ph metr

ph metr

Postprzez Boomer » Śr 21 mar, 2012

Witam,

Jak w temacie nie znam się zbytnio na tego typu urządzeniach, a chciałbym rozbudować mój zestaw do CO2. Wiem, że cenowo i jakościowo bywa różnie. Poszukuję czegoś w miarę dobrych pieniądzach i żeby jakościowo dawało radę.
Co byście polecili ?

Na naszym regionalnym forum ktoś ma do sprzedania takie urządzonko:
http://(link).pl/show_item.php?item=2207742943

Warto oto powalczyć ?
Jeśli nie, to co będzie sprawdzone i godne polecenia ?

Wiem również że do takiej maszynki potrzebne są sonda oraz płyny do kalibracji. Najlepiej żeby był to zestaw, a jeśli nie da rady w zestawie to również prosiłbym o pomoc w wyborze sondy i odpowiednich płynów.

pozdrawiam
Michał


edit:

Znalazłem jeszcze coś takiego:
http://(link).pl/miernik-ph-metr-akwar ... 63358.html
Boomer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 165
Dołączył(a): Pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 21 mar, 2012

hehehe...widziałem to...wygląda jakby tata z NRD jeszcze przywiózł :) ale firma baaardzo dobra... ja bym jeszcze poszukał aquamedic/skalar/lajon/weipro ale urządzeń tanich pachnących ryżem bym się wystrzegał...a przynajmniej buforów kalibrujących i sondy bo sam komputer jaki będzie to będze...nie jest najważniejszy...do 200-250zł powalcz...przynajmniej ja bym tak zrobił bo naprawdę warto...

płyny kalibracyjne kup 3 (ph 4,7,9) najlepiej aquamedica...są w ich firmowym sklepie www:

http://www.sklep.aquamedic.pl/fluidy-do-kalibracji.html

ważne żeby były świeże i dbaj o nie...wkładając sondę wasze wytrzyj nadmiar wody chusteczką bo rozcieńczanie nawet minimalne rozstroi bufor... co do sondy to ja polecę erh-aq1 hydrometu :

http://(link).pl/vgj-elektroda-ph-erh- ... 54499.html

najlepsza moim zdaniem na rynku i z możliwością wymiany roztworu odniesienia :!: :!: :!:
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Plejstocen » Śr 21 mar, 2012

Obejrzyj jeszcze mini sterownik pH od mirekkon, jakbym miał tanio kupować to chyba właśnie ten.
Avatar użytkownika
Plejstocen
Stały bywalec
 
Posty: 413
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2003
Lokalizacja: ŚL
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Boomer » N 25 mar, 2012

Boomer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 165
Dołączył(a): Pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Plejstocen » N 25 mar, 2012

Szukasz sterownika czy miernika? Bo z tych zalinkowanych to tylko trzeci ma możliwość sterowania elektrozaworem, reszta to mierniki.
Avatar użytkownika
Plejstocen
Stały bywalec
 
Posty: 413
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2003
Lokalizacja: ŚL
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Boomer » N 25 mar, 2012

W zasadzie to miernika i tak dozuję co2 przez 24h żeby nie mieć skoków ph więc sterownik nie będzie mi potrzebny.
Potrzebuję wiarygodnego miernika żeby pomiar był jak najbardziej dokładny.
Ułatwi mi to ustalenie odpowiedniego poziomu CO2 i kontrolę nad nim.
Mam po prostu dość indykatora i zastanawiania się jaką barwę ma wlany do niego płyn ;p

Najlepiej żeby był w zestawie z dobrą elektrodą oraz płynami kalibrującymi.
Jeśli nie będzie, to byłbym wdzięczny za rady dotyczące elektrody, płynów kalibrujących.

Ah, czy do czyszczenia(opłukiwania) elektrody potrzebny jest jakiś specjalny płyn, czy zwykła woda się nada ?
Boomer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 165
Dołączył(a): Pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » N 25 mar, 2012

Ale po co Ci tak dokładna znajomość PH? +/-0.2 zasadniczo wystarczy, zwłaszcza że ryby mają gdzieś nawet większe różnice. Chyba, że chcesz rozmnażać jakieś mega wymagające gatunki, ale wtedy jeszcze konduktometr się przyda...
Dobowe wahania PH wynikające z wyłączana CO2 to też nie problem, w naturze są dużo, dużo większe.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gebir » N 25 mar, 2012

Chcesz dokładnie znać pH to dobra elektroda i dobre płyny kalibrujące (kalibracja co 2 tygodnie). Proponuję elektrodę Hydromet ERH-AQ1.
Co do ilości rozpuszczonego Co2 na podstawie różnicy pH, nie jest to takie proste szczególnie przy podłożach jonowymiennych (substraty,gleba,torf).
Ja używam Amazona v2. Ilość CO2 regulowałem doświadczalnie powoli obniżając pH do progu przy którym rano krewetki były pod powierzchnią wody :). Teraz w porze dziennej jest 6.85-6.90 w nocy 6.90-6.95. (podłoże to ziemia i żwir, tww 6st n, ph w kranie 7.6)
gebir
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 20 lis, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kt65c453 » N 25 mar, 2012

Ja mam takowe podłoże i nie miałem i nie mam od 6 miesięcy problemów , a sterowanie mam przez komputer, elemac i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń, a ph ustawiłem na zasadzie obserwacji i indykatora co2 a nie na zasadzie tabeli co2 . Od tego czasu nie wiem co to regulacja ani ile gazu zostało bo sterownik włączy alarm jak się buta kończy . Nie raz czytałem ze mając aktywne podłoze nie da się przez komputer sterować, da się i twierdze a nawet jestem przekonany ze to piszą teoretycy. Ja mam sprawdzone w praktyce i to już kupę czasu. Mam paletki i one się maja super. A elektroda to tylko taka jaka poleca kolega wyżej
kt65c453
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 07 lis, 2005
Lokalizacja: Będzin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gebir » N 25 mar, 2012

kt65c453 - ja nie napisałem że przy "aktywnym" podłożu nie należy używać "komputera akwarystycznego" tylko że należy brać dużą poprawkę do tabel two/pH/co2 a najlepiej wszystko "wysterować" na podstawie obserwacji. Mam, używam i sobie chwalę :mrgreen:
gebir
Początkujący
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 20 lis, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » N 25 mar, 2012

Jakoś tego nie widzę przy jonowymienny podłożu, sugerując się tabelką kh/ph :roll: Jest wiele czynników które mogą wpływać na ph oraz kh, z tego co czytałem nie tylko ja tak uważam. Patrząc u siebie w akwarium i na tabelkę CO2, czasami wychodzi że mam 100ppm CO2, a czasami tylko 19ppm :neutral:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kt65c453 » N 25 mar, 2012

Napisałem ze NIE sugeruje się tabelą bo w tym przypadku nie można. Ale komp się swietnie spisuje rownież z takim podłożem ale trzeba inaczej ustawić.
kt65c453
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 07 lis, 2005
Lokalizacja: Będzin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » N 25 mar, 2012

Można wiedzieć na jakie ustawiasz ph i kh? :smile:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kt65c453 » Pn 26 mar, 2012

Ph mam 6,85 a kh 7 i to jest takie moim zdaniem bezpieczne ustawienie bo i ustawiłem ph 6,6 i Paletki się czuły normalnie tzn doskonale . W moim przypadku oba parametry są ustawianie, bo kranówa to kh 19 gh 31 a ph 7,8
kt65c453
Poznaje temat
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 07 lis, 2005
Lokalizacja: Będzin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Boomer » Pn 26 mar, 2012

Dijkstra napisał(a):Ale po co Ci tak dokładna znajomość PH? +/-0.2 zasadniczo wystarczy, zwłaszcza że ryby mają gdzieś nawet większe różnice. Chyba, że chcesz rozmnażać jakieś mega wymagające gatunki, ale wtedy jeszcze konduktometr się przyda...
Dobowe wahania PH wynikające z wyłączana CO2 to też nie problem, w naturze są dużo, dużo większe.


No +/- 0,2 to sporo jak dla mnie. Patrząc na tabelę CO2 to przy kh 4 +/-0,2 błędu na pomiarze, to przeliczając to na ppm'y CO2 wychodzi od 5-7 ppm różnicy, więc sporo.
Im ph metr dokładniejszy tym łatwiej sobie regulować ilość CO2 w wodzie.

Mam problem z ustaleniem odpowiedniego poziomu, ponieważ nawet minimalny ruch tafli powoduje spore wybijanie CO2. Wczoraj miałem ustawiony filtr że bardzo delikatnie poruszał taflą. Żeby to zauważyć trzeba był się dokładnie przyglądać. Indykator był zielony. A leciały 2 bąbelki na sekundę przy 65L.
Zmieniłem więc ustawienie tak żeby praktycznie nie było w ogóle ruchu, jedynie skimmer zasysa. Rano wstaję indykator żółty.

Chcesz dokładnie znać pH to dobra elektroda i dobre płyny kalibrujące (kalibracja co 2 tygodnie). Proponuję elektrodę Hydromet ERH-AQ1.
Co do ilości rozpuszczonego Co2 na podstawie różnicy pH, nie jest to takie proste szczególnie przy podłożach jonowymiennych (substraty,gleba,torf).
Ja używam Amazona v2. Ilość CO2 regulowałem doświadczalnie powoli obniżając pH do progu przy którym rano krewetki były pod powierzchnią wody :) . Teraz w porze dziennej jest 6.85-6.90 w nocy 6.90-6.95. (podłoże to ziemia i żwir, tww 6st n, ph w kranie 7.6)



No ja mam pro soila a w drugim zwykły żwir kwarcowy i w obydwu będę mierzył ph.
Czyli jeśli chodzi o to z akwarium z pro soilem, to mam się nie sugerować stosunkiem kh do ph ?
Ta tabela przy takim podłożu nie ma racji bytu ?


Jakoś tego nie widzę przy jonowymienny podłożu, sugerując się tabelką kh/ph :roll: Jest wiele czynników które mogą wpływać na ph oraz kh, z tego co czytałem nie tylko ja tak uważam. Patrząc u siebie w akwarium i na tabelkę CO2, czasami wychodzi że mam 100ppm CO2, a czasami tylko 19ppm


Powiem szczerze, że za bardzo nie rozumiem jak mogą być takie rozbieżności.
Mam indykator jbl'a i na niego patrzę. Poprzez niego sprawdzam sobie ph, które jak z indykatora wyczytałem wynosi około 6,6 ppm. Kh pro soil mi ustawił na 4, więc z tabeli odczytuję że mam 30 ppm CO2, więc w jaki sposób mogą tutaj wystąpić rozbieżności. Przecież po to jest to podłoże żeby wszystko w akwarium było stabilne a nie dzienne wahania CO2 wynosiły 80 ppm :P
Boomer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 165
Dołączył(a): Pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Pn 26 mar, 2012

U mnie na Pro Soilu wychodzi Ph 6,2 oraz Kh 5, więc teoretycznie powinienem mieć 100ppm :neutral: A ryby jakoś żyją i mają się bardzo dobrze :wink:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Pn 26 mar, 2012

u mnie na gołym żwirze jest ph 6.2 oraz kh 7 co powinno dać 132ppm co2 a wszystko jest w najlepszym porządku...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Pn 26 mar, 2012

Boomer napisał(a):No +/- 0,2 to sporo jak dla mnie. Patrząc na tabelę CO2 to przy kh 4 +/-0,2 błędu na pomiarze, to przeliczając to na ppm'y CO2 wychodzi od 5-7 ppm różnicy, więc sporo.
Im ph metr dokładniejszy tym łatwiej sobie regulować ilość CO2 w wodzie.

Mam problem z ustaleniem odpowiedniego poziomu, ponieważ nawet minimalny ruch tafli powoduje spore wybijanie CO2. Wczoraj miałem ustawiony filtr że bardzo delikatnie poruszał taflą. Żeby to zauważyć trzeba był się dokładnie przyglądać. Indykator był zielony. A leciały 2 bąbelki na sekundę przy 65L.
Zmieniłem więc ustawienie tak żeby praktycznie nie było w ogóle ruchu, jedynie skimmer zasysa. Rano wstaję indykator żółty.


1. Pisałem bardziej szczegółowo w innym temacie - są zbiorniki naturalne, gdzie dobowe wahania PH spowodowane aktywnością roślin wynoszą 5,2 - 9,4, ale niech tam - powiedzmy, że rozumiem potrzebę dokładnego utrzymywanie zadanego PH. Tym bardziej...
2. ...nie rozumiem, po co Ci miernik. Z twojego opisu jasno wynika, że potrzebujesz kontrolera (znaczy: kontroler jest rozwiązaniem problemu, który spędza Ci sen z powiek) - czyba, że chcesz cały dzień stać nad akwa z zaworkiem w jednym ręku, a PH-metrem w drugim. Ustaw filtr w jedną pozycję, trzymaj jednolite tempo przepływu CO2 i mniej więcej pilnuj KH przy podmianach a będzie dobrze.
To, że PH po nocy spada, jest normalne w roślinnym akwarium. W zasadzie, to dopiero mając miernik zaczniesz kombinować - jak zobaczysz wahania PH, których teraz nie widzisz, bo stały test CO2 ma za dużą bezwładność. Ale oczywiście to Twoje pieniądze.
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Boomer » Wt 27 mar, 2012

U mnie na Pro Soilu wychodzi Ph 6,2 oraz Kh 5, więc teoretycznie powinienem mieć 100ppm :neutral: A ryby jakoś żyją i mają się bardzo dobrze :wink:


u mnie na gołym żwirze jest ph 6.2 oraz kh 7 co powinno dać 132ppm co2 a wszystko jest w najlepszym porządku...


Ale powiedzcie jak mierzycie to ph, testem kropelkowym czy przez miernik ?
Bo jak testem kropelkowym to margines błędu wynikający ze złego odczytania barwy jest dla mnie zbyt duży. Po prostu jak ktoś źle odczyta barwę, to różnica o ppmów CO2 spada i to bardzo dużo w dół lub rośnie.

Dijkstra napisał(a):Boomer napisał/a:
No +/- 0,2 to sporo jak dla mnie. Patrząc na tabelę CO2 to przy kh 4 +/-0,2 błędu na pomiarze, to przeliczając to na ppm'y CO2 wychodzi od 5-7 ppm różnicy, więc sporo.
Im ph metr dokładniejszy tym łatwiej sobie regulować ilość CO2 w wodzie.

Mam problem z ustaleniem odpowiedniego poziomu, ponieważ nawet minimalny ruch tafli powoduje spore wybijanie CO2. Wczoraj miałem ustawiony filtr że bardzo delikatnie poruszał taflą. Żeby to zauważyć trzeba był się dokładnie przyglądać. Indykator był zielony. A leciały 2 bąbelki na sekundę przy 65L.
Zmieniłem więc ustawienie tak żeby praktycznie nie było w ogóle ruchu, jedynie skimmer zasysa. Rano wstaję indykator żółty.


1. Pisałem bardziej szczegółowo w innym temacie - są zbiorniki naturalne, gdzie dobowe wahania PH spowodowane aktywnością roślin wynoszą 5,2 - 9,4, ale niech tam - powiedzmy, że rozumiem potrzebę dokładnego utrzymywanie zadanego PH. Tym bardziej...
2. ...nie rozumiem, po co Ci miernik. Z twojego opisu jasno wynika, że potrzebujesz kontrolera (znaczy: kontroler jest rozwiązaniem problemu, który spędza Ci sen z powiek) - czyba, że chcesz cały dzień stać nad akwa z zaworkiem w jednym ręku, a PH-metrem w drugim. Ustaw filtr w jedną pozycję, trzymaj jednolite tempo przepływu CO2 i mniej więcej pilnuj KH przy podmianach a będzie dobrze.
To, że PH po nocy spada, jest normalne w roślinnym akwarium. W zasadzie, to dopiero mając miernik zaczniesz kombinować - jak zobaczysz wahania PH, których teraz nie widzisz, bo stały test CO2 ma za dużą bezwładność. Ale oczywiście to Twoje pieniądze.


Ale ja wcale nie mam zamiaru stać z zaworkiem i ph metrem przy akwarium :)
Po prostu chce sobie chociażby sam dla siebie zobaczyć jakie są dobowe skoki ph oraz zużycie CO2 w ciągu całego dnia świecenia.
Sugeruję się tutaj tym co napisał Oldmike, że w momencie jak wyłączało mi się CO2 na noc, to jego wartość potrafiła spaść do minimalnych wartości. Załączało się rano ale jego prawidłowy poziom stabilizował się pod koniec dnia.

Powiedz mi czy w momencie jak podaję CO2 24 h, to te skoki o których piszesz również mają miejsce ?
Tak na chłopski rozum, wahania mogą być w drugą stronę, rośliny oddają dwutlenek, butla podaje, więc w ciągu nocy ph może spadać, a nie tak jak w przypadku wyłączania się elektrozaworu gdzie ph rosło, bo CO2 było wybijane z wody.
Boomer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 165
Dołączył(a): Pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dijkstra » Wt 27 mar, 2012

Boomer napisał(a):
Powiedz mi czy w momencie jak podaję CO2 24 h, to te skoki o których piszesz również mają miejsce ?
Tak na chłopski rozum, wahania mogą być w drugą stronę, rośliny oddają dwutlenek, butla podaje, więc w ciągu nocy ph może spadać, a nie tak jak w przypadku wyłączania się elektrozaworu gdzie ph rosło, bo CO2 było wybijane z wody.


Jeżeli podajesz CO2 i wyłączasz je na noc, to PH w nocy będzie lekko rosło, bo CO2 będzie stopniowo malało poprzez ulatywanie z wody - bo w ciągu dnia podałeś raczej więcej CO2, niż rośliny wyprodukują w ciągu nocy, więc zielsko tego nie zbuforuje.
Jak podajesz CO2 24/24 w tym samym tempie, to CO2 będzie w nocy malało, ponieważ do CO2, które podajesz z butli dodaje się CO2, które produkują rośliny. W gęsto zarośniętym akwarium - ale tak, że dna i tylnej szyby nie widać - przy KH=4 dobowy spadek w nocy u mnie czasami wynosił 0.8.
Jeżeli chcesz, żeby było na tym samym poziomie 24/24, potrzebujesz sterownika, który albo będzie zamykał CO2, albo włączał napowietrzacz. Albo po prostu żyj z tym ;]

A jeżeli przy używaniu elektrozaworu po otwarciu dopływu CO2 PH dopiero pod koniec dnia Ci się stabilizowało, to albo mało efektywnie działał dyfuzor, albo masz duży ruch tafili wody. Normalnie CO2 włącza się ze 2 godziny przed zapaleniem głównego światła właśnie po to, żeby poziom CO2 zdążył się podnieść przed rozpoczęciem fotosyntezy. U mnie zawór otwiera się o 10.00 wraz z zapaleniem małego światełka, o 12.00 dołącza HQI i o 13 - 14 jest już bąblowanie i PH, które utrzymuje się przez cały dzień. A w zasadzie pod wieczór spada, bo HQI gaśnie o 21.00, a CO2 z małym światełkiem działa jeszcze do 23.30 i przez 2.5h CO2 produkują i rośliny, i dyfuzor.

Dalej - miewam takie eventy, że jakiś większy liść oderwie się od rośliny i przyklei do skimmera. Jak skimmer nie działa, w otwartym akwaium dość szybko tworzy się biofilm na powierzchni - zwłaszcza jak ma się kota, który z tłustym od karmy ryjkiem idzie się napić z akwarium po jedzeniu. Jeżeli np. nie ma komu oczyścić skimmera, to pod koniec dnia sytuacja w akwa może być dramatyczna - typu ph 5.5 - bo przez biofilm nie ma praktycznie wymiany gazowej z otoczeniem i CO2 nie ulatuje tak szybko w ciągu nocy. Dlatego fajnie mieć kontroler ph, ale dla ustalenia dobowych wahań spokojnie wystaczy Ci test kropelkowy i pod tym względem szkoda kasy na ph-metr. Lepiej dołożyć do kontrolera.

Reasumując:
wydajesz 150-200zł na ph-metr po to, żeby o 0.2 dokładniej ustalić wahania dobowe PH przy jego ciągłej/czasowej podaży i tak prawdopodobnie okresowo wszystkie regulacje powtarzasz, nie będąc oprócz tego zabezpieczony przed historiami typu rozregulowywanie się zaworka/reduktora.
wydajesz 2x więcej po to, żeby raz na zawsze mieć problem skoków PH i CO2 z głowy - raz na 2 miesiące kalibrujesz sondę, raz na 2-3 lata ją wymieniasz, w każdej chwili sprawdzasz PH i korygujesz je dwoma klikami a nie ślęczeniem nad zaworkiem, liczeniem bombelków i zastanawianiem się kiedy ostatnio sprawdzałeś KH w akwarium i ile mogło się od tego czasu zmienić.

Uff...
Avatar użytkownika
Dijkstra
Znający temat
 
Posty: 1072
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2004
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Następna strona

Powrót do Technika CO2, Automatyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron