Szkiełko 72l Crimson Hill

Aranżacja akwarium (holenderskie, japońskie). Trendy, opinie, refleksje.

Postprzez lipton » Cz 11 sie, 2011

2pac01 napisał(a):dawaj 10ppm

rozumiem ze te 10ppm to ogólnie ile ma być...czyli RO+kran + 1/2 łyżeczka MgSO4.
czy dodatkowo?
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez smolar » Cz 11 sie, 2011

W Redzie masz 14ppm mg w kranówce, w roztworze do podmian ro+kran bedzie już 7 ppm mg.

Teraz tylko pytanie ile jest mg w wodzie akwariowej, jeśli zakładając nakumulowało się mg 30 ppm i do każdej podmiany będzie jeszcze dochodziło te 7 ppm to będzie tendencja wzrostowa w akwarium .

Inna możliwość to powiedzmy 2 ppm mg przed podmianą w wodzie akwariowej i podmieniamy 20 % wody z zawartością 7 ppm mg, no to w całym zbiorniku stężenie mg podskoczy o około 1,4 ppm, czyli mało.

Przydałoby się wiedzieć ile mg "przeje" zbiornik tygodniowo.

Dopiero twój post dał mi troche do myślenia z tym magnezem bo też mi liście podwija macrandra ale szczególnie pełzacz i nie wiem w końcu czy to od nadmiaru czy braku.
Mam w kranie mg 24 ppm i wapnia 107 ppm, robie tak jak Ty 50/50 ro+kran i nie jest dobrze bo skręca liście.
Jest jeszcze opcja że podwinięte liście to jakaś inna przyczyna, a nie nadmiar/niedobór magnezu, czy zły stosunek Mg:Ca.
smolar
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): N 17 paź, 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez macek.g » Cz 11 sie, 2011

Widzicie kazde akwarium jest inne i bedzie inaczej oddzialowywac na podane zwiazki,jakis czas temu koledze ktory mial problem z skreconnymi liscmi macrandry,tez zasugerowalem podniesienie magnezu,niestety nie dalo to pozytywnych rezultatow.

Mozliwa jest duza ilosc potasu wzgledem Mg,moze spobowac obnizyc potas,a Mg zostawic lub podniesc jego poziom,ale to takie gdybanie,jak nie sprobujesz nie bedziesz wiedzial.

Ja z kolei nigdy nie mialem problemu z ta roslina i rosla u mnie jak chwast w bardzo dobrej kondycji.
macek.g
Stały bywalec
 
Posty: 438
Dołączył(a): Śr 06 lip, 2005
Lokalizacja: UK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » Cz 11 sie, 2011

smolar napisał(a):Dopiero twój post dał mi troche do myślenia z tym magnezem bo też mi liście podwija macrandra ale szczególnie pełzacz i nie wiem w końcu czy to od nadmiaru czy braku.

To ja zapytam z innej strony jaki masz poziom PO4?
Bo u mnie było tak że gdy podniosłem go z 1ppm na tydzień do 3ppm zauważyłem, że przestaje zawijać liście do zewnątrz.
Co do dawkowania Mg to robię tak jak było bo widzę że rotala odbiła.
Czyli 50/50 RO/kran + 1/2 MgSO4. Czyli teoretycznie 7+ 6.6ppm ~ 14ppm. Plus to co zostało w akwarium....
macek.g napisał(a):Mozliwa jest duza ilosc potasu wzgledem Mg,moze spobowac obnizyc potas,a Mg zostawic lub podniesc jego poziom,ale to takie gdybanie,jak nie sprobujesz nie bedziesz wiedzial.

Ilość podawanego potasu hm... teraz leje potas aqua artu więc tak na prawdę nie wiem jakie jest to stężenie bo daję 5 psiknięć x 3 + 6ppm (KNO3).
Według dzisiejszych testów PO4 pozostało 0,2ppm. N ciężko określić bo jest żółty więć między 5-10ppm ale bardziej mu do 5ppm.

Nawożenie na ten tydzień:
K - 5 naciśnięć x 3 + 6ppm, N-10ppm, PO4-3,5ppm
micro: 1mlx3

Teraz tak to wygląda (sorki za słabą jakość):
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Cz 11 sie, 2011

sugerowałem 10ppm mg bo zapomniałem że lejesz osmozę...musisz sobie policzyć i utrzymywać stosunek...kumulacje możesz praktycznie pominąć bo nie powinna zaistnieć

lipton napisał(a):Według dzisiejszych testów PO4 pozostało 0,2ppm. N ciężko określić bo jest żółty więć między 5-10ppm ale bardziej mu do 5ppm


ja bym jeszcze troszkę podniósł po4...tak do 0.5...

lipton napisał(a):Ilość podawanego potasu hm... teraz leje potas aqua artu więc tak na prawdę nie wiem jakie jest to stężenie bo daję 5 psiknięć x 3 + 6ppm (KNO3).


potasu śmiało trzymaj ok 30 nie zaszkodzi a wykluczysz go jako problem no ale musisz mieć k2so4 :) bo tak lejesz nawóz za 23zł i nic nie wiesz...a sól za 10zł wystarczy ci na 5 lat...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » Cz 11 sie, 2011

2pac01 napisał(a):ja bym jeszcze troszkę podniósł po4...tak do 0.5...

czyli do 4ppm?
2pac01 napisał(a):potasu śmiało trzymaj ok 30 nie zaszkodzi a wykluczysz go jako problem no ale musisz mieć k2so4 :) bo tak lejesz nawóz za 23zł i nic nie wiesz...a sól za 10zł wystarczy ci na 5 lat...

na razie mam ten leje według zaleceń producenta chyba :roll:
bo na opakowaniu jest napisane że 3ml na 10l do podmiany więc daje 18ml/tydzień, 3x6ml.
chyba dobrze?
2pac01 napisał(a):ale musisz mieć k2so4

myśle że by się gdzieś znalazło :P
Ale na razie chce skończyć tą butelkę
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 12 sie, 2011

podłoże chłonie fosfor jak siema...nie pamiętam już kto to pisał że podawał 6ppm tygodniowo i ledwo był wykrywalny...trzymaj stosunek N:P 10:1 i raz w tygodniu rób badanie i w zależności od pomiaru modyfikuj dawkę no i oczywiście nie ufaj tak do końca testom...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » Śr 17 sie, 2011

Podzielę się spostrzeżeniami. Rośliny ruszają na początku tygodnia zaraz po podmianie trwa to około 3 dni gdzie widać ładne przyrosty....później zaczyna się delikatne palenie stożków liście wychodzą jakieś poskręcane i karłowate :/ nie wiem już sam co jest nie tak...
Czy to niedobory Mg? Czy stężenie potasu jest za duże?
Jeżeli ktoś z Was podaje K+ Aqua art to w jaki sposób?
Według tego co na opakowaniu to jest tak: 3ml na 10l podmienianej wody. Dla wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego można podawać codziennie w ilości ok. 1 ml na każde 40l wody.
Jak to rozumieć?
Ja robie tak: woda do podmiany (około 25l) 5 przyciśnięć i później co drugi dzień też 5 przyciśnięć. Więc wychodzi 15ml/tydzień + 6ppm (KNO3)
Czy może powinno być tak:
do podmiany (20l) 6ml i co drugi dzień 3ml czyli razem 12ml/tydzień...choć nie wydaje mi się by 3ml coś by zmieniły.
Możliwe żeby było za dużo potasu?
Co do micro to na razie za duża dawka 1mlx3 od następnego tygodnia wracam do 0.5mlx3. Delikatne nitki na szybach bocznych i pył.
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » N 21 sie, 2011

lipton napisał(a):Możliwe żeby było za dużo potasu?


może nie uwierzysz ale mam właśnie identyczny problem i też kombinuje jak koń pod górę...potas możesz podać jednorazowo przy podmianie i będzie spoko....ale co zauważyłem u siebie...zaczęły mi się robić dziury w liściach..małe brązowe plamki...wszyscy mówili że to mało k więc podniosłem z 12 do 22ppm na tydz... i zanotowałem poprawę... zacząłem dochodzić przyczyny i zorientowałem się że podaje za dużo mg (jakies 15ppm bo dostałem mgso4 a nie mgso4*7h2o)...nie komentuje...tak jestem idiotą bo nie odróżniam soli :twisted: następnie zmniejszyłem mg do 9ppm na tydz i wychodziłem na prostą...teraz obniżyłem mg do 5 i zaczyna mi żółknąć wszystko i znów widzę dziury na hygrofili...i teraz kolejny problem...zmniejszyć k czy podnieść mg? i jeszcze jakby było mało pojawiły się krasnorosty i muszę z nimi walczyć... dodam że jeszcze do niedawna podawałem 5ppm mg i 12k na tydz i było zajefajnie ale ostatnio coś się skiepściło więc zacząłem kombinować i masz babo placek...

zaczynam jednak mimo wszystko przychylać się do zasady npk 10:1:20 i do tego trzymanie stosunku ca:mg 4:1 a przy tym co2 na max i chyba tak będzie najlepiej i mam w d...e to całe EI
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » N 21 sie, 2011

2pac01, mi na rotali macrandra robią się na czerwonych liściach takie plamki zielone "jak by gubiła pigment".
Mierzyłem poziom NO3 i był koło 20 i to chyba przez to skręca u niej te liście. Ale na razie gdybam teraz podaje mniej azotu mam jeszcze ryby i chyba one trochę dorzucają. Zobaczę jak będzie przy niskim NO3.
2pac01 napisał(a):zanotowałem poprawę... zacząłem dochodzić przyczyny i zorientowałem się że podaje za dużo mg (jakies 15ppm bo dostałem mgso4 a nie mgso4*7h2o)...nie komentuje...tak jestem idiotą bo nie odróżniam soli :twisted:

też to przerabiałem :razz: miałem tak jak Ty nie spojrzałem że mam MgSO4 tylko mieszałem jak da MgSO4*7H2O...
Teraz też podniosłem dawkę Mg (do jednej łyżeczki do podmiany) ale nie wiem czy potrzebnie.
Jak będzie dobrze to obniżę do 7+6~13ppm kran/pół łyżeczki MgSO4.
2pac01 napisał(a):teraz kolejny problem...zmniejszyć k czy podnieść mg?

zalecany niby poziom jest 10ppm. ale jak to jest do końca...
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » N 21 sie, 2011

przemyślałem sprawę i poszedłem na kompromis czyli zmniejszyłem potas do 16 i podniosłem mg do 8...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » N 21 sie, 2011

2pac01, jaki stosujesz potas? sole?
Bo nie wiem jak mam do końca rozumieć etykietę: K+ Aqua art
Według tego co na opakowaniu to jest tak: 3ml na 10l podmienianej wody. Dla wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego można podawać codziennie w ilości ok. 1 ml na każde 40l wody.
1. czy tak że dodaje do podmienianej wody tyle ile pisze i na tym koniec?
2. czy to co do podmiany + co drugi dzień w moim przypadku 3ml?
3. czy jakoś inaczej? :razz:
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pn 22 sie, 2011

używam tylko i wyłącznie soli ale powiem tak... potas moim zdaniem jest jedynym pierwiastkiem który można dać od razu na cały tydzień i teraz tak... uważam że poziom potasu jest mocno związany z poziomem azotu i magnezu...mało azotu i magnezu to mniej potasu i odwrotnie...za duże ilości potasu blokują wchłanianie magnezu i wapnia dlatego np u mnie najlepszy efekt miałem jak podawałem ok 5ppm mg i potas tylko z kno3 przy czym azotu podawałem ok 20ppm...przedawkowałem mg nieświadomie i podniosłem potas do 22ppm tyg i dopiero złapałem równowagę...reasumując zastosuj standardową dawkę "bez wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego" hehehe...i będzie dobrze...przy moim baniaku praktycznie Twoja masa roślin jest znikoma także podstawa wystarczy...a tak na marginesie...nie wysłałbyś mi troszkę ścinek tej macrandry? ewentualnie wymiana? mam pogestemona helferi na zbyciu...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » Pn 22 sie, 2011

2pac01 napisał(a): zastosuj standardową dawkę "bez wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego"

czyli tylko 3ml na 10l podmienianej wody. bez dodawania w tygodniu?
2pac01 napisał(a):nie wysłałbyś mi troszkę ścinek tej macrandry?

Chciał bym ale na tą chwilę jest masakra bo przyciełem i sporo popalonej poszło do kosza.
Tak więc czekam aż odrośnie. Po za tym ciężko znosi transport ale da sie to zapakować.
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pn 22 sie, 2011

lipton napisał(a):zyli tylko 3ml na 10l podmienianej wody. bez dodawania w tygodniu?


dokładnie tak

lipton napisał(a):Chciał bym ale na tą chwilę jest masakra bo przyciełem i sporo popalonej poszło do kosza.
Tak więc czekam aż odrośnie. Po za tym ciężko znosi transport ale da sie to zapakować.


spoko...przy okazji
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » Cz 25 sie, 2011

Takie z życia akwarium :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kkobus1 » Pt 16 wrz, 2011

Zaczyna to wszystko bardzo ładnie wyglądać. A w tych rybkach to się chyba zakochałem :P
kkobus1
Poznaje temat
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pt 30 kwi, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez alinek » Pt 16 wrz, 2011

kkobus1 napisał(a):A w tych rybkach to się chyba zakochałem


Tak ramirezy są fajne, ale ostatnio najbardziej polubiłem brzanki mszyste, polecam wszystkim którzy szukają rybek pływających w stadzie, mam 10 szt i nigdy się nie rozstają. Jak grzebię w zbiorniku to skubią rękę jak szalone. Żyją w zgodzie z ramirezami, kakadu, neonami i o dziwo z danio weloniastymi. Swoją agresję wyładowują między sobą i na mojej ręce ;)
alinek
Stały bywalec
 
Posty: 321
Dołączył(a): Cz 17 gru, 2009
Lokalizacja: Myslenice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pt 16 wrz, 2011

a jak z krewetkami? smakują im?
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Sztuka aranżacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron