[Zrób to sam] Termoreaktor CO2

[Zrób to sam] Termoreaktor CO2

Postprzez Kadazan » Pt 13 kwi, 2007

Witajcie!

Aby sprostać zadaniu usunięcia wszystkich urządzeń technicznych z akwarium można przyjąć trzy drogi:

1. Kupić termofiltr lub filtr kubełkowy i grzałkę przepływową. Do tego reaktor aquamedica i gotowe. Jednak cena tego może przyprawić o smutek.
2. Założyć akwarium z sumpem i władować tam wszystkie urządzenia techniczne. Problem powstaje, gdy ktoś nie chce lub nie widzi sensu (za małe akwarium) budowy sumpa.
3. Zastosować podejście majsterkowicza i skombinować coś samodzielnie - przepis podaję poniżej.

Konstrukcja opiera się na znanym i bardzo dobrym pomyśle zastosowania filtra narurowego, co opisano szczegółowo tutaj:
http://holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=17522

Modyfikacja polega na wkomponowaniu w reaktor grzałki. Spójrzmy na zdjęcie:
http://www.kadazan.box.net.pl/akwa/1.jpg
Obrazek

Zastosowałem grzałkę Skalar 50W. Jej kabel przeciągnąłem przez otwór odpowietrznika, co wymagało odcięcia termostatu i lekkiego powiększenia otworu odpowietrznika w korpusie filtra (proste - plastik łatwo modelować):
http://www.kadazan.box.net.pl/akwa/2.jpg
Obrazek

Grzałka Skalar nadaje się idealnie do tego projektu z kilku powodów:
1. Posiada zewnętrzny termostat elektroniczny - temperaturę regulujemy wygodnie przy wtyczce.
2. Posiada zintegrowany czujnik temperatury - nie potrzeba sondy, jak przy zastosowaniu grzałki i termostatu RT2
3. Kabel jest idealnie okrągły w przekroju - łatwo uszczelnić otwór (ja użyłem najpierw Cyjanopanu, a potem Poxyliny)
4. Konstrukcja kołnierza gumowego i zastosowanie oringu na grzałce (w standardzie) powoduje, że nie dotyka ona ścian reaktora.
5. Wielkość grzałek Skalar sprawia, że do korpusu 10" zmieści się nawet grzałka o mocy 200W (22cm długości)

Podłączenie dwutlenku węgla jest doprowadzone przed reaktorem, na rurce PCV z otworkiem wypalonym gwoździem, jak obrazuje zdjęcie (przed uszczelnieniem Cyjanopanem i Poxyliną):
http://www.kadazan.box.net.pl/akwa/3.jpg
Obrazek

Po uszczelnieniu należy jeszcze przylutować na nowo połączenia w termostacie grzałki, podłączyć (zawsze przez zaworek zwrotny) butlę CO2 i gotowe. Urządzenie sprawdza się bardzo dobrze. Rozpuszcza w mgnieniu oka dwutlenek (zastosowanie biobali i kostki napowietrzającej sugerowane w temacie o reaktorze jest zbędne - prąd wody zabiera gaz prosto z wężyka wsuniętego do rury PCV, a wylot wody jest na tyle nisko, że gaz zdąży się spokojnie rozpuścić, zanim doleci do dna korpusu filtra) i ogrzewa bez problemu akwarium. Grzałka 50W w moim przypadku - przy akwarium 112l i niezbyt szczelnej pokrywie 4x18W utrzymuje z łatwością 25*C. Przy włączonym oświetleniu temperatura podskakuje do 26*C. Temperatura w pokoju to około 21*.

Przy zastosowaniu tego urządzenia udało mi się usunąć z akwarium cały sprzęt za wyjątkiem wlotu i wylotu z filtra (oraz termometru, który na dobrą sprawę mógłby być również w reaktorze - przezroczyste ścianki).

Mam nadzieję, że powyższy projekt zainspiruje Was do przeróbek swoich reaktorów na wersje termo ;) Jeśli będzie taka potrzeba, mogę zamieścić więcej zdjęć. Z chęcią odpowiem też na pytania.

Na koniec jeszcze jedno zdjęcie:
http://www.kadazan.box.net.pl/akwa/4.jpg
Obrazek

PS. Adresy do zdjęć podaję w razie, gdyby nie chciały Wam się same wczytywać.
Ostatnio zmieniony Pt 02 sty, 2009 przez Kadazan, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
Kadazan
Poznaje temat
 
Posty: 109
Dołączył(a): So 19 lut, 2005
Lokalizacja: Toruń / Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pt 13 kwi, 2007

Gartulacje za pomysł, kawał roboty wykonałeś. Firmy akwarystyczne niech się uczą od Ciebie :wink:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez romanbyd » Pt 13 kwi, 2007

Kadazan: u mnie jesteś nr.1 w pomysłowości ! Mam pytanie:czy masz licznik bąbli? Czy nie lepiej byłoby wprowadzić rurkę z CO2 do korpusu,korzystając z zalety przezroczystej obudowy?..wiercąc oczywiście dodatkowy otworek w pokrywie filtra.Byłby od razu licznik bąbli.
Avatar użytkownika
romanbyd
Poznaje temat
 
Posty: 91
Dołączył(a): Wt 27 mar, 2007
Lokalizacja: Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kadazan » Pn 16 kwi, 2007

Dzięki za pozytywny odzew :)
Co do licznika bąbelków, to zastosowałem metodę konserwatywną - kroplomierz kroplówkowy. Ze względu na nikczemne rozmiary szafki pod akwarium (zaadaptowana komoda - szafka tylko na połowie) nie mogę wygodnie obserwować reaktora, więc liczenie bąbelków byłoby bardzo trudne. Za to kroplówkowy bąbelkomierz mam na widoku i mogę łatwo regulować.
Inna sprawa, że chciałem uniknąć wiercenia otworów w korpusie filtra, aby nie prowokować nieszczelności - przewód grzałki przechodzi przez otwór odpowietrznika, a CO2 doprowadzone jest na rurce dolotowej.

Poniżej podaję zdjęcie ciasnoty w mojej szafce - układ zmontowany i działający (uwaga, fotka jest obszerna, nie miałem okazji zmniejszyć).
www.kadazan.box.net.pl/akwa/5.jpg
Avatar użytkownika
Kadazan
Poznaje temat
 
Posty: 109
Dołączył(a): So 19 lut, 2005
Lokalizacja: Toruń / Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Akwarysta91 » Wt 10 lip, 2007

Czesc

Mam taki filterek tylko nie wiem co dac zamiast wkładu sznurkowago(tego białego) Rurke PCV?? wywiercic w niej dziury i nawinąć na nią ponczoche czy wate?? :)
Akwarysta91
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył(a): Wt 10 lip, 2007
Lokalizacja: Mielec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bebecebula » N 15 lip, 2007

Kadazan wszystko masz fajnie,ale gdzie masz zaworek zwrotny w przypadku cofki możesz mieć wodę w reduktorzem.
bebecebula
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Pt 27 kwi, 2007
Lokalizacja: Polska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kresone » Pn 16 lip, 2007

no właśnie ja miałem wodę w reduktorze ale nic mu się nie stało, działa tak jak działał!!!
Avatar użytkownika
kresone
Zainteresowany tematem
 
Posty: 179
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2006
Lokalizacja: Świętochłowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kadazan » So 28 lip, 2007

[quote="bebecebula"]Kadazan wszystko masz fajnie,ale gdzie masz zaworek zwrotny w przypadku cofki możesz mieć wodę w reduktorzem.[/quote]

Zaworek zwrotny jest zamontowany pomiędzy licznikiem kroplówkowym a reaktorem. Można zauważyć jego fragment na zdjęciu www.kadazan.box.net.pl/akwa/5.jpg za pokrętłem reduktora.

Dodam jeszcze, że po 5 miesiącach termoreaktor nadal działa idealnie i nie wymaga żadnych poprawek konstrukcyjnych.
Avatar użytkownika
Kadazan
Poznaje temat
 
Posty: 109
Dołączył(a): So 19 lut, 2005
Lokalizacja: Toruń / Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez dimmus » Cz 15 sty, 2009

Właśnie jestem na etapie zbierania gratów do wykonania termoreaktora. Mam już regulator temperatury, grzałkę AQSn, W poniedziałek chcę się udać do OBI po rurki, ale mam małą zagwózdkę, bo całość będzie napędzał eheim 2011 i wąż wylotowy ma średnicę wewnętrzną chyba 9mm. Jak myślicie da się to jakoś połączyć bez większych kombinacji, czy njpierw poszukać przejściówki z 9 na 12mm i wtedy do filtra?
Avatar użytkownika
dimmus
Zainteresowany tematem
 
Posty: 262
Dołączył(a): Cz 09 lis, 2006
Lokalizacja: okolice Opola
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez dimmus » Cz 22 sty, 2009

Problem węży rozwiązany, ale jak ten reaktor odpowietrzyć skoro w odpowietrznik wsadziłem przewód od grzałki? Przewiercenie w innym miejscu i wkręcenie odpowietrznika na swoje miejsce odpada, bo przewód grzałki zakleiłem poksipolem. Trzeba będzie ostro się nagimnastykować, żeby to odpowietrzyć, chyba że ktoś wynalazł jakiś sprytny sposób.
Avatar użytkownika
dimmus
Zainteresowany tematem
 
Posty: 262
Dołączył(a): Cz 09 lis, 2006
Lokalizacja: okolice Opola
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Petrus » Cz 22 sty, 2009

witam :idea:
ja swój podłączyłem zamieniając in i out miejscami out filtra do out termoreaktora
w środku rura odwracam termo do góry nogami i z powrotem
powietrze wychodzi przez deszczownię
oprócz tego zrobiłem sobie odpowietrznik
ale po takim manewrze nie trzeba go używać :lol:

pozdrawiam
Petrus
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Pn 11 lut, 2008
Lokalizacja: Oława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez panda 1978 » Cz 22 sty, 2009

Kadazan, Cześć mam pytanie.o projekt termoreaktora CO2.Czy CO2 mam wprowadzić na wejściu korpusa?
panda 1978
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz 15 sty, 2009
Lokalizacja: Mysłowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez dimmus » So 24 sty, 2009

Miałem problem z odpowietrzeniem swojego termoreaktora i wpadłem na pomysł na szybkie odpowietrznie ( nie wprowadziłem tej modyfikacj, bo już nie miałem ochoty walczyć ), mianowicie, gdyby wywiercić malutki otworek na samej górze rurki którą wkładamy w miejsce filtra. Dodatkowo zabezpieczyło by to przed pracą grzałki na sucho, gdy podawane jest za dużo CO2. Na przyszłość, jak będę robił drugi, to na pewno nie przeprowadzę kabla grzałki przez odpowietrznik, tylko wywiercę otwór w nakrywie.
Avatar użytkownika
dimmus
Zainteresowany tematem
 
Posty: 262
Dołączył(a): Cz 09 lis, 2006
Lokalizacja: okolice Opola
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bebecebula » So 07 lut, 2009

Witam
Proszę zobaczyć na foto ja zastosowałem takie to rozwiązanie,króćce zostały inne wkręcone.
Korpus został przewiercony i nagwintowany można nawet zrobić inne wejście na szybkozłączkę tylko trzeba wybierać miejsce grubsze do wiercenia.
Odpowietrznik został.
Pzdr.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
bebecebula
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Pt 27 kwi, 2007
Lokalizacja: Polska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Karol Kaniewski » Cz 19 mar, 2009

Witam,
Planuję zrobić takie ustrojstwo :)
Czy zamiast kostki mogę uzyć dyfuzor ze spieku ceramicznego i dać go do środka filtra naurowego? Po prostu mam taki dyfuzor dlaczego by go nie wykorzystać :)
Pzdr
KK
Karol Kaniewski
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz 19 mar, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez bebecebula » Wt 31 mar, 2009

Tu chodzi tylko o dodatkowe rozdrobnienie bąbli co2 na drobinki i każdy sposób jest wart eksperymentu :grin: tylko jako uwaga to zamiast krućca na korpusie można dać tzw.szybkozłączkę na wężyk PU i jeszcze jedno przy mniejszych filtrach wejście i wyjście z reaktora żeby było jak najwiekszej średnicy to zmniejszy opory przepływu przez reaktor.
bebecebula
Poznaje temat
 
Posty: 130
Dołączył(a): Pt 27 kwi, 2007
Lokalizacja: Polska
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Szamot » Wt 31 mar, 2009

Według mnie niema sensu dawać żadnych kostek, spieków i innego dziadostwa !! Co2 i tak sie idealnie rozpuszcza !! Mam takie 4 filtry zasypane ceramika a pomiedzy pompa C.O. i działa wyśmienicie juz blisko 4 lata !! Taka uwage jesli podtaczacie na wylot z filtra kubełk. to najlepiej zastosować złączke pex al pex pasuje do 99% wezy !! A są 100 razy pewniejsze nisz szybkozłączki ogrodowe !!
Szamot
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr 07 maja, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Taurusk » Wt 31 mar, 2009

Napisz coś o tej złaczce,moze zdjęcie? Gdzie to kupić?
Taurusk
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): N 16 lip, 2006
Lokalizacja: Bolesławiec
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Szamot » Śr 01 kwi, 2009

Wykorzystuje sie je do instalacji wodnej i centralnego ogrzewania .
link do alegro
http://www.(link).pl/item593960712_zla ... mocja.html
ale lepiej zapytać w sklepie hydraulicznym !! trzeba jeszcze zaopatrzyć sie w redukcje 1'' na 1/2'

wada jest to : ze jesli chce sie wyciągnąć reaktor musi sie ja rozkręcić kluczem 24!
Szamot
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr 07 maja, 2008
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zdziebal » Pt 11 cze, 2010

Wiem, że temat stary, ale moje pytanie jest bezpośrednio z nim związane...
Otóż chciałbym zapytać czy u Was podczas pracy tego reaktora tworzy się poduszka z CO2?? ja zauważyłem że jak na początku u mnie się tworzyła to mimo głośnego przepływu wody, rozpuszczalność (czytaj bomblowanie) było lepsze... ( ja mam wersję bez grzałki)
zdziebal
Poznaje temat
 
Posty: 135
Dołączył(a): Śr 18 lis, 2009
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Technika CO2, Automatyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron