Hex'owe wariacje :)

Uprawa paludaryjna. Emersyjne formy roślin. Akwaria Bonsai-style.

Hex'owe wariacje :)

Postprzez Hex » So 06 kwi, 2013

Jak wcześniej obiecałem skromne złego początki hehe póki co jedynie wszystko w proszku ale z czasem będzie pełna fotorelacja z budowy małego paludarium a jak dobrze pójdzie na przestrzeni 1-2 miesięcy zamiana mojego 112l Tardisa również w paludarium ;]

szklane komponenty
od lewej
tył i główna platforma szklana
za nią akwa 40*25*25 główny zbiornik wody
akwa 40*25*10 albo 12 nie pamiętam
i na samym końcu szkiełko do zrobienia aranżacji na konkurs ;p 25*25*30 ale z tego jakaś fotorelacja kiedy indziej :)
Obrazek

Część roślin siedzi w akwa z fogerem i się aklimatyzuje po przesadzeniu, ale w najbliższym czasie planuje zakupy w obi, castoramie i oczywiście w LM u zaprzyjaźnionej pani która zawsze zrobi mi jakieś przeceny :P 50% ;p hehe

Obrazek

Obrazek

Pianka montażowa, styropian, silikony liany i inne rzeczy dojdą na dniach, nie omieszkam wszystkiego udokumentować.

Całe szkło jakiego używać będę do zrobienia paludarium to oczywiście OW 4mm.

Pełna lista roślin będzie jak ostatecznie wybiorę i uda się zaaklimatyzować.



Jak to mawiają ciąg dalszy nastąpi :)
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » So 06 kwi, 2013

Wreszcie :)

Jedno pytanie mi się nasuwa. Domyślam się, że nadbudowa będzie zrobiona metodą pianka na nią silikon i ewentualnie torf. Jeżeli tak to po co szyby z OW skoro będą zasłonięte? Zwykłe były by tańsze. Chyba, że nie całe będą zasłonięte :)

edit: i jeszcze jedno ;) co to za roślinki we mgle, ta po środku i w prawym tylnym rogu?
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » So 06 kwi, 2013

Z roślinami odpowiem Ci jakoś wieczorkiem bo się dowiem, szczerze nie pamiętam ;p

Na tej nadbudówce będzie cała aparatura, 90% roślin będą specjalne korytka porobione i do tego oświetlenie będzie w nie wmontowane. Co do ceny ow to się nie marwię bo mam dojście to jak dla mnie taniego źródełka ;p całe akwa z nadbudówką kosztowało mnie 20zł puls 1 ale wyszły 2 Lechy ;]

Tak będzie użyta pianka, torf i posklejana nadbudówka silikonem, tylko cały czas
borykam się z problemem deszczu a mianowicie chodzi mi o coś takiego

http://www.youtube.com/watch?v=ryZpGXAsAzM

Muszę wykombinować jak to zrobić na mniejszą skalę i żeby gra była warta świeczki bo nie uśmiecha mi się płacić jak za zboże za pompkę więc muszę coś innego wykminić ;p
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » So 06 kwi, 2013

Hex napisał(a):Muszę wykombinować jak to zrobić na mniejszą skalę i żeby gra była warta świeczki bo nie uśmiecha mi się płacić jak za zboże za pompkę więc muszę coś innego wykminić ;p


Jeżeli deszczyk chcesz robić okresowo przez krótki okres czasu, to tanim, wydajnym rozwiązaniem są pompki samochodowe od spryskiwaczy. Wada - są głośne i mają niewielką trwałość. Ale jak mają być włączane kilka razy dziennie na minutę, to po wyciszeniu (wsadzeniu do jakiegoś pojemnika wypełnionego wełną mineralną) będą jak znalazł.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » So 06 kwi, 2013

Już chyba wiem od jakiego samochodu wezmę ;P hehe od mojego seja ;p znaczy się do niego kupię nowe a wezmę stare. Dziękować za dobrą radę zacny człowieku. :)
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kier » So 06 kwi, 2013

Dijkstra napisał(a): pompki samochodowe od spryskiwaczy.

Proponuję je podłączyć poprzez wężyk z dyszami do nawadniania kropelkowego (chyba Gardena) które można zakupić w Castoramie. Można w nich regulować "wielkość" kropelek deszczu.
Avatar użytkownika
kier
Stały bywalec
 
Posty: 395
Dołączył(a): N 13 lis, 2005
Lokalizacja: Toruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » So 06 kwi, 2013

hmm będę musiał zerknąć jak zawitam tam, wiem ze w LM też coś takiego jest ;] ale thx
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » So 06 kwi, 2013

Hex napisał(a):Już chyba wiem od jakiego samochodu wezmę ;P hehe od mojego seja ;p znaczy się do niego kupię nowe a wezmę stare. Dziękować za dobrą radę zacny człowieku. :)


Raczej kupiłbym nowe do akwa... mamy w robocie 6 sztuk kanistrów po płynach do spryskiwaczy, którymi napełniamy nawilżacze powietrza (bo klima skutecznie osusza pomieszczenie). Woda była już do nich nalewana i wylewana z 60 razy, a one dalej walą płynem.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » So 06 kwi, 2013

A może benzyną ekstrakcyjną warto było by je przepłukać ?
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » So 06 kwi, 2013

W sumie nawet ciężko powiedzieć, co to za zapach, ale najpewniej glikol. Nie wiem, czym go można zneutralizować.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » So 06 kwi, 2013

Spróbuj benzyna to przepłukać
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » So 06 kwi, 2013

Wydaje się mi, że warto najprostsze rozwiązanie zastosowac, tak jak ja to zrobiłam i np. autor jednego z najbardziej znanych paludariów Waterfall paludarium, filmiki dostępne na youtube:


http://www.youtube.com/watch?v=cr-vcaHA-7s


Tu etapy powstawania tego paludarium:

http://www.youtube.com/watch?v=TdxU12uciYU

tu strona internetowa, na której można obejrzeć zdjęcia z jego powstawania i poczytac o szczegółach:

http://clickerfou.free.fr/paludarium/waterfall/historique-en.html


Tu inne paludarium tej samej osoby, równiez z systemem podlewania:

http://clickerfou.free.fr/paludarium/island/diy-creation.html

I filmik z próby działania deszczu właśnie:


http://www.youtube.com/watch?v=WfJZrzMztss

Autor pisze co prawda, że to jego sekret jak działa tu ten system deszczu ale wydaje mi się, że to też system deszczowni.



A tu moje paludarium podczas podlewania:


http://www.youtube.com/watch?v=i3v2cMJUtEA


Na moim filmiku, podlewanie ma miejsce po oczyszczaniu dna- odmulaniu, dla tego poziom wody jest taki niski. Deszczownie, które tworzą deszcz umieszczone są wzdłuż ścianek paludarium, tak, żeby woda podlewała rośliny. Jeżeli umieściłoby się deszczownie albo ich system nad paludarium ale pośrodku otrzyma się dokładnie taki sam efekt jak na filmiku, do którego podałeś link albo jak te, które ja linkuję powyżej.
Zamiast gotowych deszczowni można tak jak wykorzystać cienkie rurki pcv ( ja wykorzystałam takie o średnicy niewiele ponad cm, do osłon kabli elektrycznych) i w nich zrobić dziurki. Od ich wielkości i ilości zależeć będzie ilość wody, która spadnie z takim "deszczem".
Umnie woda płynie zamkniętym obiegiem, wężem od filtrado trójnika z kranikami, tam jest rozdzielana na trzy węże: 2 do dwóch części deszczowni i jedną do wodospadu. Kranikami reguluję, zamykam albo zmniejszam przepływ wody na wybranym odcinku. To bardzo proste rozwiązanie i nie wymaga dodatkowej pompy.

Cieszę, że powstaje nowe paludarium. Trzymam kciuki i czekam na dalsze relacje.

Pozdrawiam, Marlena
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » So 06 kwi, 2013

Dzięki Ci dobra kobieto długich dni i spokojnych nocy życzę za Twe porady i skorzystam :)

Co kwestii deszczu to już rozwiązałem przy wieczornej sheeshy ;] tak jakoś samo się nasunęło, a mianowicie właśnie rozwiązanie z deszczownicami oraz systemem podlewania kropelkowego tylko będę musiał to ładnie zamaskować bo część roślinna u mnie w dużym akwa będzie miała wysokość około 50-60cm a w małym zaledwie 25cm ale zasada będzie ta sama :).

Muszę jedynie dobrać jakąś obsadę bo chce zrobić z klimatu BW i tu się rodzi moje pytanie dotyczące armatki torfowej ona może chodzić cały czas jako część filtra czy jedynie do wody przy podmiankach by parametry nie leciały łeb na szyję,

Obsada w małym jaka mi chodzi po głowie to neonki takie nie wielkie stadko 5-8 sztuk a duże to jedynie paletki albo skalary peru plus kilka kirysków :).

Kolejne zdjęcia niebawem bo póki co wszystko jak jedna wieka szklarnia w kawałkach wygląda
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » N 07 kwi, 2013

Odnośnie armatki odpowiedziałem w moim wątku.
Akwarium raczej za małe dla neonków, może spróbuj z troszkę mniej znanymi Bystrzykami Amandy?
W swoim też początkowo chciałem tylko kilka skalarów i kirysków a na tą chwilę mam ponad 60 ryb plus 17 Kirysów Panda w drugim akwarium :)

Marlena jak zwykle z masą ciekawych linków i dobrymi radami, również dzięki za nie :!:
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » N 07 kwi, 2013

Ja mam tylko 112l i więcej nie będzie ale dziś dzięki bardzo ciekawym wykładom z podłączania ludzi pod prąd ( studiuję fizjoterapie żeby nie było nie domówień) zaplanowałem i rozrysowałem oba paludari i rozwiązałem jeszcze do tego problem jak zrobić naturalnie wyglądający deszcz :) w niskiej cenie hehe i się udało bo w jakiś 40zł się zmieszczę no może 50/60 ale nie więcej ;]
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » N 07 kwi, 2013

No to pisz co i jak z tym deszczem. Ale, żeby tak prądem... deszcz ... :)
Powiedziales "a" powiedz i "b" bo umieramy z ciekawości.

Pozdrowienia, Marlena
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » N 07 kwi, 2013

Momencik poprawię szkic to wstawię a póki co mogę pokrótce opisać :) co i jak wykombinowałem :)

Będzie filtr fluval 202 ( już takich nie robią istny antyk) on będzie tłoczył wodę do "głównego" zbiornika jakieś 3-5cm nad taflą wody. W nim będzie pompka która podnosi słup wody na 1,1m chyba 4-8 w pobiera nie pamiętam dokładnie. Wężykami będzie prowadzona woda do fogera, wodospadu i 3 rurką na "dach" ( oczywiście będą zaworki które pozwolą na skierowanie całego strumienia do dowolnego odbiornika).
A teraz owy dach. Będzie to coś na wzór doniczki położonej na stelażu, w środku: dno wyłożone keramzytem, gąbkami od filtra w nich wycięte otwory i będzie najzwyklejsza hydroponika ;) w spodzie dachu będą porobione dziurki małe albo końcówki do podlewania kropelkowego ;] i przy przełączaniu będą się podlewać kwiatki i będzie padał deszcz.


Rozwiązanie najprostsze z możliwych hehe i chyba najskuteczniejsze ;)


P.s dziś też powstał projekt stelaża do dużego i małego paludarium, więc po wypłacie wiedzcie że coś się będzie dziać ;p
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marlentje » Pn 08 kwi, 2013

Szczwany lis... ;) Podoba mi sie ten pomysl!

Zapraszam do grupy paludarium na facebooku, dużo fajnych zdjęć i linków.

Pozdrawiam, Marlena
Marlentje
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 09 sie, 2012
Lokalizacja: Kessel/ Holandia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » Pn 08 kwi, 2013

Hehe dawno nie słyszałem takie komplementa ;p a podasz mi link dokładny ;) za jakąś godzinkę wstawię szkic całości , jedyne co mnie przeraża to że będęmusła użyć 16,5 mb profili kwadratowych stalowych i je pospawać ;p hehe
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cinek1916 » Pn 08 kwi, 2013

Powiem szczerze, że ciekawe rozwiązanie.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Za pomocą fluvala tłoczysz wodę do zbiornika a z niego za pomocą pompki do wodospadu,foggera i dach? Jeżeli tak to baaaardzo ciężko (jeżeli w ogóle) będzie Ci ustawić tak pompy żeby woda w zbiorniku nie przelała się ani jej nie zabrakło.

Marleno, trzeba jeszcze mieć konto na tym wynalazku ;)
Avatar użytkownika
cinek1916
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pt 15 cze, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Paludaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron