Zielenice, a wysoka temperatura wody

Tematy związane z glonami i sinicami w akwarium roślinnym.

Zielenice, a wysoka temperatura wody

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pn 27 cze, 2016

Co roku o tej porze zmagam się z wysoką temperaturą wody. Dzisiaj doszło do 32 st. :shock:
Jednocześnie mam problem z intensywnym wysypem zielonego pyłu na szybach. Czy macie podobnie i jest to związek z panującymi temperaturami?
Oświetlenie to 4x80W w T5 pod pokrywą na 375 l. i sporo ciepła oddaje. Zacząłem uchylać pokrywę i mam nadzieję, że choć trochę pomoże. Tylko czy ta temperatura ma taki wpływ na zielenice?
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Zielenice, a wysoka temperatura wody

Postprzez bartekcholma555 » Pn 27 cze, 2016

Obserwowalem to zjawisko u siebie. Podejrzewam że związane jest to z ilością tlenu w wodzie.
bartekcholma555
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył(a): Cz 30 cze, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Zielenice, a wysoka temperatura wody

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pn 27 cze, 2016

bartekcholma555 napisał(a):Obserwowalem to zjawisko u siebie. Podejrzewam że związane jest to z ilością tlenu w wodzie.

Bardzo możliwe, bo tak samo można zaobserwować nadmierny rozwój glonów w rzekach.
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Zielenice, a wysoka temperatura wody

Postprzez thors » Wt 28 cze, 2016

Dokładnie. U mnie taka przyducha, że chyba co2 będę podawał tylko ze światłem, bo rozpuszczalność tlenu zerowa. Ale radze sobie tak, że w szczycie ostatniego upału zrobiłem podmianę zimną wodą w środku dnia i można przetrwać :)
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Zielenice, a wysoka temperatura wody

Postprzez Grzegorz Pelczar » Wt 28 cze, 2016

Wczoraj upały ustąpiły na kilka dni, wietrzenie domu, uchylenie pokrywy, butelki z lodem i temp. w akwa spadła do 27 st.
Najwięcej złego robi oświetlenie, niby nowocześniejsze T5 grzeją niemiłosiernie, dużo bardziej niż wcześniejsze T8. W zimie robią za grzałkę, ale w lecie bez uchylania pokrywy jednak się nie da.
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Zielenice, a wysoka temperatura wody

Postprzez thors » Wt 28 cze, 2016

GP, masz ten problem co ja ale taka natura "pokrywowców". Z kolei całkowicie otwarty zbiornik zawilgociłby mi chałupę na grzyba i bądź tu mądry :) W zimę z kolei bajeczka, nie pamiętam od lat co to grzałka akwarystyczna :) Ale mam teraz trochę czasu więc zrobię sobie w końcu chodzenie na ogniwie peltiera tylko muszę poszukać jakiś radiator przepływowy, albo zrobić z profila alu.
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Glony i ich zwalczanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron