Oświetlenie 576L

Oświetlenie 576L

Postprzez jaro87 » N 30 cze, 2013

Witam. Mam takie pytanie ile lamp hqi??? Na akwarium 160x60x60 roślinne.
2x150W(0,5W/L), 3x150W(0,7W/L) albo 2x150W i 1x70W(0,6W/L)

A rośliny przewidziane to: blyxa, ludwigii arcuata, ludwigii repensa, hedyotis salzmanii, hygrophila polysperma, wąkrotka białogłowa, round pelia - subwassertag, pogostemon helferi, heteranthera zosterifolia, microsorium pteropus narrow, hemianthus micranthemoides, flame moss i jeszcze jakieś inne mchy ale na razie się nie zdecydowałem jakie to będą.
I ostatnia roślina myślę że najlepsza to krynia rzemieniolistna ale jak ją kupie bo na razie trudno dostać tą roślinne w mojej okolicy.

Proszę o pomoc w tym temacie bo jak na razie w akwarystyce miałem do czynienia z świetlówkami T5 i T8 i nie za bardzo wiem jak dobrać oświetlenie na taki zbiornik. Pozdrawiam!
jaro87
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 22 sty, 2012
Lokalizacja: Racibórz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » N 30 cze, 2013

IMHO 3x150W HQI. Ale generalnie będzie to bankructwo... Brałbym 3x50W led w halopaku, coś takiego:

http://(link).pl/lampa-naswietlacz-hal ... 83661.html
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez loccutus » N 30 cze, 2013

50W ledów nie ma mowy żeby zastąpiło 150W HQI - nie istnieją takie ledy (musiałyby mieć prawie 240lm/W). 70W HQI będzie o niebo jaśniejsze od tego halopaka ledowego !!

a w tej aukcji z (link) sprzedawca po prostu oszukuje opisem. Dane producenta tego chipa ledowego mówią:

50w Bridgelux Epistar COB LED chip data:
Item Number RX-GY050W-0
Power 50
Current 4200mA
efficiency 90-100lm/w
Beam Angle 180°
Color Rendering WW/Ra>68,PW,CW/Ra>75



czyli z 50W w najlepszym razie mamy 5000lm - to teoria przy zachowaniu idealnych warunków pracy, termicznych oraz selekcjonowanym chipie.

Natomiast typowa żarówka (odnoszę sie do opisu aukcji ) halogenowa o mocy 500W generuje strumień średnio 8500lm, do nawet 9900lm (Tungsten) - jak w takim układzie traktować postępowanie sprzedawcy który pisze o zamienniku jak nie jawne oszustwo?

To światło bliżej ma do zamiennika HQI 70W - Typowy żarnik HQI 70W generuje strumień w okolicy 5100 - 5500lm, więc można traktować ten naświetlacz jako odpowiednik.
Avatar użytkownika
loccutus
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Cz 03 mar, 2005
Lokalizacja: Leszno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez radeqs » Pn 01 lip, 2013

Czy na korzyść tego naświetlacza nie będzie działało to, że ledy emitują światło kierunkowe, a halogeny i HQI dookólne? Ciekawe jakie straty są na odbłyśniku w typowym halopaku przerobionym na współpracę z HQI. Wydaje mi się, że efektywny strumień światła z tego naświetlacza będzie jednak trochę lepszy niż z HQI 70W. Obawiam się jedynie o odprowadzenie ciepła z emitera i o spadek wydajności LED'a wraz z upływającymi godzinami pracy.
radeqs
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Wt 31 lip, 2012
Lokalizacja: Ruda Śląska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez loccutus » Pn 01 lip, 2013

Absolutnie nie. Straty spowodowane emisją dookolną są jak najbardziej mierzalne, ale niestety nie aż takie. Osobiście robiłem pomiary porównawcze właśnie do halopaka z żarnikiem HQI 70W i żeby zrównoważyć strumień musiałem użyć łącznie 55W ledów (3 kolory), dla matrycy LED 1 kolorowej - tylko białe diody- wyszło odrobinę lepiej bo 49W. Weź jeszcze pod uwagę że ja do eksperymentu użyłem ledów Cree XTE chłodzonych aktywnie, o wydajności katalogowo ponad 40% większej niż ten chińczyk. Nie ma nic za darmo :)
Avatar użytkownika
loccutus
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Cz 03 mar, 2005
Lokalizacja: Leszno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez radeqs » Pn 01 lip, 2013

No to się lekko zdziwiłem! :shock: Pocieszeniem może być to, że jeśli balast dla HQI jest indukcyjny, a nie elektroniczny, to on też trochę mocy wciąga. Pamiętasz może całkowity pobór mocy z sieci dla tego HQI 70W i Twojego zestawu LEDów?
Robiłeś może podobne pomiary ze świetlówkami? Ciekawe jaką sprawność mają odbłyśniki np. dla T5?
PS. Rozumiem, że sprawdzałeś kąt rozsyłu promieniowania dla tego halopaka HQI oraz Twoich ledów i był zbliżony?
radeqs
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Wt 31 lip, 2012
Lokalizacja: Ruda Śląska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez loccutus » Pn 01 lip, 2013

Obiecuję sobie że jak wreszcie znajdę chwile to zrobię takie testy pomiarowo porównawcze... Sprawność to też ciekawy temat o którym wielu nie ma pojęcia a wielu innych nie pamięta - moje drivery mają sprawność w granicach 92%, zasilacze jakich używam RSP-150 MeanWell 89% - czyli do mocy LED 50W dodać musisz jakieś kolejne 10W łącznie strat, czyli pobór mocy z sieci nie powinien przekroczyć 60W,

HQI czy T5tek nie mierzyłem nie mam pojęcia jaką sprawnością dysponują stateczniki ale coś czuje że taki magnetyk sporo poniżej 80%....

BTW - zauważ że w opisie aukcji nie ma absolutnie mowy o sprawności oprawy ani tym bardziej o pobieranej mocy - niewygodne tematy są pomijane :)
Avatar użytkownika
loccutus
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Cz 03 mar, 2005
Lokalizacja: Leszno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Pn 01 lip, 2013

loccutus, a dlaczego mówisz o magnetyku teraz większość T8 a w szczególności T5-ki mają elektroniczne stateczniki, co idzie za mniejszym grzaniem się jak i zmniejszeniem poboru prądu.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez radeqs » Pn 01 lip, 2013

Ale większość fabrycznych HQI (zwłaszcza tych tanich) ma chyba nadal stateczniki indukcyjne. Co innego w T5 - tam musi być statecznik elektroniczny.
radeqs
Poznaje temat
 
Posty: 137
Dołączył(a): Wt 31 lip, 2012
Lokalizacja: Ruda Śląska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez loccutus » Pn 01 lip, 2013

radeqs napisał(a):Pocieszeniem może być to, że jeśli balast dla HQI jest indukcyjny, a nie elektroniczny, to on też trochę mocy wciąga.


radeks pytał, dlatego mówię o magnetykach - przy T5 oczywiście nie ma tematu.
Avatar użytkownika
loccutus
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Cz 03 mar, 2005
Lokalizacja: Leszno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez prosument » Pn 01 lip, 2013

Też bardzo ciekawi mnie test porównania LED kontra T5 z odbłyśnikami.

Tylko nie bardzo wiem jak go zrealizować, ponieważ odbłyśniki odbijają dużo światła, ale sporo pod złym kątem i mimo odbicia część nie wchodzi pod wodę.

Pomiar powinien być wykonany pod wodą, lub przed przednią szybą, ale w drugim przypadku nie mierzymy ile faktycznie wchodzi światła pod wodę, tylko ile się wydostaje się z akwarium.

Porównując również należy uwzględnić: czas spadku sprawności, wzrost wydajności T5 wraz ze wzrostem mocy.
prosument
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Śr 22 maja, 2013
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zubrzyna » Pn 01 lip, 2013

Avatar użytkownika
zubrzyna
Stały bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): N 20 maja, 2007
Lokalizacja: z przyszłości
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jaro87 » Wt 02 lip, 2013

No to temat się rozkręcił, dzięki wszystkim za swoje wypowiedzi i sugestie, ale co do takich aukcji nie jestem przekonany. Raz kupiłem niby super oświetlenie a okazało się że ledy nie sprawdzają się. Drugim razem wydałem więcej kasy i nie powiem jestem zadowolony służą one za oświetlenie nocne, nie będę się rozpisywał o działaniu tego sprzętu podam link.

http://(link).pl/aq3-oswietlenie-akwar ... 20428.html

A świecą nad akwarium 90x45x45= 182l świecą 4x 35W T5 140W/182L=0,7W/L i jest git a ledy jako dodatek.


A co do oświetlenia to jest dobre jako dodatek według mnie, na razie ledy nie dają tak do końca tego światła co mają dawać. Chyba że jak jeden kolega z tematu(loccutusco) ma temat bardziej obeznany powie że nie mam racji. Możliwe, nie można wiedzieć wszystkiego :smile:

Ale wyczaiłem lampy proszę o komentarz:

http://(link).pl/oprawa-halogen-lampa- ... 24016.html
jaro87
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 22 sty, 2012
Lokalizacja: Racibórz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Wt 02 lip, 2013

Oprawa jest ok, jeśli chcesz hqi to moim zdaniem warto :smile: W tej cenie raczej lepszej nie znajdziesz.
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jaro87 » Pt 05 lip, 2013

Dzięki ZANDAR o to mi chodziło przegrzebałem całe (link) w poszukiwaniu najtańszej lampy.
A teraz takie pytanie, znalazłem żarnik HQI oto link:

http://(link).pl/zarnik-hqi-150w-6700k ... 88619.html

i

http://(link).pl/zarnik-hqi-150w-10000 ... 88689.html

i teraz moje pytanie jakie kupić 3x 6700K czy 3x 10000K albo 2x 6700K i 1x 10000K?

Proszę o komentarz w tej sprawie. Pozdrawiam!
jaro87
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 22 sty, 2012
Lokalizacja: Racibórz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez filseb » Pt 05 lip, 2013

Oprawy metahalogenkowe firmy ZEXT to dziadostwo.
Po jakimś roku czasu do wymiany mamy układ zapłonowy
lub kondensator. Pracuję w hurtowni elektrycznej i już nawet tej firmy
nie bierzemy bo cały czas reklamacje.
Avatar użytkownika
filseb
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Wt 04 gru, 2012
Lokalizacja: Szprotawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron