HQI

HQI

Postprzez Rav_Lublin » Cz 01 kwi, 2004

Witam.
Zmieniam własnie akwa ze 190l. na 375 i w nowym akwa planuje zrobic oswietlenie HQI.
Po rozmowie z osoba posiadająca takowe oswietlenie dowiedzialem się (elektyk-elektronik)
, że lampy te mają duzo większą wydajność świetlną z 1W prądu na jednostkę światła. Tzn. nie ma potrzeby dawac tyle watów co z normalnego rurowego oświetlenia. Zamierzam dac do akwa 50cm głębokości 375l. dwie lampy HQI po 70W.
Co o tym sądzicie??? Czy to jest wystarczające???

GG2237961
Ostatnio zmieniony Pt 23 cze, 2006 przez Rav_Lublin, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Rav_Lublin
Poznaje temat
 
Posty: 61
Dołączył(a): N 28 mar, 2004
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez rybal » Cz 01 kwi, 2004

Mam 150 W HQi nad 340 literkami (plus doswietlone boki halogenami) i............... ciemnica. - Zbieram na kolejną lampe HQI. Tył i przód bedzie równiez doswietlony rurami (2 x 30W). Wydaje mi się ze na 375 l to optymalne bedzie 2 X 150 W HQI jesli bedziesz chciał trzymac ciekawsze rosliny...
Jesli zalezy Ci na oszczędności to po co zwiekszac akwa?
Pozdr
Tomek
Avatar użytkownika
rybal
Poznaje temat
 
Posty: 129
Dołączył(a): Cz 14 sie, 2003
Lokalizacja: Olsztyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Rav_Lublin » Cz 01 kwi, 2004

Akwa zwiekszam, bo tamto pod wplywem wody sie skurczylo :D, a jesli chodzi o oszczednosc to po co placic wiecej jak mozna mniej.
Jesli to by bylo wystarczajace to po co mam przeplacac.
Avatar użytkownika
Rav_Lublin
Poznaje temat
 
Posty: 61
Dołączył(a): N 28 mar, 2004
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Arcadio » Wt 13 kwi, 2004

Pomyslalbym jeszcze o T5 na twoim miejscu. Te swietlowki sa naprawde wydajne i 100lm z wata to nic nowego. W przypadku HQI (zalezy jeszcze jaki rodzaj) 70W nie osiagniesz chyba nawet 80lm z wata. Swietlowki sa tansze w zakupie i zyja w sumie tak samo dlugo jak zarniki HQI a nawet dluzej. Chyba, ze zainwestujesz w jakies specjalne kolory swietlowek to wtedy zywotnosc moze byc krotsza.
Pozdrawiam
Arcadio
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz 11 wrz, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jan Poświata » Wt 13 kwi, 2004

Arcadio napisał(a):Pomyslalbym jeszcze o T5 na twoim miejscu. Te swietlowki sa naprawde wydajne i 100lm z wata to nic nowego.


Mam T5 i zgadzam się w 100 %- jeśli chodzi o własciwości świetlne są po prostu rewelacyjne. Ale jeśli masz możliwość i miejsce to polecałbym Ci jednak HQI.
Światło z HQI mają taką przewagę, że wygląda bardzo naturalnie i dają piękne refleksy (zwłaszcza jeśli jest delikatny ruch wody przy powierzchni). Nie ma nic piekniejszego 8)
Avatar użytkownika
Jan Poświata
Stały bywalec
 
Posty: 393
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2003
Lokalizacja: Sosnowiec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Plaga » Wt 13 kwi, 2004

Który ze sklepów internetowych sprzedaje oprawy do t5?
Avatar użytkownika
Plaga
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 01 wrz, 2003
Lokalizacja: Olsztyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jan Poświata » Wt 13 kwi, 2004

Plaga napisał(a):Który ze sklepów internetowych sprzedaje oprawy do t5?


Oprawy się akurat nie różną - chyba tylko średnicą. Ja swoją mam DIY wiec korzystałem z elementów uniwersalnych.

Napisz na: aqualight@poczta.onet.pl - ja tam wszystko nabyłem i jestem bardzo zadowolony.
Avatar użytkownika
Jan Poświata
Stały bywalec
 
Posty: 393
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2003
Lokalizacja: Sosnowiec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Plaga » Wt 13 kwi, 2004

Mam jeszcze pytanie co do mocy t5. Sprawdzając moc świetlówek zauważyłem że przy długości 85cm są świetlówki o mocy: 21 i 39 W (sylvania) i 54 W (philips). Jak to w końcu jest bo 54 W przy 85 cm to by była świetna sprawa.
Avatar użytkownika
Plaga
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 01 wrz, 2003
Lokalizacja: Olsztyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Jan Poświata » Wt 13 kwi, 2004

Plaga napisał(a):Mam jeszcze pytanie co do mocy t5. Sprawdzając moc świetlówek zauważyłem że przy długości 85cm są świetlówki o mocy: 21 i 39 W (sylvania) i 54 W (philips). Jak to w końcu jest bo 54 W przy 85 cm to by była świetna sprawa.


Są tzw świetlówki HO ( High Output) i te przy 85 cm maja 39 W. Sam mam 2 Philipsy 650 HO które dają mi łącznie 78 W i do tego 3*18W. Polecam stronę http://www.lighting.pl/vademecu/swietlowki_T5.htm
Avatar użytkownika
Jan Poświata
Stały bywalec
 
Posty: 393
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2003
Lokalizacja: Sosnowiec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Plaga » Wt 13 kwi, 2004

Ubytki rtęci z wyładowania w starych lampach T8 były jedną z przyczyn spadku strumienia świetlnego w trakcie ich eksploatacji. Dzięki zahamowaniu tego zjawiska, w świetlówkach typu T5 strumień świetlny utrzymuje się na poziomie zbliżonym do znamionowego, a jego spadek po 12000 godzin świecenia wynosi jedynie 5% w porównaniu do 15% w lampach starego typu. - Tak jest napisane w tym artykule. A w praktyce co jaki czas konieczna jest wymiana rur?
Avatar użytkownika
Plaga
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 01 wrz, 2003
Lokalizacja: Olsztyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Oświetlenie, Pokrywy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości