Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

Postprzez maciekplastek » So 30 gru, 2006

z tego co pamiętam , to gdy wlewałem dokładnie strzykawką 20ml i później sprzykawką "odpompowałem" nadmiar tak by było wg. znaczenia na fiolce to w srzykawce było ok.2ml , czeli tak jakby ta granica niby 20ml wynosiła w moim pojemniczku 18ml ...

teraz z troche innej beczki , widziałem ,że nie którzy oszczędzają na tych testach , bo wlewają 10ml i po 3 krople odczynników , a co z proszkiem :?: Też staracie się go wsypać mniej~więcej połowe mniej :?:
pozdrawiam
Avatar użytkownika
maciekplastek
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez omulec » So 30 gru, 2006

maciekplastek napisał(a):teraz z troche innej beczki , widziałem ,że nie którzy oszczędzają na tych testach , bo wlewają 10ml i po 3 krople odczynników , a co z proszkiem :?: Też staracie się go wsypać mniej~więcej połowe mniej :?:
pozdrawiam


No a jak? Oczywiście. Przy JBL NO3 da się pięknie podzielić - 5ml wody, jedna miarka, 3 krople. Przy JBL PO4 jest już gorzej, ale ja korzystam z małego wgłębienia na drugim końcu łyżki. Leję 3ml wody, 6 małych miarek (wchodzi 10 na 1 dużą "poprawną") i 9 kropli.
Avatar użytkownika
omulec
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): N 03 gru, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez dysp_r2 » Cz 04 sty, 2007

Witam!
Chciałbym podzielic się swoimi spostrzeżeniami co do dokładności testu PO4 Zooleka. Posiadam obecnie wyżej wymieniony i test PO4 Hagena. Jak ktoś wcześniej napisał ten Zooleka "to niewypał". Można przyjąc, że zaniża wynik PO4 ok.5 krotnie (0,2 Zoolek-1,0 Hagen). Właśnie w ten sposób zafundowałem sobie plagę krasnorostów, podjeżdzając PO4 (1,0- faktycznie 5,0 !!!) poprzez nadmierne dozowanie KH2PO4 i pomiary "tym niewypałem". :evil:
dysp_r2
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 23 kwi, 2006
Lokalizacja: ostrów wielkopolski
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Biedron9 » Pt 05 sty, 2007

Witam.Przedstawiam moje spostrzeżenia na temat stosowanych testów:

<a href="http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=81">NO3 Zoolek</a>
- bardzo dobra skala barwna w zakresie od 0-20mg/l
- dokładność jak się trafi, pierwszy był idealny, drugi totalnie zaniżał
- ogólnie nie polecam, (chociaż z pierwszego byłem bardzo zadowlony, ale nie kupuje bo to loteria)

<a href="http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=81">NO3 Hagen</a>
- kiepska skala barwna(odcienie różowego),im dłużej stoi tym bardziej ciemnieje
- dokładnośc słaba z powodów wymienionych powyżej
- ogólnie nie polecam

<a href="http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=81">PO4 SERA</a>
- skala barwna niezła, chociaż wskazania to odcienie niebieskiego
- dokładność testu była OK
- godny polecenia

<a href="http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=81">PO4 Zoolek
</a> - skala barwna jest OK (zółty, zielony niebieski i ciemny niebieski)
- z dokładnością róznie, generalnie nie można mu ufać
- nie polecam

<a href="http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=81">Ph Zoolek
</a> -jest OK godny polecenia

Obecenie zastanawiam się nad kupnem testów innych firm, czy ktoś wie jak wygląda skala barwna w testach JBL?
Avatar użytkownika
Biedron9
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2006
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Alchemik » N 07 sty, 2007

Biedron9 napisał(a):
Obecenie zastanawiam się nad kupnem testów innych firm, czy ktoś wie jak wygląda skala barwna w testach JBL?


Witam
Osobiscie uzywam JBL PO4 i NO3. Przy PO4 jeszcze nie zdarzylo mi sie abym mial cos powyzej 1 ppm. Nie wiem czy to realny wynik z mojego akwarium czy cos z testem jest nie tak ;)
Jesli chodzi o NO3 bardzo mi sie podoba. Tak jak ktos wczesniej pisal mozna podzielic dawke ktora badamy wode na pol i otrzymac zblizony wynik. Odzewa sie pewnie chemicy ktorzy zaraz powiedza ze wieksza ilosc odczynnikow to mniejszy blad itd. Zdaje sobie z tego sprawe ale wg mnie testy powinny sluzyc do badania orientacyjnego skladu wody a nie z wielka dokladnoscia. Wracajac do tematu skala testu na NO3 jest bardzo ladna i czytelna pomaga przy tym tzw kompaktor ktory pozwala na porowniania koloru poprzez czysta wode z akwarium.
Testy JBL maja jeszcze jedna wg mnie dosc wazna zalete. Mozna do nich dokupic uzupelnienie ktore kosztuje o polowe mniej niz caly test.


Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Alchemik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 213
Dołączył(a): Śr 04 sty, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maciekplastek » Pn 08 sty, 2007

mam pytanie do posiadaczy testu no3 sery , czy ten proszek rozpuszcza sie u was w 100% :?: U mnie ile bym nie trząsł prubówką to nie chce się rozpuścić do końca :?
Avatar użytkownika
maciekplastek
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Alchemik » Pn 08 sty, 2007

Uzywalem testow Sery i JBL i w obu przypadkach proszek nie do konca sie rozpuszczal. Moze wypowie sie jakis chemik co to za proszek ale w kazdym badz razie nie rozpuszcza sie on do konca.

Pozdrawiam
Al
Avatar użytkownika
Alchemik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 213
Dołączył(a): Śr 04 sty, 2006
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez pawelw76 » Śr 10 sty, 2007

Witam !!

Dopiero zaczynam po 12 latach przerwy z akwarystyką i mam pytanie odnośnie testów.
Jakie potrzebuje na początek ? Troszkę się wypstykałem z kasy, myślałem o komplecie zooleka ale po przeczytaniu całego wątku już nie jestem przekonany do tych testów.


Serdecznie pozdrawiam !!
pawelw76
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr 10 sty, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez labeo » Śr 10 sty, 2007

Wg. instrukcji JBL ten proszek ma się nie rozpuścić całkowicie w teście na NO3.
Co jest panowie, nie macie instrukcji do zakupionych testów? Przecież tam wszystko napisano jak krowie na granicy :lol:
Avatar użytkownika
labeo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 227
Dołączył(a): So 02 sie, 2003
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maciekplastek » Cz 11 sty, 2007

@labeo prosze czytać ze zrozumieniem , :!: chodzi o test sery na no3 , sery i co by w instrukcji nie pisało , to proszek sie rozpuścic nie chce :?
Avatar użytkownika
maciekplastek
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez labeo » Pt 12 sty, 2007

Alchemik napisał(a):Uzywalem testow Sery i JBL i w obu przypadkach proszek nie do konca sie rozpuszczal.Al

Odpowiadałem na ten post więc uważaj na to jak zwracasz komuś uwagę. A w teście sery nie ma instrukcji? Kiedyś go używałem i chyba wszystko było napisane więc czytaj instrukcje ze zrozumieniem :!:
Avatar użytkownika
labeo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 227
Dołączył(a): So 02 sie, 2003
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maciekplastek » Pt 12 sty, 2007

Skąd wiesz ,że nie czytam ze zrozumieniem :?: myślisz ,że tylko ty to umiesz robić :lol: Pisze tylko ,żeby wsypać proszek i tyle nic nie ma o rozpuszczaniu ...
p.s.nie wiedziałem komu odpowiadasz , gdyż napisałeś " co jest panowie ..." myślałem ,że to też do mnie .
Avatar użytkownika
maciekplastek
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Leszek Lewkowski » So 13 sty, 2007

Dzisiaj stałem się posiadaczem kolejnego testu Zooleka nz NO3.Poprzednie , a byo ich kilka były dość udane tzn po sprawdzeniu roztworem kontrolnym nadawały się do użytku pomimo niewielkich niedokładności.Aż do dzisiaj .Otwieram pudełko robię pomiar i zdziwienie , kolor w fiolce cytrynowy czyli wg skali barwnej mniej niż zero.Zdziwiłem sie bo z rana robiłem pomiar starym testem i było 5ppm.No to jeszcze raz pomiar starym testem-5ppm :?: O co chodzi? :?: Uwagę moją zwróciła fiolka nr 2 z białym krystalicznym proszkiem.W starych testach w tej fiolce zawsze był szary , nierozpuszczalny.A ten nowy się rozpuszcza.Jeszcze robię roztwór kontrolny 5ppm.Kolejny pomiar-mniej niż zero, cytryna.Wnioski -w poniedziałek zwrot do sklepu a jak nie przyjmą to awantura :x Dzisiaj straciłem resztki zaufania do testów firmy Zoolek.Niedawno nabrałem się na PO4 , teraz na NO3.Dosyć!Ludzie ,zwracajmy masowo te testy bo Oni dalej będą nas nabijać w butelkę.A ciekawe co na to właściciel tej firmy?Nie czyta naszego forum?
Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kyzak » Pn 15 sty, 2007

Co do testu NO3 Sery i proszku nr2.
U mnie sie on nie rozpuszcza. Robiąc pomiar daję 10 ml wody czyli połowę i tyle samo odczynników (czyli połowę). Nie ma co przesadzać moim zdaniem z dokładnością dodania proszku daje ok połowę- kiedyś zrobiłem test dałem ok połowe gdy odczytałem wynik to dosypałem jeszcze całą " łyżeczkę" z czubkiem gdy odczytałem wyniki były identyczne. :wink:
kyzak
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr 03 maja, 2006
Lokalizacja: Kościan
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez labeo » Pn 15 sty, 2007

Zakładam że w teście na NO3 powstaje roztwór nasycony ,czyli ile byśmy nie dosypali tego specyfiku to po rozpuszczeniu odpowiedniej ilości wskazanie nie zmieni się. Dlatego pewnie w instrukcjach jest taka ilość aby na pewno powstał roztwór nasycony więc ilość proszku jest trochę większa stąd nie rozpuszcza się wszystko. Podsumowując:
W testach na NO3 zawsze powinno zostać trochę proszku na dnie.
Jeśli się mylę proszę jakiegoś chemika o sprostowanie.
Avatar użytkownika
labeo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 227
Dołączył(a): So 02 sie, 2003
Lokalizacja: Częstochowa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez maciekplastek » Pn 15 sty, 2007

no dokładnie ile nie mieszam na dnie się osadza , o to mi chodziło dziękuje za odp.
pozdrawiam
Avatar użytkownika
maciekplastek
Poznaje temat
 
Posty: 89
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez kyzak » Pn 15 sty, 2007

Przeglądając to forum widzę że dużo osób pochodzi z Łodzi tak samo jak Zoolek tak więc czy mógłby sie ktoś poświęcić i odwiedzić firmę osobiście z wadliwymi testami? Przecież to są jaja co oni robią :x tak nabijać klientów butelkę. Śmiać mi sie chciało jak zobaczyłem że firma ma 25 lat. Tak pozatym to czytajcie od początku sobie (nie rozbić monitora :) )
http://www.zoolek.pl/index.php3?id=o_firmie&id_lang=pl
Na zachętę pare cytatów :lol:
"Firma ZOOLEK od ponad 20 lat zaopatruje akwarystów i miłośników ozdobnych sadzawek w testy do badania wody i preparaty o różnorodnym zastosowaniu."
"Jesteśmy obecnie najbardziej znaczącym krajowym producentem testów dla akwarystyki."
"Produkowane przez nas Aquatesty trzykrotnie zdobyły pierwsze miejsce w rankingach miesięcznika "Nasze Akwarium" w konkurencji z testami wiodących firm zagranicznych."
kyzak
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr 03 maja, 2006
Lokalizacja: Kościan
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez omulec » Pn 15 sty, 2007

A ja dziś smętnie siadłem przy kawie i testach i popatrzyłem ze zdumieniem na mój test FE Sery... Jak ja mam wykorzystać tę puszkę proszku, skoro podaje się tylko 2 malutkie miarki (miarki to za dużo powiedziane :lol: ) przy jednej butelce płynu? Ile wam zostawało prochu jak płyn się kończył?
Avatar użytkownika
omulec
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył(a): N 03 gru, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez adam1_aa » Śr 17 sty, 2007

Witam,mam problem z pomiarem fosforanów testem zooleka,po zakończonym pomiaże kolor wskazuje na najwyższe stężenie.Podmieniam wodę regularnie co 2tyg.i nic.Mam następujące parametry wody:pH6,8,gH15,kH6,NO3-5,noi te fosforany na maxa.CZy może mi ktoś pomóc?Kupiłem wkład do filtra na zbicie ich 3dni temu i narazie bez zmian... :(
adam1_aa
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr 06 wrz, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez pts » Śr 17 sty, 2007

adam1_aa napisał(a):Witam,mam problem z pomiarem fosforanów testem zooleka,po zakończonym pomiaże kolor wskazuje na najwyższe stężenie.Podmieniam wodę regularnie co 2tyg.i nic.Mam następujące parametry wody:pH6,8,gH15,kH6,NO3-5,noi te fosforany na maxa.CZy może mi ktoś pomóc?Kupiłem wkład do filtra na zbicie ich 3dni temu i narazie bez zmian... :(


proponuje wyrzucić test zooleka na PO4 do śmieci - ja przez niego nabawiłem się swego czasu pięknych zielenic a potem zakwitu, przekłamywał u mnie w stosunku do JBL'a 10 krotnie :!:
Avatar użytkownika
pts
Poznaje temat
 
Posty: 70
Dołączył(a): Śr 18 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Filtracja, Uzdatnianie wody, Testy wody, Ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron