[~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Roślinne krewetkaria

[~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez SZ@M@N » Pt 03 sty, 2014

Dzień dobry wszystkim!

Jak obiecałem w innym wątku, po sporządzeniu pokrywy akwarium, będącej jednocześnie lampą do niego, zakładam osobny wątek z moim, a w zasadzie akwarium mojego 4-letniego synka Mikołaja ;-)

Tak więc na początek fotki z budowy lampy LED, będącej pokrywą akwarium. Potrzebne były:
- płytka aluminium o wymiarach 220x240x2mm
- paski szkła o wysokości 8mm, cztery sztuki, długości zbliżone do płytki alu, jeden krótszy dla wyprowadzenia kabla elektrycznego
- płytka szkła o wymiarach płytki alu, grubość 3mm
- taśma LED, moc 14,4W/m, biała zimna
- zasilacz do taśmy LED
- kabelek z wtykiem żeńskim,
- lutownica, lut, kalafonia ;-)
- tubka przezroczystego silikonu.

Fotki z produkcji jak niżej:
DSC00623.jpg

DSC00624.jpg

DSC00625.jpg

DSC00627.JPG

DSC00628.JPG

DSC00629.JPG

DSC00631.JPG

DSC00634.JPG

DSC00635.JPG

Tu mała uwaga - nie ufając do końca temu, że nie dojdzie do zwarcia wolałem pod każdą lutowaną końcówkę podłożyć kawałek celofanu, aby mieć pewność, że do zwarcia nie dojdzie. Lampa świeci bez zarzutu.

DSC00636.JPG

DSC00637.JPG

DSC00638.JPG

DSC00639.JPG


Akwarium to kostka o boku 25cm. Jeszcze co do pokrywy. Szkoda, że nie zamówiłem płytki alu lekko węższej. Musiałem przez to - aby całość leżała wewnątrz narożników, a nie na nich - ryzyko przesunięcia i zatopienia w baniaku - akwa w pokoju 4-latka - trochę przypiec na gorąco narożniki AquaEl'a. Dwa przednie tylko są, na tył dałem własnego pomysłu kształtki z plastikowego profilu, wygiętego za pomocą suszarki do włosów. Nie dało się na tył dać również narożników, bo by się z filtrem nie zmieściły.

Całość napędzana jest filtrem AquaClear 50, skręconym na maksa, wypełnionym gąbką oryginalną i dołączoną doń ceramiką (nie używałem jej nigdy, stwierdziłem, że może warto zwiększyć powierzchnię filtracyjną, więc ceramika wylądowała w filtrze).

Bez grzałki - w ciągu dnia, przy skręconej lampie (kochane niteczki) jest w baniaku 23C.

Na dno dałem jedną paczkę podłoża dla krewetek AquaArt'u, na dno o tych wymiarach (25x25) idealnie.

Na tylną i boczną szybę dałem siatkę, a na nie siateczki z przędzy jak na pończochy. Kokosy na dno. Mały kawałek smoczej skały (idealne, synek jest na etapie przygód z Ninjago ;-)

W założeniu ma to być kostka z mchami dla krewetek. Na tylną szybę, pod filtr, dałem Xmass'a. Na siatkę z boku Creeping. Na kokosa z przodu Flame, a na kokosa z tyłu Java. Na dno sadzonki Eleocharis parvula. Z mojego baniaka przełożyłem kawałek drewna z dwoma Anubiasami nana.

Z fauny pływa:
- 30 krewetek red cherry,
- 5 simulansów (mam zamiar dołożyć kolejne 5-10),
- 5 rasbor galaxy (tak samo mam zamiar dołożyć 5-10 sztuk).

Reszta fotek w odpowiedzi, bo mi się wszystkie nie mieszczą ;-)

Szaman
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
SZ@M@N
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz 23 cze, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

[~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez SZ@M@N » Pt 03 sty, 2014

SZ@M@N napisał(a):Reszta fotek w odpowiedzi, bo mi się wszystkie nie mieszczą ;-)
Szaman


I tu się zaczyna właściwa relacja. Najpierw fotki z okresu tuż po założeniu, lekko mętna woda, potem po paru godzinach i po trzech tygodniach. Sam się zdziwiłem widząc różnice. Dwa razy podmieniałem wodę w ilości ok. 1 litra. Dolewam wodę z RO. Podałem też na start po małej dawce Macro Green i Carbo z AquaArt'u. Światło po początkowym świeceniu maksymalnym światłem (ok. 14W) skręciłem gdzieś do połowy, bo zaczęły pojawiać się glony nitkowe.

Na razie nie badam wody pod kątem składu, jeśli już to zgrubnie, testem paskowym.

Fotki do pooglądania niżej. Za czas jakiś pewnie dam nowe.

Pozdrawiam

Szaman

DSC00640.JPG

DSC00641.JPG

DSC00642.JPG

DSC00643.JPG

DSC00644.JPG

DSC00645.JPG

DSC00646.JPG

DSC00647.JPG

DSC00648.JPG

DSC00649.JPG

DSC00653.JPG

DSC00654.JPG

DSC00655.JPG

DSC00732.JPG

DSC00734.JPG

DSC00739.JPG

DSC00740.JPG

DSC00741.JPG

DSC00742.JPG

DSC00743.JPG

DSC00744.JPG

DSC00746.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
SZ@M@N
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz 23 cze, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: [~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez przemekS » N 05 sty, 2014

Fajnie bedzie to wyglądać jak się mech rozrośnie , a powiedz w przybliżeniu jakie koszta poniosłeś robiąc to wszystko samemu + akwarium i inne rzeczy ;) i czy podajesz co2 , jakieś nawozy ?
Avatar użytkownika
przemekS
Zainteresowany tematem
 
Posty: 278
Dołączył(a): Pt 07 wrz, 2012
Lokalizacja: Skierniewice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: [~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez SZ@M@N » Wt 07 sty, 2014

przemekS napisał(a): w przybliżeniu jakie koszta poniosłeś robiąc to wszystko samemu + akwarium i inne rzeczy ;) i czy podajesz co2 , jakieś nawozy ?


Cześć!

- płytka aluminium - 30 pln
- szkło - 25 pln
- taśma LED - 19,90 pln
- zasilacz do taśmy LED - 20 pln
- ściemniacz do LED - 20 pln
- kabelki - 2 pln
- kabelek z wtykiem żeńskim, - 5 pln
- tubka przezroczystego silikonu - 6 pln
- akwarium - 30 pln
- siatki na mchy 6 pln
- mchy, sitowie i skała - 75 pln
- podłoże - 29 pln
- ryby i krewetki - 80 pln

Akwa to zwykłe szkło, nie opti. Myślałem o tym, ale po co przepłacać na tak cienkim szkle. Filtr już miałem wcześniej, więc się przydał. Grzałki nie ma. Nawozów na razie nie daję, dałem na początku kropelkę Macro Green i Carbo z AquaArt'u.

CO2 nie nawożę, bo nie mam zestawu (kiedyś w roślinnej 240-ce miałem). Teraz jakby co, to będę podawać Carbo w płynie.

Pozdrawiam

Szaman
SZ@M@N
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz 23 cze, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: [~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez przemekS » Wt 07 sty, 2014

Jestem bardzo ciekaw tego akwa czy na samym carbo ten trawnik się utrzyma :D Trzymam kciuki i prosze o jak najwiecej info ;p
Avatar użytkownika
przemekS
Zainteresowany tematem
 
Posty: 278
Dołączył(a): Pt 07 wrz, 2012
Lokalizacja: Skierniewice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: [~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez SZ@M@N » Wt 07 sty, 2014

przemekS napisał(a):Jestem bardzo ciekaw tego akwa czy na samym carbo ten trawnik się utrzyma :D Trzymam kciuki i prosze o jak najwiecej info ;p


Nie ma problemu. Dodaj wątek do obserwowanych. Tak jak kiedyś, z baniakiem roślinnym 240 litrów, tak i teraz będę robić co jakiś czas fotki, aby utrwalić ulotne widoki. I jak będę miał co pokazać, to na pewno wrzucę do wątku. Poza tym, patrząc codziennie na baniak, nie widać aż takich różnic. Dopiero po porównaniu fotek (a przecież kadr jest raczej podobny, jeśli nie taki sam) widać, że rośnie...

Pisałeś o trawniku, myśląc o sitowiu? Z tego co widzę, to krzaczki wypuszczają kolejne pędy. Nie ma tego na fotkach, ale widzę, że podziemne odnogi się rozchodzą i nowe pędy wyrastają.

Szaman
SZ@M@N
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz 23 cze, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: [~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez przemekS » Śr 08 sty, 2014

Tak o to mi chodziło , no to dobrze że rośnie myślałem o czymś podobnym , ale właśnie problem z co2 miałem , ale jeśli na carbo to pojdzie to też takie założę ;)
Avatar użytkownika
przemekS
Zainteresowany tematem
 
Posty: 278
Dołączył(a): Pt 07 wrz, 2012
Lokalizacja: Skierniewice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

[~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez SZ@M@N » Cz 27 lut, 2014

Minął jakiś czas. Baniak działa sobie jak działał. Tylko trochę jakby rozpuszczają się w nim krewetki i rybki. Wpuściłem 10 red cherry i widzę jakieś 2, może 3. Wpuściłem po 5 simulansów i microgalaxy, a widzę dwie razborki i jednego neonka. Nie wiem, może woda jakaś była za świeża? Trudno powiedzieć, bo parametry są dobre, mierzę paskowymi JBL, więc tak zgrzebnie jest OK.

Gdzieś od miesiąca nie daję carbo i macro green, bo się skończyły i nie kupiłem nowych. Tak więc tylko podmiany i naturalna przemiana niewielu organizmów żywych (trzy rybki, dwie-trzy krewetki i kilka ślimaków. O, zapomniałbym, wpuściłem jednego otoska odłowionego ze zbiornika głównego, znaczy towarzyskiego 128 litrów).

I co tydzień za pomocą szczotki do czyszczenia rur zbieram glony nitkowe. Kręcę taką szczoteczką wokół własnej osi i nawijam glony na szczoteczkę. Dobrze, że mogę regulować światło, bo gdyby ciągle świeciło się silne 14W (całość), to nie wiem, jak by to wyglądało.

DSC00797.JPG

DSC00798.JPG

DSC00799.JPG

DSC00800.JPG

DSC00801.JPG

DSC00802.JPG

DSC00803.JPG

DSC00804.JPG

DSC00805.JPG

DSC00806.JPG

DSC00807.JPG

DSC00808.JPG

DSC00809.JPG

DSC00810.JPG

DSC00811.JPG

DSC00812.JPG

DSC00813.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
SZ@M@N
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz 23 cze, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: [~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez rafik25 » Pn 09 lut, 2015

Fajnie zarasta, jakaś aktualizacja?
Avatar użytkownika
rafik25
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt 30 wrz, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: [~15] Mcharium Szamana + pokrywa LED

Postprzez SZ@M@N » Pn 09 lut, 2015

Rosło, zarosło i było mało sterowalne. Niestety, już nie istnieje.

Pozdrawiam

Szaman
SZ@M@N
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz 23 cze, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Krewetkaria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron