Otwarty zbiornik - na jakiej wysokości oświetlenie

Otwarty zbiornik - na jakiej wysokości oświetlenie

Postprzez lavender_b » Pt 20 sty, 2006

Witam. Po długim rozmyślaniu stwierdziłam, że do swoich 96l nie dokupię pokrywy, a zaoszczędzone pieniążki zainwestuję w oświetlenie. Mój pomysł jest taki: nad akwarium zamocuję deskę a do niej poprzykręcam świetlówi kompaktowe zintegrowane czyli po prostu żarówki energooszczędne. Na początku chyba będą to tylko 3 świetlówki, każda po 20 - 23W, niestety o temperaturze barwowej 2700K ( na razie ) - chyba że znajdę jakieś 4000K lub 6500K za mniej niż 40 zł jedna. W przyszłości może dołoże jeszcze 20W. Pod żarówkami zamontuję odbłyśniki z folii alumniowej. Akwarium jest ustawione w takim miejsu że najwygodniej byłoby mi zamontowac tą deskę z oświetleniem 30 cm nad górną krawędzią akwarium. Czyli żarówki będą jakieś 25-20cm nad powierzchnią wody. Czy do dna akwarium będzie docierało wystarczająco dużo swiatła, żeby hodować roślinki, takie ze średnim zapotrzebowanie na oświetlenie? Czy może obniżyć tą deseczkę o np 10cm?
I jeszcze jedno pytanko: kiedyś wyskoczyło mi z akwarium danio i się ususzyło, więc teraz aby temu zapobiedz na moim akwarium chciałbym dodatkowo położyć szybę. Czy nie będzie ona pochłaniała zbyt dużo swiatła? Ale chyba nie, bo nawet żarówki są w szklanej obudowie.
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Avatar użytkownika
lavender_b
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 08 sty, 2006
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez winner_xp » So 21 sty, 2006

No wiesz każde dodatkowe cm odsuwające żródło swiatła od powierzchni wody to strata wydajności :idea: tak samo jest w przypadku gdy połozysz szybę to ona też trochę światła pochłonie (ułamek światła ale pochlonie :wink: ) a zeby te strate zmniejszyć to musiał byś utrzymuwać szkło w idealnej czystości :!:

Pozdro.
Avatar użytkownika
winner_xp
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 11 sty, 2006
Lokalizacja: Pionki
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bazej » Cz 26 kwi, 2007

Wkleję się do tematu. Zamierzam zlikwidować pokrywe bo wykonałem ja własnoręcznie i zaczyna sie psuć. Ale teraz problem z oświetleniem jak to zamontować? Podwiesić jakimiś linkami do sufitu czy może jakiś stelarz i oprzeć o krawędzie akwa(akwa 60l zrobione z kontownika i szyb oczywiście :D ).
bazej
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): So 14 kwi, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron