[Zrób to sam] Termoreaktor CO2

Postprzez guruking » Śr 10 sie, 2011

Witam, w poniedziałek zaobserwowałem dziwne zjawizsko, podczas podmiany wody zapomniałem odłączyc dopływ co2 i gaz zbierał sie w filtrze narurowym.
Jak skonczyłem wszelkie zabiegi w akwarium, gazu było już 1/3 w obudowie.
Ku mojemu zdziwieniu po włączeniu filtra gaz ten w przeciągu dosłownie 5-10 min zniknął z reaktora (rozpuścił się).

Czy to możliwe czy cos jest nie tak?
Nie zaobserwowałem aby babelki gazu krążyły po akwarium, troche tylko filtr bulgotał jakby miał troche gazu w środku.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
guruking
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył(a): Pt 18 lut, 2005
Lokalizacja: Gostyń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fisher » Śr 10 sie, 2011

guruking napisał(a):Czy to możliwe czy cos jest nie tak?
Nie zaobserwowałem aby babelki gazu krążyły po akwarium, troche tylko filtr bulgotał jakby miał troche gazu w środku.


To nic dziwnego. Po podmianie miałeś wodę o małej zawartości co2, zatem rozpuszczalność gazu była większa, stąd szybkie rozpuszczenie w reaktorze.
fisher
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 03 sie, 2009
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » Śr 10 sie, 2011

fisher napisał(a):Nie ma to większego znaczenia. Woda z gazem wpływa lewym wejściem, rozpuszcza się w wodzie i wypływa przez białą rurką do prawego wyjścia. Wydłużenie rurki wg Twojej propozycji zmniejszyłoby przepływ.

Ma znaczenie przy rozpuszczaniu gazu im dłuższa droga do wylotu z filtra tym lepsze rozpuszczenie gazu. Jak masz "krótkie" wyjscie to masz CO2 w postaci bąbelków w akwarium.
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez fisher » Śr 10 sie, 2011

lipton napisał(a):Ma znaczenie przy rozpuszczaniu gazu im dłuższa droga do wylotu z filtra tym lepsze rozpuszczenie gazu. Jak masz "krótkie" wyjscie to masz CO2 w postaci bąbelków w akwarium.

Chodzi o to aby rurka była dłuższa niż wysokość ewentualnej poduszki gazowej która może się zrobić w reaktorze. Dopóki poduszka nie dostanie się do rurki to gaz ma wystarczającą ilość czasu aby się rozpuścić.
fisher
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 03 sie, 2009
Lokalizacja: Wieliczka
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » Śr 10 sie, 2011

fisher napisał(a):Chodzi o to aby rurka była dłuższa niż wysokość ewentualnej poduszki gazowej która może się zrobić w reaktorze. Dopóki poduszka nie dostanie się do rurki to gaz ma wystarczającą ilość czasu aby się rozpuścić.

Jestem innego zdania. Na rozpuszczenie gazu mają też wpływ inne czynniki. Ale jeżeli nie przeszkadzają drobne bąbelki wypadające z filtra to co tu zmieniać...
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez nazer » Śr 10 sie, 2011

Nie wiem po co się męczyć z tymi termoreaktorami, gdzie za korpus filtra wody trzeba dać ok 50zł w castoramie, jak u Roberta z Aquario, można kupić takie cuś:
http://aquario.pl/dyfuzory-co2/23-mini- ... cznym.html
działa bardzo podobnie i jest dużo tańsze...
Avatar użytkownika
nazer
Aktywny użytkownik
 
Posty: 525
Dołączył(a): N 22 paź, 2006
Lokalizacja: Katowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez alinek » Śr 10 sie, 2011

nazer napisał(a):Nie wiem po co się męczyć z tymi termoreaktorami, gdzie za korpus filtra wody trzeba dać ok 50zł w castoramie, jak u Roberta z Aquario, można kupić takie cuś:
http://aquario.pl/dyfuzor...eramicznym.html
działa bardzo podobnie i jest dużo tańsze...


Kupiłem dwa takie do moich dwu kubłów w 300l baniaku jak zamontuję to podzielę się opinią :)
alinek
Stały bywalec
 
Posty: 321
Dołączył(a): Cz 17 gru, 2009
Lokalizacja: Myslenice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez polakko 78 » Cz 11 sie, 2011

nazer napisał(a):Nie wiem po co się męczyć z tymi termoreaktorami, gdzie za korpus filtra wody trzeba dać ok 50zł w castoramie, jak u Roberta z Aquario, można kupić takie cuś

-więc ja też posiadam takie urządzenie...ale zakurzone w szafce. Mi nie podobało się to, że wszystkie bąble co2 wpadały do akwarium, więc raczej o rozpuszczalności trudno tu mówić.(zresztą to dyfuzor a nie reaktor)
Bąblowanie roślin przy tym dyfuzorze było mizerne, gdy zamontowałem reaktor z obudowy filtra narurowego, przy takim samym nawożeniu i świetle rośliny zaczęły robić szampan w zbiorniku.
Fakt, trochę miejsca w szafce zajmuje, może delikatnie osłabić wydajność filtra, ale ja osobiście wolę reaktor.
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lipton » Cz 11 sie, 2011

nazer napisał(a):Nie wiem po co się męczyć z tymi termoreaktorami, gdzie za korpus filtra wody trzeba dać ok 50zł w castoramie

Nie wiem czy to męczarnia mnie wszystko z zaworami, kształtkami wyszło 50PLN.
Na rozpuszczanie CO2 nie mogę narzekać.
Avatar użytkownika
lipton
Stały bywalec
 
Posty: 368
Dołączył(a): Pt 01 paź, 2010
Lokalizacja: Gdynia
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez alinek » Pn 15 sie, 2011

Zamontowałem wczoraj te atomizery "boyu" w moim 300 litrowym zbiorniku ( po jednym na wlocie do kubła). Są terowane sterownikiem Ph, żadnych ani dużych ani małych bąbli na początku myślałem że coś nieszczelnie połączyłem ale jak zobaczyłem spadające Ph to pomyślałem że jednak działa. W ciągu dwu dni przy moim Kh=5 zbiłem Ph z 7.04 do 6.75 (stopniowo aby nie robiś szoku mieszkańcom ) dodam że przy pracującym skimmerze któy podobno wytrąca Co2 elektrozawór włącza się raz na 45 min i pracuje jakięs kolejne 15min , czyli rozpuszczalnośc wygląda dobrze, tym bardziej że rośliny zaczęły bąblować aż miło.
alinek
Stały bywalec
 
Posty: 321
Dołączył(a): Cz 17 gru, 2009
Lokalizacja: Myslenice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Boomer » N 18 wrz, 2011

Żeby nie zakładać nowego tematu, optymalna ilość bąbli na sekundę w mikserze przy akwarium 112 L gęsto zarośniętym będzie wynosić... ile ? :)
Boomer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 165
Dołączył(a): Pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Krissoku » N 18 wrz, 2011

Standardowo ustala się 3 b/s, ale każdy powinien dopasować liczbę b/s indywidualnie. Jeśli dajmy na to przy 7 b/s ryby zaczynają się dusić to schodzisz do 6 b/s itd. aż ryby będą mogły normalnie żyć.
Avatar użytkownika
Krissoku
Stały bywalec
 
Posty: 421
Dołączył(a): Cz 27 sty, 2011
Lokalizacja: Tczew
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Boomer » N 18 wrz, 2011

Krissoku napisał(a):Standardowo ustala się 3 b/s, ale każdy powinien dopasować liczbę b/s indywidualnie. Jeśli dajmy na to przy 7 b/s ryby zaczynają się dusić to schodzisz do 6 b/s itd. aż ryby będą mogły normalnie żyć.


:shock: :shock: :shock:

Ja podwałem do tej pory 1 bąbel na dwie 2 sekundy i indykator JBL'a pokazywał mi stężenie CO2 50 ppm, spowodowało to prawdopodobnie padnięcie 8 helenek ;/

Na pewno się zrozumieliśmy ? W mikserze jest rozpuszczalność 100% więc ilość teoretycznie powinna być mniejsza niż w kostce czy spieku gdzie występują straty.
Pytam kogoś kto posiada akwarium 112L i ma je dość mocno zarośnięte no i oczywiście stosuje rozpuszczanie CO2 za pomocą miksera :)
Boomer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 165
Dołączył(a): Pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Tekno » Pn 19 wrz, 2011

Boomer, A powiedz mi jakie masz podłoże w tym akwarium?
Tekno
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Wt 23 lut, 2010
Lokalizacja: Pawłowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Boomer » Wt 20 wrz, 2011

Drobny żwir kwarcowy, a ma to jakieś znaczenie ?
Boomer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 165
Dołączył(a): Pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Tekno » Wt 20 wrz, 2011

Tak, ma. Jeżeli miałbyś podłoże jonowymienne np. pro soil, aqua substrat, amazonia to wyniki testu na co2 nie miały by nic wspólnego z rzeczywistością;)
Tekno
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Wt 23 lut, 2010
Lokalizacja: Pawłowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Plejstocen » Wt 20 wrz, 2011

Czynniki zakwaszające fałszują tylko pomiar CO2 przez określanie pH wody akwariowej. Działanie wskaźnika opiera się na dyfuzji dwutlenku do komory z odczynnikiem, więc jest wolny od błędu(chyba że podajecie do akwarium bezwodniki innych kwasów, tlenki siarki, azotu - samo zdrowie ;)).
Avatar użytkownika
Plejstocen
Stały bywalec
 
Posty: 413
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2003
Lokalizacja: ŚL
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez parak » Wt 20 wrz, 2011

:mrgreen: Skąd się biorą bezwodniki innych kwasów, tlenki siarki, azotu w jakich substancjach występują :?:
Avatar użytkownika
parak
Poznaje temat
 
Posty: 62
Dołączył(a): Śr 27 kwi, 2011
Lokalizacja: Świdwin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Plejstocen » Wt 20 wrz, 2011

Raczej nie ma możliwości przypadkowego wprowadzenia ich do akwarium, mało kto stawia brzęczyk u wylotu komina albo rury wydechowej. :lol: :wink:
Avatar użytkownika
Plejstocen
Stały bywalec
 
Posty: 413
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2003
Lokalizacja: ŚL
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Ulvhedin » N 25 wrz, 2011

Ktoś wcześniej pytał kto odradzał ten chiński mikser, ja go odradzałem gdzieś i chyba właśnie Felkowi ;) miałem ten szajs, odpowietrznik zardzewiał i odpadł, chciałem odkręcić węże i urwał się króciec, bo plastik lichutki, no i tworzyła się wiecznie poduszka gazu.

Tak więc dla potomnych nie kupujcie tej "chińczyzny" a róbcie sami bo warto :)
Ulvhedin
Znający temat
 
Posty: 1130
Dołączył(a): N 27 gru, 2009
Lokalizacja: Bieruń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technika CO2, Automatyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron