Zmierzona ilość światła przy użyciu elektroniki z kompaktów

Zmierzona ilość światła przy użyciu elektroniki z kompaktów

Postprzez Eternal » Pt 09 sty, 2004

Witam

Jakiś czas temu opublikowałem wyniki małego pierwszego doświadczenie - wpływu odbłyśników na ilość światła. Wywołało to żywą polemikę. Dzisiaj zamieszczam wyniki drugiego doświadczenia. Testowałem ile światła emitują świetlówki ze standardowym statecznikiem i starterem, oraz ze elektroniką wyprutą z 20-sto watowych kompaktów Brilux. Zauważyłem też, że 21W kompakty tejże firmy mają identyczną elektronikę, różnią się od 20W ilością rurek.

Doświadczenie przeprowadziłem urządzeniem Lux meter LX-101. Czujnik umieściłem w odległości 20cm od badanych świetlówek. Do badania użyłem kolejno świetlówki z obłyśnikami wykonanymi z połówki rury pcv o średnicy 4,5 cm. Badałem świetlówki:
Philips TL 8W/33
Philips TL 13W/33
Philips TLD 18W/84

Badanie powtórzyłem trzykrotnie, wartości uśredniłem.

A oto wyniki (w luxach):
Rura 8W ze statecznikiem standardowym -> 880
Rura 8W ze statecznikiem elektronicznym z kompaktu 20W -> 945

Rura 13W ze statecznikiem standardowym -> 990
Rura 13W ze statecznikiem elektronicznym z kompaktu 20W -> 945

Rura 18W ze statecznikiem standardowym -> 1610
Rura 18W ze statecznikiem elektronicznym z kompaktu 20W -> 950

Podsumowanie:
Przy użyciu stateczników elektronicznych w świetlówkach 8W i 13W ilość światła wynosi odpowiednio 107% i 95% wartości światła ze statecznikiem standardowym, natomiast w przypadku świetlówek 18W ta wartość spada do zaledwie 59% - wnioski pozostawiam Wam.

Jeżeli posiadacie elektronikę z kompaktów, która według Was spisuje się lepiej od tej, którą ja testowałem piszcie. Możecie też mi wysłać takową ja ją przetestuję i odeślę.

Pozdrawiam
Nicpek
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Baranowski » Pt 09 sty, 2004

Ciekawe, wygląda więc na to, że należy stosować dużo mocniejsze stateczniki w stosunku do mocy świetlówek. Największe mają chyba 24W ciekawe czy na takich swietlówka 18W również tak słabo świeci? Miałbym jeszcze jedną propozycję, może mógłbyś przetestować co lepiej odbija światło, folia samoprzylepna lustrzana czy zwykła biała?
Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Aktywny użytkownik
 
Posty: 726
Dołączył(a): Pt 27 cze, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eternal » Pt 09 sty, 2004

Co ciekawe ten statecznik działał tak samo dobrze zarówno przy świetlówce 8W jak i 13W. Tzn ilość światła w przybliżeniu wynosiła 100% ilości światła przy statecznikach konwencjonalnych. Ale należy zwrócić uwagę, że świetlówki 8W i 13W mają średnicę 16mm (stare T5). Testowałem też statecznik ze kompaktu 11W, ale ten to w ogóle był poza wszelką konkurencją – światło z każdej świetlówki, nawet tej 8W było takie słabe, że dąłem sobie spokój z zapisywanie wyników testów.

Co do folii – testowałem folię aluminiową spożywczą i folię aluminiową samoprzylepną (taką w rolkach, z marketu). Obie dawały bardzo zbliżony wynik (różnice w granicach błędu). I to pomimo tego, że folię spożywczą miałem przyklejoną bardzo „nieelegancko” – jak wiadomo ciężko ją przykleić tak samo dobrze jak tą samoprzylepną z marketów.

Nicpek
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Baranowski » So 10 sty, 2004

Niedwano kolega stwierdził, że jego zdaniem biała folia lepiej odbija światło niż lustrzana. Po zastanowieniu stwierdziłem, że chyba coś w tym jest. Dobrze było by jednak to jakoś sprawdzić.
Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Aktywny użytkownik
 
Posty: 726
Dołączył(a): Pt 27 cze, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adamb » N 11 sty, 2004

Czy dałbyś radę zmierzyć wartość skuteczną prądu w powyższych przypadkach??
adamb
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): N 11 sty, 2004
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eternal » N 11 sty, 2004

adamb napisał(a):Czy dałbyś radę zmierzyć wartość skuteczną prądu w powyższych przypadkach??


Tak średnio wiem o co chodzi. Z elektryki/elektroniki jestem laikiem. Jedyne co zmierzyłem, to podłączyłem amperomierz szeregowo do zasilania i zmierzyłem prąd pobierany z sieci (a czy to jest wartość skuteczna - zabij, ale nie wiem). Wzór na moc to P=U*I choć z drugiej strony podobno voltoampery nie do końca odzwierciedlają moc pobieraną z sieci. Wchodzą tu jeszcze przesunięcia fazowe (chyba) a z tym to w ogóle nie wiem jak sobie poradzić.

W każdym razie wyniki pomiaru prądu przy świetlówce 8W były koło 0,035 ampera, co przy prądzie z sieci 230 volt daje około 8 wat. Swoją drogą, jeżeli sposób pomiaru jest dobry, to oznacza blisko 100% skuteczność stateczników elektronicznych.

Przy świetlówce 18W wartość prądu wyniosła 0,046 ampera, co przy prądzie z sieci 230 volt daje 10,58 watów. I to by się wstępnie zgadzało z pomiarami światła, które to dały wartość 59% wartości przy standardowych statecznikach.

Dodam, ze jak zacząłem mierzyć tenże prąd pobierany w przypadku układów ze standardowym statecznikiem to aż się za głowę złapałem. Wyszło, że jedna świetlówka 18W pobiera 35W, a 8W aż 30W. Takie same pomiary mi wychodziły zarówno z cewką wpiętą w układ jak i bez cewki. Czyżby standardowe stateczniki miały aż tak małą skuteczność?

To tyle

Pozdrawiam
Nicpek
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rybal » Wt 13 sty, 2004

Witam
Nicpek czy jesteś w stanie zmierzyć ilość swiatła oddawanego przez rury pracujące na oryginalnych statecznikach elektronicznych? Zamierzam bowiem w nowym akwa takowe zamontować. Ciekaw jestem na ile prawdziwe są zapewnienia producentów o wiekszej skutecznosci swietlnej rur pracujących na tych statecznikach i czy pobór mocy jest mniejszy.
Pozdr.
Tomek
Avatar użytkownika
rybal
Poznaje temat
 
Posty: 129
Dołączył(a): Cz 14 sie, 2003
Lokalizacja: Olsztyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eternal » Wt 13 sty, 2004

rybal napisał(a):Witam
Nicpek czy jesteś w stanie zmierzyć ilość swiatła oddawanego przez rury pracujące na oryginalnych statecznikach elektronicznych?
Tomek


Bardzo chętnie, ale... nie mam takich stateczników. A do testów raczej ich nie będę kupował, bo tanie nie są. Pożyczenie też raczej nie wchodzi w grę, bo nie mam od kogo. Jak widzisz - beznadziejna sprawa.

Pozdrawiam
Nicpek
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez deepblue » Pn 26 sty, 2004

Nicpek napisał(a):Bardzo chętnie, ale... nie mam takich stateczników. A do testów raczej ich nie będę kupował, bo tanie nie są. Pożyczenie też raczej nie wchodzi w grę, bo nie mam od kogo. Jak widzisz - beznadziejna sprawa.


Niekoniecznie beznadziejna ;-)
Jeśli masz dostęp do dwóch świetlówek 30 lub 36W(obie muszą mieć tyle samo watt) i kilku metrów przewodu to daj znać(tutaj lub na priva - deepblue@w.pl). Mogę Ci pożyczyć na kilka dni statecznik Vossloch Schwabe 2x36W - będę go używał dopiero za jakiś miesiac.
deepblue
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): Cz 04 wrz, 2003
Lokalizacja: Kościerzyna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eternal » Wt 27 sty, 2004

Dłuższą chwilę się zastanawiałem nad Twoją propozycją. I z wielkim żalem muszę odmówić. Przyznam, że chciałbym wiedzieć jak to jest naprawdę z dedykowanymi statecznikami elektronicznymi – czy rury na nich święcą faktycznie jaśniej, jak podaje producent.

Rozumiem, że jesteś z województwa pomorskiego (tak jest napisane w profilu), więc w grę wchodzi jedynie przesyłka nasz wspaniałą Pocztą Polską. Nie chciałbym tego robić z dwóch powodów:

1. Ten statecznik jest zbyt drogi, by go powierzać naszej Poczcie. Gdy kupujesz coś wysyłkowo, firma która sprzedaje w necie ponosi ryzyko związane z Pocztą. Ty czekasz tylko na przesyłkę i jeżeli coś się stanie, najwyżej ta firma będzie się szarpać z Pocztą. W naszym przypadku musimy zaufać Poczcie (przesyłka w dwie strony) i w razie gdy ona zawali – mamy nie lada problem.

2. Trochę ostatnio wydałem na akwarium (wystartowałem w październiku zeszłego roku) i teraz trzeba zacisnąć pasa. Przesyłka w dwie strony wyniosłaby kilkanaście złotych, a za to wolę sobie kupić test NO3, bo mi się kończy, a tu mi się jeszcze kubełek marzy (na to raczej nie ma szans w najbliższej przyszłości). Taka jest niestety dzisiaj szara rzeczywistość.

Z załatwieniem rur 36 lub 30 watowych nie byłoby problemu – to jedyna pocieszająca wiadomość. Ale obiecuję Ci, że jak tylko któryś ze znajomych akwarystów w Opolu kupi sobie podobny statecznik, natychmiast go przetestuję, porównam z układem tradycyjnym i opublikuję tutaj wyniki pomiarów.
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez deepblue » Wt 27 sty, 2004

Nicpek napisał(a):Rozumiem, że jesteś z województwa pomorskiego (tak jest napisane w profilu), więc w grę wchodzi jedynie przesyłka nasz wspaniałą Pocztą Polską. Nie chciałbym tego robić z dwóch powodów:

1. Ten statecznik jest zbyt drogi, by go powierzać naszej Poczcie. Gdy kupujesz coś wysyłkowo, firma która sprzedaje w necie ponosi ryzyko związane z Pocztą. Ty czekasz tylko na przesyłkę i jeżeli coś się stanie, najwyżej ta firma będzie się szarpać z Pocztą. W naszym przypadku musimy zaufać Poczcie (przesyłka w dwie strony) i w razie gdy ona zawali – mamy nie lada problem.


Liczę się z taka ewentualnością, dlatego wysłalbym paczkę z podana wartościa(chyba, ze jest jakiś lepszy sposób zabezpieczenia). W razie kłopotów nie miałbym do Ciebie żadnych pretensji.

2. Trochę ostatnio wydałem na akwarium (wystartowałem w październiku zeszłego roku) i teraz trzeba zacisnąć pasa. Przesyłka w dwie strony wyniosłaby kilkanaście złotych, a za to wolę sobie kupić test NO3, bo mi się kończy, a tu mi się jeszcze kubełek marzy (na to raczej nie ma szans w najbliższej przyszłości). Taka jest niestety dzisiaj szara rzeczywistość.


Koszt przesyłki w obie strony pokryję sam. Pieniądze na przesyłke w moją strone włożyłbym do paczki.
Niestety, w razie zagubienia paczki, przy przesyłce w moja stronę, to Ty musiałbyś reklamować na poczcie, więc zastanów się i napisz czy się zdecydowałeś.
deepblue
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): Cz 04 wrz, 2003
Lokalizacja: Kościerzyna
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eternal » Wt 27 sty, 2004

Zaskoczyłeś mnie. I jednocześnie przekonałeś. Szczególnie słowa: "W razie kłopotów nie miałbym do Ciebie żadnych pretensji". Więc zgadzam się - ślij. Na priva wysyłam Ci mój adres.
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez noiser » N 01 lut, 2004

czekamy z niecierpliwością
noiser
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): Cz 20 lis, 2003
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eternal » Wt 03 lut, 2004

Ostatnio zmieniony Śr 06 lip, 2005 przez Eternal, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jakub.s » Cz 15 kwi, 2004

Cześć ;]

Tak się skłąda że ostatnio budowałem pokrywę do 60L akwa. Włożyłem do niej 3 szt 15W T8. Otóż kupiłem sobie właśnie 3 takie żarówki kompaktowe (brilux 20W) i niestety musze powiedzieć że bardzo się zawiodłem na tym rozwiązaniu ze względu na kiepską jasność świetlówek podłączonych do tych dławików. Wróciłem szybko do zwykłych dławiówi.

Parę dni potem wpadły mi znów do ręki dławiki elektroniczne ze świetlówki Ansman, Osram, i Philips (dostałem je w sklepie jako uszkodzone żarówki). Powiem Wam, że doznałem totalnego szoku jak zrobiło się jasno. Duuużo jaśniej niż na zwykłych dławikach nie mówiąc o elektronicznych briluxach. Warto się przesiąść napewno pod warunkiem że ma się uszkodzone żarówki. Cena leszych żarówek jest jest spora. Jedynie Ansmann w Kielcach kosztuje ok 10zł za 17W (takiej mocy żarówki dostałem)...

Wniosek. Opłaca się zakłądać elektronikę pod warunkiem że nie pochodzi z briluxa ;]

Pozdrawiam serdecznie
jakub.s
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 14 lut, 2004
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jakub.s » Cz 15 kwi, 2004

Sory za byki...tak się piszę jak się ma 2 różne klawiatury ;]
jakub.s
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 14 lut, 2004
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eternal » Pt 16 kwi, 2004

jakub.s napisał(a):Parę dni potem wpadły mi znów do ręki dławiki elektroniczne ze świetlówki Ansman, Osram, i Philips (dostałem je w sklepie jako uszkodzone żarówki). Powiem Wam, że doznałem totalnego szoku jak zrobiło się jasno. Duuużo jaśniej niż na zwykłych dławikach nie mówiąc o elektronicznych briluxach. Warto się przesiąść napewno pod warunkiem że ma się uszkodzone żarówki. Cena leszych żarówek jest jest spora. Jedynie Ansmann w Kielcach kosztuje ok 10zł za 17W (takiej mocy żarówki dostałem)...

Wniosek. Opłaca się zakłądać elektronikę pod warunkiem że nie pochodzi z briluxa ;]


Może dasz radę zmierzyć uzyskany efekt? Nie musi to być wartość bezwzględna, ale np. porównanie ze statecznikami standardowymi? Rozwiałoby to wątpliwości wielu akwarystów.

Cały czas mnie jednak męczy wpływ elektronicznych stateczników z kompaktów na widmo świetlówek akwarystycznym.
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jakub.s » Pt 16 kwi, 2004

kurde...nietety nie mam żadnego urządzenia do mierzenia światła a wiadomo, że na oko to chłop w szpitalu umarł ;]. Słuchaj...jeśli masz takie urządzenie to może spróbuje skombnować jeszcze taki lepszy dławik i Ci wyślę. Może ktoś jeszcze będzie mógł coś udostępnić do testów.

Co do wpływu na widmo to imho prawie nie ma. Nie znam się na elektronice ale na mój chłopski rozum to luminofor odpowiada za barwę a on się nie zmienia. Prąd chyba raczej też nie wiele (może przesadziłem ale nie na tyle by zmienić widmo). No może jedynie to że świetlówka świeci jaśniej lub ciemniej powoduje podbicie pewnych zakresów widma jeszcze bardziej niż oryginalnie ale imho nie zmieniają się wartości długości fal podbitych zakresów (tzn świetlówka nie zmienia swojej temperatury barwnej - czyt. koloru).

Pozdro
jakub.s
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 14 lut, 2004
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Zmierzona ilość światła przy użyciu elektroniki z kompaktów

Postprzez robo33 » Pn 26 lip, 2004

Myślę, że jak miałbyś miernik elektryczny i zmierzył prąd płynący.Przelicz moc pobieraną z sieci . To wiele uzyskałbyś odpowiedzi.
I jeszcze jedna uwaga . Co z trwałością świetlówki?
Miłej zabawy
Pozdrawiam Robert K
:D
Avatar użytkownika
robo33
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: Sompolno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez jakub.s » Pt 30 lip, 2004

Hm. Masz rację.
Co do trwałości to świeci jak świeciło i nic sie nie zmienia... ;]

Pozdrawiam
jakub.s
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 14 lut, 2004
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron