Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

Postprzez kulshrank » Cz 18 sty, 2007

Witam.Pomocy.Ma ktoś może instrukcję do testu no3 Rataja?Niby ten czeski podobny,ale nie mogę skumać.Jeśli macie coś takiego podzielcie się wiedza.Dzieki.Proszę jednak o bardzo wyrozumiałe wyjaśnienie.
kulshrank
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył(a): N 15 sty, 2006
Lokalizacja: Kościan
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pt 09 mar, 2007

Witam
Wiele razy chwaliłem Zooleka, ale ... do wczoraj. :(
Od dawna test pokazywał NO3 na granicy wykrywalności i waliłem sporo NO3 i NH4. W końcu zroumiałem, że coś rośliny za dużo zjadają, aż zrobiłem roztwór wzorcowy dla 20,40 i 80 ppm i.. pokazał "0" :shock: :shock: Test był w połowie zużyty i miał jeszcze sporo czasu do terminu ważności.
Kupiłem dzisiaj nowy test tej firmy (oby nie ostatni raz) i wyszło w akwa że mam 40 ppm lub więcej NO3 :shock: :shock: Nowy test pokazuje dobrze na wzorcach oraz 0 na kranówie. Widać że strasznie przenawoziłem akwa azotem za co dziękuję Zoolekowi :x
Sprawdzajcie co jakiś czas wzorce i nie patrzcie ślepo na testy :!: :idea:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

cd. testów ZOOLEKA i JBL PO4

Postprzez austin007 » Pn 12 mar, 2007

Witam

Postanowiłem wreszcie naskrobac coś o reklamowanym w Zooleku teście PO4.
Moi drodzy wielkie podziękowania Zoolekowi za wspaniałą reakcję i wysyłkę nowych testów! Wielki ukłon z Warszawy w stronę Łodzi:)

Ale do rzeczy. Niestety PO4 nadal źle mierzy poziom PO4 w wodzie słodkiej.
W tej chwili mam następujące testy PO4
-Sery -resztki trzymam w lodówce -wydaje mi się najlepszy
-JBL - kupiłem,bo są w ofercie uzupełnienia i cieszy się uznaniem ale osobiście mam zastrzeźenia, o czym dalej
-Zooleka

Przy sporządzonym dokładnie wagą laboratoryjną i solą nieorganiczną r-rze z janami PO4 , Zoolek wskazuje poziom 0,2 ppm przy wyliczonym toretycznie 1mg. Cyba ,ze sól podła ale na 90% jest ok.

Jbl robi wrażenie ilością gadżetów, możliwością dokupienia samych odczynników i komparatorem.Ale ...
Kochani nie wiem jak u Was ale u mnie barwy r-rów są bllleeedziusieńkie. Do tego stopnia,że właściwie nie korzystam z komparatora a sam na oko biorę probówkę z czytą wodą i porównuję różnicę odcieńi z tym 'zabarwionym'.Ze względu na potwornie słabe zabarwienie to ekwilibrystyka!!!! obarczona dużym błędem. Aha -antycypując dodam,że część sypką dokładnie rozpuszczam i dopiero wlewam te 15dr. odczynnika 2 (zdaje się H2SO4). Masakra. Czy tez tak macie???
Co do Zooleka to spróbuję może skalibrować go jakoś i wyliczyć mnożnik-Oby zachowywał się liniowo;) Może ktoś ma pomysł czy manipulacja odczynnikami(ilościowo) da jakieś pozytywne zmiany.
Polecam natomiast test CH i GH Zooleka.Nie ma sensu płacić za zagraniczne produkty.Ten jest wyśmienity.No i 2in1:)
Reasumując Sera jak dotąd w pomiarach PO4 najlepiej się spisywała.Wyrźne zabarwienie,łatwe do indentyfikacji.Cena nieco wyźsza.Może nie zaporowa ale jednak to podstawowy test i kasa leci:(

Napiszcie swoje spostrzeźenia co do JBL PO4 bo sam nie wiem w czym problem-czy to moze niewrażliwość na KH2PO4?Ale to przecież postawowe źródło PO4 z zewnątrz.

PS.Po wielu próbach mieszam jednak rurovit z RO (1:2) Niedobory PO4 i No3 już identyfikuję okiem jednak jeszcze huśtam się z K,bo przy GH ok 6 łatwo o wywrotkę w zakresie K:Ca:Mg a wiem z autopsji ,że to ważne-właśnie relacje.Od roku przeniosłem zbiornik do nowego mieszkania.Miałem sinice,plagę nitek-teraz wykańczam resztki brunatnic(K nieco zwiększam,GH w dół) ale boję się popalić stożki dużym K przy małej GH:)
Avatar użytkownika
austin007
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez januszbass » Pt 30 mar, 2007

Witam wszystkich , czy można by podsumować ten temat i zebrac do kupy? Jakie testy warto wiec kupic ? Czy zostajemy skazani wiec na drogiego JBL co grozi bankructwem :) czy tez mozemy go zastąpic tanszym zamiennikiem np Zooleka.Jesli tak to na jakim teście można by w ten sposob zaoszczędzić (np PH, GH kupic zoolek bo jest ok a reszte JBL). Czy jednak JBL jest faktycznie najpewniejszy ? i na inne testy szkoda poprostu wydawać pieniędzy? i od razu kupowac ten JBL. Bardzo prosze wiec uzupelnic ponizsza tabelke bo czytajac te 5 stron mozna sie pogubic.
NO3 - ? (na nim najbardziej mi zalezy obecnie)
PH - ?
GH - ?
KH - ?
PO4 - ?
Fe - ?
CO2 - ?

Z gory dzieki i Pozdrawiam
januszbass
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Śr 31 sty, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez waldik41 » Śr 18 kwi, 2007

Witam.
Pytanie do użytkowników testu sery na Fe.
Jak doujecie czubate łyżki proszku?Jaka to jest czubata łyżka,czy tylko ten malutki prostokacik?
Avatar użytkownika
waldik41
Poznaje temat
 
Posty: 88
Dołączył(a): Śr 24 maja, 2006
Lokalizacja: Lublin
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez askew » Pt 27 kwi, 2007

Witam wszystkich eorumowiczów. to mój pierwszy post.
Dyskusja na temat testów jest bardzo ożywiona.
Ja osobiście posiadam <A href="http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=81">testy sery i JBL</a> i nie narzekam, ale cena trochę zabija.
Zdecydowałe m się kupić testy firmy <A href="http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=81">KAREL RATAJ (czeska firma)</a>. Jak przyjadą to porównam z odczytami sery i jbl. Jeżeli okażą się dobre to cenowo przebijają wszystkie inne, za test na Fe, PO4 i NO3 zapłaciłem łącznie 35 zł w tym 6 zł przesyłki.
Cuż zobaczymy?
askew
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz 05 kwi, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez macek.g » Cz 10 maja, 2007

Witam czy mozliwe jest by test sery NO3 zawyzal wynik w sumie NO3badalem trzema testami sera-40 api-5 nutrafin-5 badam wode dosyc czesto ale wlasnie ostatnio spróbowalem testem sery i jak odczytalem wynik no to bylm w szoku.ogólnie na testy sery malo kto narzeka druga sprawa to PH test zooleka wskazuje mi 7.0 a test api 7.4 tyle ze test zooleka w zakresie 6-8
api dokladniejszy bo 6-7.6
macek.g
Stały bywalec
 
Posty: 438
Dołączył(a): Śr 06 lip, 2005
Lokalizacja: UK
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MichałG » Pt 13 lip, 2007

Dokładam swój głos w sprawie testu NO3 zooleka, w którym odczynnik nr 2 jest biały(kiedyś był ciemno-szary i wg mnie był dokładny).
Otóż skusiłem się z uwagi na cenę i dziś wylądował w koszu. Dopiero kłopoty w akwa sprawiły że sprawdziłem go na roztworach testowych na bazie destylki. Zawsze wskazuje zero :???:
Zakupiony test Sery wskazuje wartości, które pokrywają się z moimi przypuszczeniami co do poziomu NO3 oraz ilością nawozów które leje do akwarium.

Pytanie brzmi-czy któraś partia testów Zooleka jest wadliwa czy też producent sprzedaje szmelc w pełni świadomie(bezczelność 100%).
MichałG
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 20 mar, 2004
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Pt 13 lip, 2007

MichałG napisał(a):Pytanie brzmi-czy któraś partia testów Zooleka jest wadliwa czy też producent sprzedaje szmelc w pełni świadomie(bezczelność 100%).


Zoolek nie sprzedaje szmelcu. Po prostu według norm unijnych wycofuje się związki kadmu z użycia. Wcześniej test Zooleka bazował na kadmie - a teraz na niklu. W związku z tym jest bardzo czuły nawet na opary kwasu. Buteleczkę z proszkiem (odczynnik nr 2) trzeba trzymać z dala od pozostałych odczynników używanych do testów (bo to właśnie kwas) oraz otwierać ją na krótko tylko w celu pobrania proszku.
Zmiana koloru proszku lub pomiar na poziomie zera oznacza że proszek się utlenił.
Można trzymać pojemnik z proszkiem szczelnie zamknięty w jakiejś probówce z dodatkowym pochłaniaczem wilgoci - to powinno wydłużyć jego trwałość.

Aha - test Zooleka (choć nie tylko) mierzy tak naprawdę NO2. Czyli najpierw redukuje NO3 do NO2 a później zabarwia próbkę. Dlatego też w świeżych akwariach w których obecne jest NO2 może lekko przekłamywać wyniki.

Ps. Nie pytaj jak inne firmy obchodzą zakaz dystrybucji związków kadmu bo nie wiem.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MichałG » So 14 lip, 2007

Po dłuższym zastanowieniu przypominam sobie, że faktycznie proszek zmienił barwę po pewnym czasie użytkowania. Super, że jest na forum ktoś kto potrafi rozwiać takie laickie wątpliwości-wyszło na to że podejrzewałem firmę Zoolek bezpodstawnie za co oczywiście przepraszam.
MichałG
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył(a): So 20 mar, 2004
Lokalizacja: Łódź
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez elle » Śr 12 wrz, 2007

Diki napisał:
test Zooleka (choć nie tylko) mierzy tak naprawdę NO2. Czyli najpierw redukuje NO3 do NO2 a później zabarwia próbkę. Dlatego też w świeżych akwariach w których obecne jest NO2 może lekko przekłamywać wyniki.

i moje pytanie:
czy to oznacza, ze można zmierzyć poziom NO2 testem do NO3 (oczywiście pomijając dodanie proszku redukującego) ?
elle
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 04 sie, 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez diki » Cz 13 wrz, 2007

elle napisał(a):czy to oznacza, ze można zmierzyć poziom NO2 testem do NO3 (oczywiście pomijając dodanie proszku redukującego) ?

Tak, można nie podać proszku i wtedy odczynnik 3 zabarwi tylko to NO2 które znajduje się w wodzie. Nie wiem jak dobrana jest ilość odczynników, tzn. jaki kolor odpowiada jakim stężeniom NO2.
Avatar użytkownika
diki
Znający temat
 
Posty: 1372
Dołączył(a): Pt 10 paź, 2003
Lokalizacja: Kielce
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez elle » So 15 wrz, 2007

Rozumiem.
Myślałam, ze ktoś to testował. :mrgreen:
elle
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 04 sie, 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bogdan » N 30 wrz, 2007

czy to oznacza, ze można zmierzyć poziom NO2 testem do NO3 (oczywiście pomijając dodanie proszku redukującego) ?


Bez proszku spokojnie można używać NO3 do badania NO2.
Stosujemy zgodnie z instrukcją ale tylko składnik nr1 oraz nr3.
Wiadomą rzeczą jest, że NO2 jest bardzo szkodliwe dla żyjątek wodnych to też próbka badanej wody nie powinna się barwić bardziej jak na cytrynowy kolor.
Kolor wpadający w ciemno-żółty do pomarańcza ma zbyt wysokie NO2.
Bogdan
Początkujący
 
Posty: 37
Dołączył(a): Śr 19 sty, 2005
Lokalizacja: Jędrzejów
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez wes » So 26 sty, 2008

witam
czy ktoś z forumowiczów wie może czy w nowym teście sery fiolka jest plastikowa czy szklana? zakupiłem test takowy(fiolka plastikowa) i nie mogę się na nim doszukać daty ważności i nie wiem czy jest stary czy nowy.

a tak na marginesie
już zakupiłem test i szczęśliwy wracam do domu ale coś mnie tknęło i chwile po wyjściu ze sklepu myślę zajrzę do tego testu i co sie okazało?
brak instrukcji, brak łyżeczki i brak fiolki wiec wracam do sklepu i mowie ekspedientce ze test jest nie kompletny Ona zagląda i co jeszcze sie okazuje ? w środku nie był odczynnik Fe tylko Ph :) i postanowiłem ze już zawsze będę sprawdzał co kupuje :)
Avatar użytkownika
wes
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 26 lut, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez lukasz0207 » Śr 30 sty, 2008

A co myslicie o tym ?? Dziwnie tanie chyba szajs, macie moze jakies z tym doswiadczenie??
http://(link).pl/item298796115_oznacz_ ... _usa_.html

[ Dodano: Czw 31 Sty, 2008 ]
Jakie firmy polecacie do tych testow
ph
PO4
NO3
Poleccie to co najlepsze, nawet moze byc troche drozsze od innych. Test na ph mialem Zoolka i wedlug mnie nie jest za dobry. Ciezko odczytac kolory. Wedlug was lepsze testy papierkowe czy kropelkowe?? Przeczytalem wasza dyskusje, wywnioskowalem z niej, ze to chyba JBL jest najlepszy. Co o tym myslicie czy JBL jest najlepszy??
lukasz0207
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 08 gru, 2007
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pn 18 lut, 2008

Witam
Pojawił się na rynku kolejny produkt firmy Zoolek, test na Fe, oby nie był takiej samej jakości jak PO4 :???:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez wes » Pt 22 lut, 2008

witam
czy te testy są tylko do wody morskiej?
http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyk ... 03139.html
Avatar użytkownika
wes
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 26 lut, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » Pt 22 lut, 2008

TAK. Testy do wody morskiej. Testy do wody słodkiej i morskiej to dwie rózne sprawy.
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez wes » Pt 22 lut, 2008

a Wiesz gdzie można kupić do słodkiej Ca i Mg?
wszędzie są tylko do morskiej
Avatar użytkownika
wes
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 26 lut, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Filtracja, Uzdatnianie wody, Testy wody, Ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron