450l - dobór światła pod roślinne

450l - dobór światła pod roślinne

Postprzez miszszczu » Pt 16 sie, 2013

Dzień dobry wszystkim - to mój pierwszy post na forum.
Po mału startuje z nOwym szkłem - 450 litrów - 150x50x60 cm.
Umyśliłem sobie oświetlenie hqi
I teraz pytanko
Czy lepiej pójść w taką belkę
http://(link).pl/lampa-hqi-2x150w-2x54 ... 96859.html
Czy tez dać punktowo 3 lampy hqi 150, a może lepiej 2 150 i 2 70, a moze 4 70?
Podłoże aktywne, system co2 jest
Prośba o rady
miszszczu
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pt 16 sie, 2013
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Pt 16 sie, 2013

Czytałem ostatnio o akwarium zasilanym trzema takimi lampami led http://(link).pl/naswietlacz-halogen-l ... 13548.html i podobno dają radę :smile:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez slipknot1989 » So 17 sie, 2013

Powiem Ci ze swojego doświadczenia, że samo hqi nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ nie ma tak dużej możliwości manipulacji barwy światła. Osobiście wziąłbym belke lub wykonał ją sam. Zawsze możesz przełamać barwe świetlówkami jeśli kolor zielska Ci nie podejdzie jak było u mnie. Dopiero dołożenie dwóch świetlówek Aqua Glo do 6500K VL dało fajną barwe rośln, które przestały sprawiać wrażenia prześwietlonych. Jak tylko żarniki się skończą od razu wracam do samych świetlówek :)
Zandar a jaka był wielkość tego akwa?
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez miszszczu » So 17 sie, 2013

slipknot1989 napisał(a):Powiem Ci ze swojego doświadczenia, że samo hqi nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ nie ma tak dużej możliwości manipulacji barwy światła. Osobiście wziąłbym belke lub wykonał ją sam. Zawsze możesz przełamać barwe świetlówkami jeśli kolor zielska Ci nie podejdzie jak było u mnie. Dopiero dołożenie dwóch świetlówek Aqua Glo do 6500K VL dało fajną barwe rośln, które przestały sprawiać wrażenia prześwietlonych. Jak tylko żarniki się skończą od razu wracam do samych świetlówek :)
Zandar a jaka był wielkość tego akwa?


A co sądzicie o takim rozwiązaniu?
http://www.zoolight.pl/product-pol-1102 ... 50x50.html
i do tego 5x80 W T5
http://www.zoolight.pl/product-pol-660- ... uaLux.html

Dno doświetli?
miszszczu
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pt 16 sie, 2013
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » So 17 sie, 2013

Powinno ale zostań przy 4x80W będzie wystarczające to i tak będzie już 320W co daje prawie 1W/L
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez miszszczu » So 17 sie, 2013

adams750 napisał(a):Powinno ale zostań przy 4x80W będzie wystarczające to i tak będzie już 320W co daje prawie 1W/L

Zawsze zastanawiałem się czy te przeliczniki liczy się do objętości akwarium netto czy brutto
przy 4 świetlówkach liczyć akwa 450l wychodzi:
320/450 = 0,71
jesli odliczyć podłoże
320/400 = 0,80

W swojej 112 mam obecnie 2x24+2x28 = 104 - daje to 104/112 = 0,93W/l

Dlatego myślałem nad 5 rurkami

Czy wg was owe rurki doświetlą zbiornik odpowiednio?
Jakiś trawniczek na pierwszym planie da radę z tego wyhodować?
miszszczu
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pt 16 sie, 2013
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » So 17 sie, 2013

Obecnie mam 4x58W w 450L nie powiem że jest to rewelacja ale na tym świetle trawnik z glossostigmy miałem wyśmienity, chociaż chcę przeskoczyć na 4x80W nie jestem za HQI ponieważ niema tak dużej rozpiętości barwowej jak przy świetlówkach.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzesiek22 » So 17 sie, 2013

Jak chcecie wsadzić 80w świetlówkę o długości 150cm do akwarium o tej samej długości?
Z oprawkami, raczej się nie zmieszczą.
Przy tej wysokości akwarium zaleca się stosowanie hqi jednak to chyba na wyrost lub do bardziej wymagających roślin, u mnie Adams750 glosia równie dobrze rośnie przy 2x54w (kilka miesięcy nie zapalałem reszty) tylko wolniej.
Zresztą czy glosia jest jakąś specjalnie wymagającą rośliną?
W doborze świetlówek warto się sugerować lumenami by w akwarium po przeliczeniu oscylowało pomiędzy 50-60lm/l.
Grzesiek22
Poznaje temat
 
Posty: 62
Dołączył(a): Wt 14 maja, 2013
Lokalizacja: Parowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » So 17 sie, 2013

Grzesiek22 napisał(a):ak chcecie wsadzić 80w świetlówkę o długości 150cm do akwarium o tej samej długości?

Ano tak , że świetlówki 80W mają po 145 cm plus oprawki więc idealnie pasują do pokryw 150 cm ... pisząc pokrywa w tym temacie mam na myśli rasową pokrywę czy choćby lampę stojącą do której takie świetlówki wejdą , a nie miałem na myśli wytłoczek z ABSu , które nie nadają się generalnie do akwarium roślinnego , choćby z tej prostej racji , że ich budowa i fabryczne rozwiązania oświetleniowe nie są tu na rękę.
Grzesiek22 napisał(a):Przy tej wysokości akwarium zaleca się stosowanie hqi jednak to chyba na wyrost lub do bardziej wymagających roślin

I tak i nie...
Grzesiek22 napisał(a):W doborze świetlówek warto się sugerować lumenami by w akwarium po przeliczeniu oscylowało pomiędzy 50-60lm/l.

Tutaj się zgodzę. :smile:
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez miszszczu » N 18 sie, 2013

Godar napisał(a):
Grzesiek22 napisał(a):Przy tej wysokości akwarium zaleca się stosowanie hqi jednak to chyba na wyrost lub do bardziej wymagających roślin

I tak i nie...

Rozwiniesz?
miszszczu
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pt 16 sie, 2013
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » N 18 sie, 2013

Przy hqi więcej światła dochodzi do dna z tego względu jest lepsze, ale ma swoje minusy mianowicie jak już pisałem wcześniej jest mniej barw światła do wyboru jak przy świetlówkach. Lecz przy nich także da się prowadzić piękny i zdrowy zbiornik.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 3promile » N 18 sie, 2013

Myślę, że to trochę mitologia. Wyraźna przewaga HQI w doświetlaniu dna dotyczyła świetlówek T8. W przypadku T5 różnica jest niewielka IMHO.
3promile
Zainteresowany tematem
 
Posty: 215
Dołączył(a): Pn 09 lis, 2009
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez miszszczu » N 18 sie, 2013

A co z temperaturą którą wytworzy układ 4 czy 5 świetlówek 80 W t5 pod aluminiową pokrywą? Myślicie że niezbędny będzie jakiś układ chłodzący?
miszszczu
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pt 16 sie, 2013
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » N 18 sie, 2013

Zapewne w czasie letnim będzie nie zbędne chłodzenie bo będzie grzało wodę w baniaku. Chyba że zastosujesz lampę podwieszaną z otwartym zbiornikiem to unikniesz tego problemu.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez miszszczu » N 18 sie, 2013

adams750 napisał(a):Zapewne w czasie letnim będzie nie zbędne chłodzenie bo będzie grzało wodę w baniaku. Chyba że zastosujesz lampę podwieszaną z otwartym zbiornikiem to unikniesz tego problemu.

Na moją korzyść działa to, że baniak stoi w klimatyzowanym pomieszczeniu-może to styknie.... Jak nie będę kombinował z chłodzeniem
miszszczu
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pt 16 sie, 2013
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez miszszczu » Wt 20 sie, 2013

Dajmy kontynuację w tym wątku
Mam filtr JBL e901
za mały raczej do 450l
Muszę coś dołożyć - albo po prostu wymienić
Chcę eheima
Co polecicie?
miszszczu
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pt 16 sie, 2013
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Wt 20 sie, 2013

Na taki zbiornik , ze względu na odpowiednią cyrkulację wody polecił bym dwa filtry kubełkowe , z których jeden robił by filtrację mechaniczną , a drugi biologiczną . W tym układzie możesz dokupić w sumie dowolny kubełek o wydajności ok 1500 l/h i większej pojemności na wkłady.
Opcja druga jest taka , że kupujesz 1 duży kubeł który da radę całemu zbiornikowi , ale to byłby np Eheim 2080 ( 2 wloty i 1 wylot) lub Unimax 500/700 z Aquaela.
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez miszszczu » Wt 20 sie, 2013

Godar napisał(a):Na taki zbiornik , ze względu na odpowiednią cyrkulację wody polecił bym dwa filtry kubełkowe , z których jeden robił by filtrację mechaniczną , a drugi biologiczną . W tym układzie możesz dokupić w sumie dowolny kubełek o wydajności ok 1500 l/h i większej pojemności na wkłady.
Opcja druga jest taka , że kupujesz 1 duży kubeł który da radę całemu zbiornikowi , ale to byłby np Eheim 2080 ( 2 wloty i 1 wylot) lub Unimax 500/700 z Aquaela.


Mam możliwość zakupu po niskiej cenie nówkę Filtr Eheim Professionel 3 2075 (za mniej niż pół ceny)
Uciągnie ten zbiornik razem z moim JBL e901?
miszszczu
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pt 16 sie, 2013
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Godar » Wt 20 sie, 2013

miszszczu napisał(a):Mam możliwość zakupu po niskiej cenie nówkę Filtr Eheim Professionel 3 2075 (za mniej niż pół ceny)
Uciągnie ten zbiornik razem z moim JBL e901?

Możesz spróbować powinno być ok :smile: , najwyżej potem wywalisz 901 i włożysz na jego miejsce większy jak trafi Ci się kolejna okazja. :smile:
Choć nie wiem czy od razu by lepiej nie było dać Unimaxa 700. :lol:
Godar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 800
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2008
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez miszszczu » Wt 20 sie, 2013

Godar napisał(a):
miszszczu napisał(a):Mam możliwość zakupu po niskiej cenie nówkę Filtr Eheim Professionel 3 2075 (za mniej niż pół ceny)
Uciągnie ten zbiornik razem z moim JBL e901?

Możesz spróbować powinno być ok :smile: , najwyżej potem wywalisz 901 i włożysz na jego miejsce większy jak trafi Ci się kolejna okazja. :smile:
Choć nie wiem czy od razu by lepiej nie było dać Unimaxa 700. :lol:


Jep - byłaby kasa, byłby większy kubeł
Tego eheima wyrywam za 250 zł (nietrafiony prezent, koleś nie wiem co sprzedaje).
Akwarium będzie roślinne z małymi rybkami. Mam nadzieje, że uciągnie ten zestaw
miszszczu
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Pt 16 sie, 2013
Lokalizacja: Gdańsk
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron