jaki aparat dla amatora fotografi do 3000 zł

Fotografowanie akwarium, fotografia makro, metody, doświadczenia, sprzęt do fotografii akwarium, oprogramowanie, przygotowanie fotografii konkursowych.

Postprzez zdziebal » Pt 21 maja, 2010

Szkoda Panowie, że autor troszkę temat zostawił samemu sobie.. ale cóż ;) dyskusja się toczy :) za taką kasę dal amatora to bym chyba jednak d90+18-105VR polecił- za3200zł chyba. Jak sam bym kupował lustrzankę teraz, to wziął bym Sony (samo body) i zakupił kilka dobrych (niedrogich, bo pełnoletnich ;) ) szkieł minolty. (wersja budżetowa ;) ).
spider72, na jakiej przysłonie i jakim obiektywem fotografowałeś te gwiazdy?? próbowałeś przez jakiś teleskop z przejściówkami do aparatu?
zdziebal
Poznaje temat
 
Posty: 135
Dołączył(a): Śr 18 lis, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zubrzyna » Pt 21 maja, 2010

parametry zdjęcia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
zubrzyna
Stały bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): N 20 maja, 2007
Lokalizacja: z przyszłości
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pt 21 maja, 2010

zdziebal
Zubrzyna już Ci wyświetlił parametry ustawienia aparatu, przy okazji okazało się, że na tym zdjęciu użyłem ISO 800 a nie 1600 jak napisałem wcześniej. Robiłem wtedy kilka zdjęć z róznymi ustawieniami i z pamięci podałem złe ustawienie.

Na tym zdjęciu jest:
ISO 800
przesłona 3.5
czas naświetlania 30sek.

Jak ustawisz aparat na ISO 1600, to wtedy przesłonę ustaw na około 5.6 i czas naświetlania taki sam.

Obiektyw był kitowy o zmiennej ogniskowej 18-55mm

Przy robieniu zdjęć z nieruchomego statywu nie należy przekraczać czasu naświetlania 30 sekund bo gwiazdy mogą się zacząć rozmazywać w zależności od tego jaką część nieba fotografujemy, ze względu na ruch obrotowy Ziemii.

Na razie nie podłączałem aparatu do głównej ogniskowej teleskopu, bo czekam na adaptor, który zamówiłem w Hong Kongu, powinien przyjść za kilka dni.

Zrobiłem za to kiedyś zdjęcia Księżyca przez teleskop zwykłą kamerką internetową, ale wyszedł słaby kontrast, bo robiłem je w dzień w pełnym słońcu.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thomas.bham » Pt 21 maja, 2010

Wow...super.
Zaiteresowałeś mnie tą astronomią:-)
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Siara » Pt 21 maja, 2010

zdziebal napisał(a):Jak sam bym kupował lustrzankę teraz, to wziął bym Sony (samo body) i zakupił kilka dobrych (niedrogich, bo pełnoletnich ) szkieł minolty. (wersja budżetowa ).

na forum KKM do kupienia body A700 za 2200 i 16-105 za 1350 półprofesjonalny sprzęt za przyzwoite pieniądze. Pod warunkiem , że LV nie jest koniecznościa.
Avatar użytkownika
Siara
Znający temat
 
Posty: 1419
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bomboszek » So 05 cze, 2010

Ja tylko dodam, że jesli chodzi o NIkona d5000 to dla amatora bardzo dobry, łatwo cyka się nim fotki :razz:
bomboszek
Poznaje temat
 
Posty: 57
Dołączył(a): Pt 27 lut, 2009
Lokalizacja: Zubrzyce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thomas.bham » So 05 cze, 2010

A ja swojego 3 miesięcznego Nikona D90 oddałem 2 tygodnie temu do serwisu.
Zauważyłem zdechłego pixela na sensorze.
Najgorsze jest to że wspaniały serwis Nikona planuje skończyć naprawe 30 czerwca (ponad półtora miesiąca).
To jest co najmniej żałosne, niedosyć że wyrzygasz sie na nową lustrzanke kupe kasy, to jeszcze jest felerna, a na koniec dobije Cie nie spieszący sie nigdy serwis. :sad:
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez von Klamke » Cz 10 cze, 2010

Jako, że to mój pierwszy post na forum (a nie chciałem zaczynać od działu "Glony", choć co się odwlecze... :) ) na wstępie chciałem się przywitać.

Co do wyboru aparatu, to abstrahując od ekstremalnych gałęzi fotografii obecni producenci aparatów - zwłaszcza Canon i Nikon prezentują raczej wyrównany pod względem możliwości poziom. Dlatego i przy fotografowaniu akwa kierowałbym się zasadą: wybierz najlepsze szkło na jakie Cię stać, a potem dopasuj pod nie puszkę. Zwłaszcza, że szkła trzymają cenę, w przeciwieństwie do elektroniki.

Z drugiej strony, dla zaczynającego przygodę z fotografowaniem nie skreślałbym od razu obiektywów kitowych, nawet tych canonowskich. Jeśli dany użytkownik czytając ten post musi sobie wyguglać znaczenie słów beczka, aberracja chromatyczna, koma, czy winietowanie, to oznacza, że póki co kitowiec wystarczy.

Poza tym polecałbym, jeśli mamy chęć fotografować życie akwariowe, a nie aranżację, to imo dobrym rozwiązaniem byłby świetny 90mm tamronowski obiektyw makro, tańszy od canonowskiego odpowiednika, a prezentujący naprawdę wysoki poziom. Rozwiązaniem bardziej budżetowym są oczywiście pierścienie makro lub przystawki makro np. Raynoxa (tracimy jednak AF, światło i głębię ostrości). O ile mnie pamięć nie myli Tamron nie jest kompatybilny z systemem ETTL Canona ale jest to niewielka niedogodność, nawet jeśli używamy lampy błyskowej (ja bardzo rzadko).

@thomas.bham
Nie łudź się, że Ci w tym serwisie wymienią matrycę. Mogę się założyć o browara, że jedyne co zrobią w tym serwisie to zmapują martwy piksel "sąsiadami"...

PS. Zdjęcia swojego baniaka zaprezentuję niedługo.


W dziale Glony :oops:
von Klamke
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył(a): Cz 27 maja, 2010
Lokalizacja: Toruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zdziebal » Pt 11 cze, 2010

Napiszę tutaj ;) robiliście fotki akwa heliosem 44m/2 ten tani ;) z pierścieniami ??
Jak to wygląda ??
zdziebal
Poznaje temat
 
Posty: 135
Dołączył(a): Śr 18 lis, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Andrzej Max » N 12 gru, 2010

Witam wszystkich!
Widzę ścierające sie opcje zwolenników jednych i drugich systemów, ale powiem jedno - JEŚLI CHCESZ MIEĆ AMATORSKI PRZYZWOITY SPRZĘT - polecam PENTAX K-x lub K-r . Zacznę może od najlepszej optyki w tej klasie - Canonowskie z czerwoinym paskiem - czyli zawodowe są niewiele lepsze , a o Kit-owych nawet nie ma co wspominać....

Matryca w obu aparatach - CMOS - o bardzo niskich szumach, ostatnio klienci zachwycali się zdjęciami z imprezy wykonanymi na czułości ... 12 800 ISO ! Fakt - odrobinę szumiące, ale jakość jednak powala! A zdjęcia samego akwarium wysyłałem na ADA (IAPLC 2010) - chyba nie były złe skoro zajęły 316 miejsce. A wszystko obiektywem z kompletu! :cool:

A , jeszcze jedno - do aparatu pasuje cała optyka z mocowaniem Pentax K - czyli niemal cała analogowa i manualna. A taka stałka standartowa - to nieźle rysujące szkło któremu mało obecnych może sprostać. a jeśli - to za duże pieniądze.
Avatar użytkownika
Andrzej Max
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Pt 10 gru, 2010
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Fotografowanie akwarium

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron