[Zrób to sam] Termoreaktor CO2

Postprzez Drack » Wt 15 lis, 2011

Lozin napisał(a):mam stary spiek to postanowiłem go wykorzystać na pewno nie zaszkodzi zobaczymy co z tego wyjdzie.

Zastanawiałem się tylko czy jest jakaś różnica w efektywności rozpuszczania gazu?? Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Drack
Aktywny użytkownik
 
Posty: 527
Dołączył(a): Pn 15 mar, 2010
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » Wt 15 lis, 2011

ŁukaszReda napisał(a):Zastanawiałem się tylko czy jest jakaś różnica w efektywności rozpuszczania gazu?? Pozdrawiam.
no na razie nie mogę powiedzieć bo dyfuzor zamontowałem godzinę temu :-) a reaktor pracuje od wczoraj. Czy mogę mieć jakiś lewy gaz Co2? bo mam wrażenie ze nawet te drobne bąbelki z dyfuzora ciężko się rozpuszczają. a poduszka jednak rośnie.Mam nadzieje ze urośnie do pewnego poziomu i tak zostanie....
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Drack » Wt 15 lis, 2011

Lozin napisał(a):Czy mogę mieć jakiś lewy gaz Co2?

Raczej nie :wink: co2 nie tak łatwo rozpuścić i zawsze coś tam się przedrze do baniaka, u mnie z reaktora też idą ładne, drobniutkie pęcherzyki.....
Avatar użytkownika
Drack
Aktywny użytkownik
 
Posty: 527
Dołączył(a): Pn 15 mar, 2010
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Śr 16 lis, 2011

Lozin napisał(a):Czy mogę mieć jakiś lewy gaz Co2?


W sprzedaży jest spożywcze CO2 - do piwa, i techniczne - do spawania i gaszenia. Dobre punkty sprzedaży gazów albo mają albo oba, i pytają, który chcesz, albo tylko spożywczy. Co mają w kiepskich punktach (takich u Pana Zdzisia, co to nawet gaśnice Ci tlenem nabije) - trudno powiedzieć.
CO2 do spawania może zawierać min. argon, azot - czyli gazy nierozpuszczalne w wodzie. Odpowietrzając korpus, postaraj się sprawdzić językiem, czy gaz szczypie i będziesz miał odpowiedź.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » Śr 16 lis, 2011

Dijkstra napisał(a):W sprzedaży jest spożywcze CO2 - do piwa, i techniczne - do spawania i gaszenia. Dobre punkty sprzedaży gazów albo mają albo oba, i pytają, który chcesz, albo tylko spożywczy. Co mają w kiepskich punktach (takich u Pana Zdzisia, co to nawet gaśnice Ci tlenem nabije) - trudno powiedzieć.
CO2 do spawania może zawierać min. argon, azot - czyli gazy nierozpuszczalne w wodzie. Odpowietrzając korpus, postaraj się sprawdzić językiem, czy gaz szczypie i będziesz miał odpowiedź.
no ja nabijam od jakiegoś roku w punkcie gdzie nabijają i legalizują gaśnice oraz nabijają różnego rodzaju butle, myślę że po prostu nabiję raz butle w innym punkcie i zobaczę czy będzie różnica. a zaraz posmakuje :-)
rozumiem ze jak szczypie to źle ?

Edit:

Spróbowałem z drugiej butli bo jeszcze trochę zostało i nie czuję żadnego smaku i nic nie szczypi.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Drack » Śr 16 lis, 2011

Dijkstra napisał(a):W sprzedaży jest spożywcze CO2 - do piwa, i techniczne - do spawania i gaszenia.

A ja słyszałem, że to stek bzdur, jeszcze rok temu w to wierzyłem a teraz kiedy w kilku punktach pytałem zawsze odpowiadali, że pic na wodę z tym spożywczym CO2. Sam już nie wiem.
Gdzie w takim razie jest punkt, w którym nabiją mi butle dwutlenkiem jaki sobie wybiorę???
Avatar użytkownika
Drack
Aktywny użytkownik
 
Posty: 527
Dołączył(a): Pn 15 mar, 2010
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » Śr 16 lis, 2011

też mi tak facet powiedział co mi nabija ze co2 jest jedno.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Drack » Śr 16 lis, 2011

Lozin napisał(a):też mi tak facet powiedział co mi nabija ze co2 jest jedno.

Nie wiem, ale wydaje mi się, że Co2 to Co2 i powinno być czyste, choć zapewne jak pisał kolega u pana Kazia w garażu z niewiadomego pochodzenia może być bardziej zanieczyszczone, a jak w punkcie mają dwa rodzaje, to możliwe że ten drugi mają od................................... "pana Kazia" ;-)
Avatar użytkownika
Drack
Aktywny użytkownik
 
Posty: 527
Dołączył(a): Pn 15 mar, 2010
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Śr 16 lis, 2011

UPDATE, pokopałem trochę bo mi się nudzi w pracy ;p


Rozporządzenie MZ:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 441&type=2
CO2 ma numer 47 – E290

Źródło: http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?id=2483&p=1 :D

Czyli - od 2007 nie ma już ścisłego rozróżnienia na CO2 spożywcze i techniczne - jeżeli gaz spełnia normy MZ, to może być stosowany do gazowania napojów. W momencie wyjazdu od producenta prawdopodobnie prawie każdy gaz je spełnia - pytanie, co się dzieje dalej. Na pewno CO2 jest często sprzedawane jako mieszanka 80/20 Ar/Co2 - pytanie, czy nie dochodzi gdzieś do zalegania Ar w instalacji po tworzeniu mieszanki, którego później niewielkie ilości wędrują do butli, w której teoretycznie powinno znajdować się CO2. Ar jest nieszkodliwy, ale - no właśnie - nie rozpuszcza się w wodzie.

PS. Z linkowanego forum rozwalił mnie post:
Jestem po rozmowie z pracownikami dwóch firm handlujących gazami technicznymi działającymi na terenie mojej mieściny. Jedna specjalizuje się w sprzęcie p.poż. Jeden z tychże pracowników powiedział, że mają tylko co2 techniczny, zapytany czym różni się od spożywczego nie potrafił odpowiedzieć. Drugi - ten od p.poż, stwierdził że mają tylko spożywczy, bo jeżdżą nabijać butle do Dusznik Zdrój (?????) i dlatego on jest spożywczy. Wymiękłem.
:D
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Drack » Śr 16 lis, 2011

No to wszystko jasne :)
Avatar użytkownika
Drack
Aktywny użytkownik
 
Posty: 527
Dołączył(a): Pn 15 mar, 2010
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez YotoroAne » N 27 lis, 2011

Wszyscy co tutaj piszą w tym wątku widzę, że używają butli co2 a można pod taki reaktor podłączyć bimbrownię? :oops:
YotoroAne
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył(a): N 06 lis, 2011
Lokalizacja: Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » N 27 lis, 2011

pewnie że można...wszystko można...metoda prób i błędów...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Kadazan » Cz 01 gru, 2011

[quote="YotoroAne"]Wszyscy co tutaj piszą w tym wątku widzę, że używają butli co2 a można pod taki reaktor podłączyć bimbrownię? :oops:[/quote]

Potrzebne jest ciśnienie zdolne przezwyciężyć ciśnienie wody w układzie. Czyli wysokość słupa + to, co generuje filtr. Jeśli bimbrownia jest w stanie takie ciśnienie wytworzyć, to okej, ale ja tego nie próbowałem i trochę wątpię, czy się uda.

Sprawdź i daj znać :)
Avatar użytkownika
Kadazan
Poznaje temat
 
Posty: 109
Dołączył(a): So 19 lut, 2005
Lokalizacja: Toruń / Bydgoszcz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lozin » Cz 01 gru, 2011

odbierałem dziś butle i pogadałem chwile z facetem.
Powiedział że gaz bierze z firmy MESSER i dokładnie tym samym gazem nabija butle do barów np do piwa i ten sam nabijał kiedyś do gabinetu ginekologicznego który stosowali do jakiś tam zabiegów zamrażania czy coś,nie wnikałem :-) powiedział tez że co2 techniczne to jest mieszanka z innym gazem np argonem zamówienie w/g klienta, a ja, te bary i gabinet dostajemy czyste CO2, tym samym co2 nabija się tez gaśnice.
Avatar użytkownika
Lozin
Stały bywalec
 
Posty: 430
Dołączył(a): Śr 24 lut, 2010
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » So 26 sty, 2013

Od pewnego czasu na (link) za <50zł można kupić takie coś:
Obrazek
Myślę, że jest to niezła podstawa pod dyfuzor CO2. Ktoś próbował?

Kosztuje tyle, co narurówka, a ma zawory w komplecie.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Alchemik » So 26 sty, 2013

Fajna sprawa. Ja bym tego nie wiercił aby podawać co2 tylko dołożył na wężu trójnik z wejściem na 4/6mm.

Jedynie co mnie martwi to szczelność. Z nią różnie bywa w chińskich produktach.
Avatar użytkownika
Alchemik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 213
Dołączył(a): Śr 04 sty, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez regan3000 » So 26 sty, 2013

Ja zrobiłem coś takiego. Dziś podłączyłem i testuje od rana. Jako źródło CO2 służy . "bimbrownia". Od dołu jest wlot, a u góry wylot. Dwutlenek podaje przez zaworek zwrotny potem cieńką rurką zchodzi na dół reaktora i następnie prąd wody przepycha go przez ceramikę do góry do wylotu. Ale niestety nie zaobserwowałem żeby rośliny szalały... Wręcz przeciwnie według obliczenia pH i KH wyszło bardzo słabo bo pH wynosi 7...
Gąbką owinąłem grzałkę żeby sie nie potrzaskała od ceramiki. Jako podgrzewacz wody się sprawdza dobrze chociaż mogłem dać mocniejszą grzałke długo podgrzewa wodę z 21 do 25 trwało co najmniej 7h...
Foto:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
regan3000
Zainteresowany tematem
 
Posty: 186
Dołączył(a): Wt 12 sty, 2010
Lokalizacja: Offenbach
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez polakko 78 » Cz 31 sty, 2013

Mam pytanie do użytkowników reaktora. Przedstawię na początku moje spostrzeżenia i "problem". Swego czasu reaktor miałem podłączony pod Eheim 2217, jednak przepływ filtra był ograniczony. Ostatnio podłączyłem reaktor pod 2228 i co się okazało. Przepływ filtra jest tak mocny że praktycznie co2 nie ma możliwości rozpuścić się w reaktorze i jest wypychane do akwarium. Trochę mi przeszkadza taka ilość bąbli jak z dyfuzora.
Dosłownie ze skrajności w skrajność. Może cosik doradzicie?
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Cz 31 sty, 2013

polakko 78, a jaki masz reaktor?? może spróbuj przytłumić filtr aby był mniejszy przepływ albo w samym reaktorze?? :wink:
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez freewolny » Cz 31 sty, 2013

polakko 78 napisał(a):...praktycznie co2 nie ma możliwości rozpuścić się w reaktorze i jest wypychane do akwarium


A może to wcale nie wina mocy filtra (tak na marginesie większa moc przepływu to większe ciśnienie = lepsza rozpuszczalność gazu) lecz podwyższonej temperatury w reaktorze? Moim zdaniem umieszczanie grzałki w miejscu gdzie ma sie rozpuszczać CO2 to dość niefortunny pomysł - jak wiadomo rozpuszczalność tego gazu maleje wraz ze wrostem temperatury.
freewolny
Poznaje temat
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pt 13 lip, 2012
Lokalizacja: Londyn
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technika CO2, Automatyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron