Jak dozować Planta Gainer Pro Ferro+?

Zadaj pytanie pracownikom Aqua Art. Skorzystaj z bazy wiedzy.

Jak dozować Planta Gainer Pro Ferro+?

Postprzez Bartek Lipczyński » Pt 28 wrz, 2012

Jak dozować Planta Gainer Pro Ferro+?


Ustalenie optymalnych dawek Planta Gainer Pro Ferro+ dla konkretnego akwarium zależy od wielu czynników i jest bardzo indywidualne. Przede wszystkim, zależy od poziomu przyswajalnej formy żelaza, jaki chcemy utrzymać w zbiorniku i który może się wahać od 0,1 ppm - w przypadku zbiorników z łatwymi gatunkami roślin (lub zbiorników z niestabilną równowagą biologiczną gdzie chcemy utrzymać tylko minimalny poziom żelaza niezbędny dla prawidłowej wegetacji roślin i nie powodujący, w niestabilnych warunkach, wzrostu glonów), aż nawet do 0,5 ppm, w stabilnych zbiornikach, z trudnym gatunkami roślin o barwach w odcieniach czerwieni, gdzie np. przed robieniem zdjęć zbiornika chcemy uzyskać maksymalne wysycenie kolorów roślin.

Ponadto, ustalenie dawek Planta Gainer Pro Ferro+ zależy od tempa utleniania w akwarium przyswajalnych form mikroelementów do nieprzyswajalnych tlenków. Proces ten będzie tym szybszy im większe ogólne zasolenie wody, mocniejsze i dłuższe oświetlenie zbiornika (w tym sterylizatorem UV), mocniejsze natlenienie wody. Zależał będzie również od szybkości filtracji wody w zbiorniku oraz rodzajów wypełnień w filtrach.

Reasumując - nawożenie codzienne nawozem Planta Gainer Pro Ferro+ powinno się zacząć nie wcześniej niż w drugim miesiącu od założenia zbiornika, po ukorzenieniu się roślin, ustabilizowaniu obsady i stabilizacji biologicznej akwarium. Nawóz najlepiej podawać codziennie, wieczorem po zgaszeniu światła w precyzyjnie dobranych dawkach. Radzimy zacząć od małej dawki ok. 1 ml na 40 litrów zbiornika (co powinno odpowiadać ok. 0,1 ppm) stopniowo zwiększając dawkę i obserwując zbiornik. Brak widocznych efektów w wyglądzie roślin przy kolejnym zwiększaniu dawki lub zwiększenie występowania zielonych glonów, są sygnałami, że ostatnio dobrana dawka była dawką optymalną.
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thors » Pn 05 sie, 2013

Na etykiecie od Ferro+ można wyczytać, że zawiera on również mangan, bor, cynk, molibden i miedź. Czy to znaczy, że jeśli dostarczam do akwarium potas i magnez oddzielnie, to dawka mikroelementów z Ferro+ wystarczy i nie muszę dozować Planta Gainer Classic ?
Avatar użytkownika
thors
Stały bywalec
 
Posty: 446
Dołączył(a): So 14 sty, 2006
Lokalizacja: Włocławek
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Pn 05 sie, 2013

I tu mnie zastanawia te dozowanie tego Pro Ferro+, ponieważ podaję go cztery razy w ciągu tygodnia po 7ml na zbiornik 450L a dwa pozostałe dni to Planta Gainer Classic w 100% dawce na mój zbiornik. Poziom żelaza nie jest większy jak 0.1ppm, a w samym Planta Gainer Classic jest zawarte żelazo. Zbiornik jest ustabilizowany a chcąc zwiększyć poziom do ok 0.5 to muszę zacząć lać w ogromnych dawkach to Pro Ferro+
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartek Lipczyński » Pn 19 sie, 2013

thors napisał(a):Na etykiecie od Ferro+ można wyczytać, że zawiera on również mangan, bor, cynk, molibden i miedź. Czy to znaczy, że jeśli dostarczam do akwarium potas i magnez oddzielnie, to dawka mikroelementów z Ferro+ wystarczy i nie muszę dozować Planta Gainer Classic ?

Planta Gainer Ferro+ to nawóz w którym żelazo i mangan w odpowiednich proporcjach i przyswajalnych formach są głównymi składnikami. Pozostałe mikroelementy obecne są w ilościach śladowych odpowiednich dla codziennego dawkowania znacznie mniejszych niż w Planta Gainer Classic którego podawanie buduje odpowiednie poziomy bazowe mikroelementów.

adams750 napisał(a):I tu mnie zastanawia te dozowanie tego Pro Ferro+, ponieważ podaję go cztery razy w ciągu tygodnia po 7ml na zbiornik 450L a dwa pozostałe dni to Planta Gainer Classic w 100% dawce na mój zbiornik. Poziom żelaza nie jest większy jak 0.1ppm, a w samym Planta Gainer Classic jest zawarte żelazo. Zbiornik jest ustabilizowany a chcąc zwiększyć poziom do ok 0.5 to muszę zacząć lać w ogromnych dawkach to Pro Ferro+

Jak pisałem wcześniej, tempo utleniania mikroelementów w różnych akwariach może być znacząco różne, ponadto testy akwarystyczne, którym nieraz ślepo ufamy, często dają bardzo niedokładne odczyty, a nawet odczyty zupełnie błędne. Dlatego wato obserwować rośliny ich fakturę i kondycję.
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Jak dozować Planta Gainer Pro Ferro+?

Postprzez guruking » Wt 03 cze, 2014

Czy przy przedawkowaniu Ferro+ mogą się pojawić w toni wodnej takie małe igiełki pływające po całym akwarium, które widoczne są dopiero przy oglądaniu z małej odległości?
Avatar użytkownika
guruking
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2005
Lokalizacja: Gostyń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Jak dozować Planta Gainer Pro Ferro+?

Postprzez Bartek Lipczyński » Cz 26 sty, 2017

Nie spotkałem się z opisaną sytuacją.

Niemniej jednak, przedawkowanie nawozów dla roślin wodnych, zawsze będzie się wiązało ze wzmożonym wzrostem glonów. Zjawiska takie będą intensywne, zwłaszcza w niestabilnym akwarium ze zwiększoną ilością rozkładających się związków organicznych.
Przedawkowanie nawozów bogatych w żelazo - takich jak Planta Gainer Ferro+ - w wyżej opisanej sytuacji, może się wiązać ze wzrostem różnego rodzaju zielenic.
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Jak dozować Planta Gainer Pro Ferro+?

Postprzez femko » Pt 14 lut, 2020

witam, podłączę się do tematu.
mam pytanie, może banalne, ale podobno, kto pyta nie błądzi ;)
moje akwarium: kostka 29 l (23 l wody).
chcę dodawać Fe+ w niewielkiej ilości – 1/2 sugerowanej, podstawowej dawki więc wychodzi mi 287 µl/dzień.
takie dozowanie jest niewygodne. czy mogę rozcieńczyć odżywkę w wodzie RO?
czy przechowywana odżywka w takim miksie nie straci właściwości? np. przyswajalności, utlenienie...

byłoby to o wiele wygodniejsze, np.
3 części wody RO i 1 część Fe+ = 1,15 ml/dzień
femko
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt 14 cze, 2005
Lokalizacja: suwalki
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Pytania do Aqua Art

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron