375l - moje małe Shangri-la

Dzienniki, zdjęcia, filmy i opisy naszych akwariów roślinnych. Konkurs na akwarium miesiąca.

375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » Pn 27 sty, 2014

Witam ponownie Kolegów Akwarystów.
Po moim "Kulistym eksperymencie" - http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=32303
sporej przerwie i przeprowadzce, pora na nieco większy baniaczek i odrobinę poważniejsze podejście do tematu.

Nie wiem czy to właściwe miejsce na to, ale chciał bym w ramach forum stworzyć blog powstawania mojego baniaczka. Liczę na bezcenne wskazówki zaprawionych w bojach Kolegów ;) i na cenną dla mnie wymiany spostrzeżeń co do moich pomysłów.

ZAŁOŻENIA [/b](z uporem naprzód):
- możliwie naturalne oddanie fragmentu brzegu rzeki w drzewiastym terenie, na bokach wypłycenia, na środku "wyspa" wystająca nad wodę
- stabilne akwarium z stosunkowo łatwymi roślinami, mchy, anubiasy, łatwe trawki i rośliny wyrastające ponad taflę wody
- maksymalna bezobsługowość, automatyczna podmiana wody i umiarkowane nawożenie,
- wszystkie urządzenia techniczne przeniesione do sumpa
- utrzymanie stałego poziomu wody w akwarium, tuż przy krawędzi zbiornika
- nawożenie CO2
- filtracja sumpem (mam w planach osiagnać bardzo cicho działający sump, bez chlupania i plusków przelewającej się wody)
- zdobywanie nowych doświadczeń i dobra zabawa (pojechałem jak student w pierwszym CV :) )

TROCHĘ TECHNIKI


- akwarium 375l 150x50x50 OW z kominem i czterema przepustami
- oświetlenie LED DIY, 120W około 10000lm
- filtracja SUMP - pięć komór
- pompa obiegowa ATMAN At-306 (dla ograniczenia drgań, zawieszona w toni wodnej)
- głowica Aquael do podmiany wody
- automatyczna podmiana wody i dolewka
- automatyczne nawożenie przy codziennych podmianach wody, na bazie pompek do spryskiwaczy
- CO2 butla, licznik bąbelków, reaktor w linii powrotu wody z sumpa
- filtr UV (SUNSUN CUV-207) w linii powrotu z sumpa
- filtr RO wraz z systemem mieszania RO z kranówką
- grzałka 250W z termostatem, w ostatniej komorze sumpa


I teraz kilka pytań, które przychodzą mi do głowy w tej chwili:

[b]- media filtrujące:

komora 1: gąbka o średniej gęstości i wata filtracyjna JBL
komora 2: zeolit ok 10L
komora 3: ceramika 10L
komora 4: keramzyt 10L
komora 5: rezerwuar wody do podmiany

Czy taki układ filtra i dobór mediów filtrujących zda egzamin?

- oświetlenie
Czy 12 LED po 10W pozwoli mi dostatecznie doświetlić akwarium?
Buduję właśnie trzy lampy po 4 LED z soczewkami, jestem ciekaw waszych sugestii co do doboru barwy światła.
Planuję użyć LED o barwie 6000-6500nm, czy może rozszerzyć pasmo o światło o barwie 4000-4500nm w stosunku 3:1

- styropian
Czy mogę użyć styropianu jako lekkiego wypełnienia pod usypane wzniesienia, które chciał bym uzyskać w aranżu? Czy może lepiej zastąpić go keramzytem?

- podłoże
Jako że jak każdy chyba chciał bym ograniczyć nieco koszty, na sam spód akwarium chciał bym nasypać keramzytu wymieszanego z kwaśnym torfem. Czy mogę w ten sposób zastąpić magiczne podłoża które w dużej mierze właśnie z tego są zrobione?

I jeszcze pytanie do kolegów z okolic Warszawy, czy wie może ktoś gdzie kupić ciekawe skały na składzie z kruszywami? Niestety kamyki ADA po 50pln/kg w tej ilości jakiej potrzebuję do mojego zbiorniczka są po za zasięgiem mojego portfela.
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez Marcin Bielak » Pn 27 sty, 2014

Ciekawe akwarium.
Nieźle to wszystko wygląda. Dobrze że, sobie wszystko zaplanowałeś i się nie spieszysz.
Co do pompki atamana to nie wiem czy popracuje u ciebie długo.
Ja używam jej do podmian z beczki i jedną już "zajeździłem"
Poza tym nie ma ona zbyt dużego podnoszenia, nie wiem spełni u Ciebie swoje zadanie.
Styropian jak najbardziej ale musisz go przykleić do dna sylikonem akwarystycznym, bo w większych ilościach mógł by wypłynąć przyciśnięty nawet sporą ilością skał czy podłoża.
Popatrz na moje akwarium, wszystko jest w w hardscapie tego akwarium http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?f=16&t=33269jest też w akwarium. Skały są przyklejone do siebie i do styropianu by zbytnio się nie ruszały.
Łatwiej wtedy z ich czyszczeniem ewentualnym szczoteczką.
Możesz oczywiście też dać kermazyt ale jest to droższe rozwiązanie no i nie wiadomo czy z biegiem czasu górka Ci nie spłynie...
Jak chcesz rozwiązać system automatycznej podmiany wody??? Możesz to rozwinąć i wyjaśnić?
Odnośnie skał. Poszukaj skał scenery stone (wyżej wymienione akwarium) w sklepach akwarystycznych lub też na (link), można je już kupić po 9-10zł za kilogram. W takim akwarium dałem kiedyś u klienta 50kg na podobne wymiary ale i to było mało... więc myślę że około 80kg to jest optimum na tą wielkość.
Myślę, że powinieneś postawić na markowe nawozy ponieważ wtedy możesz zająć się dopieszczaniem aranżacji która u Ciebie ma bardzo duży potencjał, a jeśli nie masz doświadczenia z solami to możesz sobie tylko zrobić więcej problemów niż oszczędności.
Pomyśl też nad dobrym rozprowadzaniem co2.
Będę obserwował wątek bo ciekawie się zapowiada.
Aha nie dawaj zeolitu do filtra, na początku jest ok a potem tylko z nim problemy.
Sam kiedyś myślałem nad czymś podobnym, ale jednak normalne podmiany mnie na razie zadowalają...
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » Pn 27 sty, 2014

Dziękuję za dobre słowa i cenne uwagi.

Co do pompki obiegowej to jeszcze nie wiem jak się sprawdzi. Kupiłem najtańszą na rynku o dostatecznym wydatku (2000l/h), jeśli coś będzie nie tak (wydatek, hałas), będę inwestował w lepsze.

Pomysł ze sklejaniem kamieni u styropiany brzmi świetnie, dzięki za podpowiedź.

Co do rozprowadzenia CO2 to mam nadzieję ze cyrkulacja z pompy załatwi temat. Wylot z filtra przewidziany jest przez Poppy Pipe.

Scenery stone to właśnie kamienie których zamierzam użyć, moje pytanie dotyczyło czegoś jeszcze tańszego bo jak napisałeś przy 80kg po 10pln to i tak sporo. Widziałem bardzo podobne skały na stronie składu z kruszywem w okolicach Gdańska po 3pln, no ale oni nie są zainteresowani sprzedażą wysyłkową ;)

Co do soli. To co teraz jest sumpem kiedyś było moim 112l zieleniakiem, który chyba z powodzeniem udawało mi się nawozić solami. Jeśli okaże się że moje dotychczasowe doświadczenia są niewystarczające pewnie z podkulonym ogonem sięgnę po nawozy ze sklepu za Twoją namową :)

Automatyczna podmian jest związana z całym układem hydraulicznym mojego baniaka. Zasilanie i odpływ wody pod akwarium zostały wyprowadzone na etapie demolki w mieszkaniu.
https://lh4.googleusercontent.com/1V8pPiC3U8DYTkKsWIP57wIapRBd9HFQP1SMTUHxOQ=w960-h720-no

Zdławiony odpływ wody (czerwony) z komina pozwala na ustalenie stałego poziomu wody w akwarium na wysokości rewizji (zielony). Eliminuje to chociaż po części osadzanie się kamienia na szybach na skutek parowania.
Sterowana wyłącznikiem czasowym pompa podmiany wypompuje wodę z rezerwuaru w sumpie do poziomu czujnika 2. Otworzy to obwód zasilania i wyłączy pompkę podmiany. Po upływie zadanego czasu na wyłączniku czasowym zasilanie pompy podmiany zostanie odcięte do następnej podmiany.

W czasie gdy poziom wody w rezerwuarze sumpa opadnie, załączony zostanie obwód przez czujnik poziomu 1. uruchomi to elektrozawór na zasilaniu z sieci. Załatwia to problem parowania wody w układzie i uzupełnia wodę podczas podmiany. następnie woda w rezerwuarze uzupełnia sie do zadanego poziomu, a pływak otwiera obwód. Dla zwiększenia bezpieczeństwa obwód elektrozaworu można podłączyć przez wyłącznik czasowy. Pozwoli to na wyznaczenie kilku okienek czasowych w ciągu dnia, kiedy to dolewka może zadziałać jeśli zajdzie taka konieczność.

Jak widać na schemacie, akwarium i sump wyposażone są w alarmowy zrzut wody. Mam nadzieje ze to układ, który wykorzystany będzie jedynie w ramach jego testowania hehe.
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez plutonow » Wt 28 sty, 2014

Hej,
Wszystko prezentuje się bardzo fajnie jestem ciekaw zalania baniaczka, od strony techniki filtry automatyczna podmiana wody do pozazdroszczenia choć czytałem opinie iż supm z dozowaniem CO2 nie idą w parze, ale nie mogę tego potwierdzić ani negować.
damianaqua napisał(a):- podłoże
Jako że jak każdy chyba chciał bym ograniczyć nieco koszty, na sam spód akwarium chciał bym nasypać keramzytu wymieszanego z kwaśnym torfem. Czy mogę w ten sposób zastąpić magiczne podłoża które w dużej mierze właśnie z tego są zrobione?

Co do pomysłu samego mieszania podłoża uważam za zły pomysł gdyż:
1 - nie wszystkie rośliny lubią kwaśne podłoże,
2 - mieszanie spowoduje iż część tego podłoża będzie na powierzchni i wszelkie prace porządkowe będą powodowały podniesienie torfu co zawsze oznacza kłopoty.

Jeżeli chcesz oszczędzić to na dno substrat diY lub markowy a na to keramzyt lub ew. lawa wulkaniczna był taki wątek gdzie sobie chwalono czarną lawę ale nie stosowałem.
Obecnie mam mały kłopot z bazaltem i ziemią ogrodową na swoje życzenie, gdyż przy tym podłożu należy ograniczyć do minimum grzebania w nim przy łodygowcach nie ma problemu ale przy Eriocaulon cinereum już mam problem bo jaki kilka razy je wyciągałem i dzieliłem to w tym miejscu mam "grząskie" podłoże i widzę iż cześć ziemi jest w wodzie osadzając się na roślinach czego bardzo nie lubią Toniny, i inne delikatniejsze gatunki.
Avatar użytkownika
plutonow
Aktywny użytkownik
 
Posty: 514
Dołączył(a): N 02 kwi, 2006
Lokalizacja: Rybnik
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » Wt 28 sty, 2014

Chyba wiem co masz na myśli mówiąc o problemach z CO2 w sumpie. Zamierzam rozwiązać ten problem eliminując efekt rozchlapywania się wody w filtrze. Tak jak pisałem sump ma być bezgłośny, więc woda nie może się nigdzie przelewać swobodnie. I spełnienie tego założenia powinno w znakomitej większości wyeliminować problem utraty CO2. No ale to puki co teoria :)

A co do podłoża, to nie wyraziłem się chyba dostatecznie jasno. Keramzyt wymieszany z torfem ma słuzyc jedynie jako częściowe wypełnienie nasypywanych górek. ma to być po prostu lżejsze od kamieni, a zarazem wnoszące do podłoża więcej niż sam jałowy styropian. Na tak usypane podłoże dopiero rozsypany będzie właściwy substrat.

I tu pojawia się pytanie do kolegów akwarystów. Czy do uprawy niezbyt wymagających roślin odpowiednim podłożem będzie podłoże Aqua Art?
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » Wt 28 sty, 2014

Przedpremierowy pokaz projektu lampy LED.

Dziś udało mi się złożyć testową wersję lampy LED.
Na radiatorze 200x150x15 przykleiłem trzy moduły LED po 10 W każdy. Radiator idealnie odprowadza ciepło, po 10min świecenia temperatura radiatora wzrosła tylko nieznacznie (na dotyk stał się odrobinę cieplejszy od otoczenia)
Z założonymi odbłyśnikami uzyskałem chyba całkiem dobry efekt skupienia snopa światła (ok. 90 stopni)

Docelowo mam zamiar zawiesić 3 lampy po 4 diody każda.
Da to około 120W mocy i 10000lm o temperaturze 6000-6500K
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez Marcin Bielak » Wt 28 sty, 2014

Podłoże Aqua Art da bardzo dobre efekty, nawet bez nawożenia słupa ich produktami. To bardzo dobre podłoże, stosuję je u wszystkich klientów i śmiało mogę polecić, u Siebie też mam kilka worków zmieszanych z innymi podłożami. Aqua Art zawsze daje na wierzch bo ma ładne małe drobinki, coś ala powder amazonii.
Poczytaj wątek tu:
http://holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?f=50&t=33563
Podłożu z torfem i nie tylko.
Daje niezłe efekty, ale nie wolno w nim grzebać. Przy grzebaniu musiałem przysypać podłożem soil o by nie mieć zbytnio problemów.
Co do światła to boję się, że możesz go mieć za mało. Ale mogę się mylić. Musisz mieć w zanadrzu plan "B" co do światła.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez serw1s » Wt 28 sty, 2014

Również uważam, że światła może być za mało. Nie wiem jaką sprawnośc mają te ledy, ale wizualnie to może wyglądać jak dwie standardowe t5 80W(lumenowo)
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » Wt 28 sty, 2014

no to chyba nieźle :)

skoro kolega ocenia to na 2x80w z świetlówek t5, a tu założone były tylko trzy diody.
docelowo ma ich być 12, trzy mapy po cztery LED'y

na moje niwprawne oko oceniłem dzisiejszą próbę na zadowalająca i postanowiłem zainwestować w rozwój tego oświetlenia

oczywiście wyjściem B jest założenie gotowej beli 4xt5 no ale jeśli nie spróbuję i się nie sparzę to się nie dowiem i niedosyt pozostanie :)

chyba że koledzy z góry odradzą mi takie rozwiązanie, wtedy poważnie rozważę rezygnację z projektu LED
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez serw1s » Wt 28 sty, 2014

Kolega ocenił 10000lm, czyli całość, tj. 120W. T5 80W mają 4500-6650lm przy barwie 6000-6500k. :)
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » Śr 29 sty, 2014

Oczywiście jestem świadom tych różnic o których pisze kolega.
Pozostaje jednak jeszcze różnica poboru mocy.

2xt5 80W daje około 10000lm i 160W
12xLED 10W też około 10000lm i 120W, zostaje jeszcze 4000lm w zapasie przy porównywalnym poborze mocy.
Oczywiście takich argumentów możemy sobie przytaczać mnóstwo. hehe

Ale gwoli wyjaśnienia. Wiem że temat LED rozpala każdy post na forum, a ja nie chciał bym zamienić tego wątku w dyskusję o LED.
Mam w planach przeprowadzić taki eksperyment, bo wstępne wyniki i doświadczenia z Kulą dały niezłe wyniki. Świetlówki zawsze zdążę powiesić :)
A jeśli wynik eksperymentu będą zadowalające w dużej skali, to chętnie się też nimi podzielę :)
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez serw1s » Śr 29 sty, 2014

Przy osram ho daylight to będzie 6650lm x2, czyli 13300 ze 160W.

Bardzo dobrze, ze chcesz test przeprowadzić, będę śledził wątek z ciekawością, sam zawsze chciałem to zrobić, ale jakoś lenistwo brało górę. Po części pseudo experyment zrobiłem przy lampie z hqi 2x150w+2xt5 54w i 4x power led 6000-6500k każda po ok. 7W. Ledy byly ustawione jako doświetlenie boków i muszę przyznac, ze egzamin zdały,po zgaszeniu pozostałych świateł, wieczorem rośliny bąblowały w tych 4 miejscach. Co prawda, tylko w najwyższych partiach, ale jednak:).
Trzymam kciuki!
serw1s
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): Pn 22 sie, 2011
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » Cz 20 lut, 2014

Mam pytanie i prośbę do Kolegów z doświadczeniem w oklejaniu akwarium.
Dzisiaj okleiłem mój baniaczek czarną folią na tylnej szybie.
Wydawało mi się że zrobiłem wszystko zgodnie ze sztuką. Najpierw odtłuściłem całą szybę benzyną a następnie starannie przetarłem papierowym ręcznikiem. Zrosiłem szybę czystą wodą z atomizera, a następnie przykleiłem folię wyciskając powietrze gumą do zgarniania wody z szyb.
Początkowo wszystko wydawało się OK, ale po odwróceniu akwa okazało się że na foli są bardzo widoczne niebieskawe plamy.
Czy to po prostu moja niestaranność przy myciu szyby, czy są jakieś inne powody tej katastrofy?
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez czester1 » Cz 20 lut, 2014

Spokojnie, woda musi odparowac. Za 3 dni wszystko bedzie pieknie wygladac, no chyba ze jednak zrobiles cos źle ale z opisu wygląda ze ok.
czester1
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): N 07 kwi, 2013
Lokalizacja: Turośń Kościelna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » Cz 20 mar, 2014

No i mogę potwierdzić cichobieżność mojego rozwiązania sump'a. :)

Dziś uruchomiłem próbnie obieg filtracyjny w akwa. Sump działa bardzo cicho i bez większych trudności daje się wyregulować. Więc na koncie mały plusik, a co tak na początek wiosny :)

Pojawił się za to inny problem. Przy pompie Atman o wydatku teoretycznym 2000L/h udaje mi się w tym układzie, który mam w zbiorniku, uzyskać wymianę na poziomie ok 600L/h. Czy to aby nie za mało i nie powinienem spróbować z pompom o wydatku powiedzmy 3000L/h? Czy raczej eksperymentować dopiero po odpaleniu baniaka w całości?
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » N 13 kwi, 2014

Jako ze mój wątek jest obecnie pozbawiony fotek, załączam kilka zgodnie ze sztuką:
DSC_1234.JPG
DSC_1235.JPG
DSC_1236.JPG
DSC_1240.JPG
DSC_1242.JPG
DSC_1236.JPG
DSC_1237.JPG
DSC_1238.JPG
DSC_1241.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony Śr 23 kwi, 2014 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Proszę używać opcji "wstaw w tekst"
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez Marcin Bielak » N 13 kwi, 2014

Popraw fotki z użyciem opcji wstaw tekst. Bo zaraz będziesz miał za to zwróconą uwagę...
Jak masz rozwiązaną wylewkę do akwa?
Wydaje mi się, że do rośliniaka było by lepsze rozwiązanie overflow boxa nakładanego na boczną ściankę jeśli ma się akwarium otwarte. Sam się zastanawiam nad takim rozwiązaniem w nowej bańce. Podejrzany patent od Barra, który ma zamknięty sump podpięty pod to. Ciekawe czy udało by mi się podłączyć taki overflow box pod unimaxa 700.
Zastanawiałeś się nad tym co włożysz do sumpa? Zmieniasz to co napisałeś wcześniej czy zostajesz przy tym??
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » N 13 kwi, 2014

Jak na razie prace mocno spowolniły i utknąłem w technikaliach. Właśnie szukam wykonawcy do obudów moich lamp LED.
Co do wkładów filtracyjnych to pomysł jest bez zmian, no ale wszystkie wskazówki mile widziane. Proszę o konstruktywną krytykę mojego złoża filtracyjnego i wszelkie cenne wskazówki.

Dwa tygodnie temu miałem trochę czasu by zalać mój baniaczek i sprawdzić działanie systemów pompowych. Eksperyment mogę zaliczyć do udanych. Tezy z doświadczenia są następujące:

- udało mi się zbudować bezgłośnie działający system z SUMP'em (test trwał 48h i układ był stabilny)
- potwierdziło się moje przypuszczenie że lampa UV powinna być na powrocie wody (stawia duży opór w układzie pompującym)
- wydajność pompy 3000 l/h daje efektywnie około 1000l/h netto (mierzone prędkością podnoszenia się wody w kominie)
- pompa NewJet 3000 jest stosunkowa głośna w moim układzie (nieakceptowalnie głośna jak na akwa w moim salonie)
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez Leszek Lewkowski » Wt 15 kwi, 2014

Co oznacza tajemnicza nazwa-Shangri-la?
Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: 375l - moje małe Shangri-la

Postprzez damianaqua » Śr 16 kwi, 2014

Marcin Bielak napisał(a):Jak masz rozwiązaną wylewkę do akwa?


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie, ale jeśli chodzi o powrót wody z SUMPA to odbywa się on przez czwarty otwór w kominie.
Tam też znajduje się trójnik, który rozdziela powracającą wodę na Lilly Pipe i Poppy Pipe które to jako jedyne elementy techniczne gustownie wystają ponad grzebień SUMPA. ;)

Leszek Lewkowski napisał(a):Co oznacza tajemnicza nazwa-Shangri-la?


Czym jest Shangri-la? Trudno powiedzieć, ale może czymś takim?
7850170.jpg

Clk.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
damianaqua
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt 04 sty, 2013
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Roślinne - konkurs Aqua Art Challenge

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron