Aparat fotograficzny czyli czym robicie zdjęcia

Fotografowanie akwarium, fotografia makro, metody, doświadczenia, sprzęt do fotografii akwarium, oprogramowanie, przygotowanie fotografii konkursowych.

Postprzez Tommygun » Pn 19 lut, 2007

FZ20 jak na klasę prosych hybryd pozostanie chyba nr 1 - szczególnie za jasny obiektyw i w miarę rozsądną matrycę. Niestety panas już go nie produkuje zastępując go wg. mnie słabszymi pod względem jakości fotek fz30 i fz50 (kwestie ergonomii itd. zostawiam).
Panas po prostu padł ofiarą bezsensownego wyścigu o mpiksele, co odbywa się niestety ale kosztem jakości fotografii, więcej mpikseli to mniejsza wrażliwość sensorów światłoczułych na padanie światła i więcej szumu oraz słabsza "naturalna" wrażliwość matrycy na światło i trzeba to nadrabiać psującym fotkę oprogramowaniem, szkoda.
Avatar użytkownika
Tommygun
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 23 mar, 2005
Lokalizacja: W-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez markis » Wt 20 lut, 2007

Tommygun napisał(a):Panas po prostu padł ofiarą bezsensownego wyścigu o mpiksele, co odbywa się niestety ale kosztem jakości fotografii, więcej mpikseli to mniejsza wrażliwość sensorów światłoczułych na padanie światła i więcej szumu oraz słabsza "naturalna" wrażliwość matrycy na światło i trzeba to nadrabiać psującym fotkę oprogramowaniem, szkoda.


...nie do końca. FZ20 ma 1/2.5" matrycę a FZ30/50 mają 1/1.8". Zgodnie z Sensor sizes:
1/2.5" 24.71mm^2/5MP = 0,000004942 mm^2
1/1.8" 38.17mm^2/8MP = 0,000004771 mm^2
wynika, że statystyczne wielkość elementu światłoczułego w FZ30 jest o ok. 3-4% mniejsza niż w FZ20. Także poziom szumów powinien być podobny. Nie podjmuję się oceniania "plastyki" obrazów w obu aparatach.
Miałem FZ20 (dopóki nie pojawił się w mieszkaniu złodziej :evil:) i w porównaniu do sampli z FZ30 poziom szumów wg mnie jest podobny. Co prawda inne są obiektywy ale ten w FZ30 też ostro "rysuje": przykłady

Zastanawiam się na "odkupieniem" pasikonika :wink: i jeżeli to będzie hybryda to padnie pewnie na FZ30 (co prawda również nie jest już produkowany). Ma parę cech dla mnie istotnych, których brakowało mi w FZ20:
znacznie szybszy start, format 2/3, lepszy wyświetlacz i EVF, czujnik położenia aparatu, RAW i odchylany telewizor...
FZ50 pomijam smutnym milczeniem :(

pzdr
Avatar użytkownika
markis
Poznaje temat
 
Posty: 65
Dołączył(a): Śr 28 lip, 2004
Lokalizacja: Szczecin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Czym fotografować...

Postprzez paweldybisz » Cz 26 kwi, 2007

Wiele już padło odpowiedzi "czym" fotografować, jak dotąd jednak nikt nie pokwapił się z podstawową informacją "Jak fotografować". Gorąco polecam poniższy link do publikacji pana Ireneusza Zdrowiaka. Niestety kiedyś link ten był otwarty - w tej chwili trzeba się zarejestrować. Pozdrawiam.

http://www.pkmd.pl/index.php?module=sub ... pageid=134
paweldybisz
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 06 lut, 2007
Lokalizacja: Puławy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Mieciu » N 20 kwi, 2008

czesc:) ja foce Canonem 350D, obiektyw najlepiej 55-200 razem z soczewka DCR, efekt naprawde bdb i jaie powiekszenie:) a jesli caloksztalt bez zblizen to zwykly 18-55 :)
mozna tez uzyc lampy ale nie wolno wtedy stac na wprost akwa:)
pozdrawiam
Avatar użytkownika
Mieciu
Poznaje temat
 
Posty: 116
Dołączył(a): Cz 27 mar, 2008
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sonic01 » Cz 07 maja, 2009

Ja kupiłem aparat Kodak EasyShare Z1015 IS. Mam ten aparat niecałe 3 miesiące i jestem bardzo zadowolony. Po przesiadce z HP Photosmart 620 jestem zachwycony nowym aparatem. Jak dla mnie to jak się trochę z nim człowiek zapozna i opanuje to zdjęcia robi wspaniałe (przykład jednego z moich zdjęć http://www.fmix.pl/zdjecie/675117/rudy-akrobata ). Teraz jestem na etapie opanowania ręcznych ustawień a jedyne z czym mam problem to z wykonaniem dobrych zdjęć akwarystycznych ale mam nadzieję że jak opanuję ręczne nastawy to będzie dobrze. Jak na razie udało mi się zrobić jedno dobre zdjęcie (moim zdaniem ) w moim akwarium (tu można go zobaczyć http://www.fmix.pl/zdjecie/556540/moj-skalar ) Szczerze polecam bo moim zdaniem bardzo dobry aparat za rozsądne pieniądze. Śmieszą mnie amatorzy co kupują lustrzanki za 3000 zł po to tylko aby się pochwalić a zdjęcia robią żałosne. Do zrobienia dobrego zdjęcia nie wystarczy tylko super aparat. Pod adresem http://www.fmix.pl/album/23481/kodak-z-1015-is/1 jest więcej moich zdjęć zrobionych tym aparatem więc sami oceńcie. Jestem amatorem a wszystkie zdjęcia są zrobione z ręki, dopiero przymierzam się do kupna statywu.
sonic01
Początkujący
 
Posty: 32
Dołączył(a): N 14 maja, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez KOSTEK » N 10 maja, 2009

Mam aparat Canon Ixus 860 IS , matryca 8Mpx , polecono mi jego zakup na jednym z for fotograficznych i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony , wcześniej miałem na oku jeden z modeli Samsunga , ale stanowczo wybito mi ta firmę z głowy .
KOSTEK
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): N 10 maja, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Andrzej Max » Wt 28 gru, 2010

Witajcie,
nie bedę opisywał czym fotografowałem przez ostatnie 30 lat, bo długo musialbym wyliczać, zwłaszcza że to mój zawód. Prywatnie mam jeszcze starego FUJI FinePix E500 którym robiłem i nadal robię pamiątkowe fotki, i z nowości - Pentax K-x - no może już nie taki nowy - w końcu prawie 5000 zdjęć zrobione w tym roku. Optyka całkiem niezła jak na amatorski aparat, trochę lepsze są obiektywy Canona z czerwonym paskiem. :razz:
Jak podpiąć stałki - to naprawdę odjazd! I to za małe pieniądze. Co prawda Pentax wypuścił już K-r - odrobinę zmodyfikowany i ciut droższy, oraz K-5 - wart swoich pieniędzy półprofesjonalny model. (właściwie na naszym rynku można by rzec profesjonalny - gdyby matryca była pełnoklatkowa). Matryca w K-x jest świetnej jakości, użyteczny zakres czułości jest bardzo wysoki nawet jak na 12Mpix matrycę CMOS. Robiłem już całkiem przyzwoite zdjęcia przy czułości 12 800 ISO !!!
Akwarium fotografuję na 1600 -3200 ISO. Oczywiście jeśli nie używam fleszy. :cool:
Avatar użytkownika
Andrzej Max
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Pt 10 gru, 2010
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mokuru » Pn 31 sty, 2011

Pokaż mi te przyzwoite zdjęcia przy takim iso, bo nie wierzę, że matryca, która nie ma rozmiarów pełnej klatki generuje znośny obraz przy takiej czułości :P

Ja w swoim 5d nie wychodzę poza iso 800, ale może esteta jestem a i sprzęt ma już swoje lata :)
mokuru
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez vasteq » Pt 27 sty, 2012

Witam
Mam aparat Nikon D5100 z obiektywem Nikkor 18-105 VR. Słyszałem że by robić zdjęcia makro można dokupić konwerter Raynox DCR-250, czy on będzie dobry do tego obiektywu? Nie chce wydawać kasy na obiektywy makro. Szukam tańszej alternatywy.
Avatar użytkownika
vasteq
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 22 lip, 2005
Lokalizacja: -=POZNAŃ=-
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez TK » So 28 sty, 2012

vasteq napisał(a):Witam
Mam aparat Nikon D5100 z obiektywem Nikkor 18-105 VR. Słyszałem że by robić zdjęcia makro można dokupić konwerter Raynox DCR-250, czy on będzie dobry do tego obiektywu? Nie chce wydawać kasy na obiektywy makro. Szukam tańszej alternatywy.


Chyba ciężko będzie, 67mm dla raynoxa to max. Osobiście polowałbym na jakąś manualną stałkę plus pierścienie pośrednie albo mieszek :) Przy dobrym budżecie Tamron 90mm lub Nikon 105mm :mrgreen:
Avatar użytkownika
TK
Zainteresowany tematem
 
Posty: 187
Dołączył(a): N 09 kwi, 2006
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez vasteq » Pn 30 sty, 2012

dowiedzialem sie ze przy raynoxie 250 i moim obiektywie 18-105 bedzie mi wychodzila duza winieta, oraz że lepszym rozwiazaniem bylby raynox 150. W zasadzie to nie zalezy mi na az tak duzym macro, zdjęcia które będe cykał będa wyglądać podobnie do tych zrobionych przeze mnie jakiś czas temu zwykłym kompaktem Samsunga L110, ale z ustawieniami wprowadzonymi w ręku (nie znałem się wówczas i zawsze cykałem w auto, zdjęcia wychodziły prześwietlone, bez barw i w ogóle kiepskie), po wprowadzeniu ustawień pod dobrze oświetlony zbiornik (4x18W więc nie doświetlam go dodatkowo niczym), zaczeło mi wychodzić coś takiego jak poniżej (to cały czas jeszcze Samsung L110, makro, ustawienia z reguły EV-1.5, ISO 100 do 200, F chyba 2.8 do 5.4 ):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
vasteq
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 22 lip, 2005
Lokalizacja: -=POZNAŃ=-
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez vasteq » Śr 01 lut, 2012

Jeśli ktoś jest ciekawy to przedstawiam pierwsze zdjęcia wykonane Nikonem D5100 z użyciem Raynoxa DCR-150 z obiektywem Nikkor 18-105 VR. Może niektóre trochę niedoświetlone ale mi się podobają:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
vasteq
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 22 lip, 2005
Lokalizacja: -=POZNAŃ=-
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Fotografowanie akwarium

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron