Cinek SA

Uprawa paludaryjna. Emersyjne formy roślin. Akwaria Bonsai-style.

Cinek SA

Postprzez cinek1916 » N 21 paź, 2012

Witam,
Akwarystyką interesuję się od 2004 roku. Przewinęło się w tym czasie kilka akwariów z różnymi obsadami. Jednak to co mną zawładnęło to Czarne Wody Ameryki Południowej.
Od kilku miesięcy planowałem zmianę mojego 112l szkiełka ( aktualnie sklepowe A. Cacadoides) na coś większego, obowiązkowo BW. Początkowo miało to być standardowe 375l. Czytałem, oglądałem, szukałem... Postanowiłem, że chcę hodować skalary ale nie zwykłe sklepowe... Jednak nie czuję się jeszcze na siłach, żeby porywać się na Pterophyllum Altum. Wybór padł na Pterophyllum scalare - Peru Altum. Może troszkę mniej piękne ale łatwiejsze w hodowli. Szybko zweryfikowałem wymiary mojego wymarzonego szkiełka, które okazało się za niskie. Sprawa oczywista stawiam standardowe 450l.
Jednak kilka dni temu trafiłem na ogłoszenie, używana 540 o wymiarach 150x60x60 ze szkła 10mm. Do tego ze spawanym stelażem, no cudo! Do tego cena, prawie darmo i tylko 30km od domu. Szybka decyzja- kupuję.
I oto jest, przywiezione dzisiaj:
Obrazek
(fota robiona telefonem...)

Garść informacji o projekcie, który będzie powoli powstawał, mam nadzieję, że mi w tym pomożecie ;)

Nie będzie to zwykłe akwarium. Nad nim ma znaleźć się kawałek lasu tropikalnego, ewentualnie po prawej jego stronie też ;) Będzie stało mniej więcej tak jak na powyższej fotce. Odsunięte od ścian o 50-60cm. Dzięki temu uzyskam przestrzeń potrzebną dla roślin.
Ściana tylna i prawa wykonane będą z płyt meblowych zabezpieczonych przed wilgocią. Przód i lewa strona wykonana zostanie z pleksi, dzięki temu będzie można oglądać paludarium z dwóch stron.


Stelaż/konstrukcja: to uzupełnię trochę później
Akwarium: 150x60x60cm szkło 10mm float
Podłoże: piasek kwarcowy, kupiłem 100kg, powinno starczyć na warstwę 5cm.
Woda: docelowo RO.
Oświetlenie: Nad akwarium początkowo będzie to beleczka DIY z rynny, zbudowana z tego co mam w domu, świetlówki T8 (mam już coś takiego w 25l). Później zastosuje halogeny LED 10 lub 20W. W części nadwodnej będą to najprawdopodobniej świetlówki T5.
Filtracja:
Tu się zaczyna opowieść :)
Cały system oparty będzie na filtrach narurowych 10" standardowo używanych do oczyszczania wody w mieszkaniach. Prawie cała instalacja na klejonych rurach pcv 3/4", część na 1/2". Schemat:
Obrazek
(fioletowe krzyżyki to zawory)

Podstawowe założenie- maksymalne minimum sprzętu a akwarium. W środku będzie znajdowała się tylko rurka zasysająca wodę i czujka termostatu oraz termometru.
Zasysana woda filtrowana będzie przez dwa korpusy z filtrami sznurkowymi 50 mikronów. Następnie poprzez pompę Salmson model NXL53 od C.O. Zaraz za nią znajdował się będzie zrzut do kanalizacji a za nim trójnik. Część wody skierowana do hydroponiki umieszczonej nad akwarium, reszta skierowana do ustawionych szeregowo FBFa, grzałki oraz zapasowego i z powrotem do akwarium. Przed i za każdym korpusem zastosowane będą zawory, które pozwolą w każdej chwili odciąć dopływ wody i serwis. Wszystkie narurowce zamontowane szeregowo, każdy na bypassie z zaworem, co także umożliwi pełną regulację oraz wyłączenie każdego z nich z układu bez potrzeby opróżniania i ponownego napełniania instalacji. Wszystkie zawory PCV. FBF i zapasowy będą na przyłączu 1/2' bo takie dwa korpusy już mam. Do ogrzewania użyję prawdopodobnie dwóch grzałek 200W firmy Skalar, zamontowanych w korpusie, podpiętych do zewnętrznego termostatu. Opis budowy można znaleźć w googlach wpisując hasło "termoreaktor CO2", u mnie oczywiście bez CO2.
Zastanawiam się jeszcze nad półautomatyczną dolewką wody. Pod akwarium chcę umieścić zbiornik do którego nalewałbym wodę RO. Całą podmiana odbywałaby się poprzez odkręcenie zaworu do spuszczania wody. Odlaniu tyle ile trzeba, zakręceniu zaworu. Następnie odkręcenia zaworu przy zbiorniku z RO i uzupełnieniu braku. Niestety wadą takiego rozwiązania jest możliwość zapowietrzenia instalacji. Akwarium będzie stało w salonie gdzie nie mam dostępu do kanalizacji i wody. Wodę RO musiałbym donosić, a tą z akwarium wylewać do ogrodu wężem albo wywiercić dziurę w ścianie :) Ale to melodia przyszłości.

Wystrój: korzenie, korzenie, korzenie, szyszki olchy, liście dębu, trochę syfku i torfu oraz na dokładkę korzenie.

Flora: W akwarium ewentualnie pistia. Nad jeszcze nie wiem dokładnie ale na pewno skrzydłokwiaty będą miały swoje miejsce :)

Fauna: do przemyślenia i przedyskutowania
-Główni mieszkańcy czyli Pterophyllum scalare - Peru Altum najprawdopodobniej 6 sztuk dzikusy albo F1.
- ławica maluchów
- Apisto- na pewno będą, które i ile do ustalenia
- prawdopodobnie eLki
- może stadko kirysów
- myślę na kilkoma sztukami Pstrążenicy marmurkowej ale to jak akwarium będzie zabudowane bo lubią latać ;)

Oczywiście coś się może zmienić ale główne założenia pozostaną raczej niezmienione.

Wreszcie znalazłem trochę czasu i zacząłem powoli montować filtrację. Na razie wszystko złożone "na sucho", bez klejenia. Na dniach powinny dojść do mnie 2 grzałki Skalar 200W i termostaty RT-2 do wody i RT-2 odwrócony do części paludaryjnej. Wtedy zmontuję korpus termo i posklejam całość.
Zmieniłem też trochę schemat. Zamiast hydroponiki będzie filtr kubełkowy zrobiony z rur kanalizacyjnych 110mm. Z racji tego, że FBFy długo dojrzewają postanowiłem wstawić właśnie traki filtr. Ma długość około 90cm i pojemność około 8,5l, możliwe, że dodam jeszcze 50cm co zwiększy jego pojemność do ponad 13l, w całości wypełniony keramzytem. Będzie działał póki FBF nie wystartuje z pełną mocą, potem albo go zostawię jako denitryfikator albo go wymontuję.


Kubełek

Elementy użyte do jego budowy:
1. Rewizja 110mm - 15,30zł
2. Mufa 110mm - 5,89zł
3. Rura 110mm długość 50cm (dojdzie chyba druga)- 6,58zł
4. Dekle/ pokrywy 110mm 2szt. - 2*3,5zł - 7zł
5. Złączka chromowana 1'' – 5,5zł
6. Przedłużka (nypel) chromowana 1'' – 2szt. -2*5,56zł- 11,30zł
7. Szybkozłączka plastykowa do wężów ogrodowych 1''- 2szt - 2*2zł - 4zł
8. Zawór 90* 1''/1''- 10,50zł
9. Uszczelki gumowe - 6,75zł
10. Obejmy do zamontowania 2szt- 7,15zł
w sumie 73,22zł
Większość rzeczy już miałem, więc w sklepie wydałem koło 25zł :)

A teraz kilka fotek:
Elementy:
Obrazek
Gotowe korki:
Obrazek
Całość:
Obrazek
Wlot:
Obrazek
Wylot i rewizja:
Obrazek


Filtry narurowe

Wszystkie elementy zastosowane do budowy systemu:
Obrazek
Obrazek

Na pierwszy ogień poszły dwa korpusy 3/4" robiące za filtry mechaniczne:
Obrazek
Obrazek

Następnie pozostałe korpusy
Termo korpus 3/4", jeszcze bez grzałek:
Obrazek

W taki sam sposób zmontowane zostały FBF w korpusie 1/2" i zapasowy, też 1/2".
Następnie wszystkie trzy zamontowane szeregowo. Od lewej zapasowy, FBF i Termo:
Obrazek

Tutaj ciężko podać mi koszty bo część elementów już miałem, w tym najdroższą- pompę od C.O. Gdybym kupił wszystko wyszłoby około 500zł.

Pozostało skleić wszystko w całość i zamontować w stelażu. Prawdopodobnie w następną sobotę nastąpi test :)

W tym tygodniu prawdopodobnie będę miał też część elektryki: oświetlenie, skrzyneczkę z bezpiecznikami, gniazda i okablowanie :)
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » N 21 paź, 2012

Witaj na naszym forum

Widzę że to już wyższa szkoła jazdy...nie ma co...z niecierpliwością będę czekał na kolejne posty i zdjęcia...powodzenia
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » N 21 paź, 2012

Witamy na forum.

Po mojemu komplikujesz sobie życie tym systemem filtracji. Narurówki w roli mechanicznych będą się zapychać non-stop, zwłaszcza z tymi wkładami sznurkowymi. Raczej ponacinana rurka pcv a na to duża gąbka (szut ma takie, do oczek wodnych). Kubełek z rury - niezły pomysł, ale jeżeli ma to być pod akwa (a pewnie tak), to bałbym się rozszczelnienia).

Nie lepiej przewiercić dno, wkleić komin i zrobić sumpa, choćby w plastikowej beczce, zraszanej od góry?

PS. Nawet nie wiesz, jak zapychają się osadami organicznymi węże filtrów w akwariach BW. Rurki PVC z kolankami 90* nie wiem jak będziesz czyścił. U mnie po 6 miesiącach osad w rurce ssącej obcina przepływ do mniej niż połowy, muszę czyścić węże. A czyszczenie Twojego systemu to będzie jakiś koszmar...
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » N 21 paź, 2012

Niewątpliwie narurowe to komplikacja ale bałem się masy całego projektu a sump to dodatkowa masa. Poza tym chcę spróbować czegoś innego i jak widać lubię majsterkować ;)
Jeżeli sznurkowe 50 mikronów będą się zbyt szybko zapychały spróbuję np ze 100 mikronów. Jeżeli dalej będzie słaby wynik to zamontuję w nich gąbki. Myślę, że jednak nie powinno być problemu skoro w zbiornikach z biotopem Malawi się sprawdza to czemu nie w BW?
W swojej 112l BW miałem kubełek Eheima w którym wlot był zrobiony z rurki i 2 kolanek 90* PCV 1/2". Działał tak przez około 2 lata, nigdy nie czyściłem rurek i nie zauważyłem żeby "zarosły". Jednak faktem jest to, że nie da się ich wyczyścić, słuszna uwaga.
Całą filtracja będzie pod akwarium. Początkowo złożyłem "rurobełek" (pomysł zaczerpnięty od kogoś innego) w innej konfiguracji. Musiałem się troszkę namęczyć żeby go rozłożyć więc nie powinien się rozszczelnić. Jednak dla 100% pewności będzie sklejony.

Chętnie przeczytam więcej komentarzy i uwag :)
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Pn 22 paź, 2012

cinek1916 napisał(a):Myślę, że jednak nie powinno być problemu skoro w zbiornikach z biotopem Malawi się sprawdza to czemu nie w BW?


Bo w malawi zasadniczo jedyna materia organiczna nie będąca DOC to pokarm, który podajesz i ryby, które wymieniają łuski i ewentualnie zdychają niezauważone. W BW masz tony korzeni, liście, szyszki i co tam jeszcze można wymyśleć, czyli materię organiczną, która się rozkłada i zanim zamieni się w DOC - a często zamienia się za wolno - rezyduje jako POC, które ma tendencję do osadzania się tam, gdzie jest przepływ wody. Jeżeli planujesz do tego jeszcze jakieś bardziej drewnożerne zbrojnikowate, to...

Życzę naturalnie, żebym się mylił, ale na wszelki wypadek nie inwestowałbym na razie zbyt wiele w ilości hurtowe wkładów sznurkowych ;]
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » Śr 24 paź, 2012

Gwarantuję Ci że jeśli te rury PCV masz z dobrej firmy np. Wavin to nie ma mowy o rozszczelnieniu.Chyba ze ciśnienie w tym układzie przekroczy 2 Bary
Projekt ciekawy też lubię majsterkować i wiem jaką sprawia to satysfakcję :-) więc Powodzenia!
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » Cz 25 paź, 2012

Hej , fajnie że już jesteś ze swoim tematem,

Cieszę się bardzo, że zacząłęś prace nad swoim paludarium. Zapowiada się coś nie tylko dużego ale bardzo ciekawego. Na temat techniki się nie mogę wypowiadac bo się nie znam na takich specjalistycznych rozwiązaniach ale wygłada to imponująco. Jeżeli tak samo poważnie podejdziesz do całej reszty to powstanie mega, super palu.
Nie mogę się doczekać dalszych relacji. Dawaj jak najczęsciej jakieś info i zdjęcia wrzucaj z postępu prac. Życzę powodzenia i jak najszybszego spełnienia marzeń o paludarium.

Pozdrawiam serdecznie, Marlena
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » So 03 lis, 2012

@ DiJkstra: Bardzo słuszna uwaga, o tym nie pomyślałem, przyznaję. Zobaczymy jak to wyjdzie "w praniu". Ktoś musi być pierwszy ;)

@ Lozin: po dzisiejszych testach okazało się, że nie rozsadza kubełka :)

@ Marlena: proszę bardzo kolejna porcja ;)


Po dwóch tygodniach udało mi się w końcu złożyć filtrację w całość :)

W międzyczasie odebrałem dwie grzałki Skalar 200W i dwa termostaty RT-2, jeden zwykły, drug odwrócony do chłodzenia części nadwodnej:

Obrazek

Po oględzinach i sprawdzeniu czy działają zabrałem się do roboty. Na pierwszy ogień poszedł termo korpus.
Grzałki bez wtyczek:

Obrazek

Korpus z dociętą na wymiar rurką 3/4":

Obrazek

Kolejnym krokiem jest wywiercenie dziurki na kable w górnej części korpusu. Tutaj trzeba uważać żeby nie przesadzić ze średnicą otworu. Ja przesadziłem...

Obrazek

Grzałki zamontowane na rurce za pomocą opasek. Kable przeciągnięte przez otworek:

Obrazek

Tutaj już w przeźroczystej obudowie, jak widać mieszczą się idealnie:

Obrazek

Początkowo kable i dziurkę zalałem klejem do PCV ale nie spełnił on swojego zadania i wykruszył się. Z pomocą przyszła poxylina. Teraz robiąc taki korpus zrobiłbym dwa małe, podłużne otwory na każdy kabel osobno.

W ten sposób wykonałem termo korpus :)

Wreszcie można zabrać się do poważnej roboty :)

Trzy korpusy połączone szeregowo przykręciłem do kantówki. Tą następnie przymocowałem za pomocą wkrętów pod blatem. Następnie element po elemencie czyściłem rozpuszczalnikiem i kleiłem. Trwało to prawie cały dzień...
Niestety w ferworze pracy nie robiłem zdjęć...

W niewielkim stopniu zmodyfikowałem schemat z pierwszego postu, hydroponika jednak została. Teraz na papierze wygląda to tak:

Obrazek

W rzeczywistości tak:

Obrazek

Prawa strona od frontu:

Obrazek

i od boku:

Obrazek

Lewa strona:

Obrazek

Termo korpus, widać "pięknie" zaklejoną dziurę :)

Obrazek

Na zdjęciach rurki wyglądają na krzywo zamontowane. Nie wiem dlaczego tak się stało ale normalnie trzymają pion i poziom ;)

Warto jeszcze nadmienić, że zamieniłem zatyczki z zaworami w rurobełku. Teraz precyzyjny jest przed konstrukcją. Dzięki temu gdy ograniczę przepływ ciśnienie w środku nie wzrośnie. Jest to ważne, inaczej filtr rozszczelniłby się. Dodatkowo wydłużyłem go o 25cm. Teraz ma pojemność 11l.

Po sklejeniu instalacji pozostała najgorsza rzecz... czekać aż klej wyschnie... prawdziwa katorga...

Po ponad 24 godzinach zacząłem lać wodę do akwarium, na razie tylko kontrolnie 180l żeby sprawdzić przecieki i czy instalacja poprawnie działa.
Pierwsza strużka wody, mała rzecz a cieszy :)

Obrazek

i pierwsze 20l wody, strasznie mało :O

Obrazek

Po zalaniu instalacji i odpaleniu jej na 3 biegu okazało się, że cieknie tylko w 3 miejscach. Pozytywne zaskoczenie :) znowu z pomocą przyszła poxylina.

Niestety mam większy problem. Na 2 i 3 biegu w filtrach mechanicznych powstaje podciśnienie co powoduje otwieranie się odpowietrzników i zasysanie powietrza do środka instalacji. Czytałem o tym w jednym z tematów na którym się wzorowałem, tam autor poradził sobie przykręcając śrubkę, która skręca cały odpowietrznik. U mnie to nie działa bo śrubki są wkręcone maksymalnie... Chyba będę musiał je wymontować i lekko skrócić. Mam nadzieję, że to pomoże.

Mam do Was pytanie. Przedłużał ktoś kabel czujki termostatu RT-2? Brakuje mi jakichś 30cm. Jak myślicie, może to źle wpłynąć na pracę urządzenia?
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » N 16 gru, 2012

Taka mała zajawka :)

Obrazek


W najbliższym czasie opiszę co i jak ;)
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » Pn 17 gru, 2012

Gratulacje! Przepieknie Ci to wyszło. Się napracowałeś, to widać. Zadbałeś o detale, pięknie ukształtowane korzenie i liany, bardzo mi się podoba :)
Ładna, solidna warstwa drenażu w części emersyjnej. Jakie roslinki tam posadziles? Nad emersem chyba masz elementy kaskady?
Widzę, że już mchy Ci rosną. Zraszaj często bo bez tego zmarnieją. Ja mam tak rozwiazane podlewanie, że nie mogę za czesto podlewac bo inne rosliny by gnily. A ze zraszaniem wiadomo, trzeba miec czas, chyba, ze automatyczny system zrobi to za nas. A jak Ty rozwiazales system podlewania? Pewnie to skomplikowany zestaw, tak jak z ukladem filtrujacym?
Lampa widać, że daje dużo światła. Jaką ma moc? Sposób jej podwieszenia ciekawy. Osłonisz ja pewnie czymś z przodu?
Intryguje mnie ten nie zidentyfikowany przeze mnie element posrodku korzenia, co to?
No i jeszcze chce zapytac o to, czy dobrze mysle, że to tylko fragment, czesc znajdujaca sie nie nad akwarium tylko zagospodarowana specjalna, jak pisales wolna przestrzen na rosliny?
Wiem, ze masz pewnie jeszcze duzo pracy i nie za bardzo czas na pisanie ale jak go troche wygospodarujesz to opisz jakie rozwiazania zastosowales.
Jestem pelna podziwu. Szacun!

Moja grupa paludarium zyskala nowego czlonka, ktory tak jak Ty planujesz ma paludarium ze skalarami, to filmik na youtube z jego palu:



http://www.youtube.com/watch?v=wyl93Ski798

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/wyl93Ski798" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Pozdrawiam, Marlena[/code]
Ostatnio zmieniony Wt 18 gru, 2012 przez Marlentje, łącznie zmieniany 1 raz
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » Śr 19 gru, 2012

Dziękuję za pochwałę :)
Fakt, roboty przy tym było duuużo ale najgorsze już za mną. Zużyłem 15 pianek i 21 tubek silikonu :shock: Gdzieniegdzie jednak widać prześwitujący silikon, będę się musiał zająć tym po Świętach.
Większość roślin to skrzydłokwiaty, kupiłem w jednym z marketów 6 sztuk w oszałamiającej cenie 1,99zł/szt :) do tego anturium, difenbachia i chyba kroton. W miarę czasu będę je wymieniał i dodawał inne. Mchów jeszcze nie ma i chyba nie będzie bo użyłem torfu wysokiego. Na wiosnę spróbuję zrobić miksturkę i je zaszczepić. To zielone to wina słabego aparatu i zdjęcia... :oops:
Drenaż solidny tak jak piszesz, zastosowałem pomysł podpatrzony u Ciebie. Mianowicie w tle pod warstwą pianki są rury 110 i 75mm zamiast doniczek (pozostałości z budowy domu). Do tego odprowadzanie nadmiaru wody za pomocą wężyków od napowietrzania, w stelażu stoi duży słoik do którego spływa nadmiar wody.
Na tą chwilę podlewam ręcznie. W przyszłości zastosuję dysze zraszające lub zamgławiające podwieszone do sufitu albo podepnę się pod filtrację (mam jedno wolne wyjście)- elektrozawór i rozgałęzienie wężykami do każdej doniczki.
Lampa wisiała tylko chwilowo żebym miał jasno podczas pracy. Kiedyś używałem jej w 112l w nieudanej próbie holendra. Zrobiłem ją ze starej reklamy świetlnej, 3x18W, podwieszana na łańcuszkach, w sumie nic wielkiego. Wczoraj kolega podrzucił mi nowe lampy i skrzynkę z bezpiecznikami. Teraz świeci rastra natynkowa 2x36W, Efekt całkiem zadowalający moje oko ale rozbiorę ją i zostawię wewnątrz paludarium same świetlówki i odbłyśniki do tego oświetlenie nocne z niebieskich żarówek led. Zastanawiam się czy nie zastosować "halogenów led" do doświetlenia akwarium ale to już jak zrobię aranżację w nim. Całość od góry będzie zasłonięta płytą meblową, coś jak w filmiku który podałaś.
Ten niezidentyfikowany przeze Ciebie element pośrodku korzenia to miejsce na... żarówkę led 3W :mrgreen: Będzie umieszczona w rurze 50mm w taki sposób: http://www.akwaswiat.net/oswietlenie-le ... 28396.html
Cały pień jest zrobiony z rury kanalizacyjnej 110mm, w tym miejscu użyłem redukcję 110/50mm :) muszę tylko dobrać długość i kształt rury jak już zrobię podwodną aranżację. Teraz jest zwykłą prosta szara, co widać na zdjęciu niżej.
Ta część to tylko tło nad akwarium, miejsce na rośliny :)
A tak wygląda całość, dzisiaj skończyłem tło (znowu słaba jakość):
Obrazek
Faktycznie czasu strasznie mało ale jakoś dam radę :wink: Na dniach zdam relację z przebiegu budowy tła.

Paludarium z linku super. Wiesz może jakie rośliny w nim rosną? Szczególnie ta z drobnymi listkami.
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » Cz 20 gru, 2012

Hej,

No no 15 pianek, 21 silikonów :D
A ja myslalam, ze tylko ja tak szalalam z materialami :)
Tlo robiles nad akwa czy osobno i pozniej zamontowales?
Moglbys pokazac efekt tego migoczacego swiatla w wodzie, o ktorym piszesz? Wrzuc jakis filmik jak bediesz mogl. Z czego zrobiles konstrukcję? Plyty? Moglbys wrzucic jakies zdjecia z przebiegu budowania tej konstrukcji?
Na priwa dostaje takie pytania jak to zrobic a ja nie robilam konstrukcji bo mam w szafce paludarium. Na pewno przydatne bedą dla wielu osób takie informacje ale sama też jestem ciekawa. Moze kiedys wezme sie za cos takiego nad naszym duzym akwa.
Piszesz, ze bedziesz chcial zaszczepic miksturę z mchów, radzę zrobic to w miejscu gdzie bedzie odpowiednio gruba- okolo 1 cm warstwa podloza dla nich.
Jezeli chodzi o czasochlonnosc to nic sie nie martw, przeciez to fajna praca, prawda?
Jak juz bedzie gotowe, to zobaczysz jakos tak sie nudno zrobi :) Najlepszechwile teraz przed Tobą bo już efekty, wspaniałe zresztą widać a jeszcze masa fajnej pracy została, tej najprzyjemniejszej. Bo po wcieraniu silikonu pewnie łapki bolały co?
Ja mialam tak poobcierane, ze naskorek schodzil :)
Poza tym robiac powoli zyskujesz czas na przemyslenia, co jeszcze mozna poprawic a co inaczej zrobic.

Niecierpliwie czekam na dalsze relacje :)

Pozdrawiam, Marlena
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » Pt 21 gru, 2012

Marlena, na większość pytań odpowiem w relacji ;) na resztę w osobnym poście po jej zakończeniu :)


Wreszcie chwila czasu więc lecimy z relacja budowy tła :)

Zacząłem od wylania wody z akwarium. Wodę wylałem za pomocą węża ogrodowego podpiętego w miejsce "rurobełka", zajęło to jakieś 5 minut:

Obrazek

Obrazek

Konstrukcja tła

Tło zawiesiłem pięciu na kantówkach 7x5x100cm przymocowanych do ścian za pomocą 3 kołków rozporowych każdy na wysokości 115cm, akwarium na stelażu i styropianie ma wysokość 127,5cm. Kantóweczki, pozostałość po budowie domu:

Obrazek

Pierwsza sztuka:

Obrazek

I komplet:

Obrazek

Odległość od prawej ściany do lewej części pierwszej kantówki wynosi 175cm, prawa kantówka na prawej ścianie jest wysunięta 90cm od ściany, dzięki temu zyskałem przestrzeń potrzebną do zrobienia tła.

Następny element układanki to półeczka na której będzie stała hydroponika. Zamontowałem ją 3 cm poniżej krawędzi akwarium z zachowaniem niewielkiego spadku w prawą stronę:

Obrazek

Potem przyszedł czas na płyty OSB3 12mm, podobno wodoodporne. Kupiłem w pobliskim markecie budowlanym 2 szt. Niestety na miejscu okazało się, że nie przycinają na wymiar... Ale nic to, z pomocą przyszła dobra przyjaciółka krajzega ręczna i w parę chwil miałem gotowe elementy tła oraz sufitu. Starczyło nawet z zapasem na kolejne małe paludarium ;) Tło ma wysokość 115cm, dłuższa ściana złożona z dwóch płyt o wymiarach 87,5x115cm, prawa, mniejsza 84x115cm, sufit zrobiłem tak, żeby zachodził na boki po 2, 3cm, złożony też z 2 płyt o wymiarach 86x90. Płyty przymocowałem do kantówek za pomocą wkrętów. Pierwsza płyta:

Obrazek

I komplet, na razie bez sufitu:

Obrazek

Przymiarka czy pasuje, wyszło prawie idealnie, prawie bo okazało się, że hydroponika wyjęta z akwarium 112l nie do końca pasuje i trzeba ją podnieść o 2 cm :) W między czasie dorobiłem półeczkę na prawej ściance.

Obrazek

Konar i doniczki

Akwarium znowu przestawiam a w jego miejsce ląduje to co posłuży do wykonania tła:
- rurki stosowane do robienia konstrukcji żalbetowych
- rury kanalizacyjne fi110, 75, 50
- różne kształtki do wyżej wymienionych rur
- rury PEX stosowane w ogrzewaniu podłogowym
- sznurki
- pianka montażowa
- silikon
- styropian- arkusze używane w budownictwie oraz taki do pakowanie sprzętów RTV :)
Jednym słowem sterta śmieci, które zalegały na strychu i w garażu od kilku lat :cool:

Widok ogólny na salon:

Obrazek

Oraz rurki:

Obrazek

Na pierwszy ogień poszły rynny, które po docinałem:

Obrazek

Hydroponika wstawiona na chwilę żeby drzewo nie rozrosło mi się za bardzo :)

Potem główny pień drzewa. Posłuży on jako miejsce w którym zostanie zamontowane oświetlenie oraz jako kanał wentylacyjny :) :

Obrazek

Potem odgałęzienia od głównego pnia. Tu w ruch poszła opalarka, rurki podgrzewałem a potem wyginałem tak jak chciałem. Tutaj przykład:

Obrazek

Pojedynczy korzonek:

Obrazek

Efekt "końcowy":

Obrazek


Kolejny krok to tworzenie faktury drzewa za pomocą pianki montażowej oraz zamontowanie kształtek rur kanalizacyjnych w charakterze doniczek:

Obrazek

Obrazek

Słów kilka o doniczkach.
Rośliny, jak widać na poprzednich zdjęciach, będą wsadzone w swoich oryginalnych doniczkach do rur. Zrobiłem siedem takich kieszonek, teraz myślę, że mogłem więcej... W tym momencie rodzi się problem: podczas podlewania część wody przeleci przez doniczkę i zacznie się zbierać w rurze. Płyta OSB wodoodporna ale wolę uniknąć jej stałego moczenia w wodzie żeby za rok nie rozbierać całej konstrukcji... Z pomocą przyszła Marlentje a raczej jej opis Paludarium.
Ładnie w nim widać, że zrobiła drenaż z wężyka od napowietrzania. Ja zastosowałem taką samą metodę. Kupiłem 20m wężyka 6mm:

Obrazek

W każdej doniczce wywierciłem otwór o średnicy 4mm. Przez niego siłą przeciągnąłem wężyk, rozciągając go. Dzięki temu ładnie się dopasował do otworu. Drugą, większą dziurę wywierciłem w płycie, dzięki temu wyprowadziłem wężyki za tło. Poprowadziłem je w jedno miejsce, w stelażu umieszczę jakiś zbiorniczek na ściekającą wodę. Połączenie doniczek z płytą uszczelniłem psikając niewielką ilość pianki.

Obrazek

Zbliżenie:

Obrazek

Z małym skrzydłokwiatem:

Obrazek

Na szczęście nie ma żadnych przecieków :grin:

Na tą chwilę to wszystko. Wieczorem kolejny odcinek serialu "Jak Cinuś paludarium budował" :)
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Pt 21 gru, 2012

Jednym słowem-masakra :shock: Ilość pracy jaką włożyłeś w ten projekt, zasługuje na szacunek nawet jeśli może efekt komuś nie odpowiadać.
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » So 22 gru, 2012

Ogrom pracy przeogromny, sam nawet się nie spodziewałem, że tyle roboty będzie ale najważniejsze, że mi i rodzinie się podoba :)

Czas na kolejny odcinek czyli:

Modelowanie tła

Do nadania odpowiedniego kształtu tła użyłem głównie pianki montażowej niskoprężnej. Bardzo dobrze się nadaje do tego celu, łatwo ją nałożyć, wypełnia dokładnie wszystkie szczeliny. Jedna ważna uwaga, ja popełniłem błąd używając praktycznie samej pianki, lepiej w miejscach grubszych (np. jak miedzy doniczkami) najpierw użyć np. styropianu a dopiero potem psikać pianką docelowy kształt. Dzięki temu zużyjemy mniej pianki i zaoszczędzimy :smile: Trzeba też uważać bo pianka mocno się klei i lubi brudzić wszystko w koło.
Całość modelowania zajęła mi prawie tydzień. Wracałem z pracy i od razu do paludarium... Psiknąć trochę tu, trochę tam i czekamy do następnego dnia aż wyschnie żeby nie odpadło jak damy za dużą warstwę.
Niestety zdjęcia nie powalają jakością ale widać o co chodzi.

Jeszcze przed zamontowaniem doniczek z rur przykleiłem do płyty styropian. Użyłem do tego celu pianki. Co ciekawe sama pianka nakładana prosto z puszki jakoś nie chciała się zbytnio trzymać OSB. Psiknąłem trochę pianki na styropian i przyłożyłem do płyty dodatkowo przybiłem go kilkoma gwoźdźmi.

Zaczynamy. Styropian między doniczkami i pianka na nim:

Obrazek

Zbliżenia:

Obrazek

Obrazek

Kolejna warstwa:

Obrazek

Z bliska:

Obrazek

Obrazek

Gdy pierwsza warstwa wyschła wbijałem w nią gwoździe żeby kolejna nie spadła.
Kolejne warstwy na większej ściance:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym momencie dodałem korzenie i kolejną warstwę:

Obrazek

Całkowicie zapiankowana większa ścianka:

Obrazek

Z lewej strony na dole widać wycięte miejsce na hydroponikę.

Prawa ścianka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym momencie zabrakło pianki :mrgreen:

Widok na całość oświetloną żarówką power led 3W zamontowaną w korzeniu:

Obrazek

Jednak czegoś mi brakowało... Jakoś tak pusto... Więc dokładamy mniejsze korzonki zrobione z linki 6mm:

Obrazek

Wiertarka z wiertłem fi7 i do roboty... Wiercimy dziurę w rurce, wsadzamy ucięty kawałek linki i dodatkowo mocujemy za pomocą opasek zaciskowych do kabli. Oto efekt, lewa strona:

Obrazek

Prawa:

Obrazek

Całość:

Obrazek

Na tym koniec modelowania tła. Teraz zostaje wszystko jakoś ładnie "pomalować".

Nadanie koloru

Sposobów jest co najmniej kilka. Ja wybrałem silikon+torf. Metoda bardzo czasochłonna ale też bardzo prosta. Użyłem do tego celu silikonu uniwersalnego w kolorze brązowym oraz mielonego torfu wysokiego, podobno nie jest on najlepszy ale taki miałem na stanie więc go użyłem. Wcześniej używałem go do preparowania wody do mojej 112.

Silikon którego używałem:

Obrazek

Pierwsza tubka silikonu rozprowadzona na tle, strasznie mało...

Obrazek

Już wiem, że te 7 sztuk nie wystarczy... starczyło 21... :shock:

Po siedmiu tubkach i 5 godzinach pracy:

Obrazek

Twórczy nieład... a ile się przy tym nasłuchałem, że zamiast przed Świętami sprzątać to robię bur... bałagan :) A dodatkowo w całym domu śmierdzi octem...

Obrazek

Lekkie przyklejanie torfu zajęłoby mi ze dwa miesiące... Dodatkowo należy nakładać maksymalnie dwie tubki silikonu naraz. A to dlatego że zanim zdążyłem rozsmarować całość silikon częściowo wysychał i torf nie kleił się do niego zbyt dobrze. Musiałem coś wymyślić... I wymyśliłem... Nakładałem maksymalnie 2 tubki silikonu, rozsmarowywałem, brałem garść torfu i rzucałem w tło... MA to bardzo duży minus- strasznie się kurzy... Po całym dniu wyglądałem jak górnik :roll:

Kolejny etap:

Obrazek

Warto też zatkać doniczki żeby potem torf nie zatkał wężyków odprowadzających wodę.

Następnie zapaćkane drzewo:

Obrazek

Widać białe prześwity z którymi walczyłem później:

Obrazek

Kolejnym krokiem było doczepienie sufitu ale zanim to zrobiłem złączyłem obie płyty w całość oraz wywierciłem za pomocą otwornicy dwa otwory w których zamontuję wiatraczki komputerowe. Rozmieszczone są w przeciwległych rogach zbiornikach. Wiatrak wdmuchujący powietrze będzie znajdował się nad drzewem, które, jak wcześniej wspomniałem, będzie pełniło też rolę wentylacji. Drugi wiatrak zamontowany będzie w lewym przednim rogu i jego zadaniem będzie wyciąganie powietrza. Czy w ogóle będą potrzebne to się okaże jak skończę zabudowę. Teraz wolę dmuchać na zimne ;)

Jeden z otworów:

Obrazek

Zamontowany sufit:

Obrazek

Musiałem wywiercić dziurę w stropie i podwiesić go na łańcuchu bo się uginał. Gdy dojdzie zabudowa łańcuch zniknie.

Oto efekt (lampa, 3x18W, wisiała tylko chwilowo):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Połączenie z akwarium

Jak już wcześniej wspominałem udało mi się idealnie wszystko wymierzyć i akwarium elegancko mieści się. Wstawiłem je na miejsce i zacząłem dalej działać:

Obrazek

Obrazek

I znowu hydraulika... Dobrze, że mało :) Rurka powrotu wody do akwarium 3/4'' i przyłącze hydroponiki 1/2'':

Obrazek

A tutaj powrót z hydroponiki do akwarium:

Obrazek

Trochę dziwnie zrobiony bo hydroponika działała kiedyś w akwarium 112l i stała odwrotnie.

Nic nie cieknie, wszystko pięknie, można dalej piankować :) ale... jak połączyć akwarium ze ścianką nie niszcząc szkła? Przecież masakrą będzie ewentualne czyszczenie zbiornika... Z pomocą przyszła niezastąpiona taśma Macgyvera zwana taśmą na krokodyle! Okleiłem nią ranty akwarium, które będą zapiankowane oraz tylne wzmocnienie podłużne i kawałem poprzecznego. Przystąpiłem do łączenia dwóch światów...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pianka, Pianka i jeszcze więcej pianki...

Obrazek

Potem znowu historia z silikonem i torfem i voilà:

Obrazek

Teraz świeci rastra natynkowa 2x36W ale zostaną same świetlówki z odbłyśnikami.

Kolejny odcinek prawdopodobnie po Świętach. Teraz pobawię się w elektryka i zmontuję sobie kącik chemika do przygotowywania wody :mrgreen:

PS. Ale się rozpisałem :shock:
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » N 23 gru, 2012

Nie no, powalące, rozbrajające, przebojowe, przeogromniaste przedsięwzięcie!
Już po Twoim poprzednim poście gdy zobaczyłam te stosy rur kanalizacyjnych to gęba mi się hahała ale po tej relacji, po tekstach typu : "brałem garść torfu i rzucałem w tło... MA to bardzo duży minus- strasznie się kurzy... Po całym dniu wyglądałem jak górnik..." to rozłożyłeś mnie na łopatki.
Przekroj moich rurek to ok. 1cm :D To były rurki do kładzenia instalacji elektrycznych a tu..., proszę... I torfem się rzucało :D Ja wklepywałam no ale ile ja mialam pracy a ile Ty. Respect!
Ty przy tej wysokości widzę, że na drabce pracowałeś. No tak... Tylko, ze mogłeś sobie uprościć tą pracę. W linku w moim poście do bloga Rafa Deniers'a jest pokazane jak on podzielil sobie tlo na elementy. Po prostu osobne arkusze styropianu używał, które mogł np. polożyć sobie na stole i pracowac nad nimi a potem gdy te fragmenty tła były gotowe to je poprzyklejal do konstrukcji.
Ale nie martw się, ja sobie jeszcze bardziej utrudnilam prace: wkleilam tlo do wnętrza akwarium, poniewaz balam sie, ze gotowego pozniej nie wcisne albo bedzie za luzne itp. Dzieki temu nie mialam dojscia jak sie okazalo pozniej do różnych zakamarków, albo gdy chcialam np. poziome scianki wypelniac pianka to mi splywala na dno wiec musialam co chwile akwarium obracac: a to na plecki, a to na boczek, za 15 minut znowuz na plecki i znowuz po chwili na boczek ;)

Co do wypelniania tla wewnatrz innymi materialami, żeby zaoszczedzic na piance to oczywiscie kawalki styropianu jak najbardziej, obciete za bardzo wystajace elementy pianki z innych wczesniej wykonanych fragmentow tla, kawalki tektury ( o ile bedzie ona pokryta dostateczna warstwą pianki, zeby nie miala kontaktu z wodą), kawałki korka, elementy plastikowe, syntetyczne tkaniny tez mogą byc. To moze nie byc takie istotne przy budowie paludarium, ze mozna tez inne materialy dawać ale gdy ktos tak jak planuje uformować sztuczne drzewa wokol paludarium na tijlandsie i wypelnic czyms w srodku konstrukcje to warto uzywac jak najtanszych materialow, starych gazet nawet, żeby zaoszczedzic na piance.

Zamierzasz zabudować z przodu przednią szybą czy pozostanie to paludarium odkryte?

Pozdrawiam, Marlena
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » N 23 gru, 2012

Całość ma wysokość około 2,4m więc bez drabinki ani rusz :)
Blog Rafa Deniers'a przestudiowałem cały, jeszcze raz dzięki za link. Jego metoda najlepsza bo dokładnie pokryjesz tło. Początkowo tak jak on chciałem podzielić tło na elementy ale po przemyśleniu za i przeciw postanowiłem robić na miejscu. U niego drzewa były na jednej ściance co ułatwiło pracę. Ja zrobiłem drzewo na dwóch ściankach w rogu i na miejscu było łatwiej wszystko dopasować.
Do tego hydroponika i rurki od filtracji, też trzeba było przymierzyć czy się zmieszczą.
Ważne też było to, że nie mogłem pozwolić sobie na zajęcie garażu na czas robienia tła a rozłożyć się w całym salonie też nie bardzo mi się podobało nie wspominając o stole... Więc padło na robienie tła już zamontowanego. Po skończeniu etapu pracy zwijałem plandekę i cały majdan lądował pod tłem.
Z kurzeniem to też dobrze wyszło bo i tak idą Święta więc wszystko się sprząta na picuś glancuś ;)
Pierwsza tubkę silikonu też powoli obkładałem torfem i zajęło mi to koło 30 minut... Dużo za dużo i efekt był nie najlepszy bo dużo fragmentów oraz zakamarków pominąłem. Przy rzucaniu torfu pod różnymi kątami dociera on niemal wszędzie dzięki czemu jest mniej poprawek.
Tło lepiej, żeby było minimalnie luźniejsze żeby łatwiej je wsadzić do środka, najwyżej można psiknąć pianką w szczeliny. Ja tak zrobiłem przy połączeniu tła z sufitem, widać na dwóch ostatnich zdjęciach jeszcze nie zasilikonowany pasek.
Jako wypełniacze tła można użyć wszystkiego co pod wpływem wody się nie rozłoży i nie będzie z nią reagowało, styropian, fragmenty pianki, plastik, rurki, rynny (jak w moim przypadku przy drzewie) i co tylko komu przyjdzie do głowy.
Zastanawiam się nad zabudową. Z lewej strony na stałe, front przesuwne drzwiczki jak w terrariach. Muszę przemyśleć szkło czy pleksi. Szkło cięższe ale za to nie rysuje się jak pleksi i jest sztywniejsze. Za to jest cięższe i trochę przeraża mnie wizja wypadającej na mnie dużej tafli szkła... Ale mam jeszcze dłuższą chwilę na przemyślenia bo to będzie ostatni element tej wielkiej układanki.
A na razie muszę się zająć zabudową, elektryką, nawadnianiem/zraszaniem roślin, przygotowaniem sobie w kotłowni miejsca do przygotowywania wody, akwarium na kwarantannę, wystrojem samego akwarium i pewnie jeszcze kilkoma innymi rzeczami o których nie pamiętam w tej chwili. Jeszcze sporo pracy przede mną :shock:

Ponowię jeszcze pytanie odnośnie filmiku, który wrzuciłaś wcześniej:
http://www.youtube.com/embed/wyl93Ski798

Wiesz co to za drobnolistna roślinka? nie ukrywam, że spodobała mi się :)
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez polakko 78 » N 23 gru, 2012

REWELACJA, wielki szacun!!! Czekam z niecierpliwością na dalszy etap.
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » Pn 24 gru, 2012

Przepraszam, ze dopiero teraz. To fikus pumila. Ja mam w paludarium odmiane z bialymi obrzezami lisci. Bardzo wdzieczna roslinka, wymaga w miare regularnego podlewania, nie ma wiekszych wymagan, ale trzeba ja troche kontrolowac bo tak jak widac na filmiku jest dosc ekspansywna i potrafi zagluszyc roslinki w sasiedztwie. Bardzo ladnie sie pnie.

Przy okazji zdrowych i spokojnych świąt zyczę.

Pozdrawiam, Marlena
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » Pn 24 gru, 2012

Niestety fikus odpada a szkoda bo ładnie się prezentuje :(

Również życzę zdrowych, rodzinnych i białych Świąt :)
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Paludaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron