Filtr UV

Tematy związane z glonami i sinicami w akwarium roślinnym.

Filtr UV

Postprzez hevi » Cz 03 mar, 2005

Witam

Otoz przeczytalem na :
http://www.akwarium.org.pl/sprzet/sprze ... am/uv.html
o tym jak mozna samemu zrobic lampe UV. Mam zamiar sie dzis do tego zabrac i ja wykonac. Moje pytanie jest nastepjace, czy do takiej lapy mozna uzyc dlawika z zarowki energooszczednej ? Juz ktos moze tego probowal ?

Wielkie dzieki za informacje i pozdrawiam

Tomasz
hevi
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 03 sty, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez koplek » Cz 03 mar, 2005

Z tego co się orientuje to świetlówki UV-C montuje się w normalne oprawy ze statecznikiem magnetycznym, czyli można elektrykę z takiej żarówki wykorzystać. Tylko jeżeli masz lub chcesz mieć akwarium rośłinne to warto się zastanowić nad sensem korzystania z tej lampy :wink:
Avatar użytkownika
koplek
Stały bywalec
 
Posty: 424
Dołączył(a): Wt 02 lis, 2004
Lokalizacja: Pszczyna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Rav_Lublin » Cz 03 mar, 2005

mam pozyczona na zime lampe uv z oczka wodnego i ........ nie uzylem jej ani razu. chyba, ze ktos ma straszny zakwit wody to tak, ale chyba nie warto. na glony "stacjonarne" - zielenice, krasnorosty, sinice i tak nie zadziala. wybije jedynie glony i pierwotniaki unoszace sie w toni wodnej. no ewentualnie moze byc przydatna jesli mamy jakas chorobe w akwa.
Avatar użytkownika
Rav_Lublin
Poznaje temat
 
Posty: 61
Dołączył(a): N 28 mar, 2004
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez hevi » Cz 03 mar, 2005

koplek napisał(a):Tylko jeżeli masz lub chcesz mieć akwarium rośłinne to warto się zastanowić nad sensem korzystania z tej lampy :wink:


Zgadza sie. Daze do akwa roslinego. Ale mam tak pasdkudnie metna wode, i nie moge sobie z tym poradzic a nie chce co chwilka podmieniac wody. Stan taki utrzymuje sie juz od poltora tygdnia. Che sprobowac UV-C. Tym bardziej ze samorobka jest w miare tania.

Pozdrawiam
Tomasz
hevi
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pn 03 sty, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Pomysł w porzadeczku

Postprzez Karpa » Wt 15 mar, 2005

napisalbym jak zrobilem swoja swietlowke UV i zalaczylbym zdjecie tylko niech mi ktos wytlumaczy jak zalaczyc tu zdjecie, bo mam z tym problem - zalaczam i nic!!!
Karpa
Poznaje temat
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn 29 lis, 2004
Lokalizacja: Żuromin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez koplek » Wt 15 mar, 2005

A rozmiar zmieniłeś :?:
Avatar użytkownika
koplek
Stały bywalec
 
Posty: 424
Dołączył(a): Wt 02 lis, 2004
Lokalizacja: Pszczyna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

LAMPECZKA

Postprzez Karpa » Wt 15 mar, 2005

Oto jak zrobilem lampe UV

Załączam zdjęcie lampy UVC samoróbki. Założyłem sobie świetlówke Philipsa TUV 4W. Niewielka ale stwierdzilem ze wieksza nie jest potrzebna (ponieważ przez lampe mam maly przeplyw wody okolo 100l/h), poza tym przy zbyt duzych mocach świetlowek nastepuje utlenianie chelatu zelaza co jest zwiazane z wytwarzaniem ozonu w wodzie. Zamiast statecznika wykorzystlem uklad ze swietlowki kompaktowej 6W elektronicznej, poniewaz jest bardzo maly, a zalezalo mi na tym aby nie zajmowal wiele miejsca.(6W dlatego ze nie moglem dostac akurat 4W, roznice w napieciu sa niewielkie wiec dziala bez zarzutu)

Lampa wykonana z rury kanalizacyjnej fi 32 - 3 zł
Swietlowka kompaktowa elektroniczna 6W PILA (polska :) ) 7zł
Świetlówka TUV 4W 49zł
Dławiki na kabel Pg16 (ale uwaga nie każdy pasuje trzeba dobrac) 2,40zł/szt
Klej (koniecznie epoksydowy nieelastyczny) 9 zł

w sumie 72,80 :D

Kolanka plastikowe fi 16 (IRRIGA od instalacji do nawodnień) 50 gr/szt
Wąż fi 16 od opryskiwacza 4zł/1mb
kabel, wtyczke i oprawki mialem swoje

Rurke przycina sie na odpowiednia dlugosc i wkleja dlawiki, metalowa czesc oprawki powinna wystawac poza gumowe uszczelnienie dlawika poniewaz zabezpiecza to przed ewentualnym przebiciem pradu co jest mozliwe tylko w przypadku burzy stulecia, albo jakiegos uszkodzenia swietlowki (bo swietlowki pracuja na napieciu okolo 100V co bez uziemienia akwarium wyklucza porazenie pradem ryb !!!)


Swietlowke zrobilem 4 miesiace temu uzywam ja raz w tygodniu przez okolo 12h, w zasadzie zakwitow nie mialem (bo zaczalem sobie radzic bez swietlowki UV) ale znaczaco poprawia jakosc wody (klaownosc) i zadna rybka mi nie choruje od 4 miesiecy

Hmmmm faktycznie trzeba zmniejszyc obrazek :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Karpa
Poznaje temat
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn 29 lis, 2004
Lokalizacja: Żuromin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Karpa » Śr 04 maja, 2005

Hmmmmmm od napisania poprzedniej odpowiedzi do dzis wcale nie uzywalem lampy UV i chyba nadal nie bede uzywal .... po prostu trzeba troche cierpliwosci akwa musi sie ustabilizowac
Karpa
Poznaje temat
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn 29 lis, 2004
Lokalizacja: Żuromin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Filtr UV

Postprzez Lopezior » Śr 01 mar, 2006

hevi napisał(a):Witam

Otoz przeczytalem na :
http://www.akwarium.org.pl/sprzet/sprze ... am/uv.html
o tym jak mozna samemu zrobic lampe UV. Mam zamiar sie dzis do tego zabrac i ja wykonac. Moje pytanie jest nastepjace, czy do takiej lapy mozna uzyc dlawika z zarowki energooszczednej ? Juz ktos moze tego probowal ?

Wielkie dzieki za informacje i pozdrawiam

Tomasz


Własnie skończyłęm budować taki sam wynalazek jak na zdjęciach pod zamieszczonym linkiem. Do jego budowy użyłem statecznik elektroniczny z najtańszej świetlówki kompaktowej.

Mam silny zakwit wody w akwarium a inne sposoby które znam zawiodły od tygodnia, więc postanowiłem wykończyć glony taką lampą.

Jak coś z tego wyjdzie to napiszę czy spełniło swoje zadanie. (narazie lampa "świeci" od 2 godzin a to raczej chyba zamało na widoczną poprawę)

Pozdrawiam
Lopezior
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): N 08 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Glony i ich zwalczanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron