Nawożenie - jak nawozić moje akwarium.

Zadaj pytanie pracownikom Aqua Art. Skorzystaj z bazy wiedzy.

Nawożenie - jak nawozić moje akwarium.

Postprzez CzarnyPL » Wt 29 sty, 2013

Witam;

Czytając temat o nawożeniu postanowiłem spróbować nawozów Aqua Art.
Kupiłem:
-PG Classic
-PG Macro Red
-PG Ferro

i zacząłem dozować:
-po podmianie ( 30 % co tydzień ) Planta Gainer Classic - 40 naciśnięć oraz Planta Gainer Ferro - 24 naciśnięcia,
-codziennie Planta Gainer Macro Red - 12 naciśnięć,

Pomiary przed podmianą:
NO3 - 5-10ppm
PO4 - 1,5-2ppm

Dane o zbiorniku:
Akwarium: 500L (200x50x50)
Oświetlenie: 4 x 80 W ( 2 x luxline plus (6500K) , 1 x grolux (8500K) 1 x leuci (4000K) + doświetlanie boków 2 x 28 W
Filtracja: Fluval FX5 + chińczyk HW ( dokładnego modelu nie znam )
CO2: z butli rozpuszczane w filtrze narurowym ( wskaźnik poziomu CO2 ma kolor żółty )
Podłoże: ziemia ogrodowa + bazalt
Temp 26-28 st C

Po takim dozowaniu mam następujące problemy:
Didiplis diandra - brak wybarwienia ( jest cały zielony )
ludwigia repens - brak wybarwienia ( zielona )
Rotala indica red - wybarwia się na różowo
Pogestemon helferii - bardzo małe liście
Glossostigma - małe liście , bardzo powolny wzrost
u pozostałych roślin nie zauważyłem problemów, może wolniejszy wzrost.

Ryby jakie pływają to 7 paletek, 10 neonów i 10 zwinników czerwonoustych, parę zbrojników i mnóstwo krewetek.

Proszę o korektę nawożenia. Co robię nie tak?
Ostatnio zmieniony Cz 07 lut, 2013 przez CzarnyPL, łącznie zmieniany 1 raz
CzarnyPL
Poznaje temat
 
Posty: 101
Dołączył(a): Śr 07 gru, 2011
Lokalizacja: Ostrowiec Sw
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Nawożenie - jak nawozić moje akwarium.

Postprzez Bartek Lipczyński » N 10 mar, 2013

Przyczyn niedoskonałej kondycji wymienionych przez Ciebie roślin może być kilka.

W opisie, który podałeś niepokoi mnie bilans NO3 i PO4 przed podmianą. W związku ze zbilansowaniem Planta Gainer Macro RED (szczegóły tu: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31817) przewidywane poziomy tych jonów przed podmianą powinny być na orientacyjnych poziomach:

NO3- >= 30 ppm
PO4--- < 0,5 ppm

Piszesz, że pielęgnujesz paletki, niektóre pokarmy dla tych dużych ryb mogą powodować silniejsze podnoszenie poziomu PO4--- lub twoja woda używana do podmian może zawierać jony PO4---?

Paletki lubią ciepłą wodę. Delikatne gatunki roślin w akwarium przy wyższej temperaturze wody odpowiedniej dla paletek - mogą wykazywać gorszą kondycję.

Ponadto przy tak wysokich poziomach PO4--- wzrost Glossostigmy Elantoides powinien być zadawalający, limitować w tych warunkach może go zbyt słabe światło lub zbyt niski poziom CO2.

Trudno więc o jednoznaczną interpretacje i wyciągnięcie 100%towo pewnych wniosków.

Na tym etapie sugeruje Ci:
    1. Podawanie Planta Gainer Classic częściowo przy podmianie i częściowo pomiędzy podmianami więcej tu: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31800
    2. Pozdawanie Ferro+ zgodnie z instrukcją w dawkach codziennych. Więcej tu: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31788
    3. Zwiększenie dawek Planta Gainer Macro RED o ok 20% obserwacje przez ok 2 tygodnie, jeżeli nie będzie zamierzonego efektu, dalsze poniesienie dawki o ok 20% i obserwacja. Przed podmianą powinieneś uzyskać poziomy jonów NO3- i PO4--- jak powyżej.
    4. Regulację poziomu CO2.
Pisz o obserwacjach (postaram się pomagać na bieżąco).
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez CzarnyPL » Pn 07 paź, 2013

Testowałem sugerowane przez Pana dawki i do dzisiaj nie udało mi się wybarwić roślin. Przez ten czas stosowałem i testowałem różne dawki Planta Gainer Macro Red ( od 20% do 200% ) i do dziś nie udało mi się wybarwić roślin. Przez ostatni Tydzień nie podawałem nic Macro Red tylko Ferro+ i po podmianie Planta Gainer Classic, dzień przed podmianą miałem następujące wyniki:
NO3 - 20-40ppm
PO4 - 1,5-2ppm

Moje pytanie jest następujące czy są w ogóle jakieś szanse na wybarwianie roślin przy hodowli paletek? (tzn przy tak dużych ilościach PO4?).

Pozdrawiam
Tomek
Ostatnio zmieniony Wt 15 paź, 2013 przez CzarnyPL, łącznie zmieniany 1 raz
CzarnyPL
Poznaje temat
 
Posty: 101
Dołączył(a): Śr 07 gru, 2011
Lokalizacja: Ostrowiec Sw
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartek Lipczyński » Wt 15 paź, 2013

Sugeruje mocne nawożenie potasem (Planta Gainer K+), wygospodarowanie miejsca na większy szpaler gatunku szybko rosnącego, takiego który konsumuje większe ilości fosforanów - na przykład Glossostigma Elantoides.

Dodatkowo, warto używać źródeł światła o ciepłej barwie - takiego, w którym ciepłe barwy są bardziej wysycone.

Pamiętajmy jednak, że pielęgnacja paletek, to wysoka temperatura wody w akwarium - 28 i więcej stopni Celsjusza, przy której delikatne rośliny czują się i wyglądają nie najlepiej.
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Pytania do Aqua Art

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron