Białe glony na starcie (cosmopogon)?

Tematy związane z glonami i sinicami w akwarium roślinnym.

Białe glony na starcie (cosmopogon)?

Postprzez WuPe » Wt 30 sty, 2018

Podobno nie ma białych glonów, a te mają kolor od szarości do śnieżnej bieli... Na starcie popełniono parę błędów. Z okazji Bożego Narodzenia 2 dni po zalaniu akwarium do wody musiały trafić pierwsze ryby, dodatkowo światło cały dzień, pierwsza podmiana dopiero po 2 tygodniach, bakterie startowe Easy Life podane w za małych dawkach. Wyrosły piękne białe krzaczki, zakładam, że cosmopogon lub coś zbliżonego. Środkiem zaradczym była podmiana wody 50% tygodniowo (kranówa), która swoją drogą powodowała gwałtowny wzrost pH do 7,8, czyszczenie ręczne, wywalenie plastiku z filtra na rzecz matrixa, dodany purigen i węgiel oraz bakterie seachem stability, a także skrócony dzień świetlny do 6h - nie za bardzo pomogło. Dodatkowo mimo teoretycznej nadfiltracji i wkładów do klarowania wody nie jest ona zbyt krystaliczna. Podejrzewałem metalowe rurki o tłumienie przepływu, ale po odkręceniu zaślepki przy wlocie nie zauważyłem większej różnicy. Czy ten model eheima (2275) jest tak słaby? Nie chcę wykonywać gwałtownych ruchów. Od poniedziałku (22.01) do piątku (26.01) nie paliło się światło. Z racji tego, że ryb mało zostawiłem działąjący komputer pH. W środę (24.01) zauważłem, że glony pociemniały, usunąłem mechanicznie wszystko co mogłem oraz przy wyłączonym filtrze zaaplikowałem 20 ml carbo w pobliżu porażonych roślin. Podmieniłem też 80 l wody na kranówkę + 20l osmozy z hydro mineral. W piątek (26.01) doszło 20 amano, glony są czerwone... Woda jakby zmętniała, zmniejszyłem więc Carbo do 8 ,,pstryknięć", czyli 10ml dziennie plus potas. Zacząć nawozić? Czym, w jakich dawkach?


1. Wymiary akwarium: brutto 240l, 120x40x50 - czyli netto ok 200l
2. Oświetlenie: aquael leddy slim: 1x36W sunny, 1x36W plant
3. Rodzaj podłoża: 24l Aqua Art Aqua Substrate Pro, piasek do piaskownicy
4. Rodzaj systemu CO2: 2b/s, dyfuzor JBL Proflora Direct 16/22, komputer
5. Rodzaj filtracji: Eheim 2275 240-600l,
6. Wkłady filtracyjne: od dołu: bioMech, matrix x2, substrat pro, purigen 100ml, węgiel fluval 100g
7. Temperatura wody: 25
8. Parametry chemiczne wody obecnie:
- pH: 6,8
- NO3: 0
- PO4: 0
- NO2: 0
- KH: 4
- GH: 5
9. Nawozy: Aqua Art K+ przy podmianie i codziennie, Seachem Flourish Advance - podawany na początku przez tydzień, Carbo - podawane od 24.01 w zwiększonej dawce
10. Filtr RO jest
11. Podmiany: 50% raz w tyg
12. Korzenie, kamienie: dragon stone i mangrowce
23. Obsada: molinezja x7, kosiarka x7, neon czerwony x9, 20 amano
24. Rośliny: eleocharisy parvula, acicularis, vivipara, cryptocoryne wendtii green, wendtii brown, staurogyne repens, mchy, bolbitis, różne mikrozoria
21. Start akwarium: 22.12.2018
Obraz1280.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
WuPe
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt 13 sie, 2010
Lokalizacja: Warszawa / Tomaszów Maz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Białe glony na starcie (cosmopogon)?

Postprzez Prospero » Śr 14 mar, 2018

Białe glony masz przez przedawkowanie Carbo w płynie. Usuwasz skutek nie przyczynę ale warto od czegoś zacząć. Poza tym wszystko tam u Ciebie... głoduje. Zerknij na NO3 i PO4.
Avatar użytkownika
Prospero
Stały bywalec
 
Posty: 468
Dołączył(a): N 05 wrz, 2010
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Glony i ich zwalczanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron