hodowla emersyjna od czego zacząć jak zrobić itp.?pomocy:(

Uprawa paludaryjna. Emersyjne formy roślin. Akwaria Bonsai-style.

hodowla emersyjna od czego zacząć jak zrobić itp.?pomocy:(

Postprzez pascal » Cz 16 mar, 2006

witam jak narazie nie mam zielonego pojęcia o hodowli emersyjnej ale bym chciał zacząć hodować w ten sposób roślinki i bym prosił o jakąś stronke gdzie jest wszystko opisane oraz żebyście wy mi powiedzieli .... i jakie roślinki się nadają do hodowli emersyjnej ? które później posadze w akwarium i nie zgniją ? prosze o pomoc :wink:jakie podłoże , ile cm wody ,co jaki czas dolewać wode ? czy wode lać po roślinkach , co jaki czas dolewać wode ?mile widziane fotki waszych upraw oraz projektów , czy czymś nawozić ? sadzić młode roślinki czy może stare?wode z kranu czy z filtra RO? :wink:
pascal
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz 16 mar, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez pascal » Cz 16 mar, 2006

i jeszcze jaka wysokość szerokość i długość ? :wink:
pascal
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz 16 mar, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Cz 16 mar, 2006

Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez pascal » So 18 mar, 2006

już wszystko zrobiłem tak jak było napisane na pewnej stronie ale w moim paludarium jest cały czas zimno , woda też jest zimna :/ co zrobić ?
pascal
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Cz 16 mar, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez miecho_i » So 18 mar, 2006

ogrzewać :)

grzałka z termostatem do wody i po sprawie

uszczelnienie całej konstrukcji

jesli masz lampy wewnątrz to tez dobrze nagrzeją
miecho_i
Poznaje temat
 
Posty: 95
Dołączył(a): Pt 05 gru, 2003
Lokalizacja: Ksawerów k/Łodzi
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Shane » Pt 21 lip, 2006

pascal napisał(a):już wszystko zrobiłem tak jak było napisane na pewnej stronie ale w moim paludarium jest cały czas zimno , woda też jest zimna :/ co zrobić ?


mozesz powiedziec wedlug jakiej stronki rzuc link:) tez jestem poczatkujacy i chcialbym sie dowiedizec are rzeczy
porzdrowka
Shane
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): N 31 sie, 2003
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez plutonow » Pn 02 wrz, 2013

Hej,
W okresie wakacyjnym miałem 20min i z ciekawości postanowiłem spróbować, wziąłem małe akwa nasypałem torf odkwaszony, ziemię z skalniaka (był pod ręką) dosypałem trochę piasku, całość wymieszałem, wsadziłem rośliny jakie miałem pod ręką: Ammanie bonsai, Rotale Pink, Rotale Yoa Yai albo Ha ra, Pełzacza, Ludwigie i małego henia, całość przykryłem folią, zostawiając na ogródku w słonecznym miejscu, spryskując codziennie o ile nie zapomniałem.
Od tego czasu minęło kilka tygodni i temp. mocno spada w nocy, pytanko czy można przenieść akwa do domku już bez folii?

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez etherni » Wt 03 wrz, 2013

Miałem kiedyś paludarium.
Jak rośliny przyzwyczaiły się do dużej wilgotności to odkrycie akwa je może zabić - będzie tak efekt jakbyś wsadził np. kryptokoryne czy nadwódke prosto z akwa do zwykłej doniczki (hygrophila corymbosa potrafi to przeżyć ale nie zawsze). Może zamiast folii daj po prostu szybę/plexi a na to jakąś lampkę?
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez plutonow » Cz 05 wrz, 2013

etherni napisał(a):Jak rośliny przyzwyczaiły się do dużej wilgotności to odkrycie akwa je może zabić

Hej, postanowiłem się troszkę doszkolić w kwestii WabiKusa, i znalazłem taki oto tutorial:
http://www.thegreenmachineonline.com/ar ... es-findley
Wg. tego co tam pisze, powinienem stopniowo zmniejszać wilgotność poprzez wykonanie dodatkowych otworów w foli aż po około 4 tygodniach roślinki zaaklimatyzują się do nowych warunków :)

Pozostaje zasadnicze pytanie gdzie ja to położę aby żona nie krzyczała :)
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez etherni » Cz 05 wrz, 2013

plutonow napisał(a):Pozostaje zasadnicze pytanie gdzie ja to położę aby żona nie krzyczała :)


Jak odkryjesz sposób na stawianie szkła z zielskiem wszędzie tak żeby żona nie krzyczała to dostaniesz akwarystycznego/botanicznego Nobla Pokoju :D
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarSz » Pt 27 wrz, 2013

etherni napisał(a):Jak odkryjesz sposób na stawianie szkła z zielskiem wszędzie tak żeby żona nie krzyczała to dostaniesz akwarystycznego/botanicznego Nobla Pokoju :D


Hehe - mi się to chyba udało - 12 zbiorników na regale w piwnicy + 1-4 zbiorników w pokoju (w porywach - w zależności od potrzeby) oraz 1-3 Wabi-kusa porozrzucanych po parapetach w całym domu.

Ale sorry za offtop - tak na prawdę chciałem nawiązać właśnie do tych roślin submersyjnych przekształconych na emersy i hodowanych poza środowiskiem wodnym.

Robiłem kiedyś (i nadal robię) pewne eksperymenty.
Może nie jest to dokładnie to, czego dotyczy treśćtematu (jak zrozumiałem to chodzi o typowe paludarium lub hodowlę handlową) ale myślę, że coś można podpatrzeć.

W załącznikach pokazałem tylko efekty - więcej informacji oraz bardziej szczegółowych zdjęć można znaleźć w podanym linku:
Wabi - kusa - eksperymenty

Zapraszam jeśli to co pokazane w załącznikach kogoś zainteresuje.

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania związane z tym eksperymentem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
MarSz
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył(a): Pt 02 lip, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Yucao » N 13 paź, 2013

Marsz,
Wanienka naprawdę powala na kolana.
Można wiedzieć czego użyłeś za podłoże?
Yucao
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 17 cze, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarSz » N 13 paź, 2013

We wszystkich trzech przypadkach użyłem zwykłego podłoża do kwiatków (ziemia do roślin doniczkowych jaką można dostać w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym).

Pierwsze dwa przypadki już nie istnieją (pierwszy nie wytrzymał podczas mojego urlopu - zostawiłem go babci do opieki, która wpadła na szatański pomysł by wystawić go na zewnątrz - wiadomo jak kilka godzin na lipcowym słońcu zadziałało na takie rośliny).

Drugi nie przetrwał mojego tygodniowego wyjazdu - żona zapomniała podlać i co prawda po powrocie jeszcze było do odratowania ale już mi się nie chciało bo wiem, że zrobię go niebawem od nowa ale w trochę inny sposób).

Trzeci jak na razie radzi sobie świetnie - najlepiej ze wszystkich trzech ale jak to mawiają - do trzech razy sztuka.
MarSz
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył(a): Pt 02 lip, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » Wt 29 paź, 2013

Witaj Marsz :)

Piekne!
Jakich roślin użyłeś do tych kompozycji? Jak często podlewasz/ zraszasz? Czy rosliny stopniowo przygotowyles, w sensie najpierw były przykryt szklem czy od razu do gruntu posadziles i bez przykrycia?

Pozdrawiam, Marlena
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarSz » So 02 lis, 2013

Z trzech projektów obecnie został tylko trzeci - przeniosłem go do pracy i niestety ostatnio jak byłem tydzień chory to trochę podupadł (część małego heńka się zniszczyła bo nikt nie podlewał, a jak się zorientowali, że coś nie tak, to wszyscy zaczęli podlewać - za dużo).

W ostatnim projekcie to tylko mały heniek - w poprzednich różne - więcej szczegółów podane w linku.

Za pierwszym razem robiłem tak jak mówisz (startowałem w tej wanience, która była na oknie zakryta folią stretch). Do kolejnych projektów przenosiłem rośliny z pierwszego, który rósł już na dobre bez żadnej osłony - jak zwyła roślina doniczkowa więc i nie było z tym więszych problemów - tylko dbałem by było wilgotno i to wszystko.

jest to powolny proces ale wszystko się fajnie przyjmuje.

Teraz rozprzestrzeniałem heńka w trzevcim projekcie (docelowo ma zarosnąć całość między kamieniami) ale niestety - 2 kroki do przodu - 3 do tyłu.

"Awaria" podczas mojej nieobecności w pracy sprawiła, że 2/3 heńka (ta najładniej rozrośnięta część po lewo u góry na zdjęciu) się zmarnowała więc muszę przenosić go od nowa z tych dwóch dołków, gdzie wilgoć utrzymała się najdłużej i się nie zniszczył.
MarSz
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył(a): Pt 02 lip, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » N 03 lis, 2013

Interesuje mnie częstotliwość i obfitość podlewania. Czy te rośliny są lekko zalane, czy tylko mają wilgotną ziemię?

Kiedyś pisałeś o tym, ze chcialbys zrobić palu z krabami. Ktoś ma takie paludarium od jakiegoś czasu:

http://akwarium-mojapasja.blogspot.nl/
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarSz » Pn 04 lis, 2013

Nadal mam taki plan ale to się odwleka.
Te projekty to wstęp własnie do tego palu - planuję xrobić nieco inaczej niż tam - czyli własnie rośliny to emersy z popularnych akwariowych ale zobaczymy.

Fajny link - dzięki - poczytam szczegółowo w wolnej chwili.
MarSz
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył(a): Pt 02 lip, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » Pn 04 lis, 2013

Zaciekawiłeś mnie tymi emersami. Nie trzeba bawić się w chemika ani montować miliona watów do oświetlania.
Jak z nawożeniem? Ziemia starczy czy trzeba jakoś dodatkowo nawozić?


PS. do marszu już tylko tydzień ;)
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarSz » Wt 05 lis, 2013

Ja mam tylko ziemię do kwiatków i nie nawożę.
MarSz
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył(a): Pt 02 lip, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » Wt 05 lis, 2013

Napisz jeszcze proszę czy doniczka ma jakiś odpływ wody i jak często podlewasz? Sprawdzasz wilgotność i jak jest sucho to podlewasz czy np. codziennie trochę, czy raz na kilka dni?
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Paludaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron