Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

Postprzez Biedron9 » N 14 maja, 2006

Rozmawaimy tu o różnych testów a ja zapytam czy ktoś stosował jakieś testy, albo ma jakieś sprawdzone metody żeby sprawdzić stosunek Ca/Mg w wodzie.Moje wodociągi niestety nie mierzą więc jak nie ma innego wyjścia to będe musiał kupic. Z tego co widzialem to JBL ma w swojej ofercie taki. Co ciekawe test kosztuje ok 50zl a uzupełnienie tylko 15.
Avatar użytkownika
Biedron9
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2006
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » Śr 17 maja, 2006

No i sprawdzone parametry wody. W kranie mam:
NO3> 1,5-2mg/l
PO4> 0,15mg/l
Fe-0mg/l

W akwa dziś miałem:
NO3>0mg/l- o wiele ;) za mało
PO4-0,25mg/l
Fe-0,25mg/l- o wiele za dużo
Po dodaniu KNO3 (wyliczone na kalkulatorze Witolda Sławińskiego ;) ) po 1,5 godzince otrzymałem NO3> 5mg/l

Postanowiłem do następnej podmiany nie lać PGF+ ponieważ mam za dużo Fe. Postaram się utrzymać parametry na poziomie:
5mg/l- NO3
0,25mg/l- PO4
0,1mg/l- Fe

Do tej pory przez ostatnie 1-1,5 miesiąca miałem problemy z roślinkami a w długi majowy weekend (pod moją nieobecność) pojawiły sie sinice.
Rotala spec. "green" jest popalona i bardzo mała, heteranthera- strasznie mała, hygrophila corymbosa ma dziury. Same problemy. teraz się okarze czy kupno testów coś da. pozdrawiam
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Biedron9 » Śr 17 maja, 2006

Czekam w takim razie na wiesci przy jakich dawkach dzienych Planta Gainer Ferro stężenie żelaza będzie optymalne. Ja u siebie obecnie stosuje 3ml dziennie na 120l akwa. Testu na Fe niestety nie posiadam.
Avatar użytkownika
Biedron9
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2006
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » So 20 maja, 2006

Pojawił się test Zooleka na PO4, ale nie będę się powtarzał, w poniższym poście wszystko napisane:
http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... highlight=
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

5 w 1

Postprzez gremartom » Pt 02 cze, 2006

maciekplastek napisał(a):a może ktoś, może coś powiedzieć na temat testu Tetry 5 in1 :?: Wczoraj widziałem go na (link) był po ok.31zł dziś już go nie ma , można było nim zmierzyć o ile dobrze pamiętam : Ph , twardości i reszty niestety nie pamiętam i jak dobry jest :?:



Mam ten test i stosuję go czasami tak porównawczo. Nie da się na nim ustalić dokładnych wartości KH i GH ( duży rozstrzał na wzorniku tj. są tam zakresy od - do, a nie konkretne kolory i im przypisane wartości). pH jest OK, a NO2 i NO3 chyba też ( u mnie pokazują tylko niewielki ilości NO3).

Porównując wskazania Tetry 5 w 1 i testów JBL otrzymałem:

Tetra GH 10 JBL GH 12
Tetra KH 4 JBL KH 7
Tetra pH 7.2 JBL pH 7


Ciekawe skąd taka różnica na KH?
Póki co przyjęłem, że JBL nie kłamie ...
Avatar użytkownika
gremartom
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 21 sty, 2006
Lokalizacja: 3miasto
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Mariusz Miśtak » Pt 02 cze, 2006

Jak już jestem w tym temacie to może nie wszyscy wiedzą że nasz rodzima firma Zoolek wypuściła ostatnio na rynek test na badanie stężenia fosforanów (PO4) po bardzo przystępnje cenie. Narazie testuje i sprawuje się dobrze :!:
Avatar użytkownika
Mariusz Miśtak
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 844
Dołączył(a): Śr 27 sie, 2003
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Pt 02 cze, 2006

enigma napisał(a):Jak już jestem w tym temacie to może nie wszyscy wiedzą że nasz rodzima firma Zoolek wypuściła ostatnio na rynek test na badanie stężenia fosforanów (PO4) po bardzo przystępnje cenie. Narazie testuje i sprawuje się dobrze :!:

Pisałem o tym kilka wątków wyżej i tutaj:
http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... highlight=
Możesz coś więcej napisać o tym teście: łatwość odczytu, łatwość wykonania, itd
Czy podobnie jak z testem Sery?
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Mariusz Miśtak » Pt 02 cze, 2006

GP napisał(a):
enigma napisał(a):Jak już jestem w tym temacie to może nie wszyscy wiedzą że nasz rodzima firma Zoolek wypuściła ostatnio na rynek test na badanie stężenia fosforanów (PO4) po bardzo przystępnje cenie. Narazie testuje i sprawuje się dobrze :!:

Pisałem o tym kilka wątków wyżej i tutaj:
http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... highlight=
Możesz coś więcej napisać o tym teście: łatwość odczytu, łatwość wykonania, itd
Czy podobnie jak z testem Sery?


Widzisz, jakbyś dopisał do tematu że chodzi o test Zooleka to bym znalazl :wink: Ale mój błąd :D Zaraz tam coś dopisze ;)
Avatar użytkownika
Mariusz Miśtak
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 844
Dołączył(a): Śr 27 sie, 2003
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Lance » Pt 02 cze, 2006

Ja tylko do wszystkich tych postów dodam, że zawiodlem się na teście NO3 Zooleka. Kupiłem niedawno test NO3 Sery i porównałem wartości wskazywane przez oba (na tej samej wodzie oczywiście!) i test zooleka wskazał mi okolice 5 mg/l, a Sery ponad 40!!!!
To by się zgadzało nawet bo próbowalem dociągnąc azotany do zalecanych 10mg/l i nie mogłem, a według zaleceń producenta już dawno przekroczylem dawkę nawozu...
Trochę to boli, no i kolejna duża podmiana wody nieplanowana
Avatar użytkownika
Lance
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): So 11 mar, 2006
Lokalizacja: Poznań - Gostyń
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Bartosz Grela » So 03 cze, 2006

enigma napisał(a):Jak już jestem w tym temacie to może nie wszyscy wiedzą że nasz rodzima firma Zoolek wypuściła ostatnio na rynek test na badanie stężenia fosforanów (PO4) po bardzo przystępnje cenie. Narazie testuje i sprawuje się dobrze :!:

Gdzie kupiłeś? Przez net? tradycyjny sklep? który i gdzie?

Lance napisał(a):Ja tylko do wszystkich tych postów dodam, że zawiodlem się na teście NO3 Zooleka. Kupiłem niedawno test NO3 Sery i porównałem wartości wskazywane przez oba (na tej samej wodzie oczywiście!) i test zooleka wskazał mi okolice 5 mg/l, a Sery ponad 40!!!!
To by się zgadzało nawet bo próbowalem dociągnąc azotany do zalecanych 10mg/l i nie mogłem, a według zaleceń producenta już dawno przekroczylem dawkę nawozu...
Trochę to boli, no i kolejna duża podmiana wody nieplanowana

A skąd pewność że SERA jest ok. Ja na NO3 Zooleka nie narzekam. 40 to dla mnie kosmiczna liczba, choc dla niektórych normalka ;)
Avatar użytkownika
Bartosz Grela
Moderator
 
Posty: 2047
Dołączył(a): Cz 03 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Mariusz Miśtak » So 03 cze, 2006

Bartek G napisał(a):Gdzie kupiłeś? Przez net? tradycyjny sklep? który i gdzie?


W zoologicznym "Kakadu" - Galeria Dominikańska - Wrocław. Nie wiem czy maja teraz na stanie. Cena z tego co pamietam to 21zł
Avatar użytkownika
Mariusz Miśtak
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 844
Dołączył(a): Śr 27 sie, 2003
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez apper » Pn 12 cze, 2006

Zakupiłem właśnie dwuzakresowy test PH zooleka. Do czego służy dołączony do zestawu kilkucentymetrowy kawałek wężyka?
Avatar użytkownika
apper
Poznaje temat
 
Posty: 113
Dołączył(a): So 25 paź, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » Pn 12 cze, 2006

ten wężyk zakłada się na strzykawke i pobiera wodę. nie wiem jak inni akwaryści ale ja wogóle tego nie używam. pzdr
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Testy Rataja

Postprzez gregor16 » Pn 26 cze, 2006

Czy ktoś może coś powiedzieć na temat testów Rataja są bardzo tanie w stosunku do innych ale czy będą wiarygodne ?
Avatar użytkownika
gregor16
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył(a): N 05 mar, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Re: Testy Rataja

Postprzez Mariusz Miśtak » Pn 26 cze, 2006

gregor16 napisał(a):Czy ktoś może coś powiedzieć na temat testów Rataja są bardzo tanie w stosunku do innych ale czy będą wiarygodne ?


Raczej kiepskie opinie krążą o testach Rataja.
Avatar użytkownika
Mariusz Miśtak
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 844
Dołączył(a): Śr 27 sie, 2003
Lokalizacja: Wrocław
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » Pn 26 cze, 2006

Panowie z tego co zauważyłem u siebie- zaoszczędzić się nie da na testach:
PO4- JBL-A po proporcjonalnym zmniejszeniu ilości wody i odczynników nie można dojść jaki jest wynik końcowy,
zaoszczędzimy zato na:
Tetra- PH- można dać 2,5ml wody i 3 krople odczynnika- wynik ten sam.
TWO,TWW- zooleka b. dobry- mozna zaoszczędzić połowe wlewając do probówki 2,5ml wody przy czym każda kropla odczynnika to 2'n
Uwagi mam do NO3- zooleka- jeśli jest NO3-0 to odcienie testu i skali sie nie zgadzają wogóle.
Poza tym-
Fe- sery b. dobry test.

pzdr
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez matystm » N 13 sie, 2006

A co sadzicie o tescie z tropicala? Tropical Test 5 in 1. Kupilem go niedawno, skusila mnie niska cena (44zl), ale nie wiem jak z wiarygodnoscia wynikow. Ciezko jest dopasowac kolory uzyskane na pasku do tych z opakowania, szczegolnie jezeli chodzi o twardosc weglanowa.
A poza tym, to dziwia mnie wyniki na twardosc calkowita, wg testu wychodzi mi ze mam 300ppm [17.0 dKH], w filtrze mam humos i zeolit, w akwa mam liscie migdalecznika, a nawet na jeden dzien wsadzilem do akwa saszetke wymieniacza jonowego, a woda jak byla twarda tak jest (bynajmniej wg testu). W akwa nie mam muszli ani kamieni ktore moglyby zwiekszac twardosc wody.
Przed dodaniem wymieniacza jonowego mialem GH- 300ppm[17dGH], a KH- 180ppm[10.0dKH]. Po wlozeniu wymieniacza jonowego GH spadlo na 4.0dGH (o ile dobrze dopasowalem kolor bo nie bylo to latwe), a KH wskazywal jakies bardzo wysokie(powyzej 17.0dKH i tu rowniez ciezko bylo dopasowac kolor) :shock:
Avatar użytkownika
matystm
Początkujący
 
Posty: 37
Dołączył(a): N 23 lip, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez apper » N 13 sie, 2006

Do tej pory używam PO4, NO3 i Fe JBL'a. Do tych nie mam żadnych zastrzeżeń. Na twardości mam ZOOLEKA - i też spoko, bo metoda kropelkowa, więc nie ma problemu z odczytywaniem skali barwnej. Ale mam z to problem z Ph ZOOLEKA. Jak dla mnie ma on fatalną skalę barwną. Kolory na skali w niczym nie przypominają tego co pojawia się w probówce :( W związku z tym mam pytanie. Jakiej firmy test Ph polecilibyście, żeby była tam jakaś normalniejsza, łatwa do odczytania skala?
Avatar użytkownika
apper
Poznaje temat
 
Posty: 113
Dołączył(a): So 25 paź, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » Pn 14 sie, 2006

apper napisał(a):Jakiej firmy test Ph polecilibyście, żeby była tam jakaś normalniejsza, łatwa do odczytania skala?
ja mam test tetry i jest bardzo dobry, łatwo odróżnić kolory, nawet gdy jest gdzieś pomiędzy wartościami na skali to łatwo określić ile mniej więcej jest. test jest dość drogi bo koło 25zł.? składa się z odczynnika 10ml z czego do każdego testu wkraplamy7 kropli na 5ml wody. ja robie tak, że leje 3ml wody i daje 4 krople odczynnika. wynik ten sam a oszczędność prawie 50%. pozdrawiam
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez apper » Śr 16 sie, 2006

ja mam test tetry i jest bardzo dobry, łatwo odróżnić kolory, nawet gdy jest gdzieś pomiędzy wartościami na skali to łatwo określić ile mniej więcej jest. test jest dość drogi bo koło 25zł.? składa się z odczynnika 10ml z czego do każdego testu wkraplamy7 kropli na 5ml wody. ja robie tak, że leje 3ml wody i daje 4 krople odczynnika. wynik ten sam a oszczędność prawie 50%. pozdrawiam

Na pewno chodzi o test Tetry? Z tego co widzę, Ph Tetra kosztuje około 15pln...
A test Ph JBL'a? Używa ktoś takiego?
Avatar użytkownika
apper
Poznaje temat
 
Posty: 113
Dołączył(a): So 25 paź, 2003
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Filtracja, Uzdatnianie wody, Testy wody, Ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron