Historia akwarystyki holenderskiej

Aranżacja akwarium (holenderskie, japońskie). Trendy, opinie, refleksje.

Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez nykaz » N 15 gru, 2013

Historia aranżacji akwarium w stylu holenderskim sięga lat trzydziestych zeszłego wieku. Może macie jakieś archiwalne zdjęcia lub informacje o takich zbiornikach? Ja bym chętnie zobaczył jak to wtedy wyglądało. W internecie nie ma zbyt dużo materiałów na ten temat.
Avatar użytkownika
nykaz
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Wt 29 paź, 2013
Lokalizacja: Nowy Targ
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez nykaz » Wt 17 gru, 2013

Pierwszy konkurs IACPL - 2001rok : http://www.aqua-set.ru/vypusk.php?n=34
Avatar użytkownika
nykaz
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Wt 29 paź, 2013
Lokalizacja: Nowy Targ
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez MarSz » Wt 17 gru, 2013

Jedne ze starszych zdjęć holendrów pamiętam z książk iHansa Freya pt. "Akwarium słodkowodne".
Tam (jak pewnie wiele osó pamięta) były dwie częśći z obrazkami (zdjęciami). W pierwszej były zdjęcia ryb ze zbiorników a w drugiej (no końcu książki) rysunki do leksykonu.

I jak dobrze pamiętam, to na ostatniej stronie pierwszej części z grafiką (mniej więcej w środku książki) jedna karta była poświęcona zbiornikom roślinnym (bez ryb). Były tam 2 albo 3 zbiorniki z ciekawym podpisem sugerującym jakoby (jak na tamte czasy) taka aranżacja była czymś nowym. Nie pamiętam dokładnie ale jak znajdę tą książkę to sprawdzę. W każdym razie pamietam swoje odczucia wtedy - jeszcze wtedy było to dla nas w kraju bardziej jako ciekawostka i nowinka - dopiero później zrobiło się bardziej popularne a widać, że na zachodzie już takie okwaria odnosiły sukcesy.

Dodam jeszcze, że o ile się nie mylę, to książka była wydana w 1990 - więc nie tak dawno. Czyli jeśli historia sięga lat trzydziestych, to powinny się znaleźć zdjęcia jeszcze starsze.
MarSz
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył(a): Pt 02 lip, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez Marcin Bielak » Wt 17 gru, 2013

Najstarsza książka jaką udało mi się znaleźć, niestety po angielsku:
Londyn 1857 rok :shock:
https://archive.org/stream/popularhisto ... 7/mode/2up

Edit:
angielsko języcznia Wiki zawsze więcej znajdzie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aquarium

Edit:
Jeszcze ciekawsze książka, więcej o słodkowodnych akwariach:
https://archive.org/stream/aquarium4411 ... 9/mode/2up
Edit:
I kolejna
https://archive.org/stream/aquarium1919 ... 1/mode/2up

Cały wątek w bibliotece sporo biuletynów i kilka książek za free:
https://openlibrary.org/search?q=aquarium

Edit:
O roślinach z 1991 r
https://archive.org/stream/plantsofprai ... 0/mode/2up

Pike_aquarium_c1908.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez Bartek Lipczyński » So 21 gru, 2013

Historia polskiej akwarystyki holenderskiej zaczęła się ok 30 lat temu w... Poznaniu - mam nadzieję, że kolega Wiesiek napisze więcej...
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez nykaz » So 21 gru, 2013

Mobilizujmy Wieśka ;) Temat dla mnie bardzo ciekawy, np. jakie wtedy dominowały gatunki roślin. Ma ktoś jakieś "retro" zdjęcia? Szukałem, szukałem i internet jest za młody żeby coś ciekawego było...
Avatar użytkownika
nykaz
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Wt 29 paź, 2013
Lokalizacja: Nowy Targ
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez Bartek Lipczyński » So 21 gru, 2013

Miałem gdzieś 10 roczników czasopisma "Akwarium" z lat 80tych... był tam cykl artykułów o akwarystyce holenderskiej. Wśród roślin królował lotos tygrysi i żabienica pozioma... ta ostatnia, dzisiaj nie do dostania.

Pozdrawiam
Bartek Lipczyński
Avatar użytkownika
Bartek Lipczyński
Administrator
 
Posty: 604
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Wa-wa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez Raffy » N 22 gru, 2013

Smutno to zabrzmiało, ale na (link) jest parę horizontalis'ów :)
Avatar użytkownika
Raffy
Poznaje temat
 
Posty: 118
Dołączył(a): N 19 paź, 2003
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez nazer » N 22 gru, 2013

Hehe Bartek, też gdzieś mam jeszcze czasopisma akwarium z lat 78 i 80 tych, otrzymałem je za dzieciaka od wujka... Pamiętam, królowały żabienice i zwartki.... Akwaria z ramami metalowymi na kicie chyba :)
To było coś :)
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez nykaz » N 22 gru, 2013

Może wrzucicie jakieś skany żeby można było zobaczyć?;)
Avatar użytkownika
nykaz
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Wt 29 paź, 2013
Lokalizacja: Nowy Targ
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez slawek_64 » N 22 gru, 2013

MarSz napisał(a):Jedne ze starszych zdjęć holendrów pamiętam z książk iHansa Freya pt. "Akwarium słodkowodne".
Tam (jak pewnie wiele osó pamięta) były dwie częśći z obrazkami (zdjęciami). W pierwszej były zdjęcia ryb ze zbiorników a w drugiej (no końcu książki) rysunki do leksykonu.

I jak dobrze pamiętam, to na ostatniej stronie pierwszej części z grafiką (mniej więcej w środku książki) jedna karta była poświęcona zbiornikom roślinnym (bez ryb). Były tam 2 albo 3 zbiorniki z ciekawym podpisem sugerującym jakoby (jak na tamte czasy) taka aranżacja była czymś nowym. Nie pamiętam dokładnie ale jak znajdę tą książkę to sprawdzę.

Dokładnie jak napisałeś,na ostatniej stronie z grafiką są trzy zdjęcia "Przykłady akwariów poprawnie i dekoracyjnie obsadzonych roślinami" Podpisane jako fotografie akwariów Ingo Hertel.

Bartek Lipczyński napisał(a):Miałem gdzieś 10 roczników czasopisma "Akwarium" z lat 80tych... był tam cykl artykułów o akwarystyce holenderskiej.

W podwójnym numerze 3-4 z 1981 roku, jest artykuł "Akwarium holenderskie" ,opracowany przez Elżbietę Szydłowską w oparciu o referat wygłoszony na IV Międzynarodowym Sympozjum Akwarystycznym w Wiśle w 1977 roku, przez J. Vente działacza Holenderskiego Związku Akwarystycznego .Zdjęcia do artykułu autorstwa Henryka Kilka.
p.s. Na RA w zakładce Blogi widziałem przedruk tego artykułu,pewnie mają prawa do niego.
slawek_64
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Pn 10 mar, 2008
Lokalizacja: Puck
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez Plejstocen » Pn 23 gru, 2013

U Kocana można obejrzeć archiwalne numery Akwarium.
Avatar użytkownika
Plejstocen
Stały bywalec
 
Posty: 413
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2003
Lokalizacja: ŚL
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez alarmowiec » Pn 23 gru, 2013

Wiesiek to ja :)
Tak jak ja to pamiętam to Poznań i poznańskie PZA stało się centrum wiedzy o budowie zbiorników holenderskich a to za sprawą wizyty kolegi Van der Leesta w naszym mieście. Co roku organizowaliśmy wystawy "dla ludności" .
Na jedenej z nich odwiedził nas kolega Van der Leest i tak już bywał co roku . Każda wizyta wiązała się z wykładami o urządzaniu zbiorników i pokazdem ogromnej ilości przeźroczy zbiorników jego jak i kolegów z Holandii oraz urządzeniem jednego zbiornika w ramach wykładu na wystawę. Ten mistrz masarski władający językiem angielskim, niemieckim, francuskim no i oczywiście niderlandzkim był zdobywcą trzeciego miejsca w konkursie akwarii holenderskich w swoim kraju. Poznaliśmy zasady konkursu jak i podstawy urządzania akwarii holernderskich. Zaowocowało to nie tylko takimi zbiornikami w naszych domach ale wspaniałymi aranżacjami na wystawach tak w Poznaniu jak i w innych oddziałach urządzanych nie tylko przez poznaniaków ale kolegów i koleżanki z całego kraju.
Wtedy to zobaczyłem pierwszy raz rośliny emersyjne ze szklarni holenderskich przywiezione bez wody (był to dla nas szok) i później wsadzane w dekoracyjnym zbiorniku na wystawie z omówieniem wszystkich zasad również przygorowania podłoża i oświetlenia. Co ciekawe nie było CO2 nie było nawożenia a jedynie podmiany doskonałej holenderskiej kranówki :)
Zasady konkursu również ciekawe . Komisja oceniała zbiorniki stojące w domu . Zbiornik zgłaszało się do konkursu na początku roku i akwarysta miał prawie niespodziewane trzy wizyty w ciagu roku. Na podstawie kondycji zbiornika (na gorąco robione przycinki to były punkty ujemne) i wielu innych zasad oceniano zbiornik i wyłaniano zwycięzcę. To na razie tyle muszę iść spać :)
alarmowiec
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn 30 cze, 2003
Lokalizacja: Czerwonak/Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Historia akwarystyki holenderskiej

Postprzez weder » Pn 27 sty, 2014

Przedstawiam wam zdjęcie (skan słabej jakości ) jednego z moich pierwszych zbiorników typowo roślinnych.
Zdjęcie zrobione ponad 20 lat temu .Zdjęć poprzednich wcześniejszych zbiorników nie posiadam nie miałem wtedy aparatu.
W tamtych czasach praktycznie akwarystyka roślinna opierała się w Polsce na kilku gatunkach roślin.
W sklepach mało co było. Zbiornik istniał przez 6 lat przy likwidacji było 300 samodzielnych sadzonek.
Ciekawe zdjęcia pierwszych holendrów są w starych magazynach akwarium .Posiadam prawie wszystkie numery.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
weder
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn 27 sty, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Sztuka aranżacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron