Z akwarium na paludarium

Uprawa paludaryjna. Emersyjne formy roślin. Akwaria Bonsai-style.

Z akwarium na paludarium

Postprzez prazynka » Pn 27 sty, 2014

Witajcie, mam kilka pytań nawiązujących do przebudowy. Chcę zmienić aranżację, by odpocząć od noszenia wiader z wodą i planuję z akwarium zrobić paludarium, Mój zbiornik ma wymiary 90x45x45. Oświetlany jest HQI 2x70 (belka oświetleniowa). Mam pytania, jak rozwiązać kwestię wentylacji? Czy wystarczy mi pokrywa z pleksi odpowiednio przycięta, czy raczej inwestować w wiatraczki komputerowe (1 czy 2) i jak je najlepiej zamontować? Jak najlepiej rozwiązać obieg wody i natlenianie przy posiadanym filtrze kubełkowym Unimax, jeśli wysepka będzie z jednej strony akwarium? Będę wdzięczna za pomoc.
prazynka
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt 24 maja, 2011
Lokalizacja: Tychy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Z akwarium na paludarium

Postprzez Bartosz Grela » Pn 27 sty, 2014

Wentylacja szczelinowa, czyli dwie szpary po bokach ;) bez wymuszonej wentylacji ;)
Pleksi do HQI nie będzie pasować. Lepiej szklaną szybę.

Filtrację możesz zrobić podobną do mojej viewtopic.php?f=15&t=28153
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Z akwarium na paludarium

Postprzez prazynka » Pn 27 sty, 2014

Ciekawie to wygląda u Ciebie. Czy zraszasz dodatkowo rośliny w części nadwodnej? Te szpary to wystarczające są po ile cm po bokach? Jak wygląda kwestia osadów na pokrywie? Przy Apisto podajesz RO? Czy przy braku pokrywy i nawilżaczu lub foggerze utrzymam wilgotność?
prazynka
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt 24 maja, 2011
Lokalizacja: Tychy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Z akwarium na paludarium

Postprzez Bartosz Grela » Wt 28 sty, 2014

prazynka napisał(a):Ciekawie to wygląda u Ciebie. Czy zraszasz dodatkowo rośliny w części nadwodnej? Te szpary to wystarczające są po ile cm po bokach? Jak wygląda kwestia osadów na pokrywie? Przy Apisto podajesz RO? Czy przy braku pokrywy i nawilżaczu lub foggerze utrzymam wilgotność?

Obecne paludarium viewtopic.php?f=15&t=34608 ma po 3cm szpary po obu bokach. Są wystarczające. Zraszam ręcznie przy okazji grzebania w nim. Czyli raz na tydzień. Nie ma osadów bo woda która się skrapla jest naturalnie destylowana ;) Spływając po szybach bocznych pomaga w zachowaniu ich czystości. Nie podawałem RO.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Paludaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron