sonda do pomiaru ph

Postprzez Arew z Sopot » Cz 08 cze, 2006

Jak już tyle piszemy o sondach to lecę dalej
Sondy firmy RADELKIS i np ALMEMO® nie posiadają podłączonego na stałe kabelka. Jest on dostarczany lub nie razem z sondą. I medal dla tego kto napisze jaki to typ złącza i gdzie to można dostać oczywiście poza dostawcami sond.
Przegrzebałem internet i nic rozsądnego nie znalazłem. Najbardziej zbliżone pod względem kształtu jest złącze RPSMA dla kabli koncentrycznych.
zamieszczam zdięcie i wymiary
średnica zewnętrzna 11,8 mm
średnica wewnętrzna 6,5 mm
średnica bolca 1,5 mm
skok gwintu 1 mm
głębokość gwintu 1 mm
głębokość otworu 6,1 mm
bolec wystaje 2 mm
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Arew z Sopot
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006
Lokalizacja: Sopot
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez sloso » Cz 08 cze, 2006

Metron - Gliwice
Hydromet gliwice


...pierwszy raz słyszę, że to jest z Gliwic :O (w których mieszkam :] ) może będzie coś taniej :]
sloso
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): So 28 maja, 2005
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez loccutus » N 11 cze, 2006

złącza nie znam - podobne do BNC ale ten gwint... :(

Hydromet - 44-100 Gliwice
ul. Karola Miarki 12

Metron - 42-677 Czekanów k/Gliwic
ul. 3 Maja 22

Eurosensor - ul. Toszecka 99
44-101 Gliwice
Avatar użytkownika
loccutus
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Cz 03 mar, 2005
Lokalizacja: Leszno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Hydrometr ERH-13

Postprzez CraNcH^MS » Pn 10 lip, 2006

Witam!

Byłem dzisiaj w Gliwicach w Hydrometrze, zakupiłem elektrodę ERH-13. W instrukcji użytkowania pisze, że przed pomiarem należy ściągnąć kapturek zabezpieczający boczny tubus. Czy to konieczne? Obawiam się, że do środka dostanie się skroplona woda z pokrywy. Proszę posiadaczy w/w elektrody o odpowiedź.

Jak czyści się elektrodę PH np. od osadzonego glonu itp.
CraNcH^MS
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 22 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez loccutus » Wt 11 lip, 2006

No skoro kupiłeś ERH-13 to jest logiczne bo do tego dzyndzla podłącza sie zbiornik zewnętrzny z elektrolitem.... Było brać ERH11A :(

Nie zdejmuj kapturka - zostaw szczelnie zamknięte jeśli chcesz używać w akwarium. A może lepiej spróbuj zagadać czy ci wymienią na ERH-11A.



Co do czyszczenia - delikatnie;) w Aquamedicu dostaniesz do tego specjalny płyn - zanurzasz elektrode i syf sam odpada.
Avatar użytkownika
loccutus
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Cz 03 mar, 2005
Lokalizacja: Leszno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez CraNcH^MS » Wt 11 lip, 2006

loccutus napisał(a):No skoro kupiłeś ERH-13 to jest logiczne bo do tego dzyndzla podłącza sie zbiornik zewnętrzny z elektrolitem.... Było brać ERH11A :([/qoute]

Tak, wiem o tym, lecz myślałem, czytając instrukcję, że podczas pomiaru cały czas kapturek musi być zdjęty bo może to wpływać na pomiar. Dlaczego kupiłem ERH 13? Wydawało mi się, że ERH13 jest lepsza ze względu na to, że przez dzyndzel można wymienić bezproblemowo elektrolit. Nie wiem jak jest w ERH-11A, ale wydaje mi się, że w niej nie można tego zrobić.

Cytat z instrukcji:
Przed pomiarami usunąć pierścienie gumowe z łącznika elektrolitycznego oraz z otworu w korpusie elektrody. Elektrody typu ERH-11 i ERH-13 zamiast otworu posiadają boczny tubus zabezpieczony kapturkiem.

loccutus napisał(a):Nie zdejmuj kapturka - zostaw szczelnie zamknięte jeśli chcesz używać w akwarium. A może lepiej spróbuj zagadać czy ci wymienią na ERH-11A.[/qoute]

Nie, to nie wchodzi w rachubę, jeśli kapturek może być założony to elektroda jak najbardziej jest ok.

loccutus napisał(a):Co do czyszczenia - delikatnie;) w Aquamedicu dostaniesz do tego specjalny płyn - zanurzasz elektrode i syf sam odpada.


Hydrotech posiada w swojej ofercie:

ROZTWOTY CZYSZCZĄCE I KONDYCJONUJĄCE
Roztwór do czyszczenia łączników półogniw odniesienia z osadu AG2S
Roztwór do czyszczenia elektrod z osadu protein

Czy coś z tego się nadaję do "naszych" celów?


BTW: Podczas kalibracji wartość RAW skakała o3-4 jednostek. Jest to dobrze czy źle? Nie potrafię doczytać się informacji na ten temat.[/url]
CraNcH^MS
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 22 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez loccutus » Wt 11 lip, 2006

4 jednostki to nie najlepiej - może daj ją do bufora jeszcze niech sie moczy, lub po prostu oczekaj dłużej..

Do naszych celów bardziej nada sie roztwór usuwający osady białkowe -czyli ten drugi.
Avatar użytkownika
loccutus
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Cz 03 mar, 2005
Lokalizacja: Leszno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez CraNcH^MS » Wt 11 lip, 2006

loccutus napisał(a):4 jednostki to nie najlepiej - może daj ją do bufora jeszcze niech sie moczy, lub po prostu oczekaj dłużej..


Moczyłem sondę 24 godziny bez podłączania do Skalara. RAW w buforze 4 wynosi 350-354 skacze o około 4 jednostki, natomiast w buforze 7 wynosi 801-803 więc skacze o dwie jednostki. Myślę, że odczyt z Skalara z dokładnością 0.02 jest do przyjęcia?

Proszę o uwagi.
CraNcH^MS
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 22 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez loccutus » Śr 12 lip, 2006

Jeśli to skalar 5.2pH - spróbuj jak bedzie bez kondensatora C15 - usuń go.

Kondensator C13 możesz zamontować bezpośrednio na gniazdo elektrody - zdejmij go z płytki. Możesz poeksperymentować z wartościami 47nF -220nF (mniejsza bedzie powodowała szybszą reakcje na zmiany pH, wieksza - wiekszą stabilność. Kondensator ten powinien być foliowy nie ceramiczny.

możesz poszerzyć sobie pokrycie przetwornika (choć i tak masz nieźle bo różnica RAW jest dużo ponad minimum 300pkt w przypadku kalibracji 4-7.)
W tym celu zmniejszasz wartość rezystora R35 - powoduje to przesunięcie RAW w dół bez zmiany szerokości przedziału miedzy 4-7.
Obniż tak żeby RAW w 4 był jak najmniejsze, a Rezystorem R26 zwiekszając wartośc - oddalasz punkt 7 od 4ki. Zwiekszasz tak rezystor by osiągnąc wartość jak najwyższą - jednak mniejszą niż 1023.

tyle uwag do pHmetru ;)
Avatar użytkownika
loccutus
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Cz 03 mar, 2005
Lokalizacja: Leszno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez dareq » Wt 01 sie, 2006

Czy ktoś wie na jak długo starcza elektroda ERH 11A w której nie ma możliwości wymiany elektrolitu i czy nie lepszym pomysłem jest zakup ERH-13 ( jak to zrobił CraNcH^MS) z możliwością wymiany elektrolitu co wydłuża żywotność i oddala moment zakupu nowej elektrody.
pozdrawiam
Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem
 
Posty: 152
Dołączył(a): Śr 30 mar, 2005
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez januszssss » N 08 paź, 2006

Witam, mam pytanie odnośnie elektrody firmy Aqua Medic. Czy wysoka cena tej elektrody idzie w parze z jej jakością, a dokładniej czy warto ją kupić. A może Eheima.
Proszę o opinie i z góry dziękuję za pomoc.
januszssss
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): N 11 kwi, 2004
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez italy79 » So 03 lut, 2007

Witam, zakupiłem lajona, sondę i elektrozawór, oczywiście nie namyślając się zbytnio po szybkim przeczytaniu instrukcji montażu postanowiłem cały zestaw uruchomić, w czasie kalibracji wszystko działało bez zarzutu, natomiast już podczas pomiaru ph w akwa wyświetlane wyniki wręcz wariowały dochodząc do ponad 9ph. Problem ten zmusił mnie do głębszego zadumania się nad instrukcją i okazało się, zresztą jak już na tym forum kilka razy zaznaczono, sondę przed uruchomieniem należy zanurzyć na 24 godz.
Czasu niestety cofnąć się nie da, pozostaje mi wiec zadać pytanie: Czy teraz, kiedy wyłączę wszystko i zamoczę sondę w buforze ph 4 na wspomniane już 24 godzinki będzie podawała poprawne wyniki, czy niestety musze znowu wydać kasę na nową sondę, bądź elektrolit?
Jeśli niestety tak, to może wie ktoś czy istnieje jakiś sklep w Częstochowie gdzie mógłbym dostać elektrolit, a w przyszłości bufory do kalibracji?
italy79
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2006
Lokalizacja: Myszków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez CraNcH^MS » N 04 lut, 2007

Zanurz sondę do wody najlepiej destylowanej na 24 godziny, potem skalibruj i wszystko będzie OK. Co do elektrolitu, płynów buforowych to można je zakupić wysyłkowo w firmie Hydrometr w Gliwicach http://www.hydromet.com.pl/ . Poza tym firma ta robi bardzo dobrze wykonane sondy Ph i nie tylko. Ostatnio uruchomili produkcję sondy przeznaczoną typowo dla akwarystyki.

BTW: Po ośmiu miesiącach używania sondy Hydrometru skalibrowałem ją na nowo. Pomyłka dwie dziesiąte ( 0,2) myślę, że to niezły wynik?

Możesz tez zakupić płyny eksploatacyjne do sond w sklepie http://(link).pl/ .
CraNcH^MS
Początkujący
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 22 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez italy79 » N 04 lut, 2007

OK, dzieki za odpowiedz, sonda juz moczy sie ponad 24 godz, jutro uruchomie wszystko i zobacze, Pozdrawiam
italy79
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2006
Lokalizacja: Myszków
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mikit » Pt 12 cze, 2009

loccutus a możesz mi powiedzieć czy miałeś do czynienia z elektrodami JBL. mam dwie takie zakupione z całym zestawem co2 JBL jednak jak cały zestaw elektrody są używane i niestety nie wiem jak długo. czy jeżeli są za stare to są jakieś szanse na ich reanimację ?
Avatar użytkownika
mikit
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył(a): So 03 kwi, 2004
Lokalizacja: Biała Podlaska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez heniek50 » N 26 lut, 2012

ELEKTRODA Z Gliwic jest bardzo dobra i ma otwór do wymiany elektrolitu.A je....zeli czegoś nie rozumiesz,lub nie wiesz to nie zabieraj głosu i nie rób z siebie palanta.Stwierdzenie tak mi doniesiono świadczy o małej Twojej dociekliwości wzgłębienia tematu.Jeżeli ktoś weżmie na poważnie to co piszesz to będzie wzimie wtrampkach chodził.Pozdrawiam.
heniek50
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn 04 maja, 2009
Lokalizacja: Strzegom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » N 26 lut, 2012

złota łopatka za odkopanie tematu sprzed prawie 3 lat... :)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia strona

Powrót do Technika CO2, Automatyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron