THE INTERNATIONAL AQUATIC PLANTS LAYOUT CONTEST 2007

Aranżacja akwarium (holenderskie, japońskie). Trendy, opinie, refleksje.

Postprzez NAZIR » N 30 wrz, 2007

Rzeczywiście 7 bajkowe :shock:
Miejsce pierwsze inne od wszystkich dotychczasowych, jednak moim numero uno praca numer 3.
Gratulacje dla naszych reprezentantów, powodzenia na przyszłość :wink:
NAZIR
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): N 05 mar, 2006
Lokalizacja: LUBLIN
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez altum » Pt 05 paź, 2007

Wszystko jest kwestią gustu, ale chyba co niektórzy sie ze mną zgodzą... Akwarium, które wygrało to jest najwieksza porażka od początku istnienia tego konkursu. Zaraz mnie wszyscy zbesztają, ale zanim to zrobicie, przeczytajcie moją krótka recenzje: Według mnie jest to najgorsze pierwsze miejsce od roku 2001. Jesli popatrzec na zbiorniki, które są za nim to można dostac zawału - nie lubie "cukierków" w tym konkursie, ale miejsce 7 powala na kolana - kompozycja, wygląd roslin, no i pomysł! Miejsce trzecie - wszystko dopięte na ostatni guzik, przejrzysta kompozycja, pieknie utrzymany baniak! Miejsce pierwsze? Spodziewałem sie czegos takiego, ze na sam widok dostane zadyszki i oczopląsów, a tu co? Rosliny takie sobie, w dodatku nie widze tu żadnego zamysłu kompozycyjnego, to wszystko jest jakby poskładane z czesci... Korzen, kamień po lewej, reszta po prawej - to wszystko sie nie trzyma za przeproszeniem "kupy". Cos tu nie gra, czegos brakuje, wlasnie tego "czegos" co pozwoliłoby w moich oczach zając temu zbiornikowi tak wysokie miejsce. Nie pisze tego, dlatego ze jest to numer 1, pisze to poniewaz te 26 zbiorników za nim prezentuje sie znacznie lepiej (oprócz jednego, ale...). Powiedzcie mi - jakim cudem ta praca wygrała konkurs? Chyba nie jestem jedyną osobą która sie nad tym zastanawia, co? :mrgreen:
Na koniec jeszcze cos: przynajmniej 3 prace z Polski są lepsze (moje zdanie) niz ta która wygrała, naprawde, dziwiłem sie ze niektórzy z Was są tak daleko, czekałem na pierwszą "20" z zapartym tchem, ale to co zobaczyłem - porażka.
Akwa, które mnie sie najbardziej podobały to:
3 - pisałem wyzej dlaczego;
6 - gosc jest dobry, ciągle "jedzie" na tych samych korzeniach i ciągle wymysla coś fajnego :wink:
7 - pisałem wyzej, że nie lubie cukierków, ale ten mnie "rozwalił" :o
11 - za fantastyczne wrażenie głębi, które go nie ma żaden inny zbiornik, poza tym kompozycja bez zarzutu
no i coś co lubie najbardziej - miejsce 15 - tylko anubias tu nie pasuje, chce miec takie w domu! :mrgreen:
altum
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): N 06 sie, 2006
Lokalizacja: Mikołów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mirkocis » Pt 05 paź, 2007

Dla mnie zdecydowanie na pierwsze miejsca zasługują zbiorniki nr 3 i nr 7, bo jako jedyne mnie zaskoczyły świeżością pomysłu oraz urzekły piękną kompozycją barw i kształtów. Co do pozostałych zaś zbiorników, to oglądając je miałem nieodparte wrażenie że gdzieś już to widziałem i to wielokrotnie (no może poza nr 10 który jest zaskakujący jak na kompozycję podwodną ale przypomina mi niestety wiszący od wielu lat w salonie moich rodziców tandetny landszaft z jeleniem na rykowisku). Tyczy się to także kompozycji zwycięzcy konkursu, który w mojej ocenie jest tylko kawałem solidnego rzemiosła aquascape'ingowego ale niczym więcej. Owszem chciałbym mieć coś takiego mieć u siebie w salonie, bo jest piękny, ale jak na zbiornik wystawiony do chyba najbardziej prestiżowego konkursu na świecie nie powalił mnie na kolana. Oczekiwania były dużo większe...
mirkocis
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz 02 gru, 2004
Lokalizacja: Zielona Góra
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Kwiecińs » Pt 05 paź, 2007

Czas skomentować wyniki konkursu :cool:

Zgadzam się z Mirkocisem odnośnie zwycięskiej aranżacji. Podobnie uważam że miejsce 3 zasługiwałoby na 1st place// Jedynym mankamentem tej pracy jest moim zdaniem - nierówna linia brzegowa plaży, nie wiem czy autor chciał w ten sposób coś osiągnąć ale myślę że wiele osób się ze mną w tym aspekcie zgadza.

IMO na swoje miejsca nie zasługują:
- 2
- 4
- 6
- 14

Do gustu bardzo przypadła mi praca nr 5, 10 i 12.
Ta ostania definitywnie pokazuje jak ważny jest dobór ryb dla uzupełnienia kompozycji. Efekt w połączeniu z mistrzowskim ułożeniem kamieni i wykorzystaniem małej ilości gatunków roślin jest fenomenalny.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Marcin Kwiecińs
Zainteresowany tematem
 
Posty: 175
Dołączył(a): Pn 17 lip, 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bambatu » Wt 09 paź, 2007

Jak wszyscy komentuja, to też dorzucę 3 grosze:)

Miejsce 1 Mam mieszane uczucia. Za pierwsze wrażenie nie dałbym 1 miejsca. Ale...muszę oddać królowi co królewskie, za oryginalność aranżacji, przy zachowaniu pozostałych elementów na poziomie, jak już wspomnial ktorys z przedmowcow- solidnego rzemiosla aquascape'ingowego. Ulozenie kamieni, korzenia- powiedzialbym co najmniej niespotykane.
2 Pierwsze wrazenie- iwagumi, nic dodac nic ujac:) (tak, nie lubie tego stylu ;) Ale pomijajac bardzo oklepany, lub inaczej, wymagany, standardowy, szablonowy sposób ulozenia kamieni, wyglada calkiem naturalnie i po prostu ladnie.
3 Bardzo mi się podoba- dobranie kamieni, ulozenie, dopieszczenie mchu i roslin- sztuka, to się nazywa podwodny krajobraz!
4 Bez rewelacji...a już po, moim zdaniem trafnych podejrzeniach, ze to jest ten sam zbiornik co z zeszlego roku, tylko troszke zmieniony, wlasciwie pozostawie go bez komentarza.
5 Tez bez rewelacji- ale ciekawe dobranie kolorystyki nadaje temu zbiornikowi wyjatkowej swiezosci i uroku.
6 Nie lubie wysp- bez komentarza ;)
7 Sliczne- wrazenie kanionu, kontrast miedzy jego lewa a prawa strona, dobranie kolorow roslin, czerwonych glownie, cudowne. Aczkolwiek ten wodospad mnie troche odrzuca, nie sadze, ze to jak ktos napisal jest trik z napowietrzaniem. Taki trik z nalepieniem wodospadu wykracza w moim mniemaniu poza ramy akwarystyki roslinnej. Ale może się myle.
8 Bardzo, bardzo fajne,ale mam wrazenie ze, troszke jakby tworca nie wyrobil się w terminie. Forma, bądź kondycja niektórych roslin z 2 i 3 planu jakby niedopracowana.
9 Bez rewelacji, niczym mnie nie zaskoczyl, niczym mnie nie zachwycil.
10 Taaa, nie będę poruszal drazliwego tematu :) Ale już dopelniajac formalnosci skomentuje (z przekory;), podoba mi się, mimo ze nie lubie na sile tworzenia naziemnych krajobrazow w akwarium.
11 Glebia powalila mnie na kolana- mistrzostwo, zasluguje na wyzsze miejsce.

25 zasluguje na uznanie za ciekawe, sprytne wykorzystanie oswietlenia.
A, zapomnialbym o 13- no ale ciezko komentowac cos co ledwie widac z racji Tych rozmiarow:) Chciałbym zobaczyc na wlasne oczy.
Bambatu
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr 03 mar, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez PawełPiotrowski » Wt 16 paź, 2007

Coraz więcej popisu (za ew. skojarzenia nie biorę odpowiedzialności) coraz mniej akwarystyki. Za rok robię aranżącję z kilkunastoma gat. wszystkie pod linijkę w prostokątach i nazywam ją "Kansas". :wink:

1 - widać rozmach, aranżacja nie dusi się, ciekawe połączenie terenu skalnego z korzeniem, na tle konkurencji zasłużona 1.
2 - porażka, na dwoje babka wróżyła równie dobrze mogło być 2 jak 200 miejsce
3 - skalniak, bywały już znacznie lepsze na znacznie niższych miejscach
4 - już ktoś wspomniał kalka miejsca 5 z 2006 r.
5 - dobra japońska robota, ale oryginalnością nie powala; standardy jak widać w cenie
6 - gdzieś to już widziałem ;) można było chociaż korzenie inaczej ulożyć
7 - nareszcie coś oryginalnego, mogło być wyżej a tak zbiornik jak hejnał z wieży mariackiej, jeszcze się nie zaczął a już go skończono, trochę kiczowate
8 - poprawne skałki, trochę chaotyczne, nie można sie skupić
9 - miejsce 5 w mniej czadowym wydaniu
10 - nie ma to jak poprawność polityczna, przegięli sędziowie i to zdrowo

Ogólnie,, chyba był 'prikaz' z góry aby nagrodzić w miarę sprawiedliwie każdy "nurt" w akrarystyce roślinnej. Co też uczyniono. Zapomniano o akwarium holenderskim, ale kto by tam wskrzeszał dinozaury? Widać że pierwotna forma konkursu powoli się zatarła. Międzynarodowe jury na dwóch konkursach wprowadziło trochę świeżości na dłuższą metę jednak zapanował chaos. Konkurs stracił klimat.
Avatar użytkownika
PawełPiotrowski
Aktywny użytkownik
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pn 07 lip, 2003
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Peczek » Cz 18 paź, 2007

Dosyć obcesowo traktujecie numer 6 z tego roku porównując do z numerem 7 z zeszłego, mam nadzieję że mimo wszystko nie umknęło Waszej uwadze to że prace te należą do różnych osób, ba są to nawet akwaria o różnych wymiarach.
Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Aktywny użytkownik
 
Posty: 622
Dołączył(a): Cz 27 lis, 2003
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez PawełPiotrowski » Pt 19 paź, 2007

Marcinie -> Nie czepiam się jakości, tylko powielania prac. To żadna sztuka skopiować.

PS. Poza tym skąd pewność czy to nie ta sama osoba. Słyszałem już plotki dotyczące wysyłania kilku zbiorników pod róznymi nazwiskami, przez jedną osobę. Jeśli to prawda to jest to naganna praktyka i taka osoba powinna być dyskwalifikowana.
Avatar użytkownika
PawełPiotrowski
Aktywny użytkownik
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pn 07 lip, 2003
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Patryś » N 21 paź, 2007

Nr. 1 - Jakieś nieporozumienie IMHO
Nr.2 - Całkiem niezłe, choć jednak nie powinno być tak wysoko
Nr. 3 - Bardzo dobre, może nawet na pierwsze miejsce
Oprócz tego 6; 7; 8; 12 miejsce - bardzo dobre, szczególnie to pierwsze ryuboku (mam pytanko, co to za roślinka mniej więcej po środku na dole)
Patryś
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył(a): Śr 15 mar, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Sztuka aranżacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron