Jaka żarówka energooszczędna do akwarium?

Jaka żarówka energooszczędna do akwarium?

Postprzez MaVrick » Śr 17 mar, 2004

Mam małe, 20 litrowe akwarium w nim chciałbym urządzić nano holenderka. Jako oświetlenie używam starej lampki do biurka. Teraz siedzi w niej niejaka żarówka kompaktowa Bilux 13W 2700 K. Nie od dzisiaj wiadomo mi, że jest to za mało Kelvinków, więc poszukuję innej świetlówki ;) Jakie znacie żarówki energooszczędne, które by nadawały się do akwarium?
MaVrick
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Wt 06 sty, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MaVrick » Śr 17 mar, 2004

Jak pisałem, mam w akwarium kompakt 13 W, co jest równe bodajże 80 W zwykłej żarówki. Więc moc chyba ok :-) Rozchodzi mi się oto, że na roślinach pojawiły się glony (takie długi nitkowate ;) ). Myślałem, że to skutek złej świetlówki...
MaVrick
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Wt 06 sty, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Daros » Pn 22 mar, 2004

Tylko niestety chyba musisz ją liczyć jako 13w a nie 80w(tak to podobno jest z kompaktami)
Daros
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): Wt 24 lut, 2004
Lokalizacja: Puławy
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MaVrick » Pn 22 mar, 2004

[quote="Grzegorz Guzik"]Ma Vrick- bylo juz wielokrotnie: moc swietlowki kompaktowej liczy sie tak jak zwyklej rurowej :evil:

Sorki.... Nie bij...
MaVrick
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Wt 06 sty, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Eternal » Wt 23 mar, 2004

Spróbuj ze świetlówkami rurowymi 8W. IMHO nadają się idealnie do małych zbiorników i nie są drogie. Kosztują też niewiele - najprostsze można już dostać od 6 zł (np. Philips TL 8W/33 oraz 8W/54 - te pierwsze mają 4100K drugie 6200K). Do tego jakiś statecznik i startery. Wszystko można dostać dosłownie za kilka złotych.

Nie wiem jakie masz wymiary akwa, ale jak Ci się zmieści polecam 3 takie świetlówki, ewentualnie dwie.
Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr 01 paź, 2003
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RedBaron » Wt 23 mar, 2004

A ja mam jedno techniczne pytanie odnośnie kompaktów. Nie będę zaczynał nowego tematu więc zadam je tutaj. Jaka jest minimalna odlrgłość kompaktu od szyby żeby szybka nie pękła od przegrzania?
Avatar użytkownika
RedBaron
Zainteresowany tematem
 
Posty: 262
Dołączył(a): N 14 wrz, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez grzebyk » Wt 23 mar, 2004

Witam
kompakty nie grzeją się tak mocno, żeby było niebezpieczeństwo pęknięcia szyby, jednak bądzie ci wzrastać temperatura wody w akwa, sam to przerabiałem teraz akwa mam otwarte
grzebyk
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn 08 gru, 2003
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RedBaron » Wt 23 mar, 2004

Dzieki za odpowiedzi. Zrobię obudowę tak na styk i dam 2 wentylatorki (takie jak na karcie grafiki) i myślę że będzie ok.
Avatar użytkownika
RedBaron
Zainteresowany tematem
 
Posty: 262
Dołączył(a): N 14 wrz, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez grzebyk » Wt 23 mar, 2004

Witam
to może nie zdać egzaminu, ja też najpierw miałem szybę i nad nią 3x18W
z jednej strony pokrywa nie ma ścianki (własnej roboty) i zamontowałem dwa wentylatory do chłodzenia zasilaczy kompa, nie pomogło temperatura dochodziła do 30st C i nie spadała poniżej 27
zdjąłem szybę temperatura spadła do 26 i wystarcza jeden wentylatorek który pracyje na niepełnym napięciu - 9V (wolniejsze obroty) i tylko podczas doświetlania, za to zwiększyło się parowanie, no cóż coś za coś
grzebyk
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn 08 gru, 2003
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MaVrick » Wt 23 mar, 2004

Kolega wyżej napisał, że 8 Watowe świetlówki dostanę po 6 zł... Ja swoje 15W Philipsa 6200K kupowałem w hurtowni po znajomoście za 4 zł :))) Ale jeszcze pomyślę nad tym rozwiązaniem (mam na myśli 8 W rury). Pozdrawiam
MaVrick
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył(a): Wt 06 sty, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez grzebyk » Cz 25 mar, 2004

nie wszyscy mają znajomości, ja też widziałem 8W rury po 5,90 w castoramie, a 18W to kupiłem po 4zl
grzebyk
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn 08 gru, 2003
Lokalizacja: Poznań
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Leszek Lewkowski » Wt 30 mar, 2004

Może już za póżno i dokonałeś zakupu świetlówki.Polecam żarówkę kompaktową Sylwanii-Mini Lynks 20W,6000K.Mam 2 szt.Kupiłem w Colisie.Tylko ta cena ,ok 60zł. :shock:
Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron