Wybór żarnika do pierwszego HQI

Wybór żarnika do pierwszego HQI

Postprzez slipknot1989 » Pn 28 sty, 2013

Witam. Zacząłem zabawę w budowe oświetlenia podwieszanego do akwa 240l (2x70 HQI+4x18 t8). Wszystko juz gotowe do rozpoczęcia tylko pozostał wybór żarnika. Mianowicie mam pytanie czy duża różnica w oddawanej barwie jest przy temperaturze 5600K i 6500K? Wiadomo te drugie już trochę kosztują. Jakie są Wasze doświadczenia z 5600K?

Mam swoich dwóch faworytów.
http://(link).pl/osram-zarnik-hqi-70w- ... 78543.html
http://(link).pl/sylvania-metalarc-zar ... 74997.html
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pn 28 sty, 2013

A dlaczego stare i mało już dzisiaj popularne t8 a nie dużo lepsze t5?
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Pn 28 sty, 2013

Z tych dwóch typowanych żarników moim zdaniem lepiej wypada żarnik Sylvanii , miałem kiedyś żarniki Osram u siebie i zbytnio nie byłem z nich zadowolony. Potem przeszedłem na Venture Lighting 6500K i ten wybór naprawdę był dobry. Jeśli nie chcesz wydawać 130 zł za jeden żarnik to kup produkt Sylvanii , a za resztę kasy tak jak kolega już wcześniej napisał zainwestuj w t5 ...
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez chodysvr6 » Pn 28 sty, 2013

ja tez rozpoczynam zabawe w hqi. Projekt jest narazie przyszły szwagier ma zobaczyc czy da sie wyciąc taka obudowe jak chce z blachy. Co do zarnika to tez mam ten problem ale napewno bedzie jakis 6500k chyba ze ktos bedzie mial do przetestowania jak swieci 5600k.


Godar napisał(a):miałem kiedyś żarniki Osram u siebie i zbytnio nie byłem z nich zadowolony.

Dlaczego zadowolony nie byles?

Jak ktos ma lub mial 5600k niech sie wypowie
Avatar użytkownika
chodysvr6
Zainteresowany tematem
 
Posty: 226
Dołączył(a): So 23 kwi, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Pn 28 sty, 2013

Nie byłem z nich zadowolony bo po pewnym czasie , nie pamiętaj już teraz czy po pół roku czy trochę więcej każdy z żarników świecił innym światłem. Co to znaczy ... ewidentnie jeden z nich dawał inną poświatę i po pewnym czasie oprócz tego że miałem trochę "nie normalnie" oświetlony baniak , na jednej stronie zbiornika bardziej zaczęły się pokazywać glony , a zaczynały się od powierzchni wody zawsze . Po zmianie żarników "prawy/lewy" chętniej glony były po drugiej stronie ...
Po prostu jeden z nich się najwyrażniej szybko wysypał , może to tylko w moim przypadku ale tak było . Druga sprawa trochę nie odpowiadała mi barwa wody w akwarium , jak dla mnie 6500 K daje dużo lepsze kolory i lepiej oddaje naturalne barwy.
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez slipknot1989 » Pn 28 sty, 2013

2pac01 napisał(a):A dlaczego stare i mało już dzisiaj popularne t8 a nie dużo lepsze t5?

Ponieważ mam wszystko z aktualnej pokrywy do t8, a przy takim dużym wydatku jak HQI jest to tylko dodatakowy koszt, kiedys t5 na pewno będzie.
Godar, właśnie jedyne czego się boje to to że poprostu barwa 5600 nie bedzie dla mnie odpowiednia, nie lubie zółtawych zbiorników, tylko ze światłem jasnym wręcz białym, dlatego chyba jednak zainwestuje w 6500 :)
Ale może ktoś jeszcze się podzieli wiadomościami o 5600?
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Pn 28 sty, 2013

Szczerze, 5600K - poza ceną - nie ma zalet. Ani to ładnie wygląda, ani widmo nie stymuluje specjalnie chlorofilu.
Obecnie mam (już prawie dwa lata 8800K), 6500 to to, co większość poleci jako optymalne. Zaczynałem od jarznika 5600K i z całą pewnością już takiego nie kupię.

Tak wyglądało akwa pod 5600K osrama
Obrazek
ale to był inny osram, nie exellence

A tak pod 8800K BLV
Obrazek

Obecnie widać już, że jarznik się kończy, światło zmieniło się i wygląda bardzo brzydko, Ra spadło i temperatura barwowa też się zmieniła. Nie ma niebieskich refleksów, rośliny nie wybarwiają się. Niedługo wymiana i tym razem spróbuję VL 6500K.

Nie bierz 5600K, bo zrazisz się do HQI. Już lepiej 2700K - barwa żarówki halogenowej, duży peak w czerwonym, rośliny ją lubią (amatorzy uprawy marihuany też)

Szczerze, uważam, że HQI w Twoim przypadku to nie był dobry wybór, dla mnie to ostateczność. Moje akwa ma wymiar 50^3 i jak robiłem do niego oświetlenie, nie było świetlówek T5 o długości 45cm (w zasadzie to była wtedy nowość). Teraz nie zastanawiałbym się ani chwili i wybrał T5 - a i tak zastanawiam się, czy nie sprzedać HQI i nie założyć T5.

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=24137 - tutaj masz z kolei porównanie mojego 8800 z 6500 VL - może to Ci jakoś pomoże...
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez slipknot1989 » N 07 lip, 2013

Witam. Pozwoliłem sobie odświerzyć temat ponieważ zaczyna mnie denerwować barwa VL 6500k. Rośliny sa za bardzo prześwietlone. Chciałbym przerobić isteniejącą lampę 2x70w hqi na 1x70w + 2x54w t5. Teraz pytanie do Was jakie świetlówki wybrać aby przełamać barwe 6500k na taką w której rośliny nie będą blado zielone, tylko będą miały intensywny zielony kolor.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » N 07 lip, 2013

Doskonale rozumiem co masz na myśli - wymień jarzniki VL na BLV 8800K. Zielone rośliny wyglądają świetnie, niestety jarzniki niezbyt ładnie się starzeją - po około roku trzeba je wymienić, świato trupie jak ze świetlówki daylight z lat 70-tych.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez slipknot1989 » N 07 lip, 2013

Dijkstra, tez brałem taką opcje pod uwagę, ale zamierzam z czasem przejśc spowrotem na dobre poczciwe świetlówki. Jak mówili weż t5 zamiast hqi to nie sluchałem. Postanowiłem zostawić jedna 6500hqi przy której rośliny rosną bardzo dobrze i widać, że roślinom się podoba bo fotosynteza jest kosmiczna. Tylko jaką barwą to przełamać? znalazłem na (link) niedrogie zestawy:
http://(link).pl/zestaw-dodatkowe-oswi ... 97825.html tylko teraz np barwa 830, 840 czy może groluxy :P nie mam pojęcia.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » N 07 lip, 2013

Przełamać w tą stronę będzie ciężko. Obecnie mam 2x grolux i 1x juvel hi-daylight (czy jakoś tak) - juvel ma barwę mniej więcej taką, jak VL 6500K i powiem szczerze, że to on dominuje akwarium swoim światłem.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez slipknot1989 » N 07 lip, 2013

Nic tylko odpale jutro jedną lampe i będe się bawił ze świetlówkami t8 które zostały mi z pokrywy, popróbuje z cool white osrama i aqua-glo hagena. Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie. Mógłbyś wstawić zdjęcie Twojej bańki pod tymi groluxami i juwelem? Jesli oczywiście jest taka możliwośc :)
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » N 07 lip, 2013

Mogę zrobić zdjęcie, tylko zawsze powstaje pytanie - z jakim balansem bieli?
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez slipknot1989 » Pn 08 lip, 2013

w sumie to nie ma chyba sensu, to mi nic nie da bo i tak nie bedzie odwzorowanej dokładnie barwy. Pozostaja testy ;)

edit.
wybór padł na grolux (8500k) i aquastar (10000k).. Czy może z tą drugą lepiej zejść poniżej 6500k? nie bierzmy już pod uwagę zmiany barwy bo bedzie to trudne (pozostaję tylko zmniejszenie jej intemsywności) tylko dobro roślin.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » Pn 08 lip, 2013

Nie wiem ale może przyda Ci się i pomoże w wyborze tutaj masz pokazane jak świeci grolux, aquastart i 2 zwykle 6500k http://imageshack.us/a/img580/4416/wp000079nk.jpg tak to u mnie wyglądało może coś pomoże ;)
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez slipknot1989 » Pn 08 lip, 2013

dzieki Hex. A więc kombinowałem ze świetlówkami i ciężko przełamać tą barwe. Chyba pozostaje mi zostać przy tym co jest i ewentualnie dozbierać kase i albo zmienić żarniki na 8800, albo całe oświetlenie na t5 :/
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » Pn 08 lip, 2013

Chyba taniej Cie wyniesie wymienienie samych żarników niż wszystko na t5 tak mi się wydaje.
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez slipknot1989 » Pn 08 lip, 2013

taniej na pewno.. tylko kwestia czy nie lepiej dopłacić do t5 gdzie jest więcej opcji z barwą światła :)
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Hex » Pn 08 lip, 2013

No to już Twój indywidualny wybór ja rezygnuje z t8 na rzecz xenonów takich jak miałem kiedyś akwa wyglądało bardzo ale to bardzo naturalnie fakt może moje wykonanie nie było zbyt estetyczne

Obrazek
Obrazek

A rośliną to odpowiadało :) bo rosły w oczach

Sorrki za off topick ale lepiej posłużyć się przykładem ;)[center][/center]A roślinom to odpowiadało
Ostatnio zmieniony Pn 08 lip, 2013 przez Hex, łącznie zmieniany 1 raz
Hex
Zainteresowany tematem
 
Posty: 195
Dołączył(a): Wt 04 paź, 2011
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Wt 09 lip, 2013

slipknot1989 napisał(a):taniej na pewno.. tylko kwestia czy nie lepiej dopłacić do t5 gdzie jest więcej opcji z barwą światła :)


Jeżeli przeszkadza Ci tylko ten efekt prześwietlenia i walenia zielenią po oczach, to wymiana na 8800K rozwiąże ten problem. Jeżeli dodatkowo przeszkadzają Ci wizualnie blade czerwienie (wpadające raczej w sienę, cegłę czy coś takiego), to niestety niekoniecznie. Szkoda mi wydanych 45zł na tego juvela, gdyby nie to, zamiast niego założyłbym aquastara. Całe życie używałem świetlówek roślinnych przynajmniej 8500K i nigdy nie miałem z tego powodu problemów - lubię taką landrynę, tak mi się podoba i tak jestem najszczęśliwszy.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron