i nie widać co jest w środku (bliżej żwiru) więc estetycznie to nie przeszkadza. Dotyczy to jednak baniaczków z w miarę dobrym światłem. Wtedy liście są bardzo gęste i zasłaniają wszystko. Przy małym świetle, np. 0,3-0,4 W/l roślinki mniej się rozkrzewiają, bardziej wyciągają i są ogólnie mniej estetyczne. Wtedy po prostu wyrywam, urywam ile się da łodygi i sadzę z powrotem.
Gdy roślina ma dobrze to rozszczepia się na wiele sadzonek z którymi można robić jak wspomniano wyżej. Często z początkowo 1 mam kilkanaście później. Nie mieści się wtedy w baniaku :( ale przed pocięciem wysoka, gęsta murawa wygląda całkiem fajnie.
zulix
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył(a): So 11 paź, 2008
Lokalizacja: Rzeszów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thomas.bham » So 15 gru, 2012

Witam,
Jesli moge sie wciac w temat.
Od kilku lat mam blyxe i zawsze rosla mi w jak chwast, zadnych problemow co miesiac wywalalem wiadro samej tej rosliny.
Od 2 miesiecy zaczyna mi marniec.
Roslina bardzo wolno rosnie, niektore liscie nie maja koncowek lisci (rozpad) i wszystkie korzenie niezaleznie czy w podlozu czy na wiezchu czy nowe czy stare maja podgnite same koniuszki.
Wkurzam sie bo to moja ulubiona roslinka a nie wiem dlaczego marnieje.
Zaznaczam ze nie zmienialem niczego w akwarium ani nawozenia ani swiatla czy co2.

Podejrzewalem na poczatku swiderki bo mam ich od zatrzesienia (jakby zwir byl zywy :-) )
Czy to mozliwe?
Mam jeszcze podejrzenie do Easy carbo.
Jakies 2 miesiace temu kolega dal mi troche wlasniej roboty easycarbo i podawalem go ok 3 krotnej dawki zalecanej zeby pozbyc sie krasnych glownie z anubiasa.
Glony zanikly i przestalem podawac easy carbo.

opis zbiornika.
litrarz ok 220netto
2x filtry kubelkowe 1200l/h x lawa i gabka z odrobina torfu
oswietlenie 4x39w (6500k)
Co2 butla ok 5b/s
temp.25-26C
nawozenie EI
podmiana ok 40% kranowka
Kranowka srednio twarda 9Gh z duza zawartoscia N03 ok 20mg/l
podaje NO3 =7mg/l
PO4=3mg/l
Mg=8mg/l
Makro intermag Fe=0.3mg/l
Podloze to zwir o granulacji 5mm jakies 6cm pod nim warstwa 2cm zwiru z granulacja 2mm a pod nim substat.
Dno jest dosc juz stare ma 2 lata.

Czy ktos mi cos moze zasugerowac?
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez marho760816 » Pn 14 sty, 2013

Jak wyglądają stożki? Może wstaw fotkę. Też miałem kiedyś podobnie. W świeżym baniaczku z ziemią pod bazaltem, przy świetlw 1w/l rosła wyśmienicie przez 3 miesiące. Nagle klops zacęła się rozpuszczać. Pomogło podniesienie NO3.
Avatar użytkownika
marho760816
Zainteresowany tematem
 
Posty: 285
Dołączył(a): N 01 lip, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Pn 14 sty, 2013

Wyciągnij blyxę, odmól podłoże pod nią tak dobrze, jak tylko dasz radę, podaj do niego trochę Mg (lepiej w formie chlorku, jeśli masz, niż siarczanu) i posadź ją ponownie.
To samo pojawiło mi się po kilkunastu miesiącach istnienia akwarium i prawdopodobnie będzie to wynik albo nagromadzenia się substancji o niskim stopniu utlenienia, albo zasiarczenia. Po miejscowym płukaniu podłoża jak ręką odjął. A cokolwiek by się nie działo, podanie Mg do podłoża zawsze stymuluje ją do wzrostu.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thomas.bham » Pt 08 lut, 2013

Dijkstra napisał(a):Wyciągnij blyxę, odmól podłoże pod nią tak dobrze, jak tylko dasz radę, podaj do niego trochę Mg (lepiej w formie chlorku, jeśli masz, niż siarczanu) i posadź ją ponownie.
To samo pojawiło mi się po kilkunastu miesiącach istnienia akwarium i prawdopodobnie będzie to wynik albo nagromadzenia się substancji o niskim stopniu utlenienia, albo zasiarczenia. Po miejscowym płukaniu podłoża jak ręką odjął. A cokolwiek by się nie działo, podanie Mg do podłoża zawsze stymuluje ją do wzrostu.


Dzieki za odpowiedz.
W jakiej formie mam podac Mg do podloza?
Obecnie podaje MgSo4.
Ogolnie mozesz miec racie z tym zamulonym podlozem a przedewszystkim zasiarczonym, w koncu praktycznie 2 lata podloze bez odmulania a caly czas leje nawozy wiadrami :-)
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez nobleKoziol » Wt 28 maja, 2013

wiem że późno ale jak dla mnie to malutki walczył z sajno .
poza tym męczysz dyski takimi warunkami wody, nie wróże ci sukcesu z rybami. jeśli zaś chodzi o pokarm dla dysków to bardzo dobry, tyle że drogi , mam na myśli endlery.
Avatar użytkownika
nobleKoziol
Początkujący
 
Posty: 42
Dołączył(a): So 16 mar, 2013
Lokalizacja: irlandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bLYX » Pn 15 lip, 2013

Witam,

Mam pytanie do was:

po jakim czasie po Blyxi zobaczę że rośliny się przyjęły?


Poniżej zdjęcia moich Blyxi :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

1) co sądzicie o kondycji?
2) czy stosować sole już mikro i makro jak akwa ma dopiero 4 dni?
3) czy w podłoże pod blyxe użyć mam kulki gliniano-torfowe?

4) może jakieś porady z waszej strony? :wink:

bo widze jak niektóre Liście obumierały, ale to chyba rośliny muszą trochę odchorować, chyba ;(
Avatar użytkownika
bLYX
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bLYX » Wt 16 lip, 2013

Może jestem przewrażliwiony ale boje się, bo moim zdaniem wygląda to jakby obumierały bądź gniły ;(
Avatar użytkownika
bLYX
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Inekane » Wt 16 lip, 2013

U mnie około 90% rośliny obumarło, następne liście wyrastały szybko i były soczyście zielone. Mam zwykły żwir, nisko zarówno macro jak i micro, światełko 70W HQI na 112l.
Avatar użytkownika
Inekane
Poznaje temat
 
Posty: 79
Dołączył(a): So 23 lut, 2013
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bLYX » Śr 17 lip, 2013

Wczoraj kulki powpychałem pod blyxe, i podałem sam Potas, zobaczymy co dalej będzie.

Po jakim czasie powinno być coś widać?
Avatar użytkownika
bLYX
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Inekane » Śr 17 lip, 2013

U mnie po tygodniu pierwsze zieloniutkie liście. Ale to uczucie kiedy prawie cała roślina brązowieje i dosłownie rozpuszcza się w oczach... :smile:

Zapomniałam dodać, że CO2 odkręcone dość mocno, około 2b/s.
Avatar użytkownika
Inekane
Poznaje temat
 
Posty: 79
Dołączył(a): So 23 lut, 2013
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bLYX » Śr 17 lip, 2013

Próbuje bez podawania CO2, akwa nie jest tak bardzo zarośnięte.

I dawkuje włączone światło w akwa.

Dziś jest 6 dzień kiedy akwa stoi zalane.

Światło dawkuje 4 godz dziennie. Starczy? czy może dać dłużej? Stopniowo co tydzien bądź co dwa będzie na dłużej.
Avatar użytkownika
bLYX
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Inekane » Śr 17 lip, 2013

Co do tego są różne szkoły. Ja ponieważ mam HQI nie mam możliwości zmiany mocy więc zaczęłam od 6 godzin co tydzień jedna i doszłam do 10 i tak świecę. Co do tych 4 godzin - szczerze mówiąc nie wiem. Jeśli do tej pory wszystko jest OK to chyba działa jak powinno. Ważne, żeby teraz w lecie w czasie gdy światło się nie świeci zakryć akwarium bo promienie z zewnątrz dla glonów wystarczą.
Avatar użytkownika
Inekane
Poznaje temat
 
Posty: 79
Dołączył(a): So 23 lut, 2013
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bLYX » Śr 17 lip, 2013

będe światło podawał stopniowo, co tydzień więcej. na razie jest blyxa zielona dosyć mocno, tylko liście boczne trochę po odpadały, ale uważam to za naturalne. na dniach powinno być coś już widać.

Na co muszę uważać przy tej roślinie?


Na razie wszystko ma ona zapewnione, światło, podłoże nawożone jest, Sole są wlewane, więc pozostaje chyba tylko czekać.... :) może jakiś rezultat z tego da :)
Avatar użytkownika
bLYX
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Inekane » Śr 17 lip, 2013

Szczerze mówiąc nie wiem na co uważać, bo u mnie jest bezproblemowa :D jakoś nigdy specjalnie się o nią nie troszczyłam a zawsze wyglądała pięknie.
Jedyne co zauważyłam to właśnie nie lubi przesadzania ale bez problemu się po nim regeneruje.
Avatar użytkownika
Inekane
Poznaje temat
 
Posty: 79
Dołączył(a): So 23 lut, 2013
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Śr 17 lip, 2013

Jeszcze nie lubi większych stężeń potasu bo od razu z pięknej zieleni robi się czerwona.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bLYX » Cz 18 lip, 2013

Po pierwszej obserwacji zauważyłem ( minął tydzień od założenie akwa ) : zauważyłem że boczne liście Byxi obumierają, lecz w samy środku blyxi widać małe zielone listki, o żywym zielonym kolorze. zdarzyło się że wypłynęły dwie sadzonki, ale to przez lokatorów na pewno :wink:

Więc mogę chyba stwierdzić że zaczęły się przyjmować, i jest jakaś nadzieja :mrgreen:
Avatar użytkownika
bLYX
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Baza roślin wodnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron