zwalczanie sinic

Tematy związane z glonami i sinicami w akwarium roślinnym.

Postprzez spider72 » Pt 11 wrz, 2009

Bartek napisał(a):Prawdopodobnie te ślimaki też sie przyczyniły...
Jak wymarły to ich rozkład uwolnił sporo PO4


I NH4 też się dołożyło do interesu.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Fishmaster » So 12 wrz, 2009

Bartek napisał(a):Jak wymarły to ich rozkład uwolnił sporo PO4


Tu się nie zgodzę, bo jak napisałem
Fishmaster napisał(a):Przed restartem miałem plagę ślimaków i mniej glonów


Ślimaki zostały usunięte mechanicznie, albo zginęły w wiadrze z ciepłą wodą. Po restarcie widziałem tylko 1 zatoczka, ale gdzieś zginął w akcji. PO4 mam na poziomie 0,5 PPM co chyba nie jest najgorzej :) Powiedzcie w jakich proporcjach to powinno być? Bo czytałem gdzieś, że 16 NO3 i 1 PO4 to prawda?
Fishmaster
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): Pn 08 cze, 2009
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » N 13 wrz, 2009

Fishmaster napisał(a):16 NO3 i 1 PO4 to prawda?


Jezeli zamierzasz limitować fosfor, to wtedy prawda.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Fishmaster » N 13 wrz, 2009

spider72 napisał(a):Jezeli zamierzasz limitować fosfor, to wtedy prawda.


Hę? Powiedzcie mi tyko, jak się tego "dziadostwa" pozbyć bo mnie wykończy. Czy inwestować w erytromycynę?
Fishmaster
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): Pn 08 cze, 2009
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » N 13 wrz, 2009

Fishmaster napisał/a:
Światła mam 0,6W/l to chyba dużo. Węgiel tzn? Obniżam parametry wody, bo w kranie mam 20*d. Makro czy mikro podaje przez PCG mam zamiar kupić jeszcze Planta Gainer makro czy mikro (nie pamiętam) i kulki pod korzenie. Nawożę również ostatnio KNO3 bo azotany miałem na 0 teraz po 2 dniach od 1 dawki rośliny mi zjadły 10 ppm, czyli 5 ppm na dzień. Teraz poszukuję również erytromycyny, bo czytałem, że dobra na sinice jest. Ale na razie zalecę się do twoich rad Dzięki wielkie

Światła wcale nie masz dużo.
Wszyscy sie jaby uparli by koniecznie zbijać twardość wody zamiast zadbać o to co istotne.
Po przeczytaniu ulotki z Planta Gainer Classic można się dowiedzieć że jest to głównie źródło mikro. Z makro jest tam tylko K.
Jakbyś poczytał ten temat sam byś się zoriętował co u Ciebie było przyczyną sinic. Właśnie owe braki azotu. 5ppm NO3 dziennie to spory apetyt, zupełnie jak by były wygłodzone Potem apetyt zmaleje. Erytromycyne odstaw, przynajmniej na razie.

Więcej się powtarzać nie będe.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Sinice

Postprzez hirek1963 » Śr 10 lut, 2010

Teraz mieszkam w UK ale mieszkając w Polsce zawsze się zastanawiałem co ludzie robią że
mają sinice. Ja nigdy nie miałem chociaż dużo eksperymentowałem z różnymi wynalazkami
polecanymi przez firmy I nawozy ,oświetlenie filtry itp) ale większość jedzenia zawsze
stanowił pokarm żywy, zero problemów.
Jakieś trzy lata temu przreprowadziłem się do UK i założyłęm sobie akwa , no i się zaczeło .
Sinice , nie wiem z kąd i dlaczego ale po starcie zbiornika po jakimś pół roku pełno gonów .
Woda jakieś 20 stopni twardości ogólnej , raz w tygodniu podmiany wody ,restart zbiornika . Nic nie pomogło . Jedzenie raczej płątkowe , jestem troche starszy i nie chce mi się jeździć na robaki już.

Dopiero erytromecyna pomogła .
Po kuracji pielęgunuję w ten sam sposób jak przed ,mineło jakieś pół roku wszystko w jak
najlepszym porządku.

Myślę że na rozwój glonów nie ma jakiś ustalonych reguł , poprostu jak się ma pecha to wyskoczą , parametrów jest chyba za dużo żeby autorytarnie stwierdzić to to i to i masz
sinicę a to to i to żeby zwalczyć .
Po kuracji rośliny miały się dobrze żadna ryba nie zdechła .
Avatar użytkownika
hirek1963
Zainteresowany tematem
 
Posty: 163
Dołączył(a): N 27 cze, 2004
Lokalizacja: Londyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Andrej » So 06 lis, 2010

Witam, ostatnio dopadły mnie sinice i teraz czytałem trochę ten cały temat i z tego co wiem to Erytromycyna jest na receptę i byłoby trudno ją skołować. Dowiedziałem się od mamy, że moja babcia ma Davercin (z tego co podaje wikipedia, to jest chyba to samo). I moje pytanie jest takie : Czy to się nada ? Jeżeli tak to w jakich ilościach ? Aha i on jest w żelu/płynie.
Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Andrej
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): So 06 lis, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez hirek1963 » Wt 09 lis, 2010

Idż do jakiegoś lekarza albo nawet stomatologa i poproś o recepte , wyjaśnij sprawę o co chodzi.

Ja tak zrobiłem.
Avatar użytkownika
hirek1963
Zainteresowany tematem
 
Posty: 163
Dołączył(a): N 27 cze, 2004
Lokalizacja: Londyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maciek_klimczak » Wt 11 sty, 2011

Czy wie ktoś przypadkiem gdzie w Warszawie znajdę erytromycynę i czy wogóle znajdę ?
maciek_klimczak
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt 28 gru, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Sebas102 » Wt 19 lip, 2011

Witam, miałem sinice przez kilka miesięcy. U mnie wystarczyło poprawienie cyrkulacji CO2, i nie limitowanie składników pokarmowych dla roślin. Dawałem też nieco większa dawkę EC niż zalecana. Pomogło. Oczywiście stale dbałem o zbiornik podmieniając wodę i zbierając syfek.

Pilnuj tego a dasz radę. Trzeba było wiele czasu zanim to zrozumiałem i teraz sinice są wspomnieniem.
Avatar użytkownika
Sebas102
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Często(się)chowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » N 15 kwi, 2012

Według moich obserwacji głównymi czynnikami wystąpienia sinic są

1. Za mało azotu
2. Za długi czas oświetlania

Jeśli te 2 sprawy znajda wspólny mianownik, sinice gwarantowane.

Mój sposób walki był bardzo krótki. Pomogło zaciemnienie zbiornika na 4 dni i dodanie Fungi Stop w/g przepisu z opakowania. Po prostu to miałem pod ręką, a szukałem preparatu, który zabija bakterie (Jak wiadomo sinice są pochodzenia bakteryjnego). Przed zaciemnieniem podmieniłem wodę i dodałem azotu na 40 mg/l. Po 4 dniach sinice opadły na dno w postaci już nie seledynowej a ciemno zielonej masy. Odessałem syf, podmianka 50 % i znowu azotu na 20 mg/l. Do tego skrócenie światła z 12 na 9 godzin. Do tej pory nie obserwuje nawet zalążka tego dziadostwa :)
Przed kuracją i po kuracji PO4 w zbiorniku w granicach 1mg/l, ph 7.5, gh 13, zbiornik LT bez Co2
Pozdro
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Mrozen » N 15 kwi, 2012

thors, Masz ode mnie "złotą łopatę" :mrgreen:
Mrozen
Zainteresowany tematem
 
Posty: 262
Dołączył(a): Pt 23 wrz, 2011
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: zwalczanie sinic

Postprzez ksenios » Cz 09 kwi, 2015

Witam, jestem tu nowy wiec przepraszam za głupie pytanie ale czy lampa UV nie załatwi sprawy z glonami?
ksenios
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): So 04 kwi, 2015
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: zwalczanie sinic

Postprzez Przemek482 » Pt 20 sty, 2017

ksenios napisał(a):Witam, jestem tu nowy wiec przepraszam za głupie pytanie ale czy lampa UV nie załatwi sprawy z glonami?


nie.
Przemek482
Poznaje temat
 
Posty: 86
Dołączył(a): N 08 gru, 2013
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: zwalczanie sinic

Postprzez mayaca » Śr 25 sty, 2017

woda utleniona 1 ml/l do wody , przez 2-3 dni .
mayaca
Zainteresowany tematem
 
Posty: 235
Dołączył(a): So 09 cze, 2007
Lokalizacja: Kęty.Małopolska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Glony i ich zwalczanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron