temp barwy żródła swiatła

temp barwy żródła swiatła

Postprzez Ania » Cz 27 lis, 2003

czesc :)
moje pytanie: czy ilosc kelvinow decyduje o jakosci swietlowki i czym wicej K to lepsze jest oddawanie barwy w swietlowce? przykładowo sylvani aquastar -widmo swiatla tropikalnego 10.000K a swietlowki sery tropikalne swiatlo 4700K Przeczytalam ze barwa zrodla swiatla np swiatlo dzienne ma barwę 3000 - 6000K
Ania
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt 29 sie, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dormio » Cz 27 lis, 2003

Oj... pomieszałaś wszystko najwyraźniej ;)

Ilość kelvinów mówi o temperaturze barwowej źródła światła (niezależnie od jego typu - np. dzieli się w ten sposób gwiazdy). Oddawanie barw nie ma nic wspólnego z temperaturą barwową - kelvinami.
Światło dzienne, słoneczne, to w zależności od zachmurzenia od 5000 do 6000'K. Przy czym należy zaznaczyć, że temperatury niższe (np. 3000'K) określają źródło światła o przewadze "ciepłych" kolorów - przewaga pasm czerwieni, a temperatury wyższe (np. 10000'K) określają źródła o przewadze "chłodnych" kolorów - przewaga pasm niebieskich.

Oddawanie barw oznacza wierność w pokazywaniu rzeczywistych kolorów i określa się je współczynnikiem Ra. Za zadowalające oddawanie barw w akwarystyce przyjmuje się Ra~80, a zalecane jest Ra>90. Innymi słowy im wyższe Ra tym wierniejsze (naturalnym) kolory ryb i roślin.

Nie można przy tym zapomnieć, że na kolorystykę flory i fauny w akwarium będzie miało również rozmieszczenie źródeł światła. Zaleca się aby źródła o jak najwyższym Ra i barwie zbliżonej do dziennej znajdowały się jak najbliżej obserwatora. W większości wypadków nie mówi się o przyczynach dla, których się zaleca takie ustawienie. Ja podam dwie. Podstawową przyczyną - widzimy najlepiej w oświetleniu maksymalnie zbliżonym do słonecznego (temperatura barwowa Słońca w tabelach astronomicznych określana jest na 5400'K). Drugą przyczyną jest to, że widzimy zasadniczo światło odbite (kolory) więc im wierniejsze będzie padać na oświatlany obiekt tym lepiej.

Pytaj jak masz jeszcze jakieś wątpliwości... :)

Dormio
Avatar użytkownika
Dormio
Poznaje temat
 
Posty: 57
Dołączył(a): Pt 04 lip, 2003
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ania » Cz 27 lis, 2003

:) dobrze a skąd mam wiedzic ile swietlowka ma ~`Ra~ :?: ? i czy lepsza jest barwa cieplejsza czy chlodniejsza i ktorą swietlowke powinnam kupic z mniej czy wiecej ~K~? :) :?:

wogole to ci bardzo dziekje za odpowiedz :)
Ania
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt 29 sie, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Arcadio » Cz 27 lis, 2003

Wlasnie tutaj jest najwiekszy problem. Ty musisz sam zadecydowac jakie swietlowki zastosujesz. W wielu przypadkach najlepiej kupic jakies dobre Osramy albo Philipsy. Kosztuja mniej kasy niz tzw. swietlowki typowo akwarystyczne a spelniaja doskonale swoje zadanie. Temat swiatla przewija sie ciagle na wszylkiegomrodzaju grupach. Dlatego poszperaj i znajdziesz naprawde sporo informacji na ten temat.
Pozdrawiam
Arek
Arcadio
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz 11 wrz, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dormio » Pt 28 lis, 2003

Jak już kolega napisał powinnaś sama podjąć decyzję, czy lepiej jest kupować specjalizowane świetlówki, czy może zwykłe produkowane przez np. Osrama i Philipsa. Świetlówki tych producentów na szczęście są doskonale opisane i łatwo rozpoznać, czy dana się nadaje.
Opis typu świetlówki zawiera ciąg znaków np. świetlówka Philips TL'D 18W/965 - ten ciąg oznacza typową świetlówkę liniową o mocy świetlnej 18 watt, Ra>~90 i temperaturze barwowej 6500'K.
Podobnie oznaczone są świetlówki Osrama.

Natomiast na drugie Twoje pytanie odpowiedź znajduje się w Twoim akwarium. Mam nadzieję, że już podjęłaś decyzję co będzie pływać i rosnąć w Twoim akwarium. Jeżeli wybrałaś rybki których ulubionym menu są roślinki to zrozumiałe, że roślin dużo mieć nie będziesz. Nie jest wtedy Ci potrzebne światło, które pozwala na zrównoważony rozwój roślin. W takim wypadku wybierasz tak byś Ty miała największy komfort oglądając akwarium (kolorystyka i moc świetlówki).
Natomiast jeżeli zdecydowałaś, że będzie to akwarium roślinne... no cóż, wielu o tym pisało i wielu napisze, ja napiszę jedynie, że każdy ma swój pomysł na to jak dostarczyć odpowiedniego oświetlenia roślinom. Proponuję żebyś poczytała o oświetleniu na www.holenderskie.aip.pl bo właśnie chyba tam dowiesz się najwięcej ile i jakiego światła potrzebują rosliny.

Dormio
Avatar użytkownika
Dormio
Poznaje temat
 
Posty: 57
Dołączył(a): Pt 04 lip, 2003
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron