Zapowietrzający się reaktor

Zapowietrzający się reaktor

Postprzez Krissoku » Wt 12 mar, 2013

Dzisiaj kupiłem sobie nowy reaktor Tornado Aquatic Nature. Zastąpi on mało wydajny dyfuzor. Wszystko ładnie, pięknie podłączyłem. Próbowałem ustawić maksymalny poziom podawanego gazu (czyli taki, że po jego przekroczeniu ryby się krztuszą) i w sumie spotkało mnie rozczarowanie. Mimo znikomego ruchu tafli wody ryby nie okazują żadnych oznak duchoty. Mimo, że podawałem już chyba z 8-10 bps. Po drugie zauważyłem, że w reaktorze (na górze pojemnika) tworzy się taka poduszka z CO2. Przy podawaniu 3 bps jest niewielka, ale w miarę upływu czasu się powiększa. Oczywiście przy 10 bps praktycznie cały pojemnik zalega gazem. No i teraz pytanie: czy tworząca się poduszka jest naturalnym zjawiskiem? Jak to jest u Was? No i jak w takim wypadku doprowadzić do maksymalnego poziomu CO2...?
Avatar użytkownika
Krissoku
Stały bywalec
 
Posty: 421
Dołączył(a): Cz 27 sty, 2011
Lokalizacja: Tczew
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez polakko 78 » Wt 12 mar, 2013

Krissoku napisał(a):Mimo znikomego ruchu tafli wody ryby nie okazują żadnych oznak duchoty.

Tylko po co je tak stresować.
Zostaw 3 b/s. Sprawdź ph testem kropelkowym przed podawaniem gazu. Następnie zrób test po trzech godzinach gazowania. Sprawdź jaka jest różnica w ph i po tym można policzyć poziom co2. Swego czasu Siara taki sposób polecał. Różnica 1 ph wskazuje poziom około 30 ppm CO2.
Też miałem Tornado niestety puściło na dolnej nakrętce. Gdy Reaktor miałem podpięty pod Eheim 2217 delikatna poduszka tworzyła się przy 3-4 b/s.
polakko 78
Aktywny użytkownik
 
Posty: 564
Dołączył(a): N 04 kwi, 2010
Lokalizacja: Pilaszków/OżarówMaz.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez slipknot1989 » Wt 12 mar, 2013

Testowałem swego czasu reaktor z narurowca przy filtrze HW-303B o przepływie 1400litrów i spora taka poduszka robiła mi się juz nawet przy 4-5 bąbelkach na sekunde, a dwutlenku w akwa za duzo sie nie rozpuszczało, nie mówiąc o problemie wyregulowania tego ustrojstwa. Więc wróciłem do starego poczciwego dyfuzora z którym nie mam problemu i dość co2 w akwa nawet przy 3b/sek;)
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Wt 12 mar, 2013

Radzę uważać, można łatwo zagazować obsadę. Wszystko ma zwłokę i nie od razu ryby zaczną łapać powietrze przy tafli. Najlepszym sposobem jest indykator.
A oto sposób na najłatwiejszą mieszankę do indykatora (do tego odczynnik ph około 4 kropli):
Do 18L (taka ilość standardowa wiaderka które można kupić w markecie lub w ogrodniczym) dodajemy 2g proszku do pieczenia. Taki roztwór ma KH 3,98 st. niemieckich które pozwoli nam określić idealny stan co2 w akwa czyli około 30ppm. Kolor tego indykatora powinien być wtedy limonkowy, lub nawet żółty. Przy takiej ilości CO2 nie powinna nastąpić przyducha a dla roślin będzie idealna.
W reaktorze im woda bardziej chlupota, tym gaz się szybciej rozpuszcza i można łatwo
zabić mieszkańców. Sam ustawiam tak by było widać bąbelki w reaktorze tylko.
Na co ludzie nie zwracają uwagi to ruch tafli wody, istnieje przeświadczenie że nie może za bardzo falować co jest błędem.
W wodzie powinna być idealna równowaga pomiędzy O2 a CO2 i mniejsze jej skoki tym lepiej dla naszych mieszkańców i nie dajemy glonom przez zmianę nagłą warunków w akwarium na ich rozwój.
Czasem warto ustawić tak wylot żeby tafla cały czas falowała, wtedy poziom O2 będzie stały i poprzez indykator możemy ustawić wtedy dobrze CO2 i nie przesadzajmy z tym wybijaniem CO2 z wody. Nie ucierpi na tym Wasz portfel poprzez częstsze nabijanie butli wręcz przeciwnie mniej glonów mniej wydacie na walkę z nimi...
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Wt 12 mar, 2013

Rozumiem że do wiadra lejemy 18l destylki...
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Wt 12 mar, 2013

Tak było to dla mnie oczywiste dlatego o tym nie wspomniałem.
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Dominik Gąsiorek » Śr 13 mar, 2013

Tylko się upewniam ;)
Avatar użytkownika
Dominik Gąsiorek
Moderator
 
Posty: 1920
Dołączył(a): Wt 27 kwi, 2010
Lokalizacja: Kobiernice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez macek.g » Śr 13 mar, 2013

eeee tam jak dobrze pamietam wystarczylo 3 litry i 3.6 grama sody,by pozniej do nastepnych RO w ilosci 450ml wlac ten roztwor w ilosci 50ml i mamy 500ml kh4.
macek.g
Stały bywalec
 
Posty: 438
Dołączył(a): Śr 06 lip, 2005
Lokalizacja: UK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Krissoku » Śr 13 mar, 2013

adeptmarine napisał(a):Radzę uważać, można łatwo zagazować obsadę. Wszystko ma zwłokę i nie od razu ryby zaczną łapać powietrze przy tafli.
Masz rację. Krótko po napisaniu mojego postu ryby jednak zaczęły ciężej łapać tlen. Jednak trzeba było więcej czasu na całkowite wyposażenie wody w CO2 niż myślałem (kiedyś miałem mniejszy zbiornik i to pewnie dlatego trochę mi było dziwnie)

Myślę, że wielu forumowiczów już teraz jest Ci wdzięcznych za napisanie tego sposobu na mieszankę do indykatora :mrgreen: Ja również. Tylko pytanie: musi być koniecznie 18L wody i 2g proszku czy może być 9L i 1g :?:

W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak sprawić sobie indykator albo ten test od JBL.
Avatar użytkownika
Krissoku
Stały bywalec
 
Posty: 421
Dołączył(a): Cz 27 sty, 2011
Lokalizacja: Tczew
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Marcin Bielak » Śr 13 mar, 2013

hehehe no rzeczywiście łatwiej i mniej roboty ;)
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adams750 » Śr 13 mar, 2013

Mam test JBL jak mi się skończy odczynnik to rozrobię takowy roztwór i zobaczę jak się sprawuje
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ZANDAR » Śr 13 mar, 2013

macek.g napisał(a):eeee tam jak dobrze pamietam wystarczylo 3 litry i 3.6 grama sody,by pozniej do nastepnych RO w ilosci 450ml wlac ten roztwor w ilosci 50ml i mamy 500ml kh4.

Również korzystam z tego przeliczenia, a czasami jeszcze dzielę wszystko na trzy :smile:
Avatar użytkownika
ZANDAR
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 981
Dołączył(a): Pt 04 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez nar » Śr 13 mar, 2013

polakko 78 napisał(a):
Krissoku napisał(a):Mimo znikomego ruchu tafli wody ryby nie okazują żadnych oznak duchoty.

Tylko po co je tak stresować.
Zostaw 3 b/s. Sprawdź ph testem kropelkowym przed podawaniem gazu. Następnie zrób test po trzech godzinach gazowania. Sprawdź jaka jest różnica w ph i po tym można policzyć poziom co2. Swego czasu Siara taki sposób polecał. Różnica 1 ph wskazuje poziom około 30 ppm CO2.


Dla przykładu ;
woda o twardości węglanowej KH6 i odczynie PH6 zawiera 190 ppm CO2 a przy PH7 jest w niej tylko 19 ppm CO2.
Wiec twierdzenie że 30 ppm CO2 to różnica w odczynie o 1PH jest sporym błędem.
Stężenie CO2 na poziomie 30ppm powoduje różnice w odczynie o 1PH tylko przy twardości węglanowej 1Kh.
Więc próba zbicia odczynu wody o 1PH przy wyższych twardościach okaże się śmiertelna dla obsady.
nar
Zainteresowany tematem
 
Posty: 158
Dołączył(a): Pt 11 kwi, 2008
Lokalizacja: kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez zubrzyna » Śr 13 mar, 2013

ZANDAR napisał(a):
macek.g napisał(a):eeee tam jak dobrze pamietam wystarczylo 3 litry i 3.6 grama sody,by pozniej do nastepnych RO w ilosci 450ml wlac ten roztwor w ilosci 50ml i mamy 500ml kh4.

Również korzystam z tego przeliczenia, a czasami jeszcze dzielę wszystko na trzy :smile:

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=25636
15 post ...pierwsze 14 też warto przeczytać
Avatar użytkownika
zubrzyna
Stały bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): N 20 maja, 2007
Lokalizacja: z przyszłości
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Technika CO2, Automatyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron