Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

Postprzez chester_83 » Pn 01 maja, 2006

Ja używam :

:arrow: GH/KH Tetra - metoda kropelkowa - czyli precyzyjny odczyt
:arrow: pH Tetra - skala 5.0 / 6.0 / 6.5 / 7.0 / 7.5 / 8.0 / 8.5 / 9.0 / 10.0 - poszczególne kolory łatwo rozróżnialne, ale mi przydałaby się węższa i gęstsza skala (a tylko taki jest w ofercie Tetry)
:arrow: NO3 Tetra - skala: (żólty) 0 / 12.5 / 25 / 50 / 100 (soczysta czerwień) [mg/l] - łatwy w odczycie
Avatar użytkownika
chester_83
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): Cz 27 kwi, 2006
Lokalizacja: Płock
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Maciejewski Maciek » Wt 02 maja, 2006

A używał ktoś z Was testów Sery na Mg i Ca? Są dostępne choć nie tanie. Można by nimi kontrolować stosunek Mg:Ca
Avatar użytkownika
Maciejewski Maciek
Zainteresowany tematem
 
Posty: 179
Dołączył(a): Pn 01 lis, 2004
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maciekplastek » Pt 05 maja, 2006

ej , ale wszędzie pisze ,że testy zooleka na No3 mierzą tylko od 10-120mg nie powinny od zera :?: :roll:
Avatar użytkownika
maciekplastek
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez gregor16 » Pt 05 maja, 2006

tylko że na próbkę patrzymy chyba z góry a nie z boku czy ja się mylę ????
Avatar użytkownika
gregor16
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył(a): N 05 mar, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Biedron9 » Pt 05 maja, 2006

Zero też wskazuje...

0-żółty
5-pomarańczowy
10- lekko czerwony
20- ciemny czerwony

(a dalej to juz odcienie czerwonego,coraz ciemniejsze więc w zasadzie ciężko odróżnić)

Co do patrzenia na próbke to w przedziale 0-20 obojętnie jak się patrzy to można łatwo rozpoznać.A powyżej 20 to jakbyś nie patrzył to i tak nie wiadomo) 8)
Avatar użytkownika
Biedron9
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2006
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » Wt 09 maja, 2006

Witam. testy wkońcu doszły:( czekałem na nie 3 tygodnie. kaskę wpłaciłem tego samego dnia co kupiłem. Testy tanie ale ile trzeba czekać:((www.zoosfera.pl)
Panowie.Czy ktoś z was oszczędza na testach tzn.zamiast 5ml wody z akwa daje 2,5ml i zmniejsza dawki odczynników potrzebnych do pomiaru itp. o połowę? Ja np. w teście TWO, TWW zooleka daje 2,5ml wody(zamiast 5ml) i wtedy każda jedna kropla dodana do probówki to 2'n (zamiast1'n). Pomiar się zgadza z tym jaki daje 5ml wody.oczywiście pomiar jest wtedy mniej dokładny o cały 1'n ale wolę zaoszczędzić kaske.
Mam testy:
PH- TETRA (5ml wody 7 kropli odczynnika)
TWO, TWW Zoolek9 5ml wody+ każda kropla odczynnika to 1'n)
NO3- zoolek ( 5ml wody+7kropli odczynnika1+1płaska szpatułka teg proszku+ 7kropli odczynnika3)
Fe- Sera ( 5ml wody, 2 czubate szpatułki, + 5kropli odczynnika2)
PO4- JBL (5ml wody 1 szpatułka proszku 1+ 15kropli odczynnika2)
Czy można na tym jakoś zaoszczędzić? chciałbym zaoszczędzić na PO4-JBL-a, Fe-Sery, PH-tetry, NO3- zooleka. czy już ktoś tak robił?
pozdrawiam
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez RAFIK » Śr 10 maja, 2006

Ja tak tylko robię z testem na NO3 SERY bo jest łatwo podzielić gdyż powinno dawać się po 6 kropli odczynika 1 i 3 na 20ml wody,a ja daje po 3 krople na 10ml wody i na to samo wychodzi :!:
Avatar użytkownika
RAFIK
Zainteresowany tematem
 
Posty: 150
Dołączył(a): So 05 lut, 2005
Lokalizacja: BIAŁYSTOK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » Śr 10 maja, 2006

oki. a inni jak robią ze swoimi testami?naprawdę chciałbym troszkę zaoszczędzić na testach skoro wyniki są i tak takie same. pozdrawiam
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez neo_ns » Śr 10 maja, 2006

:idea: 100>P :idea:
Ile placiles za PO4 JBL`a i na ile testow on wystarcza?

Jaka firma ma najtanszy test na PO4?
neo_ns
Zainteresowany tematem
 
Posty: 271
Dołączył(a): N 25 gru, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Cz 11 maja, 2006

100>P napisał(a):NO3- zoolek ( 5ml wody+7kropli odczynnika1+1płaska szpatułka teg proszku+ 7kropli odczynnika3)

Wlewam 3 ml wody (wg obliczeń 2,86, ale bez przesady) i 4 krople odczynnika
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » Cz 11 maja, 2006

neo_ns napisał(a):Ile placiles za PO4 JBL`a i na ile testow on wystarcza?

Jaka firma ma najtanszy test na PO4?
32zł. sera kosztuje troszkę mn

iej ale chcąc kupić 2 raz ten test- płace tylko 17 zł. za to co jest potrzebne a nie szkło itp.
Oki. GP. a co z resztą testów? można z nimi tak robić jak TY to zrobiłeś z tym zoolekiem?[/quote][/b]
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez neo_ns » Pt 12 maja, 2006

Jasne ze mozna ale....:
:arrow: 2,86 a 3ml +/- nasza precyzja przy nabieraniu wody to jednak jest roznica spora
:arrow: Gdy w pojemniczku pomiarowym jest mniej plynu kolor wydaje sie byc jasniejszy

Ale przeciez chodzi o to zeby bylo taniej.

Ja jednak testy wykonuje codziennie nieraz nawet 2x dziennie i nic nie kombinuje testy ZOOLEKa kosztuja niecale 17zl a starczaja na 1-2m-c gdyz wykonac z jaednego zestawu mozna okolo 50testow wiec czy ja wiem czy 17zl/2m-c to tak duzo zeby az tak kombinowac?
neo_ns
Zainteresowany tematem
 
Posty: 271
Dołączył(a): N 25 gru, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez szewo » Pt 12 maja, 2006

W zestawie NO3 Zooleka mam szpatułke przypominajaca patyczek od lizaka splaszczony na końcu. Czy wszyscy tak macie? Trudno określić co znaczy "płaska szpatulka", bo to płaski kawałek patyczka i za kazdym razem mozna zapodac inną ilość proszku..
Avatar użytkownika
szewo
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez DarekO » Pt 12 maja, 2006

Ja mam szpatułki z dwóch testów - ze zużytego testu jak piszesz w postaci patyczka i drugą w postaci łopatki. No i po próbach używam właśnie tego patyczka. Moje doswiadczenia pokazują, że nie należy przesadzać z ilością odczynnika 2.
Avatar użytkownika
DarekO
Zainteresowany tematem
 
Posty: 200
Dołączył(a): So 27 lis, 2004
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez szewo » Pt 12 maja, 2006

Tyle, że to nie rozstrzygam moich watpliwosci ile tego sypac :(
Substancji nr 2 jest w pojemniczku niewiele, więc wnoszę że chodzi o odrobinę - tyle ile wlasnie zmiesci sie na koncu patyczka.

Moje obawy wynikaja z tego, ze dokladnie odmierzam 5ml wody, licze 7 kropli, a tego proszku to za kazdym razem - cos czuje - inaczej bedzie.
Avatar użytkownika
szewo
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez DarekO » Pt 12 maja, 2006

szewo napisał(a):Tyle, że to nie rozstrzygam moich watpliwosci ile tego sypac :(
Substancji nr 2 jest w pojemniczku niewiele, więc wnoszę że chodzi o odrobinę - tyle ile wlasnie zmiesci sie na koncu patyczka.

O to właśnie chodzi. Dodam tylko, że nie musisz za każdym razem odmierzać dokładnie takiej samej ilości odczynnika 2. Ja np. staram się za każdym razem wsypać "płaską" szpatułkę.
Avatar użytkownika
DarekO
Zainteresowany tematem
 
Posty: 200
Dołączył(a): So 27 lis, 2004
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez neo_ns » Pt 12 maja, 2006

Kiedys odczynnik 2 byl w postaci proszku teraz w nowym tescie ktory kupilem jest w postaci drobnych krysztalkow i rozpuszcza sie calkowicie a tamten pozostawal na dnie nierozpuszczony
neo_ns
Zainteresowany tematem
 
Posty: 271
Dołączył(a): N 25 gru, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » So 13 maja, 2006

szkoda, że producenci nie pokazali na ulotkach ile ma być tego proszku na tym "lizaczku" nieraz ciężko jest nabrać tego proszku. tak samo jest z tym oszczędzaniem na testach. producent powinien napisać, jakie dawki na ile ml wody żeby można było zaoszczędzić.co do tego wydatku 17zł raz na 1-2 miesiące to nie wszystkich stać na ponowne kupno 3 testów jednocześnie (bo przesyłka tańsza) co daje jakieś 50-60zł. osobiście jestem średnio zamożny ale na testy za 95zł. ;) zbieralem i zbierałem..... :) pzdr
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maciekplastek » N 14 maja, 2006

a może ktoś, może coś powiedzieć na temat testu Tetry 5 in1 :?: Wczoraj widziałem go na (link) był po ok.31zł dziś już go nie ma , można było nim zmierzyć o ile dobrze pamiętam : Ph , twardości i reszty niestety nie pamiętam i jak dobry jest :?:
Avatar użytkownika
maciekplastek
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » N 14 maja, 2006

z tego co wiem to testy papierkowe nie dają tak dokładnych pomiarów jak te z odczynnikami. z opinii które czytałem w innych postach wynika, że nie warto takiego testu kupować bo jest do d...
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Filtracja, Uzdatnianie wody, Testy wody, Ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron