Oświetenie HQI

Oświetenie HQI

Postprzez wiesiek2 » Śr 18 kwi, 2007

Witam wszystkich.
Mam akwarium 126l i jak na razie moje rosliny są w dobrej kondycji. Planuje zmianę na 250l baniaczek o wymiarach 100x50x50. Ma to być zbiornik otwarty z oświetleniem HQI i w związku z tym mam dwa pytania.
1.Czy na akwarium o takich wymiarach wystarczy 1 lampa 150W(aby roślinki ładnie rosły) czy może trzeba zamontować dwie 70W?
2.Słyszałem, że przy oświetleniu HQI pewnemu gościowi rośliny tak ,,goniły", że musiał je bardzo często (codziennie lub co dwa dni) przycinać, co stało się bardzo męczące.
Czy to prawda, że to oświetlenie powoduje aż tak szybki przyrost roślin, że opieka nad akwarium staje się uciążliwa?
Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.
wiesiek2
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 26 lis, 2006
Lokalizacja: Polska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Adrian_pa » Śr 18 kwi, 2007

1. jesli juz HQI to radzilbym 2 HQI 70 W , poniewaz jedna lampa nie doswietlisz akwarium o dlugosci 100 xm. zastanow sie nad T5 - przy takiej glebokosci sobie bardzo dobrze poradzi z doswietlaniem dna a emituje znacznie mniej ciepla, mozna lepiej doswietlic katy, korzystac z roznych swietlowek, mozesz takze zrobic dodatkowy sterownik wlaczajacy tylko niektore swietlowki aby symulowac swit lub zmierzch.
2. w jednym akwarium mam hqi a w dwoch pozostalych swietlowki - faktycznie w hqi rosliny rosna generalnie szybciej ale to przede wszystkim skutek wyzszej mocy oswietlenia. duzo takze zalezy od tempa wzrostu obsadzonych roslin. ja dla przykladu pozbylem sie limnophili sessiflory, poniewaz znudzilo mi sie ze trzeba bylo ja przycinac dwa lub trzy razy w tygodniu. w akwarium dobrze oswietlonym przyspiesza fotosynteza, i o ile zapewnisz odpowiednie podloze i nawozenie, to rosliny rosna lepiej i szybciej.
Adrian_pa
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): So 31 mar, 2007
Lokalizacja: Komorów k. Warszawy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez wiesiek2 » Cz 19 kwi, 2007

Dzieki za odpowiedź. Powaznie zastanowię się nad T5.
wiesiek2
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 26 lis, 2006
Lokalizacja: Polska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron