Mały przewodnik po glonach

Tematy związane z glonami i sinicami w akwarium roślinnym.

Mały przewodnik po glonach

Postprzez Siara » Cz 25 mar, 2010

Ponieważ pytań na temat glonów jak zawsze wiele , może ten post przybliży trochę temat i będzie pomocny w szybkiej identyfikacji nieodłącznych gości naszych akwariów.
Dotyczy głównie zbirników z dużą ilościa światła nawożonych metodą EI.


Krasnorosty
Obrazek
Obrazek
Opis:
Często rośnie na brzegach liści roślin wolno rosnących, powierzchni drewna i urządzeniach mechanicznych. Czasami rośnie w szybkim nurcie lub na wylocie z filtra. Rośnie w kępy czarnych pędzelków do około 0,5 cm długości.
Przyczyny powstawania:
W zbiornikach HT jest wskaźnikiem niskiego lub wahań poziomu CO2 lub zbyt słabego obiegu wody wokół roślin. Brudny filtr i dno również może być przyczyną. W zbiornikach LT często występują w związku ze zmianą poziomu CO2.
Usuwanie:
W HT trzeba zwiększyć poziom CO2 i / lub poprawić przepływ wody wokół roślin. Zeskrobać z wyposażenia i wyciąć zaatakowane rośliny ile tylko można.. Podnieść poziom CO2 powoli do 30 ppm lub więcej, należy przy tym obserwować ryby, czy nie ma przyduchy. Upewnij się, że masz dobry przepływ wody wokół całego zbiornika wraz z lekkim falowaniem powierzchni.
Jeżeli masz LT bez CO2 zmniejszenie podmian może pomóc.
Krasnorosty nie lubią wody miękkiej o odczynie Ph poniżej 6,8.
Przedawkowanie Fluorish Excel (węgiel w płynie) może je usunąć.


Cyjanobakterie /Sinice
Obrazek
Opis:
To nie są glony, tylko bakterie zwane sinicami, zdolne do fotosyntezy. Pokrywają wszystko niebiesko/zielonym maziowatym nalotem. Łatwe do usunięcia mechanicznego, ale wracają bardzo szybko. Po roztarciu w palcach śmierdzi.
Przyczyny powstawania:
Często powodem powstawania jest bardzo niski poziom azotu. Spotykane pomiędzy substratem a przednią szybą skąd mogą się rozprzestrzeniać. Czasem atakują po zmianie światła i chwilowym zachwianiu poziomu azotu. Następną przyczyną może być brudne podłoże i filtr. Kolejną słaba cyrkulacja wody w zbiorniku
Usuwanie:
Zaciemnienie jest najlepszą metodą do walki z tymi bakteriami. Usuń tyle glonów, jak to tylko możliwe i następnie podmień od 30 do 50% wody. Jeśli NO3 jest niskie, podnieś poziom na 20ppm. Usuń CO2 i dodaj napowietrzanie!! Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! Po upływie 3 do 4 dni odsłonić zbiornik i podmiana 30 - 50% wody. Usuń napowietrzanie i podłącz CO2 . Konieczne utrzymywanie azotu na odpowiednim poziomie.
Upewnij się , że masz dobrą cyrkulacje w zbiorniku oraz sprawdź czy dno i filtr nie są zbyt zabrudzone.
Pomocna może być w walce z sinicami czerwona/zielona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej na 100-150L. Wywar zalewamy wrzątkiem!
Wlewać po łyżce-dwie co 1-2 godziny i obserwować ryby! Dodatkowo kwas borowy (Borasol do kupienia w aptece) w ilości 1ml/L wody w akwarium.


Gałęzatka / Caldophora
Obrazek
Opis:
Gałęzatka jest rozgałęzionym glonem nitkowatym.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 lub składników odżywczych.
Usuwanie:
Może być bardzo uparty i trudny do zwalczenia. Upewnij się, że nawożenie jest prawidłowe i utrzymujesz wysoki poziom CO2. Ręczne wyciąganie powoduje zatrzymanie wzrostu. Może to potrwać jakiś czas, ale powinno w końcu działać . Upewnij się, że masz dobrą cyrkulację wody w zbiorniku. Przedawkowanie „węgla w płynie” może je usunąć.


Okrzemki
Obrazek
Opis:
Tworzy brązowe plamy na szybach, podłożu i roślinach.
Przyczyny powstawania:
Zwykle powstają w nowo założonych zbiornikach w wyniku zachodzących tam procesów w czasie dojrzewania filtra oraz podłoża. W dojrzałych zbiornikach preferują słabe oświetlenie.
Usuwanie:
Zwykle znikają po kilku tygodniach, gdy zbiornik dojrzeje.


Pył na szybach
Obrazek
Opis:
Wygląda jakby szyby były pokryte drobnym zielonym pyłem, w skrajnych przypadkach powodując zupełny brak widoczności w głąb akwarium.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 lub składników odżywczych. Dość często pojawia się po wprowadzeniu zmian w nawożeniu.
Usuwanie:
Łatwy do usunięcia czyścikiem magnetycznym ale prawdopodobnie szybko powróci.
Można pozwolić mu przejść pełny cykl rozwoju przez pozostawienie na szybie przez 3 tygodnie. Następnie należy zdrapać glony i wykonać dużą podmianę wody 50-70%.
Czasami konieczne powtórzenie terapii z pozostawieniem glonów na 4 tygodnie.
W czasie walki z tym glonem obniżamy dawkowanie nawozów 30-50%.


Zielone kropki , zielenice kolonijne
Obrazek
Opis:
Tworzy twarde zielone okrągłe plamy na szkle i wolno rosnących liściach roślin.
Przyczyny powstawania:
Podczas nawożenia EI obniżenie stężenia fosforanów często wywołuje te glony. Także niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Zbyt długi okres oświetlenia również może mieć wpływ na ich powstanie.
Usuwanie:
W przypadku dawkowania EI podniesienie stężenia fosforanów do poziomu 2 do 3ppm. Sprawdź poziom emisji CO2 i cyrkulację wody. Między 9 a 10 godzin to dość czasu na oświetlenie roślin , jeśli jest więcej ograniczenie świecenia może pomóc.
W przypadku dawkowania na niższych poziomach ustalenie stosunku No3/Po4 powinno pomóc.


Zielona woda / Zakwit
Obrazek
Opis:
To jednokomórkowy glon. Czasem dający tylko zielony odcień, czasami może wyglądać na grochówkę.
Przyczyny powstawania:
Amoniak jest często główną przyczyną zakwitu. Może powstać podczas „skoku” poziomu amoniaku. Inne możliwe przyczyny to brak równowagi składników odżywczych i / lub niski poziom CO2.
Usuwanie:
Duże podmiany wody (50%+) wraz z filtracja przez watę, nie zawsze pomagają. Jeżeli powodem była nierównowaga składników odżywczych ich prawidłowe dozowanie powinno pomóc. Trzydniowe zaciemnienie z dużą podmianą wody w wielu wypadkach jest skuteczne. Lampa UV lub filtracja przez filtr okrzemkowy (ziemię okrzemkową) często jest jedynym sposobem aby je usunąć.
Podobno glony te nie lubią dużego ruchu wody co może nam pomóc w walce z nimi.
Nie należy mylić tego z zakwitem pierwotniaków, który daje wodę białą .


Nitki , włoski itp. zielenice
Obrazek
Obrazek
Opis:
Ogólnikowa nazwa dla bardzo szerokiej gamy glonów nitkowatych . Generalnie zielone glony o różnej długości.
Przyczyny powstawania:
Wiele jest przyczyn, w tym niski poziom CO2, niski poziom składników odżywczych i skoki amoniaku.
Usuwanie:
Czasami mogą być bardzo trudne do usunięcia.
Dobre efekty przynosi trzymanie wysoko azotu (20ppm) i CO2 a nisko fosforu (0,1-0,2ppm) i mikroelementów przez ok tydzień i dopiero potem powoli podnosimy te pierwiastki.
Duża masa roślinna z dobrą cyrkulacją, CO2 oraz prawidłowe nawożenie w połączeniu z mechanicznym usuwaniem glonów powoduje ich zwalczenie .
Pomocna w walce może być czerwona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej (zalany wrzątkiem) na 100-150L.
Przedawkowanie „węgla w płynie” może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.


Oedogonium
Obrazek
Opis:
Krótkie nitkowate glony.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 oraz składników odżywczych dla roślin.
Usuwanie:
Sprawdź poziom CO2 oraz nawożenie. Przedawkowanie „węgla w płynie” może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.


Rhizoclonium
Obrazek
Obrazek
Opis:
Pasemka cienkiej nici zielone lub brązowe, które są miękkie i rozpadają się w rękach.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Niski poziom składników odżywczych. Zaniedbanie zbiornika , za dużo DOC.
Usuwanie:
Wzrost stężenia CO2 i poprawa nawożenia . Generalne porządki w zbiorniku z odmulaniem. Przedawkowanie „węgla w płynie” może pomóc. Krewetki Amano go zjadają.


Spirogyra
Obrazek
Opis:
Długie pojedyncze nici glonów, czasami bardzo długie. Ciężkie do rozerwania jak żyłka wędkarska , podobne w dotyku. Pod mikroskopem wyglądają jak spirala.
Przyczyny powstawania:
Często pojawia się kilka tygodni po zaburzenia, które powoduje skok amoniaku. To może być wszystko, począwszy od ingerencji w substrat po martwą niezauważona rybkę. Upodobania podobne do roślin dlatego też jest tak kłopotliwa do usunięcia.
Usuwanie:
Upodobania podobne do roślin dlatego też jest tak kłopotliwa do usunięcia.
Prawdopodobnie najlepszym sposobem jest kilkudniowe zaciemnienie
Usuń ręcznie ile się da a następnie 5-8 dniowe zaciemnienie bez CO2 z codziennymi dużymi podmianami wody. Po podmianie uzupełniaj macro.
Opcja druga - duża podmiana , uzupełnienie potasu i magnezu , zaciemnienie na 5-8 dni+ codziennie "węgiel w płynie" w podwójnej - potrójnej dawce.
Ewentualnie może pomóc kwas borowy czyli Borasol do kupienia w aptece, dozowanie 1ml/L w jednej dawce , po tygodniu podmiana wody i jak dalej są to przerwa tygodniowa bez nawozów ,podmiana i znowu dawka Borasolu.
Spróbuj także zmniejszyć oświetlenie.
Inną metodą walki z tym glonem jest zmniejszenie nawożenia EI do 1/4– 1/8 normalnych dawek. Podawanie „węgla w płynie” pomaga.


Compsopogon
Obrazek
Obrazek
Opis:
Pojedyncze krzaczki to nóżka z wieloma rozgałęziami . Wygląda trochę jak poroże jelenia. Czarne i szaro-zielonej barwy, a czasami mają odcień czerwony.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 i / lub słaba cyrkulacja wody. Przekarmianie ryb , brudny filtr , zamulone dno brak lub zbyt małe podmiany wody.
Usuwanie:
Sprawdź poziom CO2 i upewnij się, że masz dobry obieg wody. Zmniejszenie karmienia ryb z odmulaniem jest bardzo pomocne. Należy usunąć porażone liście oraz mechanicznie z przedmiotów, które zaatakował. Przedawkowanie „węgla w płynie” zwykle pomaga.

Podsumowanie
Zbyt niski poziom CO2 jego wahania w ciągu dnia świetlnego oraz jego słaba dystrybucja w zbiorniku z mocnym oświetleniem (powyżej 0,5W/L) jest prawie zawsze głównym powodem ataku wielu odmian glonów. Drugim głównym powodem jest nieprawidłowe nawożenie lub brak któregoś z głównych macro. Trzecia przyczyna to zbyt dużo DOC i/lub brudny filtr.
Bardzo ważna jest cyrkulacja , która w zbiorniku HT powinna zbliżać się do 5-8x objętość .
Saechem Fkuorish Excel oraz Easy Life Carbo są pomoce podczas walki z wieloma odmianami glonów. Można je przedawkować dwu trzykrotnie przez okres ok dwóch tygodni.
Ostatnio zmieniony Pt 03 wrz, 2010 przez Siara, łącznie zmieniany 7 razy
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mar0752 » Pt 26 mar, 2010

No, no. Gromkie brawa w Twoja stronę :) Bardzo fajnie to zrobiłeś :)
Avatar użytkownika
mar0752
Stały bywalec
 
Posty: 409
Dołączył(a): Wt 26 lut, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez KubaGsxR » Pt 26 mar, 2010

Bardzo dobry poradnik, rzeczowy i profesjonalny. Napewno się przyda :smile:
Avatar użytkownika
KubaGsxR
Poznaje temat
 
Posty: 83
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pt 26 mar, 2010

Siara napisał(a):Krasnorosty nie lubią wody miękkiej o odczynie Ph poniżej 6,8.


Czy lubią czy nie, to nie wiem, bo nie chciały powidzieć :wink: , jednak u mnie potrafią się pojawić nawet przy pH 5.8 (oczywiście w miękkiej wodzie), gdy tylko poziom CO2 przestanie być stabilny, więc pH raczej nie jest dla nich zbyt dużą przeszkodą.

Poza tym niezła robota i dobre zdjęcia, bez wątpienia ułatwią identyfikację początkującym, a opis naprowadzi ich na prawodopodobne przyczyny powstawania tych nieproszonych gości.

Edit: No i przybijamy gwoździem do tablicy oczywiście :mrgreen: .
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Pt 26 mar, 2010

spider72 napisał(a):bez wątpienia ułatwią identyfikację początkującym, a opis naprowadzi ich na prawodopodobne przyczyny powstawania tych nieproszonych gości.

bo w sumie o to właśnie chodzi , żeby nie odpowiadać ciągle na pytanie "jaki to glon".
Myślę, że w miarę zbierania doświadczeń jeszcze coś do tego dopiszemy aby mieć "glony w pigułce" :wink: bez konieczności przeglądania całego działu.
Dzięki za miłe słowa.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zdziebal » So 27 mar, 2010

Dzięki Siara, przydatne nawet bardzo! :)
zdziebal
Poznaje temat
 
Posty: 135
Dołączył(a): Śr 18 lis, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thomas.bham » So 27 mar, 2010

Świetna robota!

Przdałoby sie zrobić taki sam temat odnoście identyfikacji niedpoborór.
Pokazana Konkretna roślina z konkretnym niedoborem.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez marthinez » So 27 mar, 2010

Siara napisał(a):Czasami rośnie w szybkim nurcie lub na wylocie z filtra.
Siara napisał(a):Przyczyny powstawania:
W zbiornikach HT jest wskaźnikiem niskiego lub wahań poziomu CO2 lub zbyt słabego obiegu wody wokół roślin.
Jedno, drugie chyba wyklucza?

Pamiętam, że najwięcej krasnych zawsze miałem na roślinach pochylających się pod wpływem prądu wody.

Moim zdaniem zbyt słaba cyrkulacja wokół roślin to nie przyczyna.


Poza tym temat bardzo dobry i na czasie.
Wraz z postępem akwarystyki roślinnej, super nawozów, lamp, podłoży pojawiają się coraz częściej pytania o glony.
marthinez
Zainteresowany tematem
 
Posty: 216
Dołączył(a): So 13 wrz, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » So 27 mar, 2010

Siara napisał(a):Myślę, że w miarę zbierania doświadczeń jeszcze coś do tego dopiszemy aby mieć "glony w pigułce" bez konieczności przeglądania całego działu.
"pigułkę" to już chyba mamy, bo jak czytam to wszystko to widzę dwie przyczyny które są odpowiedzialne za wszystkie glony / zresztą nie tylko / - mało CO2 i słaba cyrkulacja :lol: Widać panaceum na wszystko :wink: Wystarczy gaz do dechy, wiatrak w baniaku i problem glonów z głowy / acha zapomniałem jeszcze o wiadrach nawozu :lol: / Oczywiście nie mam tu nic do CO2 bo sam zalecam stosowanie, ale nie dajmy się zwariować, podobnie jest z cyrkulacją. Ja tak z biegiem czasu obserwuję duże postępy w akwarystyce ale głupoty również. Aż się boję co będzie za rok, jakie trendy będą obowiązywać w akwarystyce :?: :?:
thomas.bham napisał(a):Przdałoby sie zrobić taki sam temat odnoście identyfikacji niedpoborór.
mało CO2, słaba cyrkulacja i brak EI - tak by wielu odpowiedziało bo nikomu nie przyjdzie na myśl że jeszcze oprócz niedoborów istnieje coś takiego jak nadmiary.
marthinez napisał(a):Siara napisał/a:
Czasami rośnie w szybkim nurcie lub na wylocie z filtra.
Siara napisał/a:
Przyczyny powstawania:
W zbiornikach HT jest wskaźnikiem niskiego lub wahań poziomu CO2 lub zbyt słabego obiegu wody wokół roślin.
Jedno, drugie chyba wyklucza?
to właśnie to co pisałem
marthinez napisał(a):Pamiętam, że najwięcej krasnych zawsze miałem na roślinach pochylających się pod wpływem prądu wody.

Moim zdaniem zbyt słaba cyrkulacja wokół roślin to nie przyczyna.
całkowicie się zgadzam, a nawet powiem że zbyt silna cyrkulacja i źle ustawiona stwarza wiele problemów.
marthinez napisał(a):Wraz z postępem akwarystyki roślinnej, super nawozów, lamp, podłoży pojawiają się coraz częściej pytania o glony.
a ja życzę wszystkim większego postępu i rozwagi w rozumowaniu zagadnień / nie tylko "klapki na oczy" i powtarzanie często nie przemyślanych i niczym nie popartych wywodów /
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thomas.bham » So 27 mar, 2010

Zbyszek17 napisał(a):thomas.bham napisał/a:
Przdałoby sie zrobić taki sam temat odnoście identyfikacji niedpoborór.
mało CO2, słaba cyrkulacja i brak EI - tak by wielu odpowiedziało bo nikomu nie przyjdzie na myśl że jeszcze oprócz niedoborów istnieje coś takiego jak nadmiary.


Oj Zbyszku ale ty czepliwy jesteś.
Napisałem o niedoborze, bo nadmiar jakiegos pierwiastka blokuje inny, wiec suma sumarum nadal roślina pokaże niedobór tego zablokowanego a nie nadmiar blokującego.
Jedynie czego ze zdjeć czy rośliny nie wyczytamy to przyczyny tego niedoboru.
Od tego juz jest analiza ilości podawanych nawozów, warunków i parametrow wody.

Zgadza sie???
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » So 27 mar, 2010

Ja tam się zgadzam z Siarą na temat krasnorostów, że główną przyczyną są niestabilne poziomy CO2, czyli duże jego zmiany w szybkim czasie, a przczyną jest właśnie często niedostateczny przepływ wody, który dostarcza "świerzego" CO2 z toni wody. Jest to zjawisko często obserwowane w systemach nielimitowanych nawozami. Są to powszechne obserwacje w krajach gdzie takich metod używa się od dawna i glon ten jest używany, właśnie jako indyktaor niestabilnych poziomów CO2 w akwariach HT. Sam zresztą obserwuję to czasami u siebie, jak akwarium przerośnie i nie zwiększę dozowania CO2, no i cyrkulacja wtedy też siada.
W akwariach LT, ten glon jest również indykatorem niestabilnych poziomów CO2, które powodują podobne problemy, jak w akwariach HT, tylko nasilenie problemów jest mniejsze z uwagi na dużo mniejszą ilość światła.
Tak samo często widywałem kiedyś te glony w prądzie wylotu wody z filtra, co jest chyba dość szeroko obserwowane i myślę, że mogą to być również efekty zmiany poziomów CO2 w prądzie wody. Przecież bakterie w filtrze produkują CO2, którego ilość zależy od ilości rozkładanej materii organicznej w filtrze. Po karmiwniu ryb, np. mogą mieć więcej pożywki, więc i ilość CO2 chwilowo się zwiększy, tak samo bakterie mogą być limitowane ilością dostępnego tlenu, którego zawartość w wodzie również się zmienia w cyklach dzień - noc itd. Oczywiście to tylko spekulacja, ale warta rozważenia.
Tak, że prąd wody może zarówno sprzyjać krasnorostom, jak i im zapobiegać, w zależności jakie parametry wody niesie ze sobą.

Siara - zapomniałeś napisać o nadmiarze fosforu :wink: :mrgreen: - żartowałem

Edit: Jak ktoś zna angielski i w przyszłości zdecyduje się "wybulić" trochę zielonych, to tutaj jest długi artykuł o krasnorostach http://www.barrreport.com/showthread.ph ... -Red-Algae 12 stron A4 tylko o samych krasnych
Ostatnio zmieniony So 27 mar, 2010 przez spider72, łącznie zmieniany 2 razy
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » So 27 mar, 2010

Zbyszek17 napisał(a):bo jak czytam to wszystko to widzę dwie przyczyny które są odpowiedzialne za wszystkie glony / zresztą nie tylko / - mało CO2 i słaba cyrkulacja

Zbyszku nie są to jedyne przyczyny ale główne w zbiornikach z dużą ilościa światła oraz nawożniem EI i to jest zdanie , które powinno znależć się na początku posta co zaraz naprawię.
Zbyszek17 napisał(a):Widać panaceum na wszystko Wystarczy gaz do dechy, wiatrak w baniaku i problem glonów z głowy / acha zapomniałem jeszcze o wiadrach nawozu

w tym sezonie takie trendy , każdy montuje światło 0,7W/L lub więcej , potem małe potknięcie w nawożniu i problemy z glonami gotowe. Oczywiście ten gaz , wiatrak i wiaderko to duże wyolbrzymienie z Twojej strony, ale dobrze, że jest ktoś kto pokazuje inną drogę początkującym akwarystom.
Zbyszek17 napisał(a): a nawet powiem że zbyt silna cyrkulacja i źle ustawiona stwarza wiele problemów.

bo skrajności w akwarium nie są wskazane i bardzo dobrze, że zwróciłeś na to uwagę.
Zbyszek17 napisał(a):nie tylko "klapki na oczy" i powtarzanie często nie przemyślanych i niczym nie popartych wywodów

jeżeli miałeś na myśli ten post o glonach to przykro mi , że tak o nim myślisz.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » So 27 mar, 2010

Siara napisał(a):Zbyszku nie są to jedyne przyczyny ale główne w zbiornikach z dużą ilościa światła oraz nawożniem EI i to jest zdanie , które powinno znależć się na początku posta co zaraz naprawię.

Ja myślę, że te problemy dotyczą wszystkich zbiorników HT, nie tylko na EI. Kiedyś za te same glony obwiniano fosforany, jednak okazało się, że to problemy z CO2.
Niski fosfor po prostu im zapobiegał obniżając zapotrzebowanie na CO2 i stabilizując jego poziom. Wyższy poziom fosforu, "spuszczał CO2 ze smyczy", którego niestabilne poziomy przy zbyt małym dozowaniu powodowały glony. Akwaryści obserwowali to zjawisko, za każdym razem gdy dodali więcej fosforanów do wody, nie zwracając uwagi na CO2, którego poziom i dzisiaj jest niełatwo monitorować, dlatego wyciągnęli błędny wniosek i obwinili fosfor. Ten sam błąd zrobili nawet naukowcy, Sears i Conlin, trzymając zbyt nisko poziom CO2 w czasie badań, zresztą po kilku latach po badaniach innych naukowców, przyznali się do błędu.
Tłumaczę zresztą artykuł na temat glonów i systemów nawożenia, który niebawem wrzucę. Może wiele się rozjaśni, że glony nie są bezpośrednio związane z żadnym systemem nawożenia i mają wiele przyczyn, jednak lwia część tych przyczyn jest związana z CO2, często pośrednio i to nie tylko w zbiornikach z CO2, również w zbiornikach bez CO2.

Tak, że niestety, ale ten przewodnik nie dotyczy tylko użytkowników EI, choć może niektórzy by chcieli :razz: , z pewnością jednak dotyczy wszystkich akwariów HT i w niektórych przypadkach akwariów LT.

Dystrybucja CO2 w zbiorniku, jest ściśle powiązana z cyrkulacją i prędkością przepływu, zwłaszcza przy silniejszym świetle, dlatego te dwa czynniki są ze sobą tak często wiązane w kontekście glonów i niedoborów CO2, które często te glony wywołują.
Oczywiście w systemach limitowanych składnikami pokarmowymi, CO2 i cyrkulacja nie mają aż takiego znaczenia, jednak stwarzają szerszy margines bezpieczeństwa, gdy takiemu akwaryście zadrży ręka przy laniu nawozów i "przedawkuje" fosforany.

Edit:
Siara napisał(a):filtracja przez drobny piasek krzemiankowy


Tutaj chyba powinien być piasek okrzemkowy, albo ziemia okrzemkowa, żaden piasek raczej nie wyłapie tak małych glonów, ale może się myle.
Ostatnio zmieniony Pn 29 mar, 2010 przez spider72, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zbyszek17 » So 27 mar, 2010

spider72 napisał(a):Tłumaczę zresztą artykuł na temat glonów i systemów nawożenia, który niebawem wrzucę. Może wiele się rozjaśni, że glony nie są bezpośrednio związane z żadnym systemem nawożenia i mają wiele przyczyn, jednak lwia część tych przyczyn jest związana z CO2, często pośrednio i to nie tylko w zbiornikach z CO2, również w zbiornikach bez CO2.
no zobaczymy, może być ciekawy artykuł bo czytając o zmaganiach z glonami wielu ludzi obwinia tylko niedobory nawozowe. Oczywiście rozumiem doskonale ze takie twierdzenie w niektórych przypadkach ma sens, bo weźmy za przykład takie dozowanie nawozami makro - 20ppm NO3 i do tego 0ppm PO4, lub wysoki poziom PO4 przy braku NO3 itp. Nic dobrego z tego nie wyniknie, ale to są przypadki z całkowitego braku wiedzy.
Siara napisał(a):jeżeli miałeś na myśli ten post o glonach to przykro mi , że tak o nim myślisz.
tu spieszę z odpowiedzią żeby Ci Siara nie było przykro, bo nie miałem na myśli Twojego postu lecz to było odniesienie do postu marthineza w którym pisze o postępach techniki w akwarystyce i idącym za tym problemem z glonami.
Avatar użytkownika
Zbyszek17
VIP
 
Posty: 2834
Dołączył(a): Cz 22 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » So 27 mar, 2010

Zbyszek napisał(a):może być ciekawy artykuł bo czytając o zmaganiach z glonami wielu ludzi obwinia tylko niedobory nawozowe


W przypadku glonów, trudno obwiniać za to "nadmiary" nawozów, bo dla glonów nadmiary występują zawsze, nawet gdy mamy w zbiorniku 1ppm NO3, 0.1ppm PO4 i 5ppm CO2.
W takich warunkach glony będą kwitły, co zresztą widać po wielu zbiornikach, gdzie poziomy składników są niemierzalne przez testy, o ile tylko wystąpi czynnik aktywujący ich przetrwalniki.
Czynnikami tymi są często związki organiczne wydzielane z rozpadu tkanek głodzonych roślin i z pewnością nie jest to tylko NH4, zapewne jeszcze większy wpływ mogą mieć uwolnione cukry i masa innych związków.
Rozwój glonów nie jest zależny od ilości nawozów w wodzie, tak długo jak ilości te nie powodują problemów z roślinami, ale jest to skutek pośredni, a nie bezpośredni.
Raczej trudno spowodować problemy z roślinami w akwarium poprzez nadmiary w dozowanych ich zakresach w akwarium, nawet w EI. Ci którzy twierdzą inaczej, mają po prostu problem z CO2.
Jedynym czynnikiem, który może limitować wzrost glonów w akwarium gdy już się pojawią jest światło, reszty glonom nigdy w akwarium nie brakuje.
Naszym celem jest nie dopuszczać do warunków, gdy to glony definiują system, a nie rośliny i by nie powstawały warunki do aktywacji przetrwalników glonów. Takie warunki nie wystąpią, gdy mamy dużą masę zdrowych roślin, które nie cierpią z powodu niedoborów.
Nawet w takich warunkach zawsze możemy mieć glony, a nawet często mamy, tylko ich nie widzimy, jednak nigdy nie będzie to plaga.
Mikrofity (konglomerat glonów i bakterii) i epifity (glony) są zawsze obecne na liściach roślin wodnych, czasami możemy je zobaczyć na starszych liściach gołym okiem. Jest to związane z faktem, że rośliny cały czas tracą przez liście część składników (szczególnie fosforany), ze względu na cienką przepuszczalną tkankę, dzięki której, również mogą pobierać składniki. Istnieją badania, że dobry przepływ wody, oczyszcza liście z tych organizmów, zmniejszając ich obciążenie o 40-80% http://books.google.com/books?hl=en&lr= ... te&f=false i http://wap.aslo.org/lo/toc/vol_48/issue ... 2/0456.pdf przez co roślina ma więcej wolnej powierzchni liścia, przez co efektywniej może używać światła i ma większą powierzchnię, którą może czerpać skałdniki z wody.
Tak, że dobry przepływ to nie tylko transport składników i CO2, to także efektywniejsza roślina. Na zachodzie moda pomp i wysokich przepływów wcale nie przeminęła, choć akwaryści stosują te techniki od kilku lat, bo wiele osób widzi pozytywy tego zjawiska. Zresztą wystarczy popatrzeć jakie przepływy występują w naturze, w jeziorach ze względu na prądy konwekcyjne i falowanie, czy nawet najwolniej płynących rzekach. Nam do takich przepływów daleko, nawet gdy zastosujemy pompy o wydajności 10x objętość zbiornika na godz.
Oczywiście nie trzeba tych wszystkich technik stosować, aby mieć zdrowe akwarium, zwłaszcza gdy limitujemy wzrost roślin i mamy w miarę rozsądny poziom światła, jednak mam nadzieję, ze pokazałem, że przepływ i CO2 ma duży związek z glonami, zwłaszcza w szybszych systemach HT, a rozwój glonów w akwarium nigdy nie jest bezpośrednio zależny od poziomu nawozów w wodzie.
Oczywiście niektórych tych informacji nie będzie w artykule :mrgreen: .
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » So 27 mar, 2010

spider72 napisał(a):Tutaj chyba powinien być piasek okrzemkowy, albo ziemia okrzemkowa

poprawione, oczywiście ziemia okrzemkowa :oops: , która jest porowata i wyłapuje różne drobiny z wody w tym glony jednokomórkowe.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » So 27 mar, 2010

Odnośnie krasnorostów, to myślę, że można by by stwierdzić, że "węgiel w płynie" nie tylko może pomóc gdy jest przedawkowany, ale jest dobrym środkiem "zapobiegawczym" gdy jest podawany w dawkach zalecanych.

Zapewne dlatego, gdyż pomaga ustabilizować poziom węgla w akwarium, nawet gdy podajemy CO2 stanowi "bufor bezpieczeństwa" przed problemami z dystrybucją CO2 w zbiorniku.

Jak już pisałem w wątku, w którym walczę z nawożeniem, w tej chwili żałuję że nie podawałem EC od startu zbiornika, właśnie z tego powodu.
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » Pn 25 paź, 2010

Co prawda temat dyskutowałem z Robertem przez PW, ale chciałbym też poddać temat publicznej dyskusji.

Jak uważacie, ile ceramiki "roślinnej" (ehfilav/ehfisubstrat/keramzyt) powinno być wystarczające w dość gęsto zarośniętym akwarium holenderskim?

Np. Mam w 112L Eheima 2215, w którym w tej chwili jest gąbka, ~3,5L Ehilav i włóknina. W akwarium 65L mam Crystal Flo 40, gąbka, ~1,75L Ehfisubstrat Pro i włóknina.

Czy ta ilość ceramiki powinna wystarczyć do skutecznej redukcji DOC przy podmianach rzędu 35% (przepływem się nie przejmuję, jak pisałem w innych wątkach, mam pompę strumieniową i ona głównie odpowiada za cyrkulację)?

Jak często czyścicie filtry na podłożach typu AS lub ADA (pylących!)?

W wakacje trochę eksperymentowałem z filtracją, co oczywiście zaowocowało wysypem różnych glonów na czele z krasnorostami. Na początku września przeorganizowałem wkłady j.w., ustawiłem odpowiednio pompy strumieniowe, ustabilizowałem nawożenie i CO2. Rośliny rosną jak głupie, po zielonych glonach zniknął ślad, krasnorosty powoli też się wycofują, problem w tym, że baaardzo powoli. I teraz mam dylemat, czy wystarczy jak je dobiję Femangą (co zresztą zacząłem robić) czy też jednak muszę myśleć o zwiększeniu ilości ceramiki (ale IMHO i tak mam dużo...).

Przez gęsto zarośnięte akwarium rozumiem coś takiego (woda mętna, bo po czyszczeniu filtra wlałem trochę bakterii):

Obrazek
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez marthinez » Pn 25 paź, 2010

Jak dla mnie to wystarczy zmniejszyć przepływ wody, by nowe krasnorosty się nie pojawiały, a stare z czasem odejdą.

Wiem, że wielu może się z tym nie zgadzać, ale to jest moje zdanie/doswiadczenie.

Te glony lubią silny ruch wody.

tmaciak napisał(a):Jak często czyścicie filtry na podłożach typu AS lub ADA (pylących!)?
Podłoże ADA. Od lutego filtr nie otwierany (eheim 2026, akwa 240 litrów). Wypełnienie - koszyk ceramiki, reszta gąbki.

Krasnych i innych glonów brak.
marthinez
Zainteresowany tematem
 
Posty: 216
Dołączył(a): So 13 wrz, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez tmaciak » Wt 26 paź, 2010

marthinez napisał(a):Jak dla mnie to wystarczy zmniejszyć przepływ wody, by nowe krasnorosty się nie pojawiały, a stare z czasem odejdą. Wiem, że wielu może się z tym nie zgadzać, ale to jest moje zdanie/doswiadczenie. Te glony lubią silny ruch wody.


Zanim wprowadziłem odpowiednie pompy strumieniowe, miałem problemy z cyrkulacją wody i dystrybucją CO2, a co za tym idzie, z glonami.

Odkąd poprawiłem cyrkulację, glony sukcesywnie znikają. Zielone dawno poszły w zapomnienie, trzymają się jeszcze jedynie krasnorosty (aczkolwiek też mocno zredukowane).

Co więcej, najbardziej "oporne" są w miejscach mniejszego przepływu wody, więc to raczej nie jest problem zbyt dużych przepływów.

Ponieważ wydaje się, że cyrkulację i dystrybucję CO2 mam w miarę OK., zacząłem się w związku z tym przyglądać innym elementom "układanki", w szczególności filtracji (skoro DOC może być przyczyną kłopotów z krasnorostami).

Dyskutowałem sprawę z Robertem, który wybił krasnorosty dołożeniem dodatkowego filtra z ceramiką.

Z różnych względów w tej chwili wolałbym uniknąć dokładania filtrów czy też wymiany na większy a poza tym, jak porównuję ze zbiornikami innych to wydaje się, że Eheim 2215 jest aż zanadto na akwarium 112L.

Np. Diki, gdy pisał post o filtracji w akwarium roślinnym, to (jak wnioskuję z Jego postów) miał FZKN 250 (~7,5L lawy) na akwarium 375L (z tęczankami!), teraz ma Tetrę EX 1200, czyli mógł tam dołożyć jeszcze z 2-3L lawy ale proporcjonalnie, to jest to samo co (a nawet ciut mniej) jak Eheim 2215 na 112L.

I stąd moje rozważania, czy ta ilość ceramiki, którą mam w akwarium powinna być wystarczająca. Nie chciałbym aby moje pytanie było potraktowane jako kolejny post "jaki filtr do", gdyż interesuje mnie bardziej ogólne zagadnienie, jak dużo ceramiki używacie do redukcji DOC.

marthinez napisał(a):Podłoże ADA. Od lutego filtr nie otwierany (eheim 2026, akwa 240 litrów). Wypełnienie - koszyk ceramiki, reszta gąbki.


U mnie po miesiącu, włóknina jest czarna. Za to dno jest absolutnie czyste :) Zastanawiałem się, czy nie powinienem zacząć czyścić filtra częściej, tj. co 2 tygodnie a nie co 4.
tmaciak
Znający temat
 
Posty: 1268
Dołączył(a): So 19 gru, 2009
Lokalizacja: Józefów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Glony i ich zwalczanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron