Planta Gainer K+ kontra KH

Zadaj pytanie pracownikom Aqua Art. Skorzystaj z bazy wiedzy.

Planta Gainer K+ kontra KH

Postprzez dudus55 » Pt 05 kwi, 2013

Chciałbym się dowiedzieć dlaczego K+ podnosi KH w akwarium?

Po około półtora miesiąca lania K+ do akwarium zgodnie z zaleceniami na etykiecie, KH podskoczyło o około 5 stopni. W kranie mam 8 stopni i tyle też zawsze było w akwarium. Dziś zmierzyłem KH w wodzie z kranu pokazało 8 stopni, następnie drugi test, jednak teraz dodałem 2 krople K+ i wynik wskazał ponad 20 KH.

Wodę podmieniam co tydzień 50L (25%) jednak boję się że KH dalej będzie rosło przy stosowaniu K+.

Proszę o wyjaśnienie?
100_3315.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony Śr 15 maja, 2013 przez dudus55, łącznie zmieniany 2 razy
dudus55
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 03 mar, 2013
Lokalizacja: gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: K+ kontra KH

Postprzez Bartek Lipczyński » So 06 kwi, 2013

Test na tzw. „twardość węglanową” w rzeczywistości mierzy zasadowość wody, co z punktu widzenia akwarysty, nie ma wielkiego praktycznego znaczenia, jednak ma znaczenie z punktu widzenia zjawiska o którym piszę.

Nawóz Planta Gainer K+ jest zasadowy, dlatego kiedy dodajesz K+ bezpośrednio do fiolki, w której mierzysz KH, odczyt twardości węglanowej (zasadowości) rośnie.

Potas podawany do wody w postaci K+ jest częściowo wchłaniany przez rośliny, a częściowo gromadzi się w wodzie - co jest dobre i wskazane, ponieważ dla właściwego wchłaniania potasu, rośliny wodne potrzebują jego odpowiedniego poziomu w wodzie akwarium. Pisałem o tym tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=31851

Przy podawaniu Planta Gainer K+, zgromadzenie pewnego poziomu potasu w wodzie akwarium powoduje nieznaczne podniesienie twardości węglanowej KH (zasadowości) - zwykle ok 2-3 stopnie niemieckie.

Podniesienie KH w wodzie Twojego akwarium właśnie o tym świadczy, nie jest jednak problemem, ponieważ stosując Planta Gainer K+ NIE wprowadzasz do akwarium substancji balastowych (tak jak to się dzieje przy domowym nawożeniu akwarium solami) w związku z tym NIE grozi Ci zatrucie akwarium tymi substancjami (na forach opisywane często mylnie jako „przenawożenie” potasem), o czym świadczy ładny i zdrowy wygląd roślin w Twoim akwarium.

Gdybyś z jakichś względów chciał obniżyć wynikową twardość węglanową KH (zasadowość) wody w akwarium możesz zmniejszyć po prostu dawki Planta Gainer K+.

Radzę jednak pamiętać jednak o maksymie Pana Trenera Kazimierza Górskiego, że: „Nie zmienia się zwycięskiej drużyny.” ;)
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Pytania do Aqua Art

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron