Jak nawozić mój zbiornik?

Zadaj pytanie pracownikom Aqua Art. Skorzystaj z bazy wiedzy.

Jak nawozić mój zbiornik?

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pn 08 paź, 2012

Postanowiłem napisać post w tym dziale z racji tego że nijak nie mogę dobrać właściwej dawki nawożenia dla mojego zbiornika. Proszę Cię Bartku jako osobę najbardziej kompetentną o opinię co robię nie tak że nie mogę pozbyć się zielonych glonów oraz pyłu nieważne jak stosuję classica oraz ferro+. Wiem również że na różnych forach problem ten przewija się dość często...

Troszkę o zbiorniku:


:arrow: Baniak:

150x50x50cm szkło float produkcja Diversa (dawny Akwa-Rynkar)

:arrow: Filtracja:

Eheim 2228 (biologia)
JBL CP 500 (mechanika)

:arrow: Ogrzewanie:

Jaeger 250w (ok 26st)

:arrow: Oświetlenie:

Lampa Hailea 150cm 2x80w (phillips 865) w godz. 12-22
Lampa Atman DR-150 2x80w (phillips 865) w godz. 12-22
w sumie 320w

:arrow: Dopalacze:

Co2:

Butla wysokociśnieniowa z komputerem aquamedic (elektrozawór działa w godz. 11-22)

Nawożenie tygodniowe rozbite na 6 dawek:

21 ppm no3
2.90 ppm po4
25 ppm k
4 ppm mg
do niedawna 0.5-1.5 dawki classica i do tego 0.1-0.3 ppm fe z ferro+ w różnych kombinacjach

Przed podmianą w wodzie pozostaje 10-15ppm no3 oraz ok 1-1.2ppm po4 (sprawdzone 2 różnymi skalibrowanymi testami)

:arrow: Mięso:

60x Paracheirodon inessi
6x Corydoras sterbai
10x Otocinclus Affinis
100x Neocaridina heteropoda var. white pearl

:arrow: Warzywa:

Eleocharis acicularis
Hygrophila difformis
Hedyotis salzmannii
Didiplis diandra
Heteranthera zosterifolia
Limnophila aromatica
Blyxa japonica
Micranthemum umbrosum
Limnophila aquatica
Round pelia (subwasse)
Hydrocotyle sibthorpioides
Ludwigia inclinata var Cuba
Ludwigia arcuata
Ludwigia repens
Hemianthus micranthemoides
Microsorium pteropus narrow
Microsorium pteropus windelov
Hygrophila pinnatifida
Christmass moss

Obrazek
Ostatnio zmieniony Wt 04 gru, 2012 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Jak nawozić mój zbiornik?

Postprzez Bartek Lipczyński » Wt 09 paź, 2012

Witaj

Jak często podmiany wody? Jak duże?
Jakie masz podłoże w akwarium?
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 09 paź, 2012

racja...jakoś mi to wyleciało z głowy...podłoże w zbiorniku to czysty grys bazaltowy bez żadnych dodatków w postaci pałeczek, podsypek itp i to się raczej nie zmieni...po prostu mam zwyczaj odmulania zbiornika co tydzień dla zachowania czystości a poza tym lubię jego "naturalność" strukturę i wagę która pozwala na przycinanie bardzo dużych kęp roślin...co do podmiany to wynosi ona 50% raz w tygodniu podczas której częściowo odmulam podłoże...
Ostatnio zmieniony Pn 07 sty, 2013 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartek Lipczyński » Cz 11 paź, 2012

Masz piękne akwarium. Sporo roślin szybkorosnących, w bardzo dobrej kondycji. Widać ogromną pracę jaką systematycznie wykonujesz dbając o rośliny i ich kompozycje.

Uwielbiam takie ogrody, w oryginalnym europejskim stylu. Widać Twój własny styl i poczucie smaku oraz to, że nie musisz nikogo naśladować.

Przechodząc do rzeczy:
    Twój zbiornik to 150x50x50 cm odejmując pojemność ścian, podłoża i oraz powietrza pomiędzy lusterem wody i górnymi krawędziami szyb, to ok: 300 litrów netto.

    Podmieniasz tygodniowo 50% - więc ok 150 litrów.

    tygodniowa dawka (100% w/g instrukcji) Planta Gainer Classic to: 37,5 ml
    Proponuje zacząć od takiej właśnie z podziałem na równe dawki dzienne: w zaokrągleniu 5-6 ml/dziennie.

    Akwarium jest bardzo gęsto zarośnięte, w większości szybko rosnącymi roślinami.

    Optymalny będzie Planta Gainer Macro RED ale w zwiększonej dawce proponuje abyś zaczął od 12 ml dziennie, testując wielkość dawki przez ok 2 tygodnie. Przy tej obsadzie roślin jaką masz powinieneś uzyskać kumulację NO3 przed podmianą na poziomie ok: 30 ppm (na wiarygodnym teście).

    Wersja "eco-light" :mrgreen: nawożenia, wg w/w reguł:
      Planta Gainer Macro RED rano,
      Planta Gainer Classic wieczorem.

    W ten sposób powinieneś osiągnąć efekt, podobny do pokazywanego na zdjęciu.

    Jeżeli chcesz wzmocnić efekt, i poprawić jeszcze wzrost i kondycje roślin, to dodatkowo Planta Gainer K+ do podmian i Planta Gainer Carbo codziennie – zgodnie z instrukcją.

    Jeśli chodzi o Planta Gainer Ferro +, możesz dołączyć go w dawkach dziennych, w drugim etapie, podnosząc poziom żelaza i manganu, po ustawieniu precyzyjnie dawek pozostałych preparatów, ewentualne niedopasowanie mogłoby się objawiać zielonym pyłem na szybach.
Ostatnio zmieniony N 20 sty, 2013 przez Bartek Lipczyński, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 12 paź, 2012

mam jeszcze pytanie odnośnie właściwego poziomu potasu w akwarium...jest wiele różnych szkół które często gęsto same sobie zaprzeczają...jedni uważają że jego wysokie poziomy nie szkodzą (sumarycznie 40-60ppm na tydzień) inni że jeśli podajemy sporo kno3 (ok 20ppm na tydz) to nie ma potrzeby podawania potasu dodatkowo...jeszcze inni uzależniają jego dawkowanie od ilości podawanego no3 w taki sposób aby potasu było zawsze 2x tyle co azotu...a jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

I jeszcze pytanie odnośnie Planta Gainer Classic...kiedyś przeglądając forum natknąłem się chyba właśnie na Twój post w którym zalecasz aby dawkowanie ferro rozpocząć po pierwsze min. 2 miesiące od założenia zbiornika ale również wtedy gdy przekroczenie podwójnej dawki classica dalej nie zaspokaja zapotrzebowania na fe...czy podtrzymujesz to zalecenie? Jak to się ma do stwierdzenia na stronie Aqua Art aby nie przekraczać 300% dawki podstawowej?
Ostatnio zmieniony So 13 paź, 2012 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartek Lipczyński » So 13 paź, 2012

2pac01 napisał(a):mam jeszcze pytanie odnośnie właściwego poziomu potasu w akwarium...jest wiele różnych szkół które często gęsto same sobie zaprzeczają...jedni uważają że jego wysokie poziomy nie szkodzą (sumarycznie 40-60ppm na tydzień) inni że jeśli podajemy sporo kno3 (ok 20ppm na tydz) to nie ma potrzeby podawania potasu dodatkowo...jeszcze inni uzależniają jego dawkowanie od ilości podawanego no3 w taki sposób aby potasu było zawsze 2x tyle co azotu...a jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Głównym źródłem azotu i fosforu (obok węgla - podstawowych składników budulcowych tkanki roślin) w akwarium roślinnym jest nawóz makroelementowy taki jak Planta Gainer Macro RED lub Planta Gainer Macro GREEN.
W tych nawozach podaż azotu i fosforu uzupełniona jest odpowiednim poziomem potasu.

Drugim źródłem azotu i fosforu w akwarium są ryby, które wydalają związki zawierające w/w pierwiastki w postaci odchodów oraz przy oddychaniu przez skrzela. Ponadto, pierwiastki te dostają się do akwarium przez pokarm dla zwierząt, którego część jest przez zwierzęta trawiona i wydalana, a część odkłada się w osadach dennych ulegając rozkładowi.

Azot i Fosfor - pochodzące z tego źródła, nie są automatycznie zbilansowane odpowiednią ilością potasu, przez co nie mogąc być wykorzystane efektywnie przez rośliny wyższe, kumulują się, stając się pożywką dla glonów.

Jeżeli używamy Planta Gainer Macro RED, który w swoim bilansie zawiera odpowiednią nadwyżkę potasu przeznaczoną właśnie do zbilansowania niewielkich nadwyżek azotu i fosforu pochodzących od ryb i pokarmu problem taki nie powinien wystąpić.

Silne nawożenie potasem, przekraczające jego naturalny bilans z azotem i fosforem nie jest groźne dla akwarium, czy roślin, oczywiście - jeżeli są to poziomy „wysokie” a nie „kosmicznie wysokie”. Dzięki lekkiemu nadmiarowi potasu, możemy wręcz uzyskać ciekawe efekty, mocniej wysyconych barw niektórych roślin, możemy też stworzyć coś w rodzaju „potasowej poduszki bezpieczeństwa”, która w przypadku nieoczekiwanie zwiększonej podaży azotu i fosforu (np. w wyniku przekarmienia) pozwoli go automatycznie zbilansować i uchroni akwarium przed problemami.

Problemem, który często jest mylony z przenawożeniem potasem, jest zatrucie akwarium substancjami balastowymi. Substancje balastowe wprowadzane jednocześnie (między innymi) z potasem, są nieprzyswajalne przez rośliny. Kumulując się w wodzie, zmieniają jej strukturę mineralną, zatruwając akwarium i blokując przyswajanie substancji odżywczych przez rośliny.

Dzieje się tak, jeżeli do nawożenia potasem, stosowane są niewłaściwe nawozy lub różnego rodzaju "domowe wynalazki”.

Do bezpiecznej i efektywnej suplementacji potasu, w sytuacji gdy należy zbilansować azot i fosfor pochodzący od ryb, czy z pokarmu oraz gdy chcemy podnosić poziom potasu aby kształtować barwy roślin lub stworzyć „potasową poduszkę bezpieczeństwa” idealny jest Planta Giner K+ który zawiera skoncentrowany potas, w łatwo przyswajalnej i bezpiecznej formie, bez zbędnych substancji balastowych.


2pac01 napisał(a):I jeszcze pytanie odnośnie Planta Gainer Classic...kiedyś przeglądając forum natknąłem się chyba właśnie na Twój post w którym zalecasz aby dawkowanie ferro rozpocząć po pierwsze min. 2 miesiące od założenia zbiornika ale również wtedy gdy przekroczenie podwójnej dawki classica dalej nie zaspokaja zapotrzebowania na fe...czy podtrzymujesz to zalecenie? Jak to się ma do stwierdzenia na stronie Aqua Art aby nie przekraczać 300% dawki podstawowej?


Wysoki poziom żelaza w akwarium, nie jest wskazany w okresie startu akwarium gdy rozwój flory mikrobiologicznej nie jest kompletny: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31816. ponieważ mógłby zachwiać w tym okresie równowagę akwarium. Szczegóły tu: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31788

Informacje dotyczące dawkowania i podnoszenia dawki Planta Gainer Classic znajdziesz tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31800

Proporcje nawożenia Planta Gainer Classic i Planta Gainer Ferro+ możemy dostosowywać pod pielęgnacje i kształtowanie posiadanych gatunków roślin.

Przykład:
Przy stosowaniu wyłącznie Planta Gainer Classic w podstawowej lub podniesionej dawce Rotala Macrandra będzie miała kompaktowe węższe liście i dłuższe międzywęźla. Przy stosowaniu obniżonej dawki Planta Gainer Classic wraz z podstawową lub podniesioną dawką Planta Gainer Ferro+ liście tego gatunku będą duże, bardziej owalne, a międzywęźla krótsze.
Ostatnio zmieniony N 16 cze, 2013 przez Bartek Lipczyński, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » N 14 paź, 2012

Mam też prośbę tak przy okazji...czy istnieje możliwość wzbogacenia zdjęć zbiorników znajdujących się w galerii na stronie Aqua Art o podawane dawki nawozów Aqua Art albo ewentualnie o ich opis w dziale Aqua Art na naszym forum? Przyznam że niektore z nich są naprawdę piękne i bardzo podobne stylistyczne do tego co usiłuje osiągnąć u siebie w akwarium...
Ostatnio zmieniony Pn 15 paź, 2012 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 2 razy
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Jak nawozić mój zbiornik?

Postprzez marcecrisco » Śr 22 sty, 2014

Nasuwają mi się pytania:
    - jaka nadwyżka potasu stanowić już będzie poduszkę bezpieczeństwa załóżmy przy poziomie NO3 10 ppm PO4 1 ppm?
    - czy poziom potasu powinien być ustawiany bardziej pod resztę makroelementów (myśle o N i P) czy pod twardość ogólną wody?
    - w przypadku jakich roślin stosowanie podniesionego potasu jest najbardziej efektywne?

Pytam ponieważ w książce pana Andrzej Sieniawski " Akwaria roślinne w stylu holenderskim.." wyczytałem: "..Poziom Potasu powinien wynosić 20-30 ppm.."
Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu jak odnosi sie Pan do poziomów zalecanych przez Pana A. Sieniawskiego?
Avatar użytkownika
marcecrisco
Aktywny użytkownik
 
Posty: 661
Dołączył(a): So 28 wrz, 2013
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Jak nawozić mój zbiornik?

Postprzez Bartek Lipczyński » Cz 30 sty, 2014

Wystarczy lekko podnieść stosowana dawkę Planta Gainer K+, Sytuacja w której podwyższona podaż Azotu i Fosforu np. przy zwiększanej obsadzie ryb lub przekarmieniu nie powoduje lawinowego zwiększenia kumulacji jonów PO4--- i NO3- i jednocześnie obserwujemy przyśpieszony wzrost roślin szybkorosnących jest właśnie takim optimum. Wystarczą proste obserwacje dostępne dla każdego akwarysty, podejście naukowo-badawcze nie jest tutaj niezbędne.

Przy wielkiej sympatii i całym szacunku do mojego przyjaciela Andrzeja, sugeruje nie traktować tego cytatu literalnie i nie przejmować się przesadnie przytoczonym stwierdzeniem.
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Pytania do Aqua Art

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron