Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

Postprzez the_source » Wt 24 paź, 2006

Ostrzeżenie dla tych co myślą że coś sięzmieniło na lepsze z Zoolekiem na PO4
Ostatnio kupiony test na PO4 ważny do 2008 roku.
Wskazania ciągle 0, coś mnie tknęlo ponieważ zaczęły pojawiać się w akwarium glony. Zmierzyłem robiony prze siebie nawóz - również wskazał poziom 0. Pomyślałem że może KH2PO4 już dość stare i może się utlenilo ale w międzyczasie kupiłem test JBL. Po zmieżeniu wody akwariowej zgroza - test pokazal 4 ppm, osiem razy za dużo. Dzięki Zoolekowi akwarium walczy z plagą glonów a ja ze swoimi nerwami.

Jednak nie zawsze warto oszczędzać.

Pozdrowienia
the_source
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): N 31 lip, 2005
Lokalizacja: rzeszowskie, bliżej tarnobrzega
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez austin007 » Śr 25 paź, 2006

Witam

Ciąga dalszy przygody z PO4 Zooleka.
Kupiłem w końcu JBLa i potwierdziło się definitywnie. Makabryczne różnice!
Najwyższe stężenie pokazuje JBL, nieco niższe Sera (pótoraroczna,trzymana w lodówce) i dużo dużo mniej Zoolek. (jak w moim poście nieco wyżej).

Kiedyś miałem przyjemność porozmawiać z Panią z Zooleka (personalnie nie kojarzę) i przyznam,ze była to szalenie miła i rzeczowa rozmowa. Do tego Pani znalazła czas dla mnie:) ( a nie spławiła).Niniejszym, chylę czoła.
Tak czy siak wierze, że to problem wieku dziecięcego testu PO4, bądz wadliwa partia.

Pozostałą część testu wysłałem z reklamacją do producenta (20 X -priorytet). Czekam na odzew. Ufam,że szybko Zoolek upora się z tym problemem a my wszyscy będziemy szczęśliwi;) Szczerze, jak zwykle trzymam kciuki! Niezwykłą przjemność sprawiają mi sukcesy polskich firm:)

Pozdrawiam
Leszek Świderski
Avatar użytkownika
austin007
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarcinLenda » Pt 27 paź, 2006

Witam,
a sprawdzaliście może prawidłowość pojemników do przeprowadzania testów poszczególnych firm?.. Ostatnio coś mnie tknęło i sprawdziłem 5 ml wody ze strzykawki 5-cio mililitrowej, kupionej w aptece.
W pojemniku Hagena - sporo powyżej kreski 5 ml,
w JBL- też sporo,(ok 1/5)
najbliżej podziałki było w tetrze...
Mogłoby to chyba mieć też wpływ na wyniki testów?...
Tylko teraz pytanie- czy strzykawka nie kłamie? :?
MarcinLenda
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): So 13 maja, 2006
Lokalizacja: Świnoujście
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez epikur2003 » Pt 27 paź, 2006

...Pytanie "Czy regulamin forum obowiązuje obie strony"? W prawie cywilnym tak.
Na forum -tym- nie !
http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=13522
"3.14 O niepoprawnej treści postu, moderator jest zobowiązany poinformować autora przed wpisaniem ostrzeżenia."

W takim razie jakim prawem p.Piotrze zostałem ukarany ostrzeżeniem bez wcześniejszego powiadomienia ? Czy to pana samodzielna decyzja czy kolegium redakcyjnego za ,którym się pan chowa.
Nie dostałem wcześniejszego upomnienia od dikiego ,enigmy ,AJ , nie odnosili się do treści mojego posta w którym to niby szkaluję ?! To co pan zrobił tylko potwierdziło to co przypuszczałem.
Mam zaprezentować bazę PW jako potwierdzenie ?
W taikch sprawach jak ta , nie powinien mieć pan głosu jako osoba samodzielna bo stał się pan stroną sporu. W takich wątpliwych sytuacjach powinien wypowiadać się zespół przez głosowanie i publiczne podanie stosunku głosów.
Rozumiem pana , nie może być demokracji tam , gdzie chodzi o przypuszczalne naruszenie pańskich interesów.
Hipokryzja pana sięga zenitu , a faktów nie da się ukryć za regulaminem.
Ukończenie studiów nie świadczy o ukończeniu choćby szkoły podstawowej z zasad etyki.
Ostatnio zmieniony N 20 maja, 2007 przez epikur2003, łącznie zmieniany 2 razy
epikur2003
Poznaje temat
 
Posty: 81
Dołączył(a): Pt 06 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez matystm » N 29 paź, 2006

kurcze ludzie, czy wy jestescie chemikami czy akwarystami. ja jestem matematykiem i powiem wam, ze takie cos jak dokladny wynik w praktyce nie istnieje. bo ile jest liczb miedzy 0 a 1? nieskonczenie wiele. kazdy producent podaje na strzykawce jakies liczby i to jest tylko oznaczenie do ktorego wy konsumenci macie sie zastosowac. Jakby na strzykawce napisal 10 zamiast 5 to byloby 10 niewazne czego i tyle macie zastosowac. No bo znajdzcie mi czlowieka, ktory zassa dokładnie 10ml, praktycznie jest to niemozliwe, zastanowcie sie.
I jeszcze pytanie do osob ktore uwiarygadniaja swoje testy na podstawie wody destylowanej- (odpwiedzcie sobie szczerze)- czy w przypadku tejze wody ktorykolwiek test odpowie wartosc inna niz zero? otoz zaden. dokladnosc testu mozna ocenic tylko i wylacznie na podstawie gdy mamy wartosc przyblizona jakiegos parametru (azotu czy fosforu lub inna) a test wykazuje co innego. Ogolnie rzecz biorac wlejcie sobie azot do czystej wody i sprawdzie kilkoma testami ile wskaze. (dla tych co nie wiedza: 20ml azotu rozpuszczonych w 100ml czystej wody, to roztwor dwudziestoprocentowy azotu). Z matematycznego i praktycznego punktu widzenia- nie istnieje wynik dokladny, kazdy test bazuje na przyblizeniu przy zadanym poziomie istotnosci wiec warto sie zastanowic. Moja propozycja- kup test tani (np. zoolek) i testuj sam. Sprawdz co dzieje sie przy danej wartosci wskaznika i wnioskuj. To ze 10ml to 10ml to tylko oznaczenie, nie jestem pracownikiem zadnej firmy produkujacej testy wody, mowie szczerze , na najgorszym tescie mozna uzyskac najlepsze wyniki, liczy sie doswiadczenie- test + obserwacje. Praktyka czyni mistrza. Zgadzam sie, ze niektore testy sa bardziej czule i tyle, nic poza tym. Kazdy z nich dziala na tej samej zasadzie, moim zdaniem nie warto przeplacac. Bufony moga, ale my zwykli fizyczni, ktorzy tez chca miec cos pieknego w domu (poza kobieta) nie. Dlatego jeszcze raz powtarzam- praktyka i jeszcze raz praktyka, cos takiego jak dokladny test nie istnieje, mozecie mi uwierzyc i nie trzeba byc chemikiem zeby do tego dojsc. Dostosuj test do wlasnych obserwacji (ale bez przasady, zeby to nie byl za bardzo niedokladny test tylko odpowiedznio czuly, ja dopasowalem zooleka: po4, no3, no2, ph, kg, gh i jest good). Wystrzegaj sie tylko testow paskowych, sa poza ranga.
A jeszcze lepiej powiem- dobry akwarysta to bez testow zrobi lepiej to co zwykly z testami.

Pozdrawiam
praktykujcie, zamiast zadawac glupie pytania
czytajcie sto razy, zamiast zadawac glupie pytania
wnioskujcie, zamiast zadawac glupie pytania
a poza tym, to tak czytajac, niektorzy chyba mysla ze samo pytanie na forum rozwiaze ich problemy bez wprowadzania zadnych zmian.
Avatar użytkownika
matystm
Początkujący
 
Posty: 37
Dołączył(a): N 23 lip, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarcinLenda » N 29 paź, 2006

matystm napisał(a):kurcze ludzie, czy wy jestescie chemikami czy akwarystami. ja jestem matematykiem


- akwarystami..:wink:

matystm napisał(a):kazdy producent podaje na strzykawce jakies liczby i to jest tylko oznaczenie do ktorego wy konsumenci macie sie zastosowac. Jakby na strzykawce napisal 10 zamiast 5 to byloby 10 niewazne czego i tyle macie zastosowac. No bo znajdzcie mi czlowieka, ktory zassa dokładnie 10ml, praktycznie jest to niemozliwe, zastanowcie sie.


- chyba jednak ważne "czego"- bo jeśli 5 ml na menzurce załączonej do testu nie odpowiada 5 mililitrom ze strzykawki do leków to chyba coś jest nie tak..Nie konieczne jest tu najważniejsze żeby nabrać "idealnie" 5 ml, ale w tym przypadku różnica jest duża i zmienia odczyt Gh o 2 stopnie, a kh o 1.. chyba jest różnica i jest nad czym się zastanawiać..


matystm napisał(a):Moja propozycja- kup test tani (np. zoolek) i testuj sam. Sprawdz co dzieje sie przy danej wartosci wskaznika i wnioskuj. To ze 10ml to 10ml to tylko oznaczenie, nie jestem pracownikiem zadnej firmy produkujacej testy wody, mowie szczerze , na najgorszym tescie mozna uzyskac najlepsze wyniki, liczy sie doswiadczenie- test + obserwacje. Praktyka czyni mistrza.


Ale w tym momencie to chyba my odwalamy robotę za producenta testów, któremu na przykład nie chciało się dokładnie oznaczyć menzurki i przez to mamy się zamienić w badaczy testu i tego w jakich warunkach zacznie porządnie działać? Zwłaszcza, że nie każdy od razu posiada wspomniane doświadczenie. Dobrze więc byłoby zdobywać je bazując na czymś co pomaga, a nie utrudnia. Oczywiście, że nikt nie mówił, że będzie lekko..
Test chyba powinien starać się być obiektywnym i wskazać jak najbardziej zbliżony do prawdy wynik, a nie użytkownik powinien stawać na głowie i kombinować tak, żeby uzyskać za jego pomocą taki odczyt jakiego oczekuje..

matystm napisał(a):Zgadzam sie, ze niektore testy sa bardziej czule i tyle, nic poza tym. Kazdy z nich dziala na tej samej zasadzie, moim zdaniem nie warto przeplacac. Bufony moga, ale my zwykli fizyczni, ktorzy tez chca miec cos pieknego w domu (poza kobieta) nie. Dlatego jeszcze raz powtarzam- praktyka i jeszcze raz praktyka, cos takiego jak dokladny test nie istnieje, mozecie mi uwierzyc i nie trzeba byc chemikiem zeby do tego dojsc. Dostosuj test do wlasnych obserwacji (ale bez przasady, zeby to nie byl za bardzo niedokladny test tylko odpowiedznio czuly, ja dopasowalem zooleka: po4, no3, no2, ph, kg, gh i jest good). Wystrzegaj sie tylko testow paskowych, sa poza ranga.
A jeszcze lepiej powiem- dobry akwarysta to bez testow zrobi lepiej to co zwykly z testami.


- nie uważam się za bufona tylko dla tego, że kupiłem jakiegoś tam JBL'a zamiast jakiegoś tam zooleka..:wink:
- domyślam się, że nie istnieje dokładny test, ale z forum i doświadczeń różnych osób wynika, że jednak potrafią się one różnić odczytami w tych samych akwariach, więc można spróbować wybrać dla siebie taki, który prawdopodobnie mniej kłamie niż inne..
- często ludzie na początku swojej akwarystycznej drogi są tymi zwykłymi akwarystami i jednak potrzebują opierać się trochę na testach :wink:
- samo zadawanie pytań nie rozwiąże, ale jeżeli znajdzie się ktoś cierpliwy kto na nie odpowie, to może... :wink:
- a podobno nie ma głupich pytań..:wink:
MarcinLenda
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): So 13 maja, 2006
Lokalizacja: Świnoujście
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez matystm » Wt 31 paź, 2006

Sprawdzilem dzisiaj objetość pięciu strzykawek zooleka, jako punkt odniesienia wziąłem strzykawkę szpitalną. No i wszystkie strzykawki zooleka dają pomiar taki sam jak szpitalna.
Avatar użytkownika
matystm
Początkujący
 
Posty: 37
Dołączył(a): N 23 lip, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez austin007 » Wt 07 lis, 2006

Leszek Lewkowski napisał(a):austin007 wyślij im ten test a jak otrzymasz od nich nowy to zrób pomiar i podziel się z nami wszystkimi wynikami.Powodzenia. :wink:


Test już otrzymałem od Zooleka. Porządna firma!(również z innego powodu-zaufajcie mi na słowo) Na dniach wykonam test porównawczy PO4 Zooleka i JBLa na podstawie r-ru kalibracyjnego i z baniaka. Tak czy inaczej to miła reakcja Zooleka!

Pozdrawiam
Leszek Świderski
Avatar użytkownika
austin007
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Leszek Lewkowski » Śr 08 lis, 2006

Czekam z niecierpliwością,pospiesz się!
Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez mikolajcz » N 10 gru, 2006

Podaję dane w imieniu kilku osób:
1. test NO3 Zooleka do bani - zrobiłem wzorzec i test bardzo mi zaniżał /dzięki mu min. za glony/, bardziej poprawnie wskazywał tu test Rataja za 10 zł.
2. Test Rataja na PO4 do bani - kupiłem Tetry ok.
W sumie nie zaoszczędziłem pieniędzy - wręcz przeciwnie mam po kilka testów, złych i dobrych - jaki wniosek.
Trzeba kupić raz a dobry - sprawdzają się tu stare przysłowia.
mikolajcz
Poznaje temat
 
Posty: 64
Dołączył(a): So 06 maja, 2006
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez omulec » Śr 13 gru, 2006

A ja chcę coś niepochlebnego o JBL, ale może się nie znam :lol:

Mam NO3 i PO4 od JBL. Zbiornik nowy, więc mam problem nie lada. Co do NO3 to nie wiem czy jest 0 czy 1, skala barwna jest po prostu świetna. I o ile przy NO3 to jeszcze ujdzie, bo jak zbiornik dojrzeje to będzie łatwiej (przy wyższych stężeniach skala się wyraźnie polepsza) to zupełnie nie wiem co z PO4. Tutaj pomiędzy 0 a 0,25 jest tak nikła różnica w barwie że kaplica. I w dodatku dziś poczytałem na stronie Piotra Stochmala, że ma PO4 - 0,15, mierzone JBL'em. To już zupełnie nie rozumiem w jaki on sposób stwierdził po barwie że ma coś między - 0 a 0,25 i jeszcze ustalił to na 0,15 :? Więc zupełnie nie wiem jak ja utrzymam z tym testem odpowiedni poziom PO4 :lol:

Dodatkowo - NO3 JBL wskazuje żeby "shake" przez 1 min. coby się proszek rozpuścił. Ni cholery się nie rozpuszcza do końca... PO4 JBL nie podaje nawet żeby trząchać. Czy u Was tw prochy się rozpuszczają po prostu w czasie kiedy test wegetuje (odpowiednio 10min NO3 i 4 min PO4)? Czy powinienem je zostawiać nierozpuszczone do końca (PO4 bez trząchania nie rozpuszcza się prawie wcale), czy też może oba trząchać aż rozpuszczą się zupełnie?
Avatar użytkownika
omulec
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): N 03 gru, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez omulec » Śr 13 gru, 2006

Hmm... To chyba jakieś wybrakowane mam. Nie mam instrukcji obsługi, mam tylko próbniki kolorów, gdzie na odwrocie jest rysunek co robić z testami. Dlatego pytałem. Ja przezornie mieszałem, ale ani jeden ani drugi mi się do końca nie rozpuszczał. NO3 mi wyjaśniłeś, PO4 będę więc mieszał do skutku. Dzięki.
Avatar użytkownika
omulec
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): N 03 gru, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez omulec » Śr 13 gru, 2006

jabol napisał(a):..ze zapytam...a moze ty kupiles uzupelniacze ???


Uzupełniacze to chyba same preparaty. No i nie kosztują razem 60pln...

Mam w pudełkach, proszki płyny, łopatki, zbiorniczki i wzorniki z kolorami. Ale ani w jednym ani w drugim żadnej instrukcji pełniejszej. Myślałem, że instrukcja to te rysunki na odwrocie wzornika z kolorami...
Avatar użytkownika
omulec
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): N 03 gru, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez majes » Śr 20 gru, 2006

a ja zauważyłem że moje szklane naczynka od testów sery mają inna skalę niż w strzykawce. Dokładnie 5ml pojemniczku to jakies 4,8ml w strzywawce. I teraz problem czy trzymac sie 5ml ze strzykawki czy z naczynka? A jest różnica bo do testów sery na po4 trzeba zalac 20ml wody czyli roznica to prawie 1ml i testy wychodza zupełnie inne.

Małe sprostowanie:
Juz 20ml jest dobrze zaznaczone i ti jest test na no3 :) ciekawe :)
ale
na PO4 jest źle. Tam sie leje 10ml i to juz odpoiada sytuacji opisanej powyzej.
majes
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Pn 08 gru, 2003
Lokalizacja: Przasnysz
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarcinLenda » Śr 20 gru, 2006

Cześć,
wcześniej już w tym poście chwilę o tych różnicach między naczynkami, a strzykawką rozmawialiśmy i ja się w końcu przestawiłem na strzykawkę.. Ale nie wiadomo co tak na prawdę producent ma na myśli- może trzeba robić zgodnie z oznaczeniem- cholera wie..
MarcinLenda
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): So 13 maja, 2006
Lokalizacja: Świnoujście
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » Cz 21 gru, 2006

armek napisał(a):PO4: 1 miarka proszku
warto wspomnieć, że to ten większy koniec miarki- wsypujemy bez ubijania, płaska miarka. pozdrawiam
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maciekplastek » Cz 28 gru, 2006

witam , próbował ktoś zaoszczędzić na testach JBL no3 :?: Wiem ,że na Serze :) można , a jak z jbl :?: , Aha i na ile wystarcza sera wg. producenta :?:
pozdrawiam
Avatar użytkownika
maciekplastek
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez omulec » Cz 28 gru, 2006

maciekplastek napisał(a):witam , próbował ktoś zaoszczędzić na testach JBL no3 :?: Wiem ,że na Serze :) można , a jak z jbl :?:


Na JBL też można. Jest 10ml wody, 2 miarki prochu, 6 kropli. Idealne do dzielenia.

Ja mam natomiast pytanie co do FE Sery. Ta miarka (łyżeczka to za dużo powiedziane) jest tak badziewna, że zupełnie nie wiem ile sypać. Niby widać tam coś na styl "obszaru roboczego", ale dodatkowo w instrukcji napisali coby brać czubatą :!: :?: - przepraszam, ale jak na powierzchni 1,5mmx3mm nabrać "czubato ? :?
Avatar użytkownika
omulec
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): N 03 gru, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maciekplastek » So 30 gru, 2006

witam , zakupiłem <A href="http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=81">no3 sery</a> , jednak zauważyłem ,że fiolka do której trzeba wlać 20ml ma błędne oznaczenie poziomu tych 20ml :!: też tak macie :?: Jak brałem dwoma strzykawkami 4x5ml , to w filce było ze 3mm więcej wody , znaczy ponad tą mirą 20ml , jak więc wykonac ten test , dokładnie ze strzykawkami czy do poziomu , który zaznaczyła sera :?:
Avatar użytkownika
maciekplastek
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez ANDREW » So 30 gru, 2006

Witam,

testu Sera NO3 uzywam juz chyba od roku i jest to juz którys z kolei test wlaśnie na NO3. Według moich obserwacji to oznaczenie na fiolce nie jest wcale takie błędne. Wydaje mi sie, ze ta z pozoru niedokładnośc spowodowana jest napieciem powierzchniowym cieczy (błoną powierzniowa). Ciecz przy ściankach jest wyzej niz w centrum fiolki stąd też może się wydawac, że 20ml cieczy ze strzykawki jes powyzej wskazania 20ml na fiolce. Ja osobiście uzywam strzykawki 20ml do napełniania fiolki i jest dobrze. Wydaje mi sie, że nawet jesli oznaczenie to jest niedokładne to niedokładnosc ta ma znikomy wpływ na trafnośc wyniku pomiaru azotanów.

Pozdrawiam,
Andrzej Kułak.
Avatar użytkownika
ANDREW
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): So 18 paź, 2003
Lokalizacja: Siedlce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Filtracja, Uzdatnianie wody, Testy wody, Ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron