Wieczne glony

Tematy związane z glonami i sinicami w akwarium roślinnym.

Postprzez diki » Pn 03 gru, 2007

yodi napisał(a):Nie znam się na tym szczególnie ale wydaje mi się że wystarczy potłuc ceramiczne tutki tak żeby uzyskać odpowiednią granulację i sprawa powinna być załatwiona.

Tak, potłuczenie oryginalnych wkładów zagęści nam złoże. Natomiast polecam keramzyt czy też gotowe media filtracyjne ze względu na jednolitą granulację.
W przypadku gdy już posiadamy w użyciu ceramikę to możemy "poszaleć z młotkiem". :)
Trzeba tylko później porządnie wypłukać taki tłuczeń - żeby drobiny nie dostały sie czasem do głowicy filtra.
Inna opcja to sprzedać posiadane kłady właścicielowi betoniarki (tanga, malawi) czy akwarium towarzyskiego a kupić w to miejsce odpowiednie wkłady.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez yodi » Pn 03 gru, 2007

Dzięki za odpowiedź.
Napisz proszę jaką granulację (z grubsza oczywiście) powinienem uzyskać. Zdecydowanie zastosuję wersję z młotkiem bo wymiana wszystkiego na Ehfilav za mocno nadszarpnęłaby mój budżet.
Kupując filtr dostałem torbę Ehfi SUBSTRATpro. Ceramiczne kulki o średnicy około 5mm. Darowanemu koniowi w ceramikę się nie zagląda :lol: ale na razie leży w szafce. Czy takie coś się nadaje?
Avatar użytkownika
yodi
Zainteresowany tematem
 
Posty: 189
Dołączył(a): Pt 18 lis, 2005
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Pn 03 gru, 2007

yodi napisał(a):upując filtr dostałem torbę Ehfi SUBSTRATpro. Ceramiczne kulki o średnicy około 5mm. Darowanemu koniowi w ceramikę się nie zagląda :lol: ale na razie leży w szafce. Czy takie coś się nadaje?

Tak, to bardzo dobry wkład. Drobna, jednolita granulacja o bardzo ładnej porowatej powierzchni. IMO równie dobry jeśli nie lepszy od lawy, która ma bardziej zróżnicowaną granulację.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez yodi » Pn 03 gru, 2007

Bardzo dziękuję.
Wygląda na to że wszelkie ogólnie dostępne wkłady przeznaczone do filtracji mechanicznej są raczej nieprzydatne w akwarium roślinnym i powinno się stosować te do filtracji biologicznej. To wlaśnie między innymi Ehfi SUBSTRATpro. czy Ehfilav. Czy mam rację?
Jeszcze jedno.
diki napisał(a):Natomiast polecam keramzyt czy też gotowe media filtracyjne ze względu na jednolitą granulację.

Dla czego jednolita granulacja jest istotna?
Avatar użytkownika
yodi
Zainteresowany tematem
 
Posty: 189
Dołączył(a): Pt 18 lis, 2005
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Pn 03 gru, 2007

yodi napisał(a):Dla czego jednolita granulacja jest istotna?

Przy jednolitej (drobnej) granulacji substrat lepiej układa się w filtrze. Niejednolite, większe bryły tworzą przerwy przez które woda przepływa bez kontaktu z substratem.
Wydawałoby się, że takie wypełnienie jest nadmiernym wydziwianiem, ale wystarczy orientacyjnie policzyć jak dużo chelatów dostarczamy do akwarium z samym żelazem.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez yodi » Pn 03 gru, 2007

Dziękuję za wyjaśnienie.
A granulacja mniej więcej 5 mm będzie OK?
Avatar użytkownika
yodi
Zainteresowany tematem
 
Posty: 189
Dołączył(a): Pt 18 lis, 2005
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez luccass » Cz 06 gru, 2007

no myślę, że u mnie wszystko zmierza w dobrym kierunku :))

rośliny od kilku dni ruszyły i bąblują cały czas. dzisiaj trochę zwiększyłem ph bo było bardzo niskie - ok. 6,4

daję samo makro - głównie azot i potas, mniej fosfor. azot w niedzielę był ok 10 (po podmianie w sobotę i nawożeniu). dzisiaj azot spadł do ok. 5 więc trochę dodałem. azot spada więc chyba rośliny go zużywają :)

niestety rybek już prawie nie mam... pisałem o dziwnym czymś na powierzchni - to wykończyło mi ryby i nadal się utrzymuje mimo wybierania...

chyba przy najbliższej podmianie dodam 1/2 dawki Planta Gainer Classic bo kilka roślin ma blade, prawie białe młode liście.

glonów na razie brak :))

postaram się w ciągu kilku dni zrobić jakąś fotkę akwa i pokazać jak to się rozwija.

wielkie podziękowania dla wszystkich za porady, a szczególnie dla DIKI-ego :) staram się robić wszystko dokładnie ze wskazówkami
luccass
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 18 wrz, 2004
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Wesley » So 08 gru, 2007

tez mam takie cos plywajace po powierzni wody. Pojawilo sie nagle i nie znika mimo zwiekszonej filtracji i czestych podmian :sad: moze ma ktos jakis pomysl jak to usunac?? zauwazylem tez ze ogranicza to swiatlo przedostajace sie do wody.
Pozdrawiam Przemek B.
Avatar użytkownika
Wesley
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył(a): So 17 mar, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez luccass » So 08 gru, 2007

Vero napisał(a):tez mam takie cos plywajace po powierzni wody. Pojawilo sie nagle i nie znika mimo zwiekszonej filtracji i czestych podmian :sad: moze ma ktos jakis pomysl jak to usunac?? zauwazylem tez ze ogranicza to swiatlo przedostajace sie do wody.
Pozdrawiam Przemek B.


a w jakim momencie ci się to pojawiło?? i czy jest to zabójcze dla ryb? bo u mnie kontakt ryby z "tym czymś" jest niestety śmiertelny dla ryby...
luccass
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 18 wrz, 2004
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » So 08 gru, 2007

yodi napisał(a):Dziękuję za wyjaśnienie.
A granulacja mniej więcej 5 mm będzie OK?


Granulację musisz dobrać do mocy pompy, tak żeby przepływ faktyczny otrzymywał się na poziomie minimum 2 razy objętość akwarium na godzinę. Nie znam twojego filtra więc nie wiem jak sobie poradzi z gęstym wkładem. Granulacja 5 mm jak najbardziej wskazana, ale jeśli filtr ma słabą moc to można dać tylko część wypełnienia w tej granulacji a pozostałe wypełnienie dać rzadsze.

luccass napisał(a):niestety rybek już prawie nie mam... pisałem o dziwnym czymś na powierzchni - to wykończyło mi ryby i nadal się utrzymuje mimo wybierania...


Vero napisał(a):tez mam takie cos plywajace po powierzni wody. Pojawilo sie nagle i nie znika mimo zwiekszonej filtracji i czestych podmian :sad: moze ma ktos jakis pomysl jak to usunac??


Panowie - do roboty :-) - na forum jest dużo przykładów własnoręcznie zrobionych skimerów. Można oczywiście walczyć z błoną powierzchniową zbierając ją ręcznikami papierowymi ale nie jest to najskuteczniejszy sposób.

luccass jeśli uważasz że to właśnie osad powierzchniowy był przyczyną zejścia ryb to zadzwoń do wodociągów i zapytaj czy czasem czegoś nie naprawiali/remontowali w ostatnim czasie. Wodociągi używają do odkażania rur po remontach jakiegoś świństwa :evil:
Dobrze byłoby też dołożyć do filtra na jakiś czas gęste materiały filtracyjne przeznaczone do dokładnej filtracji mechanicznej. (włókniny itp.)
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Wesley » N 09 gru, 2007

ryby na to nie reaguja, normalnie spozywaja pokarm, plywaja zwawo, krewetki tez maja sie swietnie no ale mimo wszystko to denerwuje... a nawet sam nie wiem w jakim momencie to sie pojawilo, w tamtym czasie nic w akwarium nie zmienilem oprocz dodania nowego korzenia ktory zakupilem w miejscowym sklepie zoologicznym.
Avatar użytkownika
Wesley
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył(a): So 17 mar, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Pn 10 gru, 2007

Vero napisał(a): a nawet sam nie wiem w jakim momencie to sie pojawilo, w tamtym czasie nic w akwarium nie zmienilem oprocz dodania nowego korzenia ktory zakupilem w miejscowym sklepie zoologicznym.

Obejrzyj dokładnie ten korzeń. Może gnije i ładuje do wody niepożądane substancje organiczne stanowiące pożywkę dla bakterii. Może by go profilaktycznie wyszorować i wygotować w wodzie z dodatkiem soli.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Wesley » Pn 10 gru, 2007

ogladalem go dokladnie po pewnym czasie od wlozenia do akwarium oraz przy kupnie. Nie widac bylo nic niepokojacego.
pozdrawiam Przemek B.
Avatar użytkownika
Wesley
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył(a): So 17 mar, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez luccass » Pn 10 gru, 2007

diki napisał(a):luccass jeśli uważasz że to właśnie osad powierzchniowy był przyczyną zejścia ryb to zadzwoń do wodociągów i zapytaj czy czasem czegoś nie naprawiali/remontowali w ostatnim czasie. Wodociągi używają do odkażania rur po remontach jakiegoś świństwa :evil:
Dobrze byłoby też dołożyć do filtra na jakiś czas gęste materiały filtracyjne przeznaczone do dokładnej filtracji mechanicznej. (włókniny itp.)


nie jest to nic z wodociągów bo mam dwóch sąsiadów w bloku, którzy też mają akwa i u nich nic takiego nie pływa... zresztą w filtrze mam watę - opisane poniżej.

u mnie jest to straszne... wczoraj wybierałem całą wodę z powierzchni i już prawie nie było, a dzisiaj znowu spora warstwa pływa po powierzchni :(

nie wiem co poradzić na to? nie mogę dokupić żadnych ryb bo znowu padną. mam kilka podejrzeń ale ciężko ustalić rzeczywistą przyczynę:

1. keramzyt w filtrze - może był nasączony jakimś środkiem grzybobójczym czy czymś takim - nic nie było napisane na opakowaniu...

2. do awka włożyłem jeden spory korzeń i drugi malutki. kupiłem w zoo-sklepie już przygotowane do włożenia. wyglądają ok więc to raczej nie to...

3. wata w filtrze - na opakowaniu jest że przeznaczona do filtracji oczek wodnych więc to może jakiś problem... w sklepie powiedzieli, że to nie ma różnicy tylko ma inne wymiary.

4. może żwir wydziela jakieś substancje - mam czarny bazalt

5. w końcu to może jakieś zanieczyszczenie które jest podawane do wody wraz z co2 z butli wysokociśnieniowej...

macie może jakieś sugestie?
luccass
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 18 wrz, 2004
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Wesley » Wt 11 gru, 2007

luccass napisał(a):5. w końcu to może jakieś zanieczyszczenie które jest podawane do wody wraz z co2 z butli wysokociśnieniowej...
wiesz co u mnie tego nie bylo jak nie mialem butli co2. a moze ma to jakis zwiazek z nawozeniem:> zastanawialem sie nad tym poniewaz mam planta gainera makro po terminie. Kupilem go w sklepie a zagapilem sie i nie spojrzalem na date waznosci :neutral: .
luccass napisał(a):może żwir wydziela jakieś substancje - mam czarny bazalt
ja swojego podloza dawno nie odmulalem i jest tam duzo roznorodnych odpadkow wiec tez sie zastanawiam czy to moze byc to.
Avatar użytkownika
Wesley
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył(a): So 17 mar, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez luccass » Wt 01 sty, 2008

akwarium rozwija się i roślinki ładnie rosną :) glonów w zasadzie brak!

pozostaje nadal osad na powierzchni :( dzisiaj podłączyłem malutki wewnętrzny filtr z deszczownią na powierzchni wody - zobaczymy czy to pomoże...


na razie kompozycja tymczasowa do czasu pełnego ustabilizowania zbiorniczka.

Obrazek
luccass
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 18 wrz, 2004
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Śr 02 sty, 2008

luccass, bardzo przyjemnie się zrobiło, glony jak widać wieczne nie są :).
Pomyśl o jakimś trawniczku - może glossostigma albo Elatine Triandra? Na drugim planie widziałbym Sagitarię subulatę, E. tenellus lub E. quadracosticus.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez luccass » Śr 02 sty, 2008

diki napisał(a):luccass, bardzo przyjemnie się zrobiło, glony jak widać wieczne nie są :).
Pomyśl o jakimś trawniczku - może glossostigma albo Elatine Triandra? Na drugim planie widziałbym Sagitarię subulatę, E. tenellus lub E. quadracosticus.


te rośliny i układ jest całkowicie tymczasowo-startowy :) kolejnym krokiem jest wpuszczenie kilku otosków i jakiegoś stadka drobnych ryb i jak wtedy ustabilizuję nawożenie to zaczynam obsadzanie docelowe.
na pierwszy plan planuję zdecydowanie Hemianthus callitrichoides, na drugi Blyxa japonica i może jakieś Microsorum, a z tyłu Rotala Green, może Marcandra - zresztą to jeszcze się okaże :)
dzięki i pozdrawiam
luccass
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 18 wrz, 2004
Lokalizacja: Lublin / Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Glony i ich zwalczanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron