Aparat fotograficzny czyli czym robicie zdjęcia

Fotografowanie akwarium, fotografia makro, metody, doświadczenia, sprzęt do fotografii akwarium, oprogramowanie, przygotowanie fotografii konkursowych.

Postprzez Mariusz Miśtak » Pn 24 sty, 2005

Maran napisał(a):Jest tak stronka :arrow: http://www.recenzje.net.pl/
wchodzisz w katalog i po prawej stronie są krytera wyboru.
Jest tam też ten Nikon poczytaj ja po przeczytaniu recenzji z tej strony zdecydowałem się kupić mojego Olympusa.


Fajna strona tylko że chodziło mi o opinie użytkowników nt. fotografowania tym aparatem akwariów, ryb, roślin itp. a to dość specyficzny "dział".
Avatar użytkownika
Mariusz Miśtak
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 844
Dołączył(a): Śr 27 sie, 2003
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Peczek » Pn 24 sty, 2005

Spiki napisał(a):hmm według mnie troche bez sensu kupiłes tego olipmusa ponieważ w cenie niższej o 100 zł można już mieć C-765

Chyba na (link), ja go kupiłem w Media za 990,- z 2-letnią gwarancją, zresztą optyka jest identyczna jak w C-765 a C-745 ma tę zaletę że jako zasilania użyć w nim można zwykłych akumulatorków np: Energizer 2100 a w C-765 nie.
Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Aktywny użytkownik
 
Posty: 622
Dołączył(a): Cz 27 lis, 2003
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez labeo » Wt 25 sty, 2005

enigma napisał(a):Fajna strona tylko że chodziło mi o opinie użytkowników nt. fotografowania tym aparatem akwariów, ryb, roślin itp. a to dość specyficzny "dział".

Ale tak naprawdę nie jest aż tak specyficzny, jeśli aparat jest ogólnie dobry to w porządku jedynie warto zwrócić uwagę na makro akurat w naszym przypadku można powiedzmy te 3 cm wykorzystać, lepszy tez jest jaśniejszy obiektyw bo czasy naśweitlania krótsze. Z resztą dobry fotograf to i smieną zrobi dobrą fotę.
Avatar użytkownika
labeo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 227
Dołączył(a): So 02 sie, 2003
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sliva » So 29 sty, 2005

za piernika nie idzie sie wyznac po tych waszych postach co jest dobre i dlaczego... no ale coz:P

tutaj macie link do jedneg z najlepszych programow (IMHO) do retuszowania szumow powstalych przy skanowaniu i przy wysokich iso w aparatach cyfrowych
http://www.neatimage.com/download.html i tam tez znajdzie wiekszosc profili do aparatow i skanerow http://www.neatimage.com/profiles.html

moze sie przyda:)

i jeszcze dodam, ze przy zakupie aparatu warto (oprocz tego co juz napisalem wczesniej) zwrocic uwage na to, czy aparat posiada kompensacje ekspozycji 'EV'
bardzo pomaga przy foceniu akwa i eliminowaniu przeswietlen

pozdro,
tomek
Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: rzym/tarnow
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eugeniusz » Śr 02 lut, 2005

Porady na temat wyboru aparatu cyfrowego http://www.foto-net.pl/sklep/poradnik_aparat.php? i porady na temat fotografowania akwarium http://www.foto-net.pl/sklep/wiedza_p.php?&id=7
Eugeniusz
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt 21 sty, 2005
Lokalizacja: Podlaskie
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Sebastianp » Pt 15 kwi, 2005

Od lat fotografuję zawodowo, choć fotografowanie zbiorników holenderskich do dla mnie nowe wezwanie w tej dziedzinie. Cała przygoda z akwarystyką zaczęła się od momentu wykonania dwóch zleceń fotografowania zbiorników na konkurs Aqua Design Amano.
Zleceniodawcy - obecnie moi dobrzy znajomi obudzili we mnie zapomniany temat z dzieciństwa, kiedy w domu stały akwaria mojego ojca.
Po miesiącu od czasu wykonania zlecenia posiadałem już własny zbiornik ;-)
Jak to mówią "Witaj w klubie"

Czytam Wasze posty i po chwili stwierdziłem że ten temat prowadzi do "nikąd"

Ja też zbiorniki często fotografuję cyfrówkami /Canon 10D, obiektywy Canona L-ki (seria professional)/ ale z ręką na sercu mogę powiedzieć że w tym temacie żadna cyfrówka nawet najwyższej klasy nie zastąpi kliszy !! Wiem że te zdanie wywoła wiele zamieszania w szeregach użytkowników cyfrówek.
Zbiorniki fotografowane cyfrówkami są śliczne - czyste, ostre zdjęcia, nasycone kolory , ale ....
Miejsca ciemniejsze w zbiornikach oddane są jako "czarna głębia"
Szybko więc przeprosiłem mój analogowy sprzęt i powróciłem do szerokiego formatu (klisze 6cm). Nie bez podstawy mistrz Amano stosuje wielkoformatowe aparaty tradycyjne.

Moja rada - nie ma sensu dyskutować "jaka cyfrówka lepsza do tego rodzaju fotografii"
Przeproście Zenity leżące w szafach i załóżcie do nich dobry film (np Fuji Reala, Superia)
a już nie wspominając o pozytywach.


Pozdrawiam
Sebastian
Avatar użytkownika
Sebastianp
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Cz 30 gru, 2004
Lokalizacja: Łaziska G. /Tychy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sliva » So 16 kwi, 2005

Sebastianp napisał(a):
Moja rada - nie ma sensu dyskutować "jaka cyfrówka lepsza do tego rodzaju fotografii"
Przeproście Zenity leżące w szafach i załóżcie do nich dobry film (np Fuji Reala, Superia)
a już nie wspominając o pozytywach.


Pozdrawiam
Sebastian


hmm mowisz?
jasne, fakt ze pozytyw typu Velvia ma rysunek idealny... no ale z tego co slyszalem zaprzestaja produkcji tego materialu...(?)

wiesz w calej tej dyskusjji chodzi o to 'imho' jak zrobic dobra fote i czym malym nakladem... nie wszytscy jestesmy fot i nie wszystkich stac nawet na prosta lustrzanke, czy zawolanie fotografa by im sfocil (gdzie przyjemnosc?)

tez jestem fotografem i odradzam w tym momecie branie sie za zenita (oczywiscie jesli ktos ma zakup zrobic) optyka poszla do przodu i lepsze fot wychodza z malpich niz ze starych zenitow....

oczywiscie jesli ktos ma mozliwosci finansowe to warto w dobre aparat zainwestowac (i do tego namawiam serdecznie), no ale to to jest koszt... polecam mamiya albo hasselblad dla sredniego formatu
a dla tych co chca przeskoczyc ponad tego typu aparaty to phase one (sebastianp ten rodzaj matrycy w tym momecie jest najlepszy... i hmm.. no film sie kryje... chociazby przez mozliwosc korekcji na prostym zrzucie z matrycy)
http://www.phaseone.com/
od kogos slyszalem, ze maly obrazek najnowszego canona moze robic za konkurencje dla sredniego.. no ale chyba nie brali pod uwage wlasnie phase i najnowszego d2x nikona :P

ps. jestem nikonowcem :P

pozdro,
tomek
Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: rzym/tarnow
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sliva » So 16 kwi, 2005

Sebastianp napisał(a):Wiem że te zdanie wywoła wiele zamieszania w szeregach użytkowników cyfrówek.
Zbiorniki fotografowane cyfrówkami są śliczne - czyste, ostre zdjęcia, nasycone kolory , ale ....
.[/b]
Sebastian


ale... pokaz swije foty a byc moze nie wywlola zadnego zamieszania:)
Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: rzym/tarnow
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sliva » So 16 kwi, 2005

Grzegorz Guzik napisał(a):Tomku, z ta Velvia to chyba nie calkiem tak, moze 50-tke przestana produkowac, ale jest nowa 100-tka, ktora weszla na rynek jakis rok temu, wiec pewnie jeszcze troche porobimy slajdow :)


hmm no ale to 100... watpie co by rysowala podobnie jak 50.... wiesz... w niektorych warunkach widac roznice

sorki za zmiane i dodanie tekstu

grzesiek, nikonowiec nie posiada nic canona:P jak juz to tylko negatywne artykuly :P

pozdro,
tomek
Ostatnio zmieniony So 16 kwi, 2005 przez sliva, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: rzym/tarnow
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Sebastianp » Pn 18 kwi, 2005

sliva napisał(a):
tez jestem fotografem i odradzam w tym momecie branie sie za zenita (oczywiscie jesli ktos ma zakup zrobic) optyka poszla do przodu i lepsze fot wychodza z malpich niz ze starych zenitow....

od kogos slyszalem, ze maly obrazek najnowszego canona moze robic za konkurencje dla sredniego.. no ale chyba nie brali pod uwage wlasnie phase i najnowszego d2x nikona :P

ps. jestem nikonowcem :P

pozdro,
tomek


Zawsze byłem przeciwnikiem wojen Nokon/Canon.
Poruszając temat fotografowania zbiorników cyfrówkami nie miałem na myśli konkretnego modelu cyfrówki , tylko porównania oddania głębi czerni (nie mylić z głębią ostrości)

Zapewniam Ci że Nikon D2X niewiele by Ci pomógł w tym temacie. Fotografowałem 3 tyg temu D2X , wcześniej testując równieć D2H, często biorę do ręki D100 więc nie jestem tak całkiem obojętny co do "Twojej" firmy.
Po prostu specyfika fotografi , którą wykonuję wymaga bardzo małego ziarma i niewielkich szumów nie pozostawiał wielkiego wyboru - wtedy :Nikon D100 / Canon 10D
I tutaj chyba nie trzeba komentarzy.

Najnowszy Canon ?? co miałeś na myśli ? Jeśli 20D to właśnie leży na moim stole , zdjęcia zbiornika wyglądają identycznie w porównaniu ze zdjęciami z 10D.

Macie rację co do osób które nie mają lustrzanek , że zakup zenitów teraz nie miał by już sensu ze względu na "wyrzucone" pieniądze. Ale wystarczy popytać , w nie jednym domu gdzies leży u znajomych.
Sam ostatnio podarowałem ZENITA E którym znajomy robił miesiąc temu zdjęcia zbiornika na konkurs ADA. Wcześniej wykonał rolkę slajdu Nikonem F80 ze standardowym 28-80D, okazało się że zdjęcia ze starego Zenita są ostrzejsze. stara dobra ruska optyka

Dyskusja mogła by nie mieć końca
Proponuję Wam zrobić zdjęcie Superią albo lepiej Realą oddać na dobry skaner
(tylko w wybranych laboratoriach) i porównać.

Nie mam nic do cyfrówek , sam używam na co dzień ... ale z żalem patrzę na zdjęcia wykonane sprzętem za kilkanaście tysięcy gdy zdjęcie oddaje niewiele rzeczywistości...
Avatar użytkownika
Sebastianp
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Cz 30 gru, 2004
Lokalizacja: Łaziska G. /Tychy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Sebastianp » Pn 18 kwi, 2005

Grzegorz Guzik napisał(a):Taa.. tez jestem nikonowcem... a ostatnio w ramach poszerzania asortymentu sprzetowego szarpnalem sie na starego Pentacona Sixa i nowego Canona A95 :wink: To sprzet glownie do focenia akwariow i przypadlosci
Tomku, z ta Velvia to chyba nie calkiem tak, moze 50-tke przestana produkowac, ale jest nowa 100-tka, ktora weszla na rynek jakis rok temu, wiec pewnie jeszcze troche porobimy slajdow :)


Pentacon SIX - świetny wybór !!
Aparat za parę groszy który świetnie nadaje się do tego rodzaju fotografii.
Na (link) ostatnio kupiłem szeroką Realę za 11zł /szt !
jeśli masz Carl Zeitss Jenę 80/2.8 to czego więcej trzeba ? ;-)
ew. mieszek do macro by zrobić portret Cariny Japonicy :lol:
Avatar użytkownika
Sebastianp
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Cz 30 gru, 2004
Lokalizacja: Łaziska G. /Tychy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sliva » Wt 19 kwi, 2005

Sebastianp napisał(a):
Zawsze byłem przeciwnikiem wojen Nokon/Canon.
Poruszając temat fotografowania zbiorników cyfrówkami nie miałem na myśli konkretnego modelu cyfrówki , tylko porównania oddania głębi czerni (nie mylić z głębią ostrości)


alez ja nie mowie nic o wojnie, po prostu wybralem ten aparat na poczatku, i stajnie na bazie nikona buduje... moze kiedys tez cos na bazie canona stanie:) jak na razie to troche drogawo wychodzi w 2 firmy sie pchac, szczegolnie, ze musze odbudowac co nieco asortyment nikonowski praktycznie od podstaw

oczywiscie porownujac canona do sredniaka chodzilo mi o pana marka drugiego czy jak sie on tam zwie

pozdro,
tomek[/quote]
Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: rzym/tarnow
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sliva » So 04 cze, 2005

w sumie to nie powiedzielismy tutaj o najbardziej istotnej info, wierze, ze wiekszos bawiacych sie aparatami D wie o tym
no ale dla przypomnienia i dla tych co nie wiedza ;)

uzywajcie formatow RAW - format ten pozwala na korekte bieli i EV i jeszcze mase innych pierdolek na kompie w odpowiednich programach:)
dla nikona odpowiednio "Nikon Capture Editor"
dla innych, jedyne co znam, to "Capture One"

pozdro,
tomek
Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: rzym/tarnow
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sliva » So 04 cze, 2005

sebastianp; jako, ze polecasz A to moze powiesz cos na temat jak pozytyw skanic, albo gdzie.... bo z tym tez problem jest...
albo kto kolwiek wie cos na temat, kto ma z tym cos do czynienia:)
Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: rzym/tarnow
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sliva » So 25 cze, 2005

i jeszcze 2 programiki do obrobki plikow RAW i tym razem przydatnych dla liniuksiarzy ;)
biblbe pro - www.bibblelabs.com
adobe camera raw - www.adobe.com

i dla tych co nie uzywaja progamow innych jak winda:P
to nowinka; microsoft i nikon oglosily projetk pod nazwa "longhorn"
inymi slowy ma powstac prosty edytor dla windy plikow raw-nef

pozdro,
tomek
Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: rzym/tarnow
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez konradzik » Śr 27 lip, 2005

tutaj jest duzo na temat aparatow i pelno zdjec robionych przez amatorow anie sponsorowanych http://www.forum.fotoexpert.pl
konradzik
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Wt 02 mar, 2004
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Piotr Bachurski » Pt 19 sie, 2005

Ja robie zdjecia w swoim akwa Minoltą Z-5 jest super. wszystkie ustawienia można ustawiać ręcznie co daje spore możliwości, a do tego wcześniej opisywana szybkość.
Piotr Bachurski
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt 26 lip, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez scalp0 » So 20 sie, 2005

Ja kupilem PENTAXA firma raczej amlo znana jednak optyke ma IMo dobra :) Moj model nie jest co prawda z najwyzszej polki ( Optio Mx ) ale robi naprawde dobre zdjecia. Matryca to okolo 3,3 Mega. Jestem zadowolony z zakupu :) Kiedys kosztowal okolo 2 tys. Ale widzialem go tez w promocji w MM za okolo 1,2 zl . Jestem ciekawy czy ktos jeszcze "pracuje " z PENTAXEM
Avatar użytkownika
scalp0
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): Śr 27 kwi, 2005
Lokalizacja: Poznan
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sliva » Pt 30 wrz, 2005

pentax to dosyc znana marka... szczegolnie dla starszych wyjadaczy;)
k 1000 to jest mit
ale teraz patrzac na jakosc/cena stoi kiepsko....

w kazdym razie napatoczyl mi sie pod lape jeszcze jeden programik do raw i tym razem corelowski
mozecie go zassac za friko po uprzedniej rejestracji z: http://www.corel.com/servlet/Satellite? ... ads/Trials
a poczytac o nim na: http://www.cdrom.pl/index.php?title=Raw ... ntials_1.1

pozdro,
tomek
Avatar użytkownika
sliva
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 17 gru, 2004
Lokalizacja: rzym/tarnow
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mikit » So 01 paź, 2005

a co powiecie o canonie s2 is wcześniej matrix wspomniał o s1 is, a tu wyszedł nowy braciszek z lepszymi parametrami. właśnie się noszę z zmaiarem jego kupna pod koniec października.
Avatar użytkownika
mikit
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): So 03 kwi, 2004
Lokalizacja: Biała Podlaska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie akwarium

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron