pytanie do elektryków

pytanie do elektryków

Postprzez Aruba69 » Pn 19 lis, 2012

Panowie,

Jak porządnie uziemić akwarium, aby pozbyć się wszelkich błądzących prądów ?
Niestety wszystko mam zasilone z jednego gniazda (ups i rozdzielacze), największy problem mam z sondą ph, jakiś czas (ok.6 miesięcy jest ok) potem każde wyjęcie wtyczki z gniazda ( np. odłączenie pompki) to skoki i nieustalone odczyty pH. Gniazdo jest z uziemieniem, instalacja 3-przewodowa. Połączyłem obudowę wtyku sondy z kołkiem w gnieździe oddzielnym kablem ale niewiele to daje.
Zaobserwowałem również lekki szczypanie gdy nieopatrznie dotykam metalowych prowadnic oprawy świetlnej trzymając rękę w wodzie. Połaczenie tych prowadnic kablem z obudowa metalową drugiej oprawy przyniosło efekt "mniej szczypie" :-)
Czy tylko wydzielony jeden obwód na akwarium to rozwiązanie, czy też rozdział na kilka ?Mam UPS-a ale nie mogę wszystkiego puścić via UPS- bo nie podtrzyma tak długo .
Aruba69
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N 17 kwi, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez eshaton » Pn 19 lis, 2012

Skoro uziemiłeś obudowę lampy nie powinno być mrowienia przy dotyku.
Bierz miernik ustaw na 300v zmienny, jeden przewód do dobrego uziemienia a drugim dotykasz: wody w akwarium, obudowy lampy itd.
Jak np w wodzie miernik pokarze napięcie odłączasz po kolei filtry.
Mnie np Aquael wewnetrzy siał i ph spadało.
eshaton
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył(a): Pn 03 sty, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Aruba69 » Pn 19 lis, 2012

no to mam ból, napięcie pomiędzy wodą a kołkiem w gnieździe 50 V, odłączenie grzałki - spada do 44 V, po odłączeniu jednego z filtrów 25 V.
podejrzewam, że do 0 V zejdę jak wyłączę wszystko ...masakra.:-( ale to niemożliwe , że wszystko tak sieje !? czy da się coś zrobić aby nie wymieniać całego hardware-u na nowy ???
Aruba69
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N 17 kwi, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Markky21 » Pn 19 lis, 2012

Hej. Sprawdź z ciekawości jaki prąd popłynie przez miernik uziemiając jeden przewód do PE. Ciekawy też jestem czy masz bezpiecznik różnicowoprądowy 30mA w domu w tym obwodzie z którego zasilasz cały sprzęt w akwarium. Jeśli masz, to możesz sprawdzić czy masz przebicie izolacji na urządzeniach. wsadź koniec przewodu do akwarium i uziem go do PE. Bezpiecznik wybije jeżeli izolacja będzie uszkodzona.
Avatar użytkownika
Markky21
Zainteresowany tematem
 
Posty: 154
Dołączył(a): Pt 07 lis, 2008
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez eshaton » Pn 19 lis, 2012

Pokrywa dobrze uziemiona? Miernik nie pokazuje napięcia?
Jak np grzałka sieje spróbuj odwrócić wtyczkę i zmierz. Ostatecznie uziemienie wody też dobry pomysł.
eshaton
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył(a): Pn 03 sty, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Aruba69 » Wt 27 lis, 2012

witam,
zrobiłem pomiar pętli zwarcia na tym obwodzie, wynik ok 0,88 oma, natomiast w kwestii pojawiającego się napięcia nic się nie zmieniło, nadal jest. nie chcę łączyć wody z PE (nawet kupiłem sondę vertex), podobno jest to ryzykowne, mam w domu układ PEN, a w tym przypadku mogę sobie narobić więcej złego. Różnicówka oczywiście jest na tym obwodzie.
naczytałem się na forach o tym uziemieniu akwarium i szczerze mówiąc co post to inne zdanie, zgłupiałem już totalnie.
Aruba69
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N 17 kwi, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Markky21 » Wt 27 lis, 2012

Pętla zwarcia po jakim obwodzie? instalacji elektrycznej czy wody? bo ani jedna ani druga informacja na nic ci się nie przyda. Pętle zwarcia w instalacji się sprawdza po to, by zobaczyć czy jest instalacja prawidłowa i by móc sprawdzić, czy bezpiecznik topikowy zadziała podczas zwarcia do ziemi. U ciebie nie popłyną na pewno prądy zwarciowe ,kilkaset amper, tylko (obstawiam) miliampery do max pojedynczych amperów. Jeżeli sprawdzałeś rezystancje akwarium, to wynik oczywiście nie jest nic wart, bo woda w akwarium nie jest rezystorem liniowym i jego rezystancja zależy m.in od napięcia przyłożonego, składu chemicznego wody, odległości elektrod i powierzchni zanurzonych elektrod.

Jak masz tam jakiś UPS i sąde pH to odłącz je i podłącz wszystkie urządzenia do sieci, i uziem wode z akwarium do PE, niczego nie spalisz, bo woda ma znaczną rezystancję, dodatkowo różnicówki działają szybko( Łazienkowe t<200ms) i zobacz czy jakieś urządzenie ma uszkodzoną izolację metodą: Jak wybije gdy są wszystkie urządzenia podłączone, to sprawdzaj każdy po kolei czy wybija. Jak tak, to zainwestuj w nowe urządzenie które jest uszkodzone. Bo nie wierzę, żeby były inne powody napięcia 50V względem ziemi w akwarium, niż przebicie izolacji. Ewentualnie procesy chemiczne, na których się nie znam.

Dodam, żebyś wiedział kim jestem i dla czego ci doradzam. Jestem studentem 4 roku elektrotechniki na PWR (jednym z tych bardziej pojętnych studentów :razz: ), dodatkowo mam uprawnienia SEP do 1 kV. A jeżeli uważasz, że lepiej mi nie zaufać, to oczywiście się nie obrażę :grin: i polecam zapłacić jakiemuś ogarniętemu elektrykowi, który rozumie co robi i niech on ci sprawdzi na miejscu o co chodzi..
Avatar użytkownika
Markky21
Zainteresowany tematem
 
Posty: 154
Dołączył(a): Pt 07 lis, 2008
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Aruba69 » Wt 27 lis, 2012

Pętle zwarcia w instalacji się sprawdza po to, by zobaczyć czy jest instalacja prawidłowa


po to właśnie zrobiłem pomiar,

jeśli dobrze rozumiem, to po połączeniu wody z PE, przy podłączonych urządzeniach ma mi zadziałać różnicówka ? jakoś tego nie widzę, bo już by wyrzucało wcześniej a nigdy tak się nie stało , ale sprawdzę, dzięki za pomysł
Aruba69
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N 17 kwi, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Markky21 » Wt 27 lis, 2012

Upewnij się tylko wcześniej. czy różnicówka jest na tym obwodzie co akwarium.. bo jeżeli masz w tylko jedna szafce, to na pewno jest na obwód łazienki, w takim wypadku przedłużaczem można pociągnąć napięcie z gniazda znajdującego się w łazience.
Avatar użytkownika
Markky21
Zainteresowany tematem
 
Posty: 154
Dołączył(a): Pt 07 lis, 2008
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Aruba69 » Śr 28 lis, 2012

i wszystko jasne !
powinienem od razu tak zrobić ,winowajcą był UPS, odpiąłem wszystko po kolei, na koniec UPS -> napięcie spadło do 4 V. dzięki wszystkim za porady.
Aruba69
Początkujący
 
Posty: 49
Dołączył(a): N 17 kwi, 2011
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Technika CO2, Automatyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość