problem z co2

problem z co2

Postprzez XxfizioxX » Pt 15 sie, 2014

mam problem z co2 w akwarium a problem polega na tym ze mam butle z elektro zaworem i zaworkiem precyzyjnym i ustawione jest na automatyczne wlaczanie razem ze swiatlem i za kazdym razem musze ustawiac dawke na zoworku ustawione jest na takie jak chce a na drugi dzien nie leci wcale... i w zaworku przeciwzrotnym znajduje sie woda... wie ktos czemu sie tak robi?
XxfizioxX
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt 22 lip, 2014
Lokalizacja: Radom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez piksel123 » Pt 15 sie, 2014

Przeczytaj kolego trochę postów na forum na ten temat, a nie piszesz w tak błahej sprawie swój post .
Wiedza kosztuje,przynajmniej dłużej ją zapamiętasz, jak będziesz czytał, a nie od razu na łatwiznę.
piksel123
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): So 21 wrz, 2013
Lokalizacja: Wartkowice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez Bartosz Grela » Pn 18 sie, 2014

Zdaje się że zapomniałeś o zaworku przeciwzwrotnym ;)
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez kyle » Pn 18 sie, 2014

XxfizioxX napisał(a): i w zaworku przeciwzrotnym znajduje sie woda...

No chyba nie zapomniał :D
kyle
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pt 09 maja, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez slipknot1989 » Wt 19 sie, 2014

Alescie się uparli na to podawanie gazu razem ze światłem. Podajesz gaz cała dobę wtedy ustawienie gazu jest łatwiejsze, ryby i rośliny nie cierpią ze skoków ph. Po drugie jak gaz podajesz razem ze światłem to stężenie docelowe dochodzi po ok 2-3 godzinach, czyli rośliny przez tez czas maja ograniczone papu :P Jesli juz chcesz stosowac ta metode to wlączaj gaz trzy godziny przed zapaleniem światła.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez adams750 » Wt 19 sie, 2014

Może też dużą rolę odgrywać umiejscowienie zaworka zwrotnego, gdzie siłą grawitacji nabiera wody. Miałem tak kiedy zaworek zwrotny był umiejscowiony bardzo nisko. A z drugiej strony jestem za słowami kolegi przedmówcy wolę podawać gaz 24h. A jeszcze jak ktoś używa kompa do ph to i oszczędność gazu nie jest wcale wieksza gdy wyłącza się gaz na noc ponieważ jak zacznie podawać gaz to musi go sporo podać by szybko wyrównać powstałe skoki ph.
Avatar użytkownika
adams750
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez XxfizioxX » Wt 19 sie, 2014

kazdego co pytam to podaje co2 wraz ze swiatlem i jak czytam na srtonach to tez tak pisze wiec ja tez tak zrobilem a to ze to dziala dopiero po 3 h to nie wiedzialem i dziekuje za informacje:) ale czemu w zaworku znjaduje sie woda? i czy to moze zalezy od cisniesia z jakim to jest podawane?
XxfizioxX
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt 22 lip, 2014
Lokalizacja: Radom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez kyle » Wt 19 sie, 2014

U mnie w zaworku woda zbierała się jak miałem przy butli podłączenie wężyka na szybkozłączkę, później zmieniłem na taką przykręcaną i jest ok ;)
kyle
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pt 09 maja, 2014
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez thomas.bham » Śr 20 sie, 2014

Większość zaworów to prosty i tani patent tloczka który pod wplywem cisnienia zwrotnego zaciska tloczek do obudowy.
Problemem jest to ze sa one nie precyzyjne kiedy cisnienie rośnie bardzo powoli nie dociska tego tloczka na tyle mocno zeby zaworek sie zamknął. Tak na prawde woda cofa sie do wezyka bo zostaje zassana przez spadem ciśnienia z wezyku i zadko kiedy zaworek działa w 100%. Ja poprostu stosuje na tyle dlugi wężyk ze woda nie ma prawa dość do zaworka bo poprostu cisnienie w nim zdazy sie zrównać.

Musze wypróbować podawanie co2 24h obecnie włączam 2h przed światłem.
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez XxfizioxX » Śr 20 sie, 2014

zaworek zamocowany jest 7cm od poczatku akwarium ale w liczniku bombelkow tez jest woda i jak przestanie leciec gaz to ta woda splywa do zaworka...
XxfizioxX
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt 22 lip, 2014
Lokalizacja: Radom
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez schiz » Cz 21 sie, 2014

Nie jestem tak doświadczony jak niektórzy z kolegów ale własne doświadczenia, przemyślenia i obserwacje mówią:

1. Mój zaworek zwrotny pracuje tylko w jedną stronę (w jedną domyka się dokładnie, podłączony odwrotnie powoli przepuszcza gaz z powrotem) nie wspominając o tak oczywistej rzeczy jak to że musi być zamontowany na rurce w której gaz idzie w górę tak aby siła grawitacji ściągała tłoczek w dół.

2. Podejrzewam że przy dużej masie roślinnej CO2 24h jest mało pożyteczne gdyż rośliny w dzień pobierają CO2 a w nocy go oddają (w takim wypadku równowaga byłaby zachowana bez roślin w baniaku :P ). Odpowiednio dograna synchronizacja czasowa dzień/noc powinna z grubsza pozwolić na utrzymanie stabilnego poziomu CO2 w baniaku w dużo większym stopniu niż podawanie non stop.
schiz
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 20 cze, 2014
Lokalizacja: RK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez slipknot1989 » Pt 22 sie, 2014

Każdy ma swoje zdanie na tem temat ale nie zgodze sie z tym aby rośliny w nocy wytworzyły tyle co2 żeby zaszła równowaga, czyli taki sam poziom w dzien jak i noc. IMO, bez podawania co2 całą dobę skoki ph są nieuniknione. Nie popadajmy w skrajności oszczedzania butli, przecież dobro naszej flory jak i fauny jest najważniejsze. Ale to tylko moje doświadczenia i przemyślenia.
Może spróbuj poprostu wymienić zaworek, mój kiedyś przepuszczał ale tylko dlatego że był trefny.
slipknot1989
Stały bywalec
 
Posty: 382
Dołączył(a): Wt 15 sty, 2013
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez Marcin Bielak » Pt 22 sie, 2014

A może po prostu zainstaluj ten zaworek zwrotny zaraz po wyjściu wężyka z akwarium/narurowca?
To co opisujesz często można zaobserowować u ludzi którzy mają dyfuzory wewnętrzne a zaworki zwrotne instalują dopiero przed samą butlą bo chcą je schować w szafkach. W ten sposób woda wypełnia przestrzeń między dyfuzorem a zawrokiem dosyć szybko, a gdy elektro zawór się otwiera, to przepchanie całej tej ilości wody z powrotem do akwarium przed dyfuzor zajmuje dużo więcej niż to miało miejsce w drugą stronę. Stąd właśnie wrażenie, że gaz nie leci...leci ale najpierw woda :-)
W zaworku przeciwzwrotnym zawsze będzie woda jeśli gaz nie leci, ale tylko powinna być z jednej strony.
Jeśli jest po obu stronach znaczy, że zawór jest do wymiany.

A komentując Wasze posty na temat podawania gazu non stop czy tylko ze światłem to zapytam:
Od kiedy to rośliny oddają CO2 do wody jak są w fazie ciemnej fotosyntezy? (radzę nie brać na serio tych rysuneczków zanlezionych w necie nt.fotosyntezy, że powstaje CO2 tylko dokładnie zgłebić temat nt. fotosyntezy CAM i tego rysunku ukazującego oddawanie CO2 przez rośliny.

Chodzi tu raczej o to, że CO2 nie jest asymiliowane przez rośliny a jego ilość w nocy rośnie. Jednak jeśli tafla wody faluje wystarczająco by natleniać wodę, to stosunek CO2 do O2 waha się nieznacznie przy podawaniu CO2 non stop...
Avatar użytkownika
Marcin Bielak
Znający temat
 
Posty: 1863
Dołączył(a): Cz 02 wrz, 2010
Lokalizacja: Mława
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: problem z co2

Postprzez thomas.bham » Pt 22 sie, 2014

slipknot1989 napisał(a):Każdy ma swoje zdanie na tem temat ale nie zgodze sie z tym aby rośliny w nocy wytworzyły tyle co2 żeby zaszła równowaga, czyli taki sam poziom w dzien jak i noc. IMO, bez podawania co2 całą dobę skoki ph są nieuniknione. Nie popadajmy w skrajności oszczedzania butli, przecież dobro naszej flory jak i fauny jest najważniejsze. Ale to tylko moje doświadczenia i przemyślenia.
Może spróbuj poprostu wymienić zaworek, mój kiedyś przepuszczał ale tylko dlatego że był trefny.

Oglądałem kiedyś program o roślinach i mowili w nim ze roslina pobiera w nocy tyle samo tlenu ile wytworzy w dzien zakladajac ze noc trwa tyle co dzień.
Tyle z mądrości jakimi moge sie podzielić :-)
thomas.bham
Aktywny użytkownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): Cz 22 paź, 2009
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy


Powrót do Technika CO2, Automatyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości