Porównania widma świetlówek !!!

Postprzez fenix » So 25 lis, 2006

Z tego co zauważyłem to wiekszość lamp nawet te "niby do akwariów" ma emisje w zakresie 500-600nm powodującą podobno rośnięcie glonów więc zaczynam się zastanawiac nad sensem wydawania pieniedzy na tzw markowe lampki kiedy normalne świetlółwki maja wiekszą ilość lumenów na wat. Zna może ktoś jakąś fajną swietlówkę z małym pikiem 550nm i z dużą ilością lumenów?
fenix
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 24 lis, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Aqua Dragon » Pn 27 lis, 2006

fenix napisał(a):Z tego co zauważyłem to wiekszość lamp nawet te "niby do akwariów" ma emisje w zakresie 500-600nm powodującą podobno rośnięcie glonów więc zaczynam się zastanawiac nad sensem wydawania pieniedzy na tzw markowe lampki kiedy normalne świetlółwki maja wiekszą ilość lumenów na wat. Zna może ktoś jakąś fajną swietlówkę z małym pikiem 550nm i z dużą ilością lumenów?


Witaj Fenix,

kwestię kontroli rozrostu glonów powinieneś spróbować rozwiązać poprzez stworzenie optymalnych warunków wzrostu roślin (w zależności od ilości roślin w baniaku, specyfice wzrostu każdej z nich musisz osiągnąć optimum w zakresie ilości lx, ilości podawanego CO2 oraz ilość nawozu) tylko wtedy możesz pozbyć się glonów ... samo kombinacja z świetlówkami nic Tobie nie pomoże...


Pozdrawiam,

Aqua Dragon
Avatar użytkownika
Aqua Dragon
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt 04 kwi, 2006
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fenix » Cz 07 gru, 2006

Aqua Dragonie ja nie mam hm problemu z glonami a z roślinami które mimo nawozów i co2 jakoś nie chcą współpracować, nad swoim rośnięciem. Z tąd moja aluzja co do lumenów, w końcu cała energia jaką mają do dyspozycji roślinki pochodzi ze światła. więc tak sobie pomyślałem żeby im dać go wiecej?
fenix
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 24 lis, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fenix » Pn 18 gru, 2006

No dzisiaj zaczynam eksperyment zobaczymy co ma 550nm do glonów będę informował co tydzień o sytuacji.
fenix
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 24 lis, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fenix » Śr 24 sty, 2007

Z całyą pewnością mogę stwierdzić, że mój eksperyment wykazał zerowe powiązania między polepszeniem szybkości wzrostu glonów a długością fali 550nm
fenix
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 24 lis, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bflip » Śr 18 kwi, 2007

Witam, po przeczytaniu tych postow juz calkiem mi sie pomieszalo, czy mozecie mi doradzic jakie mam zastosowac oswietlenie w moim akwa 80x45x35 126litrow, standardowa pokrywa zamknieta z miejscem na 2 swietlowki 18W, zasilanie CO2. chce zeby dobrze czuly sie rosliny ale zeby w miare dobrze prezentowalo sie moje stadko neonek. za bardzo niechce przerabiac pokrywy, narazie wole zostac przy samych swietlowkach, prosze o najlepsze zestawienie swietlowek, tylko nie piszcie o lumenach itp bo juz sie w tym wszystkim pogobilem, tylko konkretne typy swietlowek. z gory dzieki i pozdro.
Bartek
bflip
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr 18 kwi, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez romanbyd » Pn 21 maja, 2007

Witam!
Czy ktoś wie,jak długo można eksploatować różne świetlówki, różnych producentów???
Czy rzeczywiście są do wyrzucenia po 1 roku ?! Jeden sprzedawca mówił niedawno klientowi,że tylko pół roku :? .
________________
pozdr!
Avatar użytkownika
romanbyd
Poznaje temat
 
Posty: 91
Dołączył(a): Wt 27 mar, 2007
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Pn 21 maja, 2007

Nie ma czegoś takiego że mija rok i do wyrzucenia bo sie już nie nadają. One od samego początku użytkowania tracą na wartości, ale będą całkiem bezużyteczne jak sie przestaną świecić ;) Kwestia jest tylko taka kiedy opłaca sie je wymienić.
Sprzedawca tak powiedział - po pół roku niech wymienia osoba kórą stać na wymiane świetlówek po to by w małym stopniu poprawić jakość światła. Oraz to że gdyby twierdził iż po roku... miałby o połowę mniejszą sprzedaż świetlówek ;)
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez romanbyd » Wt 22 maja, 2007

Witam!
Dokładnie tak sobie pomyślałem 8) ,ale nieraz spotykałem w słowie pisanym podobne informacje (wymiana po ok. roku). Może zmienia się znacznie spektrum widma?
Oko nasze maże nas zwodzić.... Może ktoś z "Forumowiczów" zna jakieś konkretne badania w tym temacie? :?:
_______________
pozdr!
Avatar użytkownika
romanbyd
Poznaje temat
 
Posty: 91
Dołączył(a): Wt 27 mar, 2007
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fenix » N 12 lip, 2009

W związku z ostatnim z postów piszę z całą odpowiedzialnością, iż spektrum emisji światła nie ma prawa zmienić się w czasie użytkowania świetlówki. Luminofor (substancja która świeci) w świetlówce się nie zużywa. A co do sprawności świetlówek po pewnym okresie jest jak z baterią litowo jonową w telefonie po roku czasu spada ilość energii jaką może zmagazynować ale czy to jest powód by ją wymieniać. Pamiętajcie, że każda świetlówka zawiera rtęć wiec im efektywniej ja wykorzystujemy tym lepiej dla środowiska. A co do mojego eksperymentu ze światłem 550nm to mogę powiedzieć że lepiej jest się pomartwić o światło w pokoju (słoneczne) niż o tą długość fali w świetlówce. 550nm nie ma wpływu (widocznego) na glony.
fenix
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 24 lis, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez raadam_79 » So 19 wrz, 2009

Witam
Chciałem prosić was o pomoc bo nie jestem pewien czy mam dobrze dobrana świetlówki.
Posiadam akwarium 54l. Przebudowałem pokrywę na dwie świetlówki i włożyłem następujące światło
przód - Power-Glo T8 18000K (15W)
tył - Flora-Glo T8 2800K (15W)

Akwarium jest zwykłe towarzyskie. Rośliny nie są zbytnio wymagające.

Pozdrawiam i wierzę że pomożecie.
raadam_79
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): Pt 20 lut, 2009
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Pytanko;D

Postprzez Piotr 1916 » Śr 28 lip, 2010

Witam mam do was serdeczną prośbę o pomoc. Otóż mam baniaczek 220l (170l - użyteczne) przez rok jechałem na św. "korytarzowych" tak wiem to najgorsze g..... jakie możliwe ale kiedyś był brak środków. Teraz postanowiłem wymienić świetlówki i tu mam do was pytanie:

Wybrałem oto takie św:
Aqua-Glo 20W 60cm-27zł /2szt
Sun-Glo 40W 120cm-31.80zł/1szt

i tu proszę o poradę nie wiem jaką z tych wybrać jako 3 60cm:
Power-Glo 20W 60cm-40.70zł
Flora-Glo 20W 60cm-43.30zł
Life-Glo 20W 60cm-42.90zł

Mam nietypową też pokrywę i dlatego nie wiem jaką tą ostatnią świetlówkę wybrać.
Chyba że polecicie mi inne św. w podobnych cenach a leprze. Dołączam też schemat mojej pokrywy. Akwarium jest układane w stylu holenderskim wraz z rybami. Więc kładę nacisk na rozwój roślin, ich wybarwienie jak również wybarwienie ryb.

Będę bardzo wdzięczny za okazaną pomoc.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Piotr 1916
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): So 10 kwi, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Śr 28 lip, 2010

Świetlówki korytarzowe, jak je nazwałeś, są tak samo dobre dla roślin jak każde inne w tym "specjalistyczne". Roślinom wodnym wszystko jedno, bo mają zestaw pigmentów pomocniczych i mogą wykorzystać prawie każde widmo światła.
Jak chcesz zmienić światlówki to kieruj się wrażaniemi wzrokowymi, barwą światła, które tobie się podoba i nie kupuj "specjalistycznych" światlówek, bo różnią się one od innych zasadniczo ceną przy podobnych parametrach technicznych w porównaniu do "zwykłych" świetlówek.
Możesz pomieszać 2-3 rodzaje światlówek aby uzyskać pełniejsze widmo, kombinacji jest wiele, ja aktualnie używam kombinacji Philips 965 i Sylvania Grolux i wygląda ok, dobrze też wyglada Philips 965 lub 865 ze światlówkami Aquarelle, pewnie inni użytkownicy podadza Ci też inne sprawdzone kombinacje.
Ostatnio zmieniony Cz 29 lip, 2010 przez spider72, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Piotr 1916 » Śr 28 lip, 2010

ok. dzięki za szybką i rzeczową odp. w takim razie wypróbuje takie rozwiązanie. Wstawię te świetlówki specjalne i zobaczymy co po roku będzie, w końcu wyd. 90-120zl na rok to da się jakoś przeboleć:D akwarystyka to jedne wielkie hobby, w którym trza próbować każdej drogi by wzbogacać się o nowe doświadczenia;] Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam wszystkich na forum.
Piotr 1916
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): So 10 kwi, 2010
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez strikerbest » Pn 10 sty, 2011

Witam
Odświeżę temat bo nie tak dawno na jednym z forów doświadczony użytkownik stwierdził że mój zestaw oświetleniowy nie jest najlepszy dla roślin. Wtedy świeciłem po 8 godzin zestawem 3x54W: GroLux, AquaStar, ReefWhite; w akwarium 240l. Ponoć zbyt dużo niebieskiego powoduje rozwój glonów. Chciałbym żeby się ktoś do tego ustosunkował.
strikerbest
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn 10 sty, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez spider72 » Pn 10 sty, 2011

Żadne widmo nie jest powiązane z glonami, jednak nowe świetlówki dają więcej światła niż zużyte, przy czym widmo niebieskie jest najbardziej energetyczne, co przyspiesza wzrost roślin i powoduje zwiększone zapotrzebowanie na składnik. Jeżeli tego nie skorygujemy i składników będzie niewystarczająca ilość, to w większości przypadków możemy spodziewać się glonów.
Avatar użytkownika
spider72
Znający temat
 
Posty: 1063
Dołączył(a): N 13 kwi, 2008
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez etherni » Pt 06 wrz, 2013

spider72 napisał(a):Świetlówki korytarzowe, jak je nazwałeś, są tak samo dobre dla roślin jak każde inne w tym "specjalistyczne". Roślinom wodnym wszystko jedno, bo mają zestaw pigmentów pomocniczych i mogą wykorzystać prawie każde widmo światła.


spider, a jak to jest z świetlówkami jednopasmowymi?
Taka np. Leuci T5 765 ma 80% energi w "piku" światła niebieskiego, więc w teorii powinna być niezła dla roślin - jednak czytałem sporo opinii że jednopasmowe dla roślin są z złe - ale niby czemu?
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Pt 06 wrz, 2013

O panie można powiedzieć prawie złota łopatka za wykopany temat :wink: ale nie wiem czy od kolegi spidera72 otrzymasz odpowiedz bo dawno go tu nie było .
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez etherni » So 07 wrz, 2013

Wykopany, fakt, ale nadal pełen pytań i myślę że istotny dla większości fanów zielska w wodzie - przynajmniej tych którzy maja baniaki za małe na HQI
etherni
Zainteresowany tematem
 
Posty: 167
Dołączył(a): Cz 14 cze, 2012
Lokalizacja: Kraków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron