Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

Postprzez 100P » Pt 18 sie, 2006

apper napisał(a):Na pewno chodzi o test Tetry? Z tego co widzę, Ph Tetra kosztuje około 15pln...
A test Ph JBL'a? Używa ktoś takiego?
tak chodzi o test tetry. niestety nie miałem innej mozliwości jak kupno za 25zł.pozdrawiam
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez cvahoo » Pn 04 wrz, 2006

Ostatnio zakupiłem test zooleka na NO3, mając jeszcze test JBL.
Okzazało się, że testy nie pokazują tych samych wyników ale zupełnie źle tez nie jest. Wyniki zooleka są lekko zawyżone w porównaniu do JBL. Gdy miałem 5 mg/l NO3 wg zooleka to JBL pokazywał ok 1 mg/l i bardziej skłaniałbym sie ku wynikowi testu JBL bo na szybkorosnących roślinach pojawiały sie pierwsze niedobory.

Także moze to być mała wskazówka - minimalny bezpieczny poziom NO3 który wskazuje test zooleka to pierwszy odcień czerwieni - wtedy raczej nie powinno być niedoborów.
Avatar użytkownika
cvahoo
Poznaje temat
 
Posty: 52
Dołączył(a): Cz 16 wrz, 2004
Lokalizacja: Opole
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez neo_ns » Pn 04 wrz, 2006

Co sadzicie o dokladniosci pomiaru testu ZOOLEK na PO4 i po jakim czasie sprawdzacie wynik?
W instrukcji pisze aby sprawdzic wynik po 5min ale nie pozniej niz po 20min. A zauwazylem ze im test dluzej stoi tym bardziej barwa cienieje czyli pokazuje wiecej.
Jak to sie ma u Was?
neo_ns
Zainteresowany tematem
 
Posty: 271
Dołączył(a): N 25 gru, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Leszek Lewkowski » Pt 08 wrz, 2006

Może coś robię żle, ale nie wiem co.Przygotowałem dwa roztwory kontrolne na bazie KH2PO4.Pierwszy dawał 1ppm PO4, drugi 0.5PO4.Pomiar roztworu pierwszego wykazał 0.2ppm , drugiego już nie mierzyłem.Roztwory wykonywałem na bazie wody demineralizowanej, czas trwania pomiaru 10min.Jestam zawiedziony bo nie lubię wyrzucać kasy w błoto, a jak widzę to to właśnie uczyniłem.Zrobię jeszcze jeden pomiar , będę czekał aż kolor próbki będzie zgodny z barwą odpowiadającą 1ppm PO4 i zapiszę czas trwania pomiaru.Może to coś da?
Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez neo_ns » Pt 08 wrz, 2006

Tez tak zrobilem roztwor o sterzeniu 1mg/l test po 5 min pokazal zgodnie z twoim 0,4mg/l (twoj pokazal zamiast 0,5 to 0,2). Czekam na odpowiedz po jakim czasie kolor bedzie sie zgadzal.
neo_ns
Zainteresowany tematem
 
Posty: 271
Dołączył(a): N 25 gru, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Leszek Lewkowski » So 09 wrz, 2006

Żle mnie zrozumizłeś, roztwór był o zawartości 1ppm a test pokazał 0.2ppm.Po 3 godzinach stania -0.3ppm.Do bani z tym testem. :evil:
Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez neo_ns » N 10 wrz, 2006

Ale czy to mozliwe zeby test mial az taka duza rozbierznosc?
Co o tym myslicie?
neo_ns
Zainteresowany tematem
 
Posty: 271
Dołączył(a): N 25 gru, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » N 10 wrz, 2006

To może coś optymistycznego odnośnie testu NO3 Zooleka :)
Posłużyłem się wagą i spreparowałem roztwór 10 mg/l NO3 (0,16g KNO3 na 10 l. wody). Test dokładnie pokazał 10 mg/l NO3. Do badania użyłem wody kranowej. Czysta kranówa pokazała 0 ppm.
Czekam na test PO4 i dam znać.
Może spróbujcie na wodzie kranowej :?: :idea: Może w tym jest haczyk i na wodzie demi pokazuje inaczej :?:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez epikur2003 » N 10 wrz, 2006

...Pytanie "Czy regulamin forum obowiązuje obie strony"? W prawie cywilnym tak.
Na forum -tym- nie !
http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=13522
"3.14 O niepoprawnej treści postu, moderator jest zobowiązany poinformować autora przed wpisaniem ostrzeżenia."

W takim razie jakim prawem p.Piotrze zostałem ukarany ostrzeżeniem bez wcześniejszego powiadomienia ? Czy to pana samodzielna decyzja czy kolegium redakcyjnego za ,którym się pan chowa.
Nie dostałem wcześniejszego upomnienia od dikiego ,enigmy ,AJ , nie odnosili się do treści mojego posta w którym to niby szkaluję ?! To co pan zrobił tylko potwierdziło to co przypuszczałem.
Mam zaprezentować bazę PW jako potwierdzenie ?
W taikch sprawach jak ta , nie powinien mieć pan głosu jako osoba samodzielna bo stał się pan stroną sporu. W takich wątpliwych sytuacjach powinien wypowiadać się zespół przez głosowanie i publiczne podanie stosunku głosów.
Rozumiem pana , nie może być demokracji tam , gdzie chodzi o przypuszczalne naruszenie pańskich interesów.
Hipokryzja pana sięga zenitu , a faktów nie da się ukryć za regulaminem.
Ukończenie studiów nie świadczy o ukończeniu choćby szkoły podstawowej z zasad etyki.
Ostatnio zmieniony N 20 maja, 2007 przez epikur2003, łącznie zmieniany 2 razy
epikur2003
Poznaje temat
 
Posty: 81
Dołączył(a): Pt 06 sty, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez neo_ns » N 10 wrz, 2006

A gdzie niby pisze ze woda zmiekczana katjonitami nie posiada PO4? Katjonit jedynie zmiekcza wode a nie demineralizuje ja.
neo_ns
Zainteresowany tematem
 
Posty: 271
Dołączył(a): N 25 gru, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Leszek Lewkowski » Pn 11 wrz, 2006

Wody sam nie demineralizuję ale kupuję w zakładzie u producenta tejże.On ją bada pod kątem przewodnictwa i nigdy nie przekracza 30mikrosiemensów.Ale odbiegamy od tematu.Zrobiłem pomiar równierz na bazie wody wodociągowej-bez zmian , zamiast 1ppm test pokazuje ok 0.3ppm.
Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez neo_ns » Wt 12 wrz, 2006

A wiec oco chodzi z tymi testami na <A href="http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=81">PO4 ZOOLEKa</a> ? Tandetna partia, bledcna paleta, zle wyliczone odczynniki? Skad wiedziec kiedy i ktora partia bedzie juz ok zeby nie tracic na marno pieniedzy?
Chociaz z drugiej strony wymika z tego ze test tobi blad i wskazuje okolo 2,5-3 razy mniej moze poprostu wynik sobie przemnozyc przez ta nazwijmy to "stala" :roll:
neo_ns
Zainteresowany tematem
 
Posty: 271
Dołączył(a): N 25 gru, 2005
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Grzegorz Pelczar » Śr 13 wrz, 2006

Witam
Dostałem wczoraj PO4 Zooleka i sprawdziłem poziom PO4 w akwarium. Zarówno Zoolek, jak i "stary" Sera wskazały tak samo czyli 0,2 mg/l PO4. Na wzorcu nie sprawdzałem :wink:
Avatar użytkownika
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 794
Dołączył(a): Pt 03 cze, 2005
Lokalizacja: Krosno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Leszek Lewkowski » Śr 13 wrz, 2006

No to niech mi ktoś powie dlaczego tak się dzieje że jeden test jest dobry a drugi do bani?
Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez MarcinLenda » N 17 wrz, 2006

apper napisał(a):Do tej pory używam PO4, NO3 i Fe JBL'a. Do tych nie mam żadnych zastrzeżeń. Na twardości mam ZOOLEKA - i też spoko, bo metoda kropelkowa, więc nie ma problemu z odczytywaniem skali barwnej. Ale mam z to problem z Ph ZOOLEKA. Jak dla mnie ma on fatalną skalę barwną. Kolory na skali w niczym nie przypominają tego co pojawia się w probówce :( W związku z tym mam pytanie. Jakiej firmy test Ph polecilibyście, żeby była tam jakaś normalniejsza, łatwa do odczytania skala?


Witam,
mam test Ph Hagena. Według producent astarcza na 100 testów, wkrapla się 4 krople na 5 ml wody. Skala 4.5-9.0 ze zmianą co 0.5. Skala jest ok, ale wartości pomiędzy odcieniami trzeba zgadywać, więc lepiej by było kupić test z węższą skalą.

Testy na NO3 i PO4 też mam Hagena.
PO4- 0, 0.25, 0.5, 1.0, 2.5, 5.0
NO3- 5,10,20,50,110
Może jestem jakimś daltonistą, ale czasem nijak nie potrafię określić wyniku pomiaru..
Fe nie posiadam.
MarcinLenda
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): So 13 maja, 2006
Lokalizacja: Świnoujście
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Zobek » N 01 paź, 2006

Mam pytanie co do testu zooleka na No3.
W opisie jest napisane
Umożliwia pomiar w zakresie 10-120 mg/l.


Jak widać na zdjęciu, na pudełku jest napisane od 0-130mg/l.

Wszystkie informacje mam z tej strony
http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis_produktu&id_produktu=aquatest_no3&id_lang=pl

Może mi to ktoś wyjaśnić, jak jest naprawde :?:
Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik
 
Posty: 611
Dołączył(a): Pt 15 paź, 2004
Lokalizacja: Gliwice
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez 100P » N 01 paź, 2006

skala na teście na NO3 zooleka to: 0,5,10,20,40,80,130 mg/l.kolory trzeba zgadywać. pozdrawiam
Avatar użytkownika
100P
Znający temat
 
Posty: 1083
Dołączył(a): So 17 wrz, 2005
Lokalizacja: Lipno
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez austin007 » Pt 06 paź, 2006

Leszek Lewkowski napisał(a):Może coś robię żle, ale nie wiem co.Przygotowałem dwa roztwory kontrolne na bazie KH2PO4.Pierwszy dawał 1ppm PO4, drugi 0.5PO4.Pomiar roztworu pierwszego wykazał 0.2ppm , drugiego już nie mierzyłem.Roztwory wykonywałem na bazie wody demineralizowanej, czas trwania pomiaru 10min.Jestam zawiedziony bo nie lubię wyrzucać kasy w błoto, a jak widzę to to właśnie uczyniłem.Zrobię jeszcze jeden pomiar , będę czekał aż kolor próbki będzie zgodny z barwą odpowiadającą 1ppm PO4 i zapiszę czas trwania pomiaru.Może to coś da?


Witam
Ponad dwa tygodnie kupiłem test PO4 Zooleka mając jeszcze starą Serę. Zooleka kupiłem za 16,50.Nie chodzi jednak o cenę.Byłem ciekaw nowego produktu.Zdecydowanie wolę kupowac polskie produkty.Trzeba wspierać nasze rodzime firmy!

..ale nie za wszelką cenę

Tu zaczyna się problem.

Naturalnie porównałem wskazania obu testów mierząc próbkę z akwarium. No i buuu..Zoolek poważnie zaniża wskazanania:( Możnaby skomentować ..Bardziej ufam Serze niż Zoolekowi i wywalić ten drugi.

Poszedłem krok dalej.Wykonałem dokładnie(waga laboratoryjna 0,01g) roztwór 1mg/l , 0,4mg/l i 0,2mg/l na bazie zdeminarilowanej wody i KH2PO4. Wymieszane niczym drink w shake`rze;) No i ciach...próba z Zoolekiem wypada następująco:
1mg/l odpowiada na skali 0,4mg/l!
0,4 odpowiada ok 0,2mg/l
Ba! roztwór z buteleczki ma odcień zielonkawy więc sam w sobie i wodzie z RO wskazuje drugie pole!
Dodam,ze kombinowałem z oświetleniem, wysokością nad skalą (zalecają 2cm) etc i za diabła nie chce być choć z grubsza ok....

Te same próby wykonałem na teście SERY.Wyniki były poprawne.....
Dodam ,że odczynniki trzymam w lodówce.

Napisałem @ do Zooleka.Otrzymałem odpowiedz:
'Zaskakujacy jest fakt, że próba zerowa z wodą destylowaną daje wynik wskazujacy na zawartość PO4. Jesli to możliwe proszę nam przesłać test, a my w przypadku stwierdzenia błędnego działania zwrócimy koszty, dostarczymy nowy test.'

Test wykonałem ponownie...już nie mam wątpliwości.
Test kosztował 16,50. WYsyłka pewnie ze 7 złotych.Zastanawiam się nad rachunkiem ekonomicznym. Kupię chyba Serę albo JBL(doradźcie który) a ten zareklamuję u sprzedawcy.

Szkoda,że nie będę kupował polskiego produktu.Szkoda...

Pozdrawiam
Leszek Świderski

---------------------------------------
Witam

Napisałem ostatnio do Zooleka w sprawie testów. Przynam ,że nie doczytałem zakresu stężen mierzonych jonów i zapytałem.Odpowiedz jest ciekawa,więc ograniczę sie z jej zacytowania.Jestem przekonany,ze zainteresuje Was.

'W wodzie morskiej zawartość wapnia wynosi 350 - 400 mg/l, magnezu ok 1300 mg/l.
Proporcje stężeń tych pierwiastków i zawartości w wodzie słodkiej sa zupełnie inne - orientacyjnie w wodzie wodociągowej zawartość magnezu wynosi na ogół poniżej 50 mg/l, wapnia - poniżej 100 mg/l.
Wartości te mogą być oczywiście również znacznie niższe, niz te podane.
Wynika z tego, że odczynniki, zwłaszcza miareczkujące musza być przy tym zastosowaniu inne. Biorąc pod uwagę zainteresowanie testami do oznaczania wapnia i magnezu w wodzie słodkiej w niedługim czasie postaramy się przygotować taką wersję'
Avatar użytkownika
austin007
Początkujący
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pt 30 sty, 2004
Lokalizacja: Warszawa
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez Leszek Lewkowski » So 07 paź, 2006

austin007 wyślij im ten test a jak otrzymasz od nich nowy to zrób pomiar i podziel się z nami wszystkimi wynikami.Powodzenia. :wink:
Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 01 lip, 2003
Lokalizacja: Białystok
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez matystm » N 15 paź, 2006

Przestrzegam wszystkich przed kupnem mocno ostatnio reklamowanego testu z Tropicala 5 test in 1. Uzywalem go przez dwa miesiace, bardzo slabe wyniki, problem z dopasowaniem kolorow. Porownalem go z testami Zooleka, ktore tutaj chwalicie. Wnioski- zoolek dokladniejszy:
PH- tropical zaniża
NO3- tropical zawyża
NO2- tak samo na obydwu
GH- tropical zawyża
KH- tropical zawyża (i to mocno)

Tropial wskazywal mi ze mam twarda wode, dodalem torf (humos), szyszki olchy, ketapang(na tydzien), kationit. I nic, wyniki nawet jeszcze gorsze niz przed zastosowaniem wymienionych zmiekczaczy. Pomyslalem: Troche dziwne :?, przeciez nie mam w akwa nic co mogloby zwiekszac TWW i TWO. Po kationicie to wogole cuda na kiju wskazywal ten tescik.

Jezeli chodzi o azot- test pokazywał, że mam go za duzo wiec ograniczylem, ale i troche ograniczylem mikro. Glony wystartowaly, liscie zaczely mi żółknieć i odpadać, a test dalej pokazywal ze za duzo azotu, hmm... tez dziwne.
Kupilem testy Zooleka, ktory wykazal co innego niz tropical, wracam do stalej dawki azotu, zobaczymy co bedzie.
Teraz przez ten beznadziejny test mam pelno nitek w akwa :(, a wcale tanio nie wychodzi bo starcza na 25 testow przy cenie ok 45zl.
Zoolek najmniej na 30 testow, a w przypadku ph na 100 i kupno testow na NO3, NO2, PH, KH, GH i PO4 wychodzi 66zl.
Nie wiem czym sie kierowalem przy kupnie tropicala, bląd młodości.

Pozdrawiam wszystkich i dziekuje za wypowiedzi na temat uzywanych przez was testow, dalo mi to troche do myslenia i wiele nauczylo.
Avatar użytkownika
matystm
Początkujący
 
Posty: 37
Dołączył(a): N 23 lip, 2006
Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Filtracja, Uzdatnianie wody, Testy wody, Ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron